*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1524671 φορές)

0 μέλη και 84 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10990 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:25:24 μμ »
Παιδιά δεν μπορείτε να μου απαντήσετε; Μια ερώτηση κάνω! Σίγουρα πολλοί από εσάς γνωρίζετε πόσοι είναι!
Μέχρι το 700 στον εκκαθαρισμένο πίνακα γενικής είναι περίπου 230 άτομα στον πίνακα ειδικής, εκ των οποίων οι 70 από τους 230 θα μπορούσαν να εχουν διοριστεί στην ειδική ή στην γενική πέρυσι και πρόπερσι, αλλά δεν συμμετείχαν (για τους δικούς τους λόγους) στις διαδικασίες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:28:34 »

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10991 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:27:17 μμ »
Δεν μου φταίει ο πε70. Μονο οταν εχει πλεόνασμα ωρών και αναλαμβάνει ενα μαθημα που δεν κανει.  Ενω το παιδι θα μπορουσε να το διδάσκεται σωστα. Εκει μου φταίει. Αλλα κυρίως  μου φταίει το υπουργείο που δεν κανει τις απαραίτητες ενέργειες, δεν συσταθηκαν οργανικες ενω ηταν ενήμερο και θα υπαρχουν παλι υπεράριθμοι ανά περιοχή και θα εξαφανιστούν σχολεία και τα μορφωτικά δικαιώματα των παιδιών. Επισης μου φταίνε οι σύλλογοι και η ΔΟΕ που εχει γραμμένους αυτούς τους ψηφοφόρους της

Αποσυνδεδεμένος Thndsk35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10992 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:29:07 μμ »
Καλά αυτό ισχύει για όλους τους κλάδους όπου απαιτείται η πρόσληψη αναπληρωτών. Οι συμβασιούχοι είναι συμβασιούχοι είτε είναι δάσκαλοι και νηπιαγωγοι είτε θεατρολογοι.
Εδώ όμως αναφερόμαστε στην Εκπαίδευση. Και βασικό κύτταρο/πυλώνας ενός σχολείου είναι ο δάσκαλος, ούτε η παράλληλη ούτε το ζεπ, ούτε οι ΕΕΠ, ΕΒΠ. Λογικό να έχει προτεραιότητα στις προσλήψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2022, 08:31:26 μμ από Thndsk35 »

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10993 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:31:46 μμ »
Δεν ανοίγει σχολείο χωρίς δάσκαλο ή νηπιαγωγό. Στον δικό μου κλάδο (ΠΕ60) πήρε 4000 αναπληρωτριες στην γενική αγωγή, οι δάσκαλοι δεν ξέρω πόσοι ακριβώς ήταν.
Δεν σας φταίει η πρωτοβάθμια για την κατανομή, το υπουργείο λογικό να θελήσει την μείωση των συμβασιούχων σε ειδικότητες που είναι πολλοί οι αναπληρωτές.
Ο δικός μου κλάδος της θεατρικής αγωγής εχει ελάχιστους μόνιμους. Περα απο την α φαση που ηταν ηδη Κουτσουρεμένη πηρε 700 ατομα και μηδέν σ ολες τος υπόλοιπες. Όσοι λοιπον θεατρικής αγωγής έφυγαν λόγω αδειών δεν αντικαταστάθηκαν ποτε απο συναδέλφους αναπληρωτες στις υπόλοιπες φάσεις λογω έλλειψης κονδυλίων ΕΣΠΑ. Ξερεις πόσους θεατρικής αγωγής θα παρει τωρα; 0 το απόλυτο ειναι για γέλια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:28:34 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10994 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:31:59 μμ »
Εδώ όμως αναφερόμαστε στην Εκπαίδευση. Και βασικό κύτταρο/πυλώνας ενός σχολείου είναι ο δάσκαλος, ούτε η παράλληλη ούτε το ζεπ, ούτε οι ΕΕΠ, ΕΒΠ. Λογικό να έχει προτεραιότητα στις προσλήψεις.
Καλά, κάνε μάθημα χωρίς παράλληλη αν μπορείς. Νόμιζα ότι τα σχόλια αφορούσαν την κατανομή και όχι την ιεράρχηση των κλάδων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2022, 08:47:49 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10995 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:32:59 μμ »

Δεν μου φταίει ο πε70. Μονο οταν εχει πλεόνασμα ωρών και αναλαμβάνει ενα μαθημα που δεν κανει.  Ενω το παιδι θα μπορουσε να το διδάσκεται σωστα. Εκει μου φταίει. Το θεωρω ανεύθυνο και ανήθικο. Αλλα κυρίως  μου φταίει το υπουργείο που δεν κανει τις απαραίτητες ενέργειες, δεν συσταθηκαν οργανικες ενω ηταν ενήμερο και θα υπαρχουν παλι υπεράριθμοι ανά περιοχή και θα εξαφανιστούν σχολεία και τα μορφωