*

Αποστολέας Θέμα: TOEIC αντι για ECCE  (Αναγνώστηκε 25074 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nautica19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 09:54:49 μμ »
γειά σας,
είδα λίγο καθυστερημένα το ποστ αυτό. Εχω ασχοληθεί παρα πολύ με αυτό το πτυχίο TOEIC επομένως οτι θέλετε με ρωτάτε είτε με πμ είτε απο δω! Δεν ειναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται γιατι έχει αρκετή ορολογία business-finance κ' αυτό μεν για ενήλικες ειναι μια χαρά αλλά για παιδιά δεν ειναι πολύ εύκολο...ωστόσο ειναι καλό για μαθητές που δεν ειναι καλοι στα προφορικά και στα γραπτά, γενικότερα παραγωγή λόγου...επίσης δεν χρειαζεται να γράψουν τίποτα αρα δεν μπα να εισαι ανορθογραφος it doesn't matter...δεν χρειαζεται ανανέωση ή να λήγει σα πτυχίο, πως ειναι το toefl κτλ...


Οσο για βιβλία προσωπικά λίγα μου άρεσαν π.χ του Longman, Oxford, Cambridge...δεν μου άρεσε καθόλου το βιβλίο της Ελληνοαμερικάνικης πολύ δυσκολο μόνο για μαθητές προφισιενσυ κ' πάλι τα βρίσκουν σκούρα...κ' τα θέματα δεν ειναι τοσο δύσκολα όσο αυτά που υπάρχουν στο βιβλίο. Εχει κ' αρκετά λάθη σα βιβλίο κ' μου τη δίνει όταν βλέπω τέτοια...Α οσο για το αν στελνουν δωρεάν δεν το ξέρω...εγώ αναγκάστηκα να τα αγοράσω κ' τα ακριβοπλήρωσα ειδικά του Longman 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:48:11 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 07:57:07 πμ »
nautica19, ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.

Αν τα τρια παιδια που θα δωσουν το Δεκεμβρη lower ecce, κανουμε μονο ενα-δυο τεστ απο toeic απλα για να δουν τον τυποτων εξετασεων, τα στελνω λες στο στομα του λυκου; Δεν εχουν πολλες ωρες να αφιερωσουν, και θελουν να το δωσουν απλα κι ο,τι γινει, για να'ναι σιγουρα οτι θα εχουν καποιο πτυχιο αν δεν παρουν το ecce.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 08:34:17 πμ »
[quote author=nautica19 link=topic=8957.msg113114#msg113114 date=1223664889

Οσο για βιβλία προσωπικά λίγα μου άρεσαν π.χ του Longman, Oxford, Cambridge...δεν μου άρεσε καθόλου το βιβλίο της Ελληνοαμερικάνικης πολύ δυσκολο μόνο για μαθητές προφισιενσυ κ' πάλι τα βρίσκουν σκούρα...κ' τα θέματα δεν ειναι τοσο δύσκολα όσο αυτά που υπάρχουν στο βιβλίο. Εχει κ' αρκετά λάθη σα βιβλίο κ' μου τη δίνει όταν βλέπω τέτοια...Α οσο για το αν στελνουν δωρεάν δεν το ξέρω...εγώ αναγκάστηκα να τα αγοράσω κ' τα ακριβοπλήρωσα ειδικά του Longman 

[/quote]
ειναι τοσο δυσκολα τα βιβλία της Ελλη/κης? συνηθως ειναι ευκολοτερα απο αυτα που δινουν στις εξετασεις. Αυτο μου ειπαν και οι 3 μαθητριες που εδωσαν περυσι για ECCE.Το listening που εδωσαν ηταν, λεει , πολυ πιο δυσκολο απο το  βιβλίο της Ελλη/κης που ειχαμε κανει. Οσο για τα λαθη ειναι απαραδεκτοι. Τοσα χρονια και τα βιβλία ειναι αδιορθωτα...
Ξερεις κανεις καλα βιβλία για TOEIC απο αλλους οικους? Express Publishing, MMillan, Burligton κτλ???
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος nautica19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 11:57:27 μμ »
irene θα σου πρότεινα το συγκεκριμένο βιβλίο του Longman. Δεν θα έλεγα οτι φτάνουν 2 τεστ. Αλλα θα σου πρότεινα να τους έβαζες να τα γράψουν διαγνωστικά κ' να δεις που κυμαίνονται. Του Longman τα βιβλία διακρίνονται σε intermediate-advanced. Το advanced ειναι πιο δύσκολο κ' αν ειναι λίγο αδύνατοι θα τα βρουν μπαστούνια στο reading, επομένως πάρε για Intermediate.Ούτως η αλλως το τεστ διαρκεί 2 ώρες όσο σχεδόν ενα μάθημα φαντάζομαι και αξίζει τον κόπο να δεις τι πουλιά πιάνουν κ' εκεί. Αλλα η γραμματική στο TOEIC είναι λίγο δύσκολη με φαινομενα όπως inversion, subjunctive, causative form, πολλα family words, adjectives and adverbs and vocabulary

