*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή  (Αναγνώστηκε 264693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #392 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 10:55:54 μμ »
έχω το lower νομίζω τα κριτήρια που παρέθεσες είναι για φοιτητές εγώ ρωτάω για το μεταπτυχιακό

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:04:05 »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #393 στις: Νοέμβριος 28, 2012, 07:56:35 μμ »
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Εμένα με  ενδιαφέρει να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, γιατί με ενδιαφέρει πολύ και ψάχνω ένα καλό μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό σε Ελλάδα ή εξωτερικό. Η αλήθεια είναι ότι για το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής του παιδαγωγικού αθήνας δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο σε Ελλάδα ή εξωτερικό που να είναι πραγματικά καλό μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #394 στις: Νοέμβριος 28, 2012, 08:09:13 μμ »
Μία συμβουλή προς όλους και αν θέλετε την ακούτε. Οι προσλήψεις στην εκπαίδευση θα είναι ελάχιστες τα επόμενα χρόνια και δεν ξέρουμε καν αν θα χρειάζεται η περίφημη παιδαγωγική επάρκεια. Η ειδική αγωγή είναι ένας πολύ ευαίσθητος και δύσκολος τομέας. Απαιτεί αφοσίωση και ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονή. Όσοι θέλετε να κάνετε τα διάφορα master που κυκλοφορούν σαν βιομηχανία πλέον, να είστε ΠΟΛΥ προσεχτικοί. Και να κάνετε αυτήν την κίνηση μόνον αν σας ενδιαφέρει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το αντικείμενο. Αλλιώς είναι χαμένος κόπος και χρήματα. Ασχοληθείτε με ό,τι σας γεμίζει πραγματικά και όχι με κάτι που σας υπόσχεται έναν πολύ θολό πλέον διορισμό. Υπάρχουν πολλά μεταπτυχιακά στα ελληνικά πανεπιστήμια που είναι δωρεάν ακόμα. Ψάξτε το! Μην αφήνετε διάφορους επιτήδειους να παίζουν με τον πόνο σας...
Για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις. Γαλλική Φιλολογία έχω τελειώσει η γυναίκα. Δεν έχω καμία απολύτως σχέση με Βόλο, Πήλιο ή ότ,ι άλλο, ούτε με την Ειδική Αγωγή. Είμαι διορισμένη από το 2005, επομένως δεν θέλω να φάω τη θέση κανενός. To μεταπτυχιακό μου δεν έχει καμία σχέση με Παιδαγωγική και Ειδική Αγωγή. Απλά είπα να πω την άποψή μου σε σχέση με τη φάμπρικα των μεταπτυχιακών και να σας επισημάνω ότι πρέπει να προσέχετε τους αετονύχηδες. Από εκεί και πέρα ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του.
Αναφορά
Συμφωνω απολυτα.Μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι.Για νακανει καποιος αυτη τη δουλεια πρεπει να αντεχει να την αγαπαει αλλιως...
Οχι οτι δεν ειναι η εκπαιδευσηγεματη απο <<επαγγελματιες>>, αφου εκει μας εχουν καταντησει, αλλα μην παιρνουμε με τις πετρες κι αυτους που μιλουν με την ιδιοτητα του γονιου και μαλιστα σωστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2012, 08:13:01 μμ από marietta2010 »

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #395 στις: Νοέμβριος 28, 2012, 08:39:40 μμ »
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Εμένα με  ενδιαφέρει να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, γιατί με ενδιαφέρει πολύ και ψάχνω ένα καλό μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό σε Ελλάδα ή εξωτερικό. Η αλήθεια είναι ότι για το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής του παιδαγωγικού αθήνας δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο σε Ελλάδα ή εξωτερικό που να είναι πραγματικά καλό μεταπτυχιακό;

το μεταπτυχιακο του τμηματος ειδικης αγωγης του πανεπιστημιου θεσσαλιας, εχει και πρακτικη. προσφατα ξεκινησε και το εξ αποστασεως μεταπτυχιακο του πανεπιστημιου της λευκωσιας
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:04:05 »

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #396 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 12:03:21 μμ »
@galikou δεν υπονοουσα τπτ για σενα, γενικα το λεω.

@P_Maria συμφωνω απόλυτα

@lilium1987 και εγω σε τετοια φαση ειμαι..εχω παλι εχω ακουσει καλα λογια για της Αθηνας, άλλωστε της Αθηνας κ του Βολου ειναι αυτα που αναγνωριζονται (για το δημοσιο εννοω), δεν ξερω για αυτα της καλαματας που ειναι πανακριβο ή του πανεπιστημιου μακεδονιας αν αναγνωριζονται...Οσο για το εξωτερικο επειδη το ψαχνω για το Σεπτεμβρη (εκτος απο αυτα της βουλγαριας, ιταλιας) βρηκα αγγλια (ψαξε σε καθε πανεπιστημιο, υπαρχουν πολλα φυσικα το πιο φθηνο ξεκινα στα 5000) και στη Νορβηγια (2 χρονια δωρεαν). Δυστυχως δεν βρηκα Ολλανδια, Δανία, Γερμανια, Σουηδια
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #397 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 12:56:08 μμ »
σε ευχαριστώ ramianna!

μήπως βρήκες κάτι σε Ισπανία ή Γαλλία? Στη Νορβηγία είναι αγγλόφωνο το τμήμα?
Πάντως από όσο ξέρω η ειδική αγωγή είναι πολύ καλά και επιστημονικά ανεπτυγμένη στην Αμερική, αν και μάλλον εκεί είναι ακριβά τα μεταπτυχιακά..

