*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 776007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1904 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 04:38:49 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.Ευτέρπη ζήτησες κενά για Τρίκαλα.Κενά δεν ξέρω αν υπάρχουν,λογικά κάποια θα προκύψουν.Ξέρω όμως πως ο Τσέλιος (διευθυντής β'θμιας) γαβγίζει κάθε μέρα στα τοπικά κανάλια πως τα Τρίκαλα δε χρειάζονται εκπαιδευτικούς. >:(Γι' αυτό δεν έφερε και αποσπασμένους,αφού δηλώνει ότι δεν έχει κενά.Εγώ προσωπικά δεν τον πιστεύω. :P
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:45:34 »

Αποσυνδεδεμένος ippokratis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1905 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 04:45:07 μμ »
Εννοείται πως δεν τα βγάζει από το μυαλό της, απλά κ εγώ προσπαθώ να βρω μια συλλογιστική, αυτός που τοποθετήθηκε στη β' Αθήνας προφανώς ανήκε εκεί εξαρχής, αλλά εγώ εξετάζω το ενδεχόμενο που τεθεί θέμα απόλυσης, γιατί να μην τοποθετηθεί στο όποιο κενό, εντός κ εκτός Αττικής; Κ εγώ τα ίδια βιώνω στον Πειραιά, στη διάθεση κ κανένα κενό εν όψει...

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1906 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 04:45:55 μμ »
Και κάτι ακόμη:τα κενά δεν μπορούν να τα εξαφανίσουν ούτε και να αφήσουν τα σχολεία χωρίς καθηγητές ως τα Χριστούγεννα.Στη Γ' Ευρυτανίας έχουν δύο κενά φιλολόγων απ' την αρχή.Απλώς τα παιδιά του Γυμνασίου δεν κάνουν φιλολογικά. >:( :o Έχουν πιστώσεις.Στους δασκάλους με τόσες συγχωνεύσεις και κάλεσε ένα καράβι κόσμο.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1907 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 04:49:30 μμ »
Και κάτι ακόμη:τα κενά δεν μπορούν να τα εξαφανίσουν ούτε και να αφήσουν τα σχολεία χωρίς καθηγητές ως τα Χριστούγεννα.Στη Γ' Ευρυτανίας έχουν δύο κενά φιλολόγων απ' την αρχή.Απλώς τα παιδιά του Γυμνασίου δεν κάνουν φιλολογικά. >:( :o Έχουν πιστώσεις.Στους δασκάλους με τόσες συγχωνεύσεις και κάλεσε ένα καράβι κόσμο.

Κι εγώ με αυτό απορώ... Πόσα πια περισσότερα είναι τα δημοτικά από τα γυμνάσια και τα λύκεια της χώρας, ώστε να δικαιολογείται τέτοια μεγάλη διαφορά ως προς τον αριθμό των προσλήψεων;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:45:34 »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1908 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 04:56:40 μμ »
Και κάτι ακόμη:τα κενά δεν μπορούν να τα εξαφανίσουν ούτε και να αφήσουν τα σχολεία χωρίς καθηγητές ως τα Χριστούγεννα.Στη Γ' Ευρυτανίας έχουν δύο κενά φιλολόγων απ' την αρχή.Απλώς τα παιδιά του Γυμνασίου δεν κάνουν φιλολογικά. >:( :o Έχουν πιστώσεις.Στους δασκάλους με τόσες συγχωνεύσεις και κάλεσε ένα καράβι κόσμο.

