*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 776010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1554 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:23:12 πμ »
Συναδελφοι καλημερα!Ο συντονιστης εχει δικιο κατα την αποψη μου.Ουτως η αλλως με το να παραπονιομαστε στο φορουμ δε λυνεται το προβλημα.Καταθετω τη δικη μου προταση:Αναζητηστε το mail των σχολικων σας συμβουλων και αποστειλτε τους την τροποποιημενη υπουργικη για τον περιορισμο των ωρων β αναθεσης σε 7,που παρεθεσε η intemperanta.Το ιδιο θα κανω κι εγω.Πιθανοτατα το γωριζουν αλλα ισως η υπομνηση βοηθησει.Eυχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:49:53 »

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1555 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:25:20 πμ »
"Τελικα δνε ειναι προεδρικο διαταγμα, αλλα υπουργικη αποφαση. Παραθετω το αποσπασμα που μας ενδιαφερει: "Οι εκπαιδευτικοί ενός σχολείου σδιδάσκουν κατά προτεραιότητα μαθηματα της βασικης ειδικότητας τους, σε πρωτη και σε δευτερη ανάθεση. Όταν διδάσκουν σε δευτερη ανάθεση μαθηματα άλλου κλάδου ή, προκειμενου για τουσ κλάδους ΠΕ12, ΠΕ14, ΠΕ17 και ΠΕ18, άλλης ειδικότητας, μπορεί να καλυψουν μεχρι και 7 διδακτικες ωρες".

Παραθετω και το λινκ: http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=13509:ipourgeio-paideias-kritiria-kai-diadikasies-apodosis-deiteris-eidikotitas-se-ekpaideitikous"
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1556 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:33:04 πμ »
λέτε να γίνει τίποτα με το ζεπ; τα σχολεία της δευτεροβάθμιας που έχουν αλλοδαπάκια είναι πολλά. και είναι λογικό, παρόλο που το μεταναστευτικό κύμα προς την ελλάδα έχει κοπάσει σε σχέση με το παρελθόν (έτσι λέει το employ σε έρευνά του). είναι λογικό γιατί τα παιδάκια που γεννήθηκαν στην Ελλάδα πριν 10 με 15 χρόνια τώρα πάνε γυμνάσιο και λύκειο. επίσης αυτά τα προγράμματα έχουν σχέση με την απορροφητικότητα των ευρωπαϊκών κονδυλίων και ελπίζω να κάνουν αφειδώλευτα προσλήψεις εκεί. :)


Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1557 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:35:09 πμ »
Οταν έκανα την αίτησή μου σ'ένα γραφείο Δευτεροβάθμιας στην Αθήνα, η υπάλληλος- καθηγήτρια της ελληνικής φιλολογίας- με προέτρεψε να δηλώσω περισσότερες επιλογές ΑΜΩ, διότι οι ξενόγλωσσοι καθηγητές θα αναλάμβαναν και τη νεοελληνική λογοτεχνία, σύμφωνα με τις δηλώσεις της κας Χριστοφιλοπούλου. Επομένως, δε θα δίνονταν πολλά κενά για ΑΚΩ. Στην ερώτησή μου εάν αυτό που γίνεται είναι σωστό και εάν με τέτοιες πρακτικές καταργείται η ειδικότητά μας, απάντησε ότι, εάν δε γίνει αυτό οι συνάδελφοι, θα απολύθούν. Συνεπώς, συμφωνούσε με την ανάθεση των φιλολογικών μαθημάτων στους ξενόγλωσσους καθηγητές, στους θεολόγους, τους καθηγητές πολιτικής οικονομίας κ.ο.κ. Επισημαίνω ότι η υπάλληλος είναι καθηγήτρια της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ! Προτεραιότητα, λοιπόν, έχουν οι μόνιμοι και έπονται οι αναπληρωτές.

