*

Αποστολέας Θέμα: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 17861 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 07:30:28 μμ »
να ρωτησω κατι αλλο .την Παρασκευη ειχα με βαση το προγραμμα 2 ωρες στο ενα σχολειο αλλα επρεπε να παρουσιαστω στο δευτερο για αναληψη υπηρεσίας. θα μου βαλουν τις ωρες? διοτι φετος θα μετραω τις ωρες 1-1.... τι να κανω ? να ζητησω να μπουν?

Τόσα χρόνια ωρομίσθια, δεν έμαθες;;;;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:27:02 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 08:34:48 μμ »
αλλοι τις βαζουν , αλλοι οχι, τελικα θα τις περασει ο ενας διευθυντης//
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος bittersweet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 12:49:40 μμ »
οταν ενα σχολειο ειναι κατηγορια ΣΤ τι σημαινει ακριβως αυτο και σε τι χρησιμευει????

Αποσυνδεδεμένος adioristi78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 05:32:55 μμ »
Καλησπέρα! Την 1η Οκτωβρίου με κάλεσαν ωρομίσθια σε 3 Δημοτικά στη Γ΄Αθήνας (12 ώρες) κ φυσικά δέχτηκα!! Είναι η πρώτη φορά που θα δουλέψω ως ωρομίσθια κ έχω κάποιες απορίες. 1) Ο Διευθυντής του κάθε σχολείου είναι υποχρεωμένος να κρατάει επακριβώς τις μέρες κ ώρες που δουλεύω ή πρέπει να κρατάω εγώ το δικό μου ημερολόγιο? 2) Το ΚΑΘΑΡΟ ωρομίσθιο πού κυμαίνεται? 3) Συνήθως μετά από πόσο καιρό αξιωνόμαστε να πάρουμε τα χρήματά μας? (έχω ακούσει κάτι φάσεις όπου σε πληρώνουν μετά από κάτι 3μηνα κτλ. 3) Όταν λήξει η φετινή χρονια απολυόμαστε κ μπαίνουμε στον ΟΑΕΔ. Του χρόνου περιμένουμε να μας ξαναφωνάξουν για ωρομισθία από τα ίδια σχολεία όπου ήμασταν? 4) Φαντάζομαι ότι σε περίπτωση που με ρωτήσουν στα σχολεία αν εργάζομαι κ στον Ιδιωτικό τομέα το αρνουμαι κ το παίζω Κινέζα? (δουλεύω ήδη σε φροντιστήριο) 5) Στον επόμενο ΑΣΕΠ (με το καλό...) ο Διευθυντής του κάθε σχολείου θα μου δώσει κάποιο έγγραφο που πιστοποιεί την ακριβή μου προυπηρεσία?? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια κ καλό κουράγιο σε όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (μια άσχετη αδιόριστη!!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:27:02 »

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 08:41:05 μμ »
Πάντα θα κρατάς τις ώρες σου,οι διευθυντές έχουν πολλά στο κεφάλι τους και γίνονται λάθη.Όταν θα φτιάχνετε το ημερολόγιο και το υπογρφει ο διευθυντής θα κρατάς πάντα μια φωτοτυπία από κάθε σχολείο για σένα σε περίπτωση που θα γίνει λάθος.Η πήρωμή εξαρτάται από την ειδκότητα και την διεύθυνση,σε εμάς τους ξενόγλωσσους κάνουν κανά 9μηνο,πάντα να υπολογίζεις το χειρότερο,δηλαδή γύρω στους 6 με 9 μήνες,ίσως και χρόνο.Δεν θα σε ρωτήσει κανείς που δουλεύεις,αν το κάνουν όμως λες πουθενά.Η ώρα καθαρά για τους ξενόγλωσσους ήταν 8,10 ευρώ.Δεν είναι για όλους το ίδιο όμως.Υπολόγισε όμως τα δώρα,επίδομα αδείας και τα τρίμηνα οπόε ανεβαίνει το ποσό.Την προυπηρεσία την παίρνεις τον Ιουνιο συνήθως από την διεύθυνση μαζί με τα ένσημα και την απόλυση.Είναι δική σου ευθύνη να παίρνεις τηλέφωνο και να ρωτάς πότε θα είναι έτοιμα.Η διεύθυνση θα σε ξανακλέσει του χρόνου και δεν είναι αυτονόητο ότι θα σε καλέσουν τα ίδια σχολεία.Καλή αρχή και καλό τρέξιμο! :)

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 02:44:52 πμ »
.Η ώρα καθαρά για τους ξενόγλωσσους ήταν 8,10 ευρώ.Δεν είναι για όλους το ίδιο όμως.Υπολόγισε όμως τα δώρα,επίδομα αδείας και τα τρίμηνα οπόε ανεβαίνει το ποσό.
είναι όντως 8,10 καθαρά? γιατί απο παντού ακούω διαφορετικα πράγματα εγώ!!επίσης τι είναι τα τρίμηνα?? πρωτάρα κι εγώ  :)
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 12:21:49 μμ »
Έτσι ξέρω,ρώτησε και στην διεύθυνση για πιο σίγουρα.Πέρσυ λέει πήραμε αύξηση 30 λεπτά την ώρα,χαχαχα.Τα τρίμηνα είναι κάτι επιδόματα,θα τα δεις στην κατάσταση της μισθοδοσίας την οποία εμείς οι ξενόγλώσσοι την βλέπουμε το καλοκαίρι για  πρώτη φορά,αντί για κάθε μήνα.Πάντως σε καμία περίπτωση μην υπολογίζεις στα λεφτά της ωρομισθίας για τις υποχρεώσεις σου.Μου έχει τύχει να πληρωθώ και μετά από 9 μήνες....Επίσης να κρατάς η ίδια τις ώρες σου όπως σου είπα :)