Δεν ξερω τι συμβαινει με την πρωτοβαθμια,παντα ηταν οι ευνοημενοι ετσι κι αλλιως και τις καλες εποχες και τις κακες. Μηπως ομως ολες οι εξαγγελιες για '"ορθολογικη" κατανομη του προσωπικου , μειωσεις κλπ ειχαν δοση αληθειας;;; Μηπως τελικα ολοι αυτοι σε  διαφορους νομους και υπηρεσιες που λενε οτι δεν υπαρχουν κενα απλα μεταφερουν την πραγματικοτητα; Δε θελω να σας απογοητευσω αλλα εχω αρχισει να φοβαμαι αρκετα. Αν διαβασετε και το αρθρο του  alfavita που ανεβασε η Αντιγονη.. Νομιζω ειναι αρκετα αποκαλυπτικο των προθεσεων τους. Και στην τελικη  οτι υποσχονται το κανουνε..... Πριν εναμιση χρονο αρχισε να ψιθυριζεται για απολυσεις δημοσιων υπαλληλων και δεν τους πιστεψαμε και τωρα ηρθε το πληρωμα του χρονου. Απλα πηραμε μια παραταση λογω αναποφασιστικοτητας των υπευθυνων να πραξουν οσα υποσχεθηκαν στους Ευρωπαιους. Τωρα ομως εφτασε ο κομπος στο χτενι και η τροικα δεν αστειευεται. Δε θελω να σας μαυρισω κυριακατικα αλλα μηπως να δουμε την αληθεια καταματα; Προσωπικα παντως   προτιμω να μη με προσλαβουν καθολου του χρονου παρα να τραβηξω ξανα οτι φετος
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2011, 05:39:41 μμ από moustard »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1909 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 05:10:03 μμ »
Σύμφωνα με το Βήμα, η τρόικα περιμένει πλήρη εφαρμογή του κανόνα μία πρόσληψη για δέκα αποχωρήσεις εφέτος και μία πρόσληψη για κάθε πέντε αποχωρήσεις του χρόνου. Το 2011 έγιναν 8.300 προσλήψεις και και δόθηκαν εγκρίσεις για συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου ή σύμβασης έργου στο δημόσιο για 34.851 άτομα!

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1910 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 05:58:36 μμ »
Σύμφωνα με το Βήμα, η τρόικα περιμένει πλήρη εφαρμογή του κανόνα μία πρόσληψη για δέκα αποχωρήσεις εφέτος και μία πρόσληψη για κάθε πέντε αποχωρήσεις του χρόνου. Το 2011 έγιναν 8.300 προσλήψεις και και δόθηκαν εγκρίσεις για συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου ή σύμβασης έργου στο δημόσιο για 34.851 άτομα!
Επομένως οι συνθήκες θα είναι ευνοϊκότερες του χρόνου τόσο για τους μόνιμους διορισμούς όσο και για τις κλήσεις αναπληρωτών...
Και οι αριθμοί μεγαλύτεροι!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1911 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 06:15:28 μμ »
Απορώ γιατί χαίρεσαι....το γεγονός ότι ο Βενιζέλος έχει λίστες με ονόματα και ηλικίες δε σας προβληματίζει;Σε εφεδρεία μπορεί ξαφνικά να μπούμε όλοι.Και, ναι, kasta1, αν υπουργό Παιδείας είχαμε οποιοδήποτε άλλο άτομο, αυτό θα μπορούσε να εφαρμοστεί το 2012 αλλά με αυτό το μίσος στο Υπουργείο, η μόνη πρόσληψη που βλέπω του χρόνου είναι των σχολικών φυλάκων, λόγω αύξησης κρουσμάτων εγκληματικότητας.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1912 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 06:20:53 μμ »
Απορώ γιατί χαίρεσαι....το γεγονός ότι ο Βενιζέλος έχει λίστες με ονόματα και ηλικίες δε σας προβληματίζει;Σε εφεδρεία μπορεί ξαφνικά να μπούμε όλοι.Και, ναι, kasta1, αν υπουργό Παιδείας είχαμε οποιοδήποτε άλλο άτομο, αυτό θα μπορούσε να εφαρμοστεί το 2012 αλλά με αυτό το μίσος στο Υπουργείο, η μόνη πρόσληψη που βλέπω του χρόνου είναι των σχολικών φυλάκων, λόγω αύξησης κρουσμάτων εγκληματικότητας.

Κι εγω απορω γιατι χαιρονται....  :o  (χρειαζονται βεβαια και οι ψυχραιμες και αισιοδοξες φωνες γιατι χαθηκαμε)  Με την τωρινη ηγεσια του υπουργειο και αν διατηρηθει δεν ξερω τι τυχη θα εχουμε... Αποχωρω μη σας μεταφερω τη δικη μου απαισιοδοξια!!!