εγώ φέτος δεν έβαλα καθόλου αμω αν και είμαι χαμηλά στον πίνακα. δεν αξίζει για τίποτα να το κάνεις και να έχεις το χτυποκάρδι μήπως σε φωνάξουν για επτά και οχτώ ώρες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:49:53 »

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1558 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:36:22 πμ »
καλημερα συναδελφοι.ευτυχως που ειμαστε ολοι μια παρεα και ξεσπαμε.φετοσ για πρωτη φαρα εβαλα αττικη και κινδυνευω να μην δουλεψω.δεν εχω ομως χρηματα για ενοικια κ τεοια .ξερω οτι ολοι ειμαστε στην ιδια θεση.εχω απογοητευτει .το μονο που με παρηγορει ειναι μηπως ολα αυτα που μας λενε οφειλονται στο οτι ακομα δεν εχει ξεκαθαρισει το το τοπιο με τις αποσπασεις.μακαρι να ειναι αυτο συναδελφοι.τα εχω χαμενα.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1559 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:37:42 πμ »
λέτε να γίνει τίποτα με το ζεπ; τα σχολεία της δευτεροβάθμιας που έχουν αλλοδαπάκια είναι πολλά. και είναι λογικό, παρόλο που το μεταναστευτικό κύμα προς την ελλάδα έχει κοπάσει σε σχέση με το παρελθόν (έτσι λέει το employ σε έρευνά του). είναι λογικό γιατί τα παιδάκια που γεννήθηκαν στην Ελλάδα πριν 10 με 15 χρόνια τώρα πάνε γυμνάσιο και λύκειο.
νομίζω πως στα σχολεία αυτά δε θα πηγαίνουν παιδιά που μετρούν ήδη 10-12 χρόνια στην Ελλάδα,αυτά θεωρούνται ελληνάκια στη γλώσσα.Μάλλον πρόκειται για παιδιά προσφύγων ή και πρόσφυγες τα ίδια.

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1560 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:38:34 πμ »
μακαρι να βγει πρωτα για ζεπ μηπως γινει τιποτα.κι εγω ειδα στο αρχειο οτι ειναι πολλα τα σχολεια.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1561 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:42:22 πμ »
Για τις αναθέσεις ισχύει η εγκύκλιος του Λυκουρέντζου από 17.9.2008  http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item331 και οι οδηγίες για αναθέσεις μαθημάτων http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item374

"10. Κατά την ανάθεση των μαθημάτων καταβάλλεται προσπάθεια, ώστε οι εκπαιδευτικοί να
συμπληρώνουν ωράριο στο σχολείο τους ή στην ίδια ομάδα σχολείων με μαθήματα πρώτης
(Α΄) και δεύτερης (Β΄) ανάθεσης. Η μετακίνηση του εκπαιδευτικού σε άλλο σχολείο γίνεται
μόνο σε περίπτωση αδυναμίας συμπλήρωσης του υποχρεωτικού του ωραρίου.

Δεν τίθεται θέμα ωρών για Α και Β αναθέσεις.

Η απόφαση που παραθέτεις mimelismoni, αφορά τους εκπαιδευτικούς που τους έχει αναγνωριστεί και δεύτερη ειδικότητα, δεύτερο πτυχίο, οπότε εκεί μπαίνει το πλαφόν των 7 ωρών για τις β αναθέσεις, όταν δηλαδή διδάσκουν μαθήματα του δεύτερου πτυχίου τους.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1562 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:43:30 πμ »
καλημερα συναδελφοι.ευτυχως που ειμαστε ολοι μια παρεα και ξεσπαμε.φετοσ για πρωτη φαρα εβαλα αττικη και κινδυνευω να μην δουλεψω.δεν εχω ομως χρηματα για ενοικια κ τεοια .ξερω οτι ολοι ειμαστε στην ιδια θεση.εχω απογοητευτει .το μονο που με παρηγορει ειναι μηπως ολα αυτα που μας λενε οφειλονται στο οτι ακομα δεν εχει ξεκαθαρισει το το τοπιο με τις αποσπασεις.μακαρι να ειναι αυτο συναδελφοι.τα εχω χαμενα.
Εύχομαι να σε πάρουν στην Αττική.έχεις τουλάχιστον καλή σειρά στον πίνακα; Εγώ το έβαλα το κουτάκι,ελπίζω μόνο να γλιτώσω το νησί.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1563 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:43:48 πμ »
λέτε να γίνει τίποτα με το ζεπ; τα σχολεία της δευτεροβάθμιας που έχουν αλλοδαπάκια είναι πολλά. και είναι λογικό, παρόλο που το μεταναστευτικό κύμα προς την ελλάδα έχει κοπάσει σε σχέση με το παρελθόν (έτσι λέει το employ σε έρευνά του). είναι λογικό γιατί τα παιδάκια που γεννήθηκαν στην Ελλάδα πριν 10 με 15 χρόνια τώρα πάνε γυμνάσιο και λύκειο.
νομίζω πως στα σχολεία αυτά δε θα πηγαίνουν παιδιά που μετρούν ήδη 10-12 χρόνια στην Ελλάδα,αυτά θεωρούνται ελληνάκια στη γλώσσα.Μάλλον πρόκειται για παιδιά προσφύγων ή και πρόσφυγες τα ίδια.
ναι μάλλον έχεις δίκιο... :-[ αλλά και πάλι τα σχολεία ζεπ είναι πολλά.