catwoman μιλούσα για τα ΤΟEIC  βιβλία της Ελληνοαμερικάνικης οτι δεν μου άρεσαν γιατι μου φάνηκαν πολύ δύσκολα σε σχεση με αυτά που καλούνται να γράψουν οι μαθητές...οχι γενικότερα για τα βιβλία της. Κ' εγώ για ECCE-ECPE αυτή θεωρώ πιο έγκυρη στα βιβλία της μια κ' η ιδια βάζει τα θέματα ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:48:11 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 10:01:15 πμ »

catwoman μιλούσα για τα ΤΟEIC  βιβλία της Ελληνοαμερικάνικης οτι δεν μου άρεσαν γιατι μου φάνηκαν πολύ δύσκολα σε σχεση με αυτά που καλούνται να γράψουν οι μαθητές...οχι γενικότερα για τα βιβλία της. Κ' εγώ για ECCE-ECPE αυτή θεωρώ πιο έγκυρη στα βιβλία της μια κ' η ιδια βάζει τα θέματα ;)
αν ειναι ετσι να δοκιμασω να στειλω λες την μαθητρια που εχω kai για TOEIC? διοτι το ενημερωτικο υλικο που μου εστειλε η ενωση και εχει μεσα ενα τεστ ειναι ιδιιατερα δυσκολο. Ξερεις κανενα site που να εχει αλλα θεματα TOIEC?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 03:16:29 μμ »
γειά σας,
είδα λίγο καθυστερημένα το ποστ αυτό. Εχω ασχοληθεί παρα πολύ με αυτό το πτυχίο TOEIC επομένως οτι θέλετε με ρωτάτε είτε με πμ είτε απο δω! Δεν ειναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται γιατι έχει αρκετή ορολογία business-finance κ' αυτό μεν για ενήλικες ειναι μια χαρά αλλά για παιδιά δεν ειναι πολύ εύκολο...ωστόσο ειναι καλό για μαθητές που δεν ειναι καλοι στα προφορικά και στα γραπτά, γενικότερα παραγωγή λόγου...επίσης δεν χρειαζεται να γράψουν τίποτα αρα δεν μπα να εισαι ανορθογραφος it doesn't matter...δεν χρειαζεται ανανέωση ή να λήγει σα πτυχίο, πως ειναι το toefl κτλ...


Οσο για βιβλία προσωπικά λίγα μου άρεσαν π.χ του Longman, Oxford, Cambridge...δεν μου άρεσε καθόλου το βιβλίο της Ελληνοαμερικάνικης πολύ δυσκολο μόνο για μαθητές προφισιενσυ κ' πάλι τα βρίσκουν σκούρα...κ' τα θέματα δεν ειναι τοσο δύσκολα όσο αυτά που υπάρχουν στο βιβλίο. Εχει κ' αρκετά λάθη σα βιβλίο κ' μου τη δίνει όταν βλέπω τέτοια...Α οσο για το αν στελνουν δωρεάν δεν το ξέρω...εγώ αναγκάστηκα να τα αγοράσω κ' τα ακριβοπλήρωσα ειδικά του Longman 


Θα συμφωνησω απολυτα, το ΤΟΕΙC ειναι ιδανικο πχ για εναν φοιτητη, ειδικα οικονομικου τομεα, αλλα πανδυσκολο για το παιδακι της τριτης γυμνασιου γιατι εξεταζει ορολογια. Απλα εξηγησε την κατασταση - αν το παιδι δεν ενδιαφερεται καθολου, εσυ δεν εισαι μαγος να του δωσεις το διπλωμα. Το edexcel ειναι καλη λυση γιατι ειναι πιο βατο κ σαν μορφη πιο μαθητοκεντρικο, ιδιως αν τυχει καποιο θεμα που να ενδιαφερει. Αλλα αποφυγετε το TOEIC για μαθητες, δεν ειναι του επιπεδου τους

