*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 776007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #602 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:24:09 μμ »
δε νομίζω ότι τα λόγια κομματικών υπαλλήλων είναι ο κανόνας που μας οδηγεί σε ασφαλή συμπεράσματα.Με το σκεπτικό αυτό επειδή δεν κάλεσαν καθόλου στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν κενά.Και πέρυσι το ίδιο σκηνικό είχε γίνει και στο Ηράκλειο,σωστή η υπενθύμιση το stratos91,και πρέπει να αντιληφθούμε ότι αυτή είναι από τουδε και στο εξής η αντιμετώπιση των κενών από τη διοίκηση του υπουργείου

Δηλαδη ποια; Εχω κενο και δεν το λεω;; Τι συμβαινει;;!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:46:04 »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #603 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:29:50 μμ »
και κάτι ακόμη.Παραγνωρίζουμε νομίζω τη βαρύτητα της αναμονής των αποσπάσεων.Αν εμείς,ως αναπληρωτές,έχουμε δημιουργήσει μια ομάδα γνωστών σε γραφεία και σχολεία,και ξέρω πολυ καλά ότι συχνά οι γνωστοί αυτοί ή οι δ-ντές σχολείων εγγυώνται ότι αν τοποθετηθούμε στην περιοχή τους θα μας τοποθετήσουν στο σχολείο της επιλογής μας,τι θα πρέπει να κάνουν μόνιμοι εκπαιδευτικοί,των οποίων παλιοί συνάδελφοι δουλεύουν είτε στη διοίκηση είτε σε σχολεία.Δε θα φροντίσουν να κρατησουν τις θέσεις για τους δικούς τους;Αν δε γίνει η β φάση,δε θα βγουν τα οριστικά κενά.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #604 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:31:36 μμ »
δε νομίζω ότι τα λόγια κομματικών υπαλλήλων είναι ο κανόνας που μας οδηγεί σε ασφαλή συμπεράσματα.Με το σκεπτικό αυτό επειδή δεν κάλεσαν καθόλου στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν κενά.Και πέρυσι το ίδιο σκηνικό είχε γίνει και στο Ηράκλειο,σωστή η υπενθύμιση το stratos91,και πρέπει να αντιληφθούμε ότι αυτή είναι από τουδε και στο εξής η αντιμετώπιση των κενών από τη διοίκηση του υπουργείου

Δηλαδη ποια; Εχω κενο και δεν το λεω;; Τι συμβαινει;;!
Για όνομα,δεν είσαι εσύ ο κομματικός υπάλληλος!!!!Αναφέρομαι στους υπαλλήλους του υπουργείου που ως επί το πλείστον εκτελούν εντολές.

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #605 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:35:20 μμ »
934 ώρες κενά στον Πειραία..μιλάμε δηλαδή για 45 κενά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:46:04 »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #606 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:36:05 μμ »
δε νομίζω ότι τα λόγια κομματικών υπαλλήλων είναι ο κανόνας που μας οδηγεί σε ασφαλή συμπεράσματα.Με το σκεπτικό αυτό επειδή δεν κάλεσαν καθόλου στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν κενά.Και πέρυσι το ίδιο σκηνικό είχε γίνει και στο Ηράκλειο,σωστή η υπενθύμιση το stratos91,και πρέπει να αντιληφθούμε ότι αυτή είναι από τουδε και στο εξής η αντιμετώπιση των κενών από τη διοίκηση του υπουργείου

Δηλαδη ποια; Εχω κενο και δεν το λεω;; Τι συμβαινει;;!
Για όνομα,δεν είσαι εσύ ο κομματικός υπάλληλος!!!!Αναφέρομαι στους υπαλλήλους του υπουργείου που ως επί το πλείστον εκτελούν εντολές.

Ναι το καταλαβα.. Ποια ειναι αυτη η νεα τακτικη τους δεν καταλαβαινω......

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #607 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:44:40 μμ »
Θέλω να πιστεύω πως δε  μειωθούν.Εξάλλου δε με συμφέρει η μείωση ,γιατί θέλω να με ξανακαλέσουν.Όμως οι συγχωνεύσεις- καταργήσεις είναι πραγματικότητα,τα 28 άτομα στα τμήματα είναι πραγματικότητα (στην Α 'Λυκείου που είναι η κόρη μου έγιναν μόλις 5 τμήματα ,ενώ κάθε χρόνο ήταν 6)και οι ελάχιστες αποσπάσεις είναι πραγματικότητα καθώς και η μεταφορά μαθητών από σχολείο σε σχολείο.Στη Θεσ/νίκη χώρισαν αδέρφια,ένας εδώ κι άλλος εκεί.

Οι συγχωνεύσεις- καταργήσεις έπληξαν, πρωτίστως, την Αβάθμια και λιγότερο εμάς ...

Τα τμήματα των 28 και 30 ήταν πληθώρα και πέρσι.