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1564 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:46:17 πμ »
καλημερα συναδελφοι.ευτυχως που ειμαστε ολοι μια παρεα και ξεσπαμε.φετοσ για πρωτη φαρα εβαλα αττικη και κινδυνευω να μην δουλεψω.δεν εχω ομως χρηματα για ενοικια κ τεοια .ξερω οτι ολοι ειμαστε στην ιδια θεση.εχω απογοητευτει .το μονο που με παρηγορει ειναι μηπως ολα αυτα που μας λενε οφειλονται στο οτι ακομα δεν εχει ξεκαθαρισει το το τοπιο με τις αποσπασεις.μακαρι να ειναι αυτο συναδελφοι.τα εχω χαμενα.
πιστεύω ότι έκανες καλά αφού λες ότι δεν μπορείς να νοικιάσεις. ΄με το παλιό σύστημα άξιζε τον κόπο γιατί με τριά χρόνια αναπλήρωσης ήσουν μόνιμος. ενώ τώρα τι κερδίζεις με τρία χρόνια αναπλήρωσης ακόμα και σε δυσπρόσιτο; 3,6 μόρια!!!!!και μπαινεις και μέσα οικονομικά με τις περικοπές.
εχεις δικιο.απο την αλλη δεν ξερω τι να κανω απο την ανια κ την απραξια.το μονο που με παρηγορει ειναι μηπως τελικα μας δουλευουν με τα κενα.τι μπορει να αλλαξε σε σχεση με περυσι.αναρωτιεμαι.αφηστε και το αλλο αλλοι μου λενε οτι θα εχουμε συνταξιοδουησεις τον οκτωβριο κι αλλοι οτι πρωτη φορα το ακουν αυτο.

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1565 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:48:58 πμ »
καλημερα συναδελφοι.ευτυχως που ειμαστε ολοι μια παρεα και ξεσπαμε.φετοσ για πρωτη φαρα εβαλα αττικη και κινδυνευω να μην δουλεψω.δεν εχω ομως χρηματα για ενοικια κ τεοια .ξερω οτι ολοι ειμαστε στην ιδια θεση.εχω απογοητευτει .το μονο που με παρηγορει ειναι μηπως ολα αυτα που μας λενε οφειλονται στο οτι ακομα δεν εχει ξεκαθαρισει το το τοπιο με τις αποσπασεις.μακαρι να ειναι αυτο συναδελφοι.τα εχω χαμενα.
Εύχομαι να σε πάρουν στην Αττική.έχεις τουλάχιστον καλή σειρά στον πίνακα; Εγώ το έβαλα το κουτάκι,ελπίζω μόνο να γλιτώσω το νησί.
εχω καλη σειρα αλλα αν δεν τακτοποιηθει η α φαση θα με προσπερασει το συστημα κ μετα καλο κουραγιο μεχρι την επομενη και αν!!!!

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1566 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:50:17 πμ »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1567 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:50:45 πμ »
trelamenos αξιοποίησε τον χρόνο σου με κάποιο μεταπτυχιακό, δεύτερο πτυχίο ή λίγο διάβασμα για τον ασεπ. εσύ που είσαι αθήνα έχεις ευκαιρίες. για μας που είμαστε πιο επαρχία τα δύο πρώτα είναι δύσκολα έως αδύνατα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159936
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.