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #398 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 02:01:11 μμ »
 Στη Νορβηγία γίνεται εξ αποστάσεως ή με φυσική παρουσία? Πόσο διαρκεί? Επιπλέον για το μεταπτυχιακό της Κύπρου που αναγνωρίζεται απο ΔΟΑΤΑΠ τι πιστεύετε? Σκέφτομαι να γραφτώ στο εαρινό εξάμηνο..
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #399 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 07:15:36 μμ »
για την Αμερικη θελει πολυ ψαξιμο κ εννοειται οτι πας με καποια υποτροφια, εκτος κ αν εχει τόσο λεφτά  :P
ειναι δυο χρονια στην Νορβηγια στα αγγλικα...δεν ξερω αν ειναι κ εξ αποστασεως αλλα νομιζω ενα εξαμηνο μπορεις να το κανεις κ αλλου (ή στην χωρα σου ή σε άλλη χώρα) απ' οτι διαβασα στο σαιτ τους, κατι σαν πρακτικη λογικα θα ειναι...Γαλλια δεν βρηκα αγγλόφωνο, στα γαλλικα δεν ξερω αν εχουν αλλα πιστευω πως ναι...για της Κυπρου (εξ αποστασεως ή όχι εννοείς;) εμενα καλό μου φαίνεται αλλα νομιζω οτι ειναι πολλα τα λεφτα για το χρόνο που θα κανεις...
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #400 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 07:26:52 μμ »
Στη Κύπρο εξ αποστάσεως είναι. 5900 συνολικά. Προκαταβολή 400 και 11 μηνιαίες δόσεις των 500. Τι εννοείς για τον χρόνο?

ευχαριστώ.
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #401 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 08:02:22 μμ »
για την Αμερικη θελει πολυ ψαξιμο κ εννοειται οτι πας με καποια υποτροφια, εκτος κ αν εχει τόσο λεφτά  :P
ειναι δυο χρονια στην Νορβηγια στα αγγλικα...δεν ξερω αν ειναι κ εξ αποστασεως αλλα νομιζω ενα εξαμηνο μπορεις να το κανεις κ αλλου (ή στην χωρα σου ή σε άλλη χώρα) απ' οτι διαβασα στο σαιτ τους, κατι σαν πρακτικη λογικα θα ειναι...Γαλλια δεν βρηκα αγγλόφωνο, στα γαλλικα δεν ξερω αν εχουν αλλα πιστευω πως ναι...για της Κυπρου (εξ αποστασεως ή όχι εννοείς;) εμενα καλό μου φαίνεται αλλα νομιζω οτι ειναι πολλα τα λεφτα για το χρόνο που θα κανεις...
Στη Γαλλία έχουν πολλά. Φαντάζομαι κάποια θα είναι και εξ αποστάσεως

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #402 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 10:57:37 πμ »
για την Αμερικη θελει πολυ ψαξιμο κ εννοειται οτι πας με καποια υποτροφια, εκτος κ αν εχει τόσο λεφτά  :P
ειναι δυο χρονια στην Νορβηγια στα αγγλικα...δεν ξερω αν ειναι κ εξ αποστασεως αλλα νομιζω ενα εξαμηνο μπορεις να το κανεις κ αλλου (ή στην χωρα σου ή σε άλλη χώρα) απ' οτι διαβασα στο σαιτ τους, κατι σαν πρακτικη λογικα θα ειναι...Γαλλια δεν βρηκα αγγλόφωνο, στα γαλλικα δεν ξερω αν εχουν αλλα πιστευω πως ναι...για της Κυπρου (εξ αποστασεως ή όχι εννοείς;) εμενα καλό μου φαίνεται αλλα νομιζω οτι ειναι πολλα τα λεφτα για το χρόνο που θα κανεις...

μήπως θα μπορούσες να παραθέσεις την ιστοσελίδα του νορβηγικού πανεπιστημίου?
Σ' ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες...
Υποτροφία για Αμερική πώς πέρνουμε? :D

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #403 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 12:04:23 μμ »
http://www.uio.no/english/studies/programmes/spneed-master/index.html
εδω μπορεις να παρεις καποιες πληροφοριες για την αμερικη http://career.duth.gr/cms/?q=node/1783 υποτροφιες φανταζομαι ειτε παιρνεις απο τα εκει πανεπιστημια (δεν ξερω πως) ειτε απο καποιο ιδρυμα στην ελλαδα (ικυ, ιδτυμα ωναση κτλ)

@gallikou ναι σιγουρα φανταζομαι θα υπαρχουν εξ αποστασεως...εννοεις ομως αγγλοφωνα ή γαλλόφωνα?

@tabacaria π.χ πληρη φοιτηση ειναι τουλαχιστον 3 εξαμηνα ενω εξ αποστασεως μεχρι 4...μου φαινονται πολλα λεφτα κ να το τελειωσεις μετα απο 2 ή 3χρονια...τεσπα μαλλον σε μενα φαινεται καπως γιατι δεν εχω σκεφτει κ δεν μου αρεσει το εξ αποστασεως, ισως ομως αλλαξω γνωμη!
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #404 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 01:36:35 μμ »
Εχει κανενας καμια πληροφορηση για το μαστερ της Βουλγαριας? Αναφερομαι στην πρωτη φουρνια που τελειωσε τον Απριλιο. Αναγνωριστηκε τελικα? Μεχρι πριν κανα μηνα δεν ειχε παρει ακομα αναγνωριση. Ειχε κολλησει στον ΔΟΑΤΑΠ σε καποιο χαρτι.

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #405 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 01:58:57 μμ »
thanks ramianna!
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32318
  • Τελευταία: Meg4
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161316
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 454
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.