*

Αποστολέας Θέμα: Cambridge ή Michigan  (Αναγνώστηκε 24743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Cambridge ή Michigan
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 12:28:14 πμ »
Καλησπέρα!Επειδή όλοι με ρωτάνε ποιο από τα δύο είναι καλύτερο&ποιο πρέπει να δώσουν από τα δύο απαντώ ότι είναιι ανάλογα το μαθητή κ που είναι καλός, όμως είναι κάποιο καλύτερο από το άλλο?Θεωρείτε πχ ότι το Cambridge είναι το καλύτερο?(έτσι πίστευα παλιά)Η απλά το ένα είναι αγγλικό κ το άλλο αμερικάνικο?Κ αν θέλουν να πάνε στο εξωτερικό ποιο θα πρέπει να δώσουν?Ξέρετε που μπορώ να βρω από ποια πανεπιστήμια αναγνωρίζεται το καθένα?Κ ποιο έχει τη μεγαλύτερη αναγνώριση?Γιαυτό είναι καλύτερα να τα δίνουν κ τα δύο για να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα!!!!  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Cambridge ή Michigan
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:10:50 »

Αποσυνδεδεμένος lne06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Cambridge ή Michigan
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 12:53:08 πμ »
Γενικα στα πτυχια δε νομιζς οτι υφισταται διαχωρισμος καλυτερο-χειροτερο. Λογικο ειναι στην αμερικη να προτιμουν το αμερικανικο και στην αγγλια το αγγλικο. Αλλα τι εννοουμε αναγνωριση??? Στην Ελλαδα ειναι το ιδιο πραγμα και στο εξωτερικο οτι και να χεις σου ζητανε να δωσεις κατι αλλο πιο προσφατο και ισως πιο εξειδικευμενο (ielts, toeic etc). Αρα κατα τη γνωμη μου καλα τα λες στους γονεις.
Α και νομιζω οτι να δωσουν και τα δυο αυτα ειναι ανουσιο. Καλυτερα να δωσουν ενα και ενα απο τα πτυχια νεας φουρνιας!!!! :P

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Cambridge ή Michigan
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 12:57:07 πμ »
Γενικα στα πτυχια δε νομιζς οτι υφισταται διαχωρισμος καλυτερο-χειροτερο. Λογικο ειναι στην αμερικη να προτιμουν το αμερικανικο και στην αγγλια το αγγλικο. Αλλα τι εννοουμε αναγνωριση??? Στην Ελλαδα ειναι το ιδιο πραγμα και στο εξωτερικο οτι και να χεις σου ζητανε να δωσεις κατι αλλο πιο προσφατο και ισως πιο εξειδικευμενο (ielts, toeic etc). Αρα κατα τη γνωμη μου καλα τα λες στους γονεις.
Α και νομιζω οτι να δωσουν και τα δυο αυτα ειναι ανουσιο. Καλυτερα να δωσουν ενα και ενα απο τα πτυχια νεας φουρνιας!!!! :P

Πες τα!!Αλλά ποιος ακούει? ???

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Cambridge ή Michigan
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 11:03:33 πμ »
Απ'όσο γνωρίζω, στις Η.Π.Α δεν δίνουν καν σημασία στο πιστοποιητικό του Michigan. Για να μπεις σε κάποιο αμερικανικό πανεπιστήμιο πρέπει απαραιτήτως να έχεις δώσει για TOEFL. Βέβαια, αν έχεις πάρει το Proficiency θεωρητικά θα είσαι σε κάποιο καλό επίπεδο έτσι ώστε να πετύχεις υψηλό ποσοστό στις εξετάσεις του TOEFL (που είναι επίπεδο Prof.). Όσον αφορά στο ECCE, είναι σαν να μην υπάρχει. Στην ουσία είμαστε μια από τις μοναδικές χώρες στην Ευρώπη που έχουμε τόσους πολλούς εξεταζόμενους στο ECCE. Φαίνεται ότι η Ελληνοαμερικανική Ένωση κάνει πολύ καλά τη δουλειά της.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Cambridge ή Michigan
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:10:50 »