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 08:28:55 πμ »
Τελικα δε βλεπω να το δινει κανενας μαθητης μου, γιατι οι γονεις σκεφτονται και τα εξεταστρα, τα οποια - κακα τα ψεματα - δεν ειναι και λιγα, 155 ευρω. Ελπιζω τουλαχιστον να περασουν το ECCE να μην τους μεινει η πικρα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 11:15:47 πμ »
ουτε εγω θα στειλω την μαθητρια μου για TOEIC Και τα λεφτα ειναι πολλα (βιβλία και εξέταστρα) και το ειδος των ερωτησεων δυκολοτερο απο το ECCE
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 01:39:58 μμ »
Απλα ηθελα να τους δωσω τη χαρα να παρουν σιγουρα ενα πτυχιο, κι ας ειναι και πιο κατω απο το lower! Γιατι αν απογοητευτουν, μετα δεν τις βλεπω να ξαναδινουν ποτε και για κανενα πτυχιο!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 08:06:04 μμ »
εχεις δικαιο αλλα θα εχει καμμια αξια αν ειναι κατωτερο του ECCE?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 08:38:09 πμ »
Πες οτι στο μελλον καταθετουν χαρτια για μια θεση. Απ'το να μην παρουν καθολου μορια, ας παρουν εστω αυτα τα λιγα που αντιστοιχουν σε επιπεδο Β1. κατι ειναι κι αυτο. Αλλωστε τα παιδια ειναι συνειδητοποιημενα οτι πτυχια δινουν επειδη χρειαζονται για τη δουλεια στο μελλον. Σκεψου να τους λειφτουν αυτα τα λιγα μορια για να προσληφθουν...

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 11:48:37 πμ »
Μολις ανελαβα μαθητη για το toeic σε 3 εβδομαδες, πηρα το βιβλιο της Ελληνοαμερικανικης, θα κανουμε μονο αυτο (θα τα κανει και θα τα συζηταμε), χωρις αγχος (ναι!! Πτυχιο χωρις αγχος!!!) γιατι απλα θελει να πιστοποιησει οτι κατι σκαμπαζει απο Αγγλικα... Καλη περιπτωση, δε λεω!!

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 12:27:18 πμ »
Εγώ είχα σταματήσει τα αγγλικά, πριν την προετοιμασία για lower (πριν από 15 χρόνια), γιατί πίστευα ότι δεν θα το έπερνα και δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία. Από τότε η μόνη μου επαφή με τα αγγλικά ήταν μέσω των διαφόρων sites στο ίντερνετ (λόγω σχολής αρχικά) και από τις αμερικάνικες σειρές που έβλεπα, αρκετές από αυτές με αγγλικούς υπότιτλους ή καθόλου (εντάξει δεν τα έπιανα όλα πάντα  :P ).

Και επειδή "γέρασα" και έπρεπε να είχα κάτι στο χέρι, αποφάσισα το καλοκαίρι του 2008, να δώσω το toeic, μιας και ήταν το πιο γρήγορο που υπήρχε. Έκανα ακριβώς 5 ώρες ιδιαίτερα, για κάποια βασικά γραμματικά φαινόμενα, άγνωστες λέξεις και έκανα αρκετά τεστ του toeic στο σπίτι. Από τα στατιστικά βλέπαμε ότι το είχα στάνταρ το επίπεδο lower και προσπαθήσαμε να το βελτιώσουμε για το advanced (αν και μου φαινόταν αρκετά δύσκολο να το πιάσω).

Όταν ήρθε η ώρα να δώσω πίστευα ότι τα πήγα καλά και περίμενα κάποια βαθμολογία επιπέδου lower λίγο κάτω από το advanced... μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα έμεινα "κόκκαλο", μιας και είχα πιάσει 895!  :o

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι για το toeic, αυτό που χρειάζεται είναι να γίνουν αρκετά τεστ, έτσι ώστε να αποκτήσει ο εξεταζόμενος την απαιτούμενη εξοικείωση. Να μάθει να διαχειρίζεται σωστά τον χρόνο (γιατί είναι λίγος). Επίσης να μάθει λέξεις οι οποίες αφορούν τον εργασιακό τομέα, τις επιχειρήσεις, την οικονομία, μιας και το toeic εστιάζει στην εξακρίβωση χειρισμού της γλώσσας κυρίως σε αυτούς τους τομείς. Πιστεύω πως είναι εύκολο για κάποιον με λίγη προσπάθεια να πιάσει αρκετά καλή βαθμολογία  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2008, 12:29:49 πμ από sakis79 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: TOEIC αντι για ECCE
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 09:32:31 πμ »
895!!! Μπραβο σου!!

Συμφωνω, νομιζω οτι το πιο πρακτικο οταν χρειαζεται ενα πτυχιο ετσι βιαστικα ειναι να γινονται πολλα τεστ, και να βρισκει ο μαθητης τροπο να μοιραζει το χρονο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160393
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.