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1913 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 06:21:33 μμ »
Απορώ γιατί χαίρεσαι....το γεγονός ότι ο Βενιζέλος έχει λίστες με ονόματα και ηλικίες δε σας προβληματίζει;Σε εφεδρεία μπορεί ξαφνικά να μπούμε όλοι.Και, ναι, kasta1, αν υπουργό Παιδείας είχαμε οποιοδήποτε άλλο άτομο, αυτό θα μπορούσε να εφαρμοστεί το 2012 αλλά με αυτό το μίσος στο Υπουργείο, η μόνη πρόσληψη που βλέπω του χρόνου είναι των σχολικών φυλάκων, λόγω αύξησης κρουσμάτων εγκληματικότητας.
πάρ'το αλλιώς.
αν είναι να μας βρει....συμφορά,θα μας βρει,μη στενοχωριέσαι από τώρα.Εσύ τουλάχιστον έχεις δουλειά φέτος,κάνε οικονομίες και δες τι άλλες επιλογές έχεις.Δεν ξέρουμε τι θα γίνει,κανείς δεν ξέρει,ούτε η Διαμαντοπούλου,ούτε ο Παπανδρέου.Βλέποντας και κάνοντας αυτοί,το ίδιο κι εμείς.
Σε εφεδρεία δε θα μπείτε,θα μπουν τα πράγματα σε μια σειρά σε λίγες μέρες κι όλα θα ξεχαστούν μέχρι του χρόνου που θα επαναληφθεί η ιστορία,ίσως για τελευταία χρονιά,ίσως όχι.

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1914 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 06:34:16 μμ »
Δε νομίζω ότι στα γραφόμενά μου διαφαινόταν καμιά χαρά...
Προσπάθησα να συναγάγω ένα λογικό συμπέρασμα από την παράθεση του evants!
Αν ο συλλογισμός ήταν μη ορθός ή παραλογισμός... πυροβολείστε!
Τα δύσκολα είναι για όλους μας!
Και το να αισιοδοξούμε για αλλαγή της κατάστασης δε νομίζω πως βλάπτει...
Αλλά κυρίως χρειάζεται αγώνας, πρώτα με τον ίδιο μας τον εαυτό!

Καλό απόγευμα σε όλους!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2011, 12:05:13 πμ από kasta1 »

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1915 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 06:51:30 μμ »
Και... τέτοιες δύσκολες στιγμές προσωπικά έχω ανάγκη να "ακούω" τέτοια λόγια!
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=46605
Και ποσώς με ενδιαφέρει η ιδιότητα του αρθρογράφου ή η κομματική του τοποθέτηση.
Και από ιδιοτέλεια να τα λέει... στη δική μου ψυχή ακούγονται λόγια επιτακτικά και χρέους για όλους τους Δασκάλους, όταν είναι ανάμεσα στους μαθητές!

Αποσυνδεδεμένος efterpi14

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1916 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 06:58:27 μμ »
inw,σε ευχαριστω για την πληροφορια.Κατι τετοιο φοβαμαι πως ισχυει,ουτε περισυ πηρε αναπληρωτες στα Τρικαλα....Πως γινεται αυτο,δε   γνωριζω.Ελπιζω φετος να ανοιξουν κενα.......

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1917 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 07:05:13 μμ »
Οι ειδήσεις, γενικότερες και ειδικότερες (σχετικές με τα θέματα που μας αφορούν εδώ, εννοώ), είναι ετερόκλητες, αντιφατικές και, άκρως, ψυχοβγαλτικές ...
Και προηγούμενες χρονιές, με σαφέστερο τοπίο, τέτοιες ώρες η ψυχραιμία δεν περίσσευε ...
Φέτος, η Β' φάση των αναπληρωτών καθυστέρησε, προφανώς λόγω μιας χαοτικής ανοργανωσιάς και πιθανόν για την εξασφάλιση πόρων (πιστώσεις 8μηνες κατά μέσο όρο, γαρ).
Μιας και καθυστέρησε, λοιπόν, και με το δεδομένο της ύπαρξης, αλλά και της διαρκούς αύξησης των κενών στον κλάδο μας, για πληθώρα λόγων, εικάζω - το τονίζω για όσους με ρωτούν, αν το στηρίζω σε πληροφορίες - πως η φάση που αναμένουμε δε θα διαφέρει αριθμητικά απ' την αντίστοιχη περσινή.
Ελπίζω να μη διαψευστώ ..

Όσο για την ανάγκη αισιοδοξίας, ακόμη και σε μέρες φρίκης, ειδικά σε αυτές, απορώ που πολλοί την αποποιούνται ή και την καταδικάζουν ...

Συστήνω, στους λάτρεις της στρογγυλής θεάς πρωτίστως, κάτι αισιόδοξο, κατά τις 8&30 ...  ;)

Καλή και δίχως ανεργία εβδομάδα να έχουμε.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159936
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 588
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.