Οι αποσπάσεις, είτε ελάχιστες είτε πολλές, δε σχετίζονται με το θέμα της αναπλήρωσης ..., αφού κενό αφήνουν ή αφορούν υπεράριθμους που θα πρέπει, προφανώς, να εργαστούν κάπου, εκτός από αυτές που αφορούν τα γραφεία ... Υποτίθεται ότι, πέρσι, αρκετοί αποσπασμένοι σε γραφεία - που η πλειονότητά τους, άλλωστε, δεν ανήκει στον κλάδο μας - επέστρεψαν στα σχολεία. Φέτος, άρα, δεν υφίσταται τέτοιο ζήτημα. Η μεταφορά μαθητών σε τι αφορά το θέμα αναπλήρωση ...;

Τα τμήματα των 28 ατόμων δεν υπήρχαν παντού.Στο Γυμνάσιο που πήγαινε η κόρη μου κράτησαν 4 τμήματα των 18 ατόμων και δεν τα έκαναν 3 των 28-30. Η μεταφορά μαθητών επηρεάζει ως εξής: σ' ένα σχολείο υπάρχουν 4 τμήματα 30άρια και ένα 18.Αυτό θα φύγει και θα πάει αλλού να συμπληρώσει 30άρια.



http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #608 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:47:35 μμ »
934 ώρες κενά στον Πειραία..μιλάμε δηλαδή για 45 κενά...

Ναι , αρκετα κενα.. Αυτη την εικονα εχω κι απο συναδελφους σε διαφορα σχολεια.. Η Α'Αθηνας γιατι δεν μπορει να ανακοινωσει τα κενα της;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #609 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:49:59 μμ »
Για να αποφύγω τυχούσες παρεξηγήσεις θέλω κι εγώ να πάρει περισσότερους από πέρυσι.Δε σπέρνω τον πανικό(δεν το έκανα άλλωστε ποτέ) ,αλλά βλέπω τα πράγματα ρεαλιστικά.Μακάρι να παρουσιαστούν κενά (εγκυμοσύνες,άδειες ανατροφής...) και να ξεπεράσει το 1346 .
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #610 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:52:46 μμ »
934 ώρες κενά στον Πειραία..μιλάμε δηλαδή για 45 κενά...

Ναι , αρκετα κενα.. Αυτη την εικονα εχω κι απο συναδελφους σε διαφορα σχολεια.. Η Α'Αθηνας γιατι δεν μπορει να ανακοινωσει τα κενα της;;;;;;;
Δεν τα ανακοινώνουν και δεν ξέρω γιατί.Δύο κενά φιλολόγων έχει -το ξαναγράφω- η Γ' Ευρυτανίας που έχει μόνο 2 Γυμνάσια --Λ.Τ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #611 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:14:27 μμ »
Από τελευταία ενημέρωση από το υπουργείο είναι η εξής :Γίνεται της τρελής από εσπευσμένες συνταξιοδοτήσεις και όσοι δεν είχαν υποβάλει τα χαρτιά τους πάρα πολλοί εκπαιδευτικοί γιατί αλλιώς θα τους πιάσει το ενιαίο μισθολόγιο και θα μειωθεί η σύνταξη  :D :D .Τα κενά θα φανούν Οκτώβρη .

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #612 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:16:20 μμ »
Στην ετησίως επαναλαμβανόμενη κενο... λογία των ημερών, να προσθέσω:

- δεν έχει ακόμη ξεκινήσει η διαδικασία αποσπάσεων σε δομές της εκπαίδευσης, όπως Γρασέπ, Σχολικές βιβλιοθήκες, ... κλπ, αποσπάσεις που αφορούν και πολλούς φιλολόγους και θ' ανοίξουν κενά
- οι άδειες ανατροφής λαμβάνονται, συνήθως, αρχές 10ου, για λόγους ευνόητους
- πολλές επαπειλούμενες, με ή δίχως εισαγωγικά, λαμβάνονται το ίδιο διάστημα
- άλλες βθμιες συνυπολογίζουν κι εμφανίζουν τις αιτήσεις συνταξιοδότησης έγκαιρα, άλλες όχι

Και κάτι επιπλέον, σε Βθμια της περιφέρειάς μου, η διεύθυνση, για τα κενά φιλολόγων που ζητά να καλυφθούν από αναπληρωτές, δεν υπολογίζει τις β αναθέσεις (δηλ. τις ιστορίες τις προσμετρά σε μας). Αν, τελικά, δεν καλυφθούν όλα τα κενά που ζήτησε, τότε - υποθέτω - πράττει κατά το σύνηθες ...