Αποσυνδεδεμένος Nephele

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Cambridge ή Michigan
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 01:26:06 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα με Vera_Sp. Όσους μαθητές προετοίμασα για σπουδές στο εξωτερικό, είτε TOEFL δίδαξα είτε IELTS ...ανάλογα με το τι ζητούσε το πανεπιστήμιο. Για Αμερική κυρίως TOEFL. Οπότε, τα πτυχία που δίνουν οι μαθητές στην Ελλάδα - αναφέρομαι σε Michigan/Cambridge - δεν έχουν καμία αξία στο εξωτερικό. Μαθητές μου που έφυγαν για σπουδές στην Αγγλία έπρεπε να έχουν IELTS, για παράδειγμα.
Είναι καλό να ενημερώνουμε τους υποψήφιους εξεταζόμενους, αλλά και τους γονείς εάν πρόκειται για μικρούς μαθητές. Οποιοδήποτε πτυχίο επιπέδου Γ2, που αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ, μπορεί να τους "εξυπηρετήσει" στην Ελλάδα. Εκτός εάν πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις όπου ζητούν αποκλειστικά CPE/ECPE ως απόδειξη άριστου επιπέδου γνώσης της αγγλικής (έχω στο νου μου ορισμένα μεταπτυχιακά προγράμματα ελληνικών πανεπιστημίων).

Αποσυνδεδεμένος nofear

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Cambridge ή Michigan
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 14, 2010, 04:53:14 μμ »
Piadia oson afora to Michigan thela na rwtisw kati. Pliroforithika apo ena e-mail oti kleinoune to HELLENIC AMERICAN UNIVERSITY giati leitourgei ws kollegio xwris na exei auton ton titlo!!!!!!!!! Gnwrizetai kati panw s'auto??????
oi titloi pou exoune dwthei tha xathoun????

thanks!!

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Cambridge ή Michigan
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 14, 2010, 11:42:11 μμ »
Εγώ δεν κατάλαβα τι είναι αυτό.Αν ξέρει κανείς ας μας πει.Δε νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να έχουν προβλήματα όσοι δίνουν Michigan,άλλωστε είναι πάρα πολλοί.Ελπίζω τουλάχιστον,όλα τα έχουμε δει!

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Cambridge ή Michigan
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 15, 2010, 12:54:28 πμ »
sorry  που θα το πω αλλά ρε παιδιά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΙΑ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ - ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ!!! να τα λένε λάθος οι άλλοι, πάει χαλάλι, να τα λεμε κι εμείς....το ίδιο είναι το δικο μας πτυχίο που το πήραμε στα 22 μετά απο 4 χρόνια σπουδών και το ίδιο το χαρτάκι που πήρε ένας δεκαπεντάχρονος, θα με τρελλάνετε; θα μου πείτε, παίζεις με τις λέξεις; ε....κάτι τέτοια ακούν μερικοί και το παίζουν καθηγητές αγγλικών με ...επάρκεια....
επί του θέματος τώρα, στο εξωτερικό όλα αυτά τα πιστοποιητικά έχουν ημερομηνία λήξης...που σημαίνει ότι αν το πάρεις στα 15 και φτάσεις 20 αποφασισμένος να σπουδάσεις στο εξωτερικό, θα χρεωθείς έναν ακόμα χρονο για τη γλώσσα, το χεις δεν το χεις το χαρτάκι σου. Μπορεις να ρωτήσεις στο Βρεττανικό Συμβούλιο να σου πούνε ποιά πανεπιστήμια αναγνωρίζουν ποιά πιστοποιητικά και για πόσο διάστημα. ¨Η ακομα καλύτερα στο μορφωτικο τμήμα της εκάστοτε πρεσβείας.
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Cambridge ή Michigan
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 15, 2010, 01:26:06 πμ »
ενταξει το κερατο σου το καταλαβαμε.αλλα βαριομαστε να λεμε την λεξη πιστοποιητικο-ειναι και μεγαλη. οσο για την ημερομηνια ληξης θα ελεγα  καμια χοντρη κουβεντα. αν ηταν ετσι και τα πτυχια πανεπιστημιου θα επρεπε να εχουν μιας και μετα απο καποια χρονια οταν δεν εξασκεις το επαγγελμα ξεχνας τα παντα.αδικο εχω??