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 01:51:56 πμ »
Εεεεεεε πες ετσι αν ειναι να παρουμε και τετοιο επίδομα χαλάλι η πείνα κάθε μήνα και η βενζίνη και τα έξοδα μετακίνησης!!!κι εγώ που νόμιζα θα μας άφηναν έτσι...............  :P :P :P
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος myrianthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 08
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 06:02:35 μμ »
εαν εχουμε καποια μερα μονο μια ωρα μαθηματος, το ενσημο το παιρνουμε? (ωρομισθια)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 06:17:29 μμ »
Απ'όσο ξέρω (και κατάλαβα) παίρνουμε αλλά δε μετράει για το ταμείο ανεργίας. Μετράει μόνο για την σύνταξη. Πρέπει να έχεις από 2 και πάνω ώρες ανά μέρα.

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 12:24:05 πμ »
Και κάτι τελευταίο, ο ωρομίσθιος κανονικά απαγορεύεται να έχει κενά στο πρόγραμμά του.

αυτό το τηρούν οι διευθυντές των σχολείων ή λέγεται απλά για να λέγεται??
εγώ υπέγραψα την Τρίτη για 11 ώρες (Βθμια) σε γυμνάσιο για παράλληλη στήριξη και τμήμα ένταξης. αν έχω 1η κ 2η ώρα και μετά 5η κ 6η  θα πληρώνομαι 6ωρο??? ::)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 12:35:15 μμ »
Και κάτι τελευταίο, ο ωρομίσθιος κανονικά απαγορεύεται να έχει κενά στο πρόγραμμά του.

αυτό το τηρούν οι διευθυντές των σχολείων ή λέγεται απλά για να λέγεται??
εγώ υπέγραψα την Τρίτη για 11 ώρες (Βθμια) σε γυμνάσιο για παράλληλη στήριξη και τμήμα ένταξης. αν έχω 1η κ 2η ώρα και μετά 5η κ 6η  θα πληρώνομαι 6ωρο??? ::)
Ναι, καλά!!!  ;D ;D ;D ;D ;D Πληρώνεσαι μόνο για την ώρα μαθήματος. Στα κενά μπορείς να φύγεις. Δεν είσαι σαν τους μόνιμους που οφείλουν να βρίσκονται στο χώρο του σχολείου από 8 μέχρι 2 (λέμε τώρα :P).

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 01:26:39 μμ »
το ρώτησα καθώς είχε αναφερθεί...

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:30:13 μμ »
Επίσης, αν είναι να λείψεις για μεγάλο διάστημα, καλύπτουν τη θέση σου με τον επόμενο ωρομίσθιο και όταν επιστρέψεις, σε στέλνουν στο επόμενο κενό. Οπότε αυτό μπορεί να σου βγει σε καλό, αν η τοποθέτηση είναι καλύτερη ή και σε κακό, αν το νέο κενό δεν σε βολεύει. Αν δεν υπάρχει κενό, είναι υποχρεωμένοι να απολύσουν τον τελευταίο ωρομισθιο που προσέλαβαν και να στείλουν εσένα στη θέση του. Εμένα πάντως ενα ωραιότατο σπασμένο πόδι, με πήγε από ΕΠΑΛ μιάμιση ώρα από το σπίτι μου στο Γενικό Λύκειο της γειτονιάς μου. Οπότε ήμουνα τυχερή μέσα στην ατυχία μου.  ;D Τα μόρια υπολογίζονται κανονικά
[/quote]
Εμένα μου είπαν,επειδή προκειται να πάρω άδεια κύησης και λοχείας,ότι πάω στο σχολείο που με είχαν αρχικά τοποθετήσει γιατι εκεί έχω υπογράψει.Είχα ακουσει βεβαια κάποτε 'οτι σε πάνε στη θεση του τελευταίου ωρομίσθιου,αλλά τι γίνεται τελικά?κι αν ο τελευταιος έχει λιγότερες ώρες?κι αν εσύ θες να επιστρεψεις εκει που ησουν ?Εγώ δε θα ήθελα να αλλάξω σχολείο κι ας είναι 1 ώρα μακρια από το σπίτι μου.Με αγχωσες τώρα...και δεν μπορώ να μην πάρω άδεια...γίνεται να γεννησω στο σχολειο?δε γινεται...υπ'αρχει κάποια εγκυκλιος που τα λέει αυτα.Πάντως εμένα μια φίλη μου,ωρομίσθια στην πρωτοβάθμια ξαναγυρισε στο παλιο της σχολείο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160394
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 604

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.