Όσο για το μπάχαλο που αντιμετωπίζουν οι φίλες μας Αθηναίες αναπληρώτριες και η αγχωτική γοργόνα είναι δείγμα προχειρότητας και όχι απουσίας κενών ή υπεραριθμίας κληθέντων αν/τών, προς θεού!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:18:02 μμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #613 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:17:58 μμ »
Sorry για την ασυνταξία αλλά φεύγω....και βιάζομαι .Πάντως καταλάβατε τι εννοώ  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #614 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:21:57 μμ »
Στην ετησίως επαναλαμβανόμενη κενο... λογία των ημερών, να προσθέσω:

- δεν έχει ακόμη ξεκινήσει η διαδικασία αποσπάσεων σε δομές της εκπαίδευσης, όπως Γρασέπ, Σχολικές βιβλιοθήκες, ... κλπ, αποσπάσεις που αφορούν και πολλούς φιλολόγους και θ' ανοίξουν κενά
- οι άδειες ανατροφής λαμβάνονται, συνήθως, αρχές 10ου, για λόγους ευνόητους
- πολλές επαπειλούμενες, με ή δίχως εισαγωγικά, λαμβάνονται το ίδιο διάστημα
- άλλες βθμιες συνυπολογίζουν κι εμφανίζουν τις αιτήσεις συνταξιοδότησης έγκαιρα, άλλες όχι

Και κάτι επιπλέον, σε Βθμια της περιφέρειάς μου, η διεύθυνση, για τα κενά φιλολόγων που ζητά να καλυφθούν από αναπληρωτές, δεν υπολογίζει τις β αναθέσεις (δηλ. τις ιστορίες τις προσμετρά σε μας). Αν, τελικά, δεν καλυφθούν όλα τα κενά που ζήτησε, τότε - υποθέτω - πράττει κατά το σύνηθες ...

Όσο για το μπάχαλο που αντιμετωπίζουν οι φίλες μας Αθηναίες αναπληρώτριες και η αγχωτική γοργόνα είναι δείγμα προχειρότητας και όχι απουσίας κενών ή υπεραριθμίας κληθέντων αν/τών, προς θεού!

Μακαρι να ειναι οπως τα λες.. Απλα μας κανει εντυπωση γιατι δεν εχει ξαναγινει στην Α'Αθηνας τουλαχιστον που ξερω τετοιο περιστατικο.    :-\      Παντως ειναι λυπηρο να παρουσιαζει αυτη την εικονα το -χρεωκοπημενο- κρατος μας. Λεφτα δεν υπαρχουν, οργανωση δεν υπαρχει.. αν βγουμε ποτε απο το τελμα γραψτε μου!!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #615 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:29:36 μμ »
Στην ετησίως επαναλαμβανόμενη κενο... λογία των ημερών, να προσθέσω:

- δεν έχει ακόμη ξεκινήσει η διαδικασία αποσπάσεων σε δομές της εκπαίδευσης, όπως Γρασέπ, Σχολικές βιβλιοθήκες, ... κλπ, αποσπάσεις που αφορούν και πολλούς φιλολόγους και θ' ανοίξουν κενά
- οι άδειες ανατροφής λαμβάνονται, συνήθως, αρχές 10ου, για λόγους ευνόητους
- πολλές επαπειλούμενες, με ή δίχως εισαγωγικά, λαμβάνονται το ίδιο διάστημα
- άλλες βθμιες συνυπολογίζουν κι εμφανίζουν τις αιτήσεις συνταξιοδότησης έγκαιρα, άλλες όχι

Και κάτι επιπλέον, σε Βθμια της περιφέρειάς μου, η διεύθυνση, για τα κενά φιλολόγων που ζητά να καλυφθούν από αναπληρωτές, δεν υπολογίζει τις β αναθέσεις (δηλ. τις ιστορίες τις προσμετρά σε μας). Αν, τελικά, δεν καλυφθούν όλα τα κενά που ζήτησε, τότε - υποθέτω - πράττει κατά το σύνηθες ...

Όσο για το μπάχαλο που αντιμετωπίζουν οι φίλες μας Αθηναίες αναπληρώτριες και η αγχωτική γοργόνα είναι δείγμα προχειρότητας και όχι απουσίας κενών ή υπεραριθμίας κληθέντων αν/τών, προς θεού!

Μακαρι να ειναι οπως τα λες.. Απλα μας κανει εντυπωση γιατι δεν εχει ξαναγινει στην Α'Αθηνας τουλαχιστον που ξερω τετοιο περιστατικο.    :-\      Παντως ειναι λυπηρο να παρουσιαζει αυτη την εικονα το -χρεωκοπημενο- κρατος μας. Λεφτα δεν υπαρχουν, οργανωση δεν υπαρχει.. αν βγουμε ποτε απο το τελμα γραψτε μου!!

Βιώνω, 5ο Φθινόπωρο,  αυτή την απάνθρωπη κατάσταση της αναμονής γι' αναπλήρωση ..., κάθε πέρσι ήταν καλύτερα, με τη φετινή κατάσταση, πέραν κάθε προσδοκίας και δικαιολογίας (η ηγεσία του Υπουργείου μας δεν ανέλαβε πρόσφατα, για π.χ.), τη χειρότερη ...
Ως προς τον τόπο μας ..., όσο δεν αντιδρούμε στη συσσωρευμένη ΑΔΙΚΙΑ, το μέλλον σκοτεινό ... και, για πολλούς, χωρίς καν ηλεκτρικό ρεύμα!  :(
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159936
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 622
Σύνολο: 642

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.