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Cambridge ή Michigan
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 15, 2010, 03:19:58 πμ »
nofear, καλωσήρθες στο PDE.
Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish.

Ευχαριστώ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Cambridge ή Michigan
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 15, 2010, 06:38:54 πμ »
χαίρομαι που καταλαβαίνετε το κέρατό μου... ;D ;D ;D
όσο για την ημερομηνία λήξης, ισχύει γιατί βέβαια τα άλλα κράτη είναι κράτη και όχι ελλαδιστάν....σου λέω, ρώτα στο Βρεττανικό Συμβούλιο και θα δεις τι θα σου απαντήσουν.
Όσο για το ερώτημά σου αν θα έπρεπε να έχουν λήξη και τα πτυχία για όσους δεν εξασκούν το επάγγελμα....σε παραπέμπω στα σχόλια όσων δεν θέλουν να δώσουν ασεπ γιατί ....δεν έχουν χρόνο να διαβάσουν και πώς να ανταγωνισθούν τους νέους που τα χουν πρόσφατα και ακόμη σε παραπέμπω στα σχολεία και τι ακριβώς (δεν)κάνουν όσοι διορίζονται με τον ελάχιστο δυνατό κόπο....Θυμάσαι τι λέγαν οι παλιοί; άμα τ΄αφήσεις σ΄άφησε....
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Cambridge ή Michigan
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 15, 2010, 11:27:01 πμ »
Εννοείται ότι είναι πιστοποιητικά,άλλωστε το έχουμε επαναλάβει πολλές φορές σε συζητήσεις στο forum,βέβαια καλό είναι να το ξαναλέμε.Aπλά εκφράσαμε μια απορία για αυτό το έγγραφο.

Αποσυνδεδεμένος ekfrasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Γυναίκα
  • shit happens, συχνά...
    • Προφίλ
Απ: Cambridge ή Michigan
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 15, 2010, 02:09:11 μμ »
Στην Αγγλία κάθε πανεπιστήμιο έχει δικούς του όρους, αρκεί και μια συνέντευξη για να αποδείξεις τα Αγγλικά σου σε κάποια, σε κάποια άλλα ζητάνε να γράψεις εξετάσεις και ανάλογα σου λένε, σε άλλα τους κάνει το cambridge, εξαρτάται απο το Ιδρυμα.
Στο ίδιο το cambridge πάντως το δέχονται το δικό τους :)

Στην Αμερική το Toefl είναι σχεδόν αποδεκτό απο όλους, αλλά και πάλι...

Αλλες προϋποθέσεις έχει το πανεπιστήμιο της  Iowa, άλλες το  MITκαι άλλες το Harvard.

Πάντως αυτή τη ψύχωση με τη "συλλογή χαρτιών" μονο στην Ελλάδα την έχουν...

Τόσο το michigan όσο και το cambridge τη δουλειά τους κάνουν και βγάζουν λεφτά...
Μόνο δύο "βιομηχανίες" λένε τους πελάτες τους "χρήστες" :) η 2η είναι οι υπολογιστές.

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Cambridge ή Michigan
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 25, 2010, 10:22:07 μμ »
Θέλω να δώσω proficiency ...δε με ενδιαφέρει να πάω σε κάποιο πανεπιστήμιο ἐξω...το θέλω απλά για μένα...
Ποιο πιστεύετε ότι είναι ευκολότερο;;;;Μου μίλησαν για το ielts και το edexcel!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2010, 10:24:20 μμ από Kallipateira »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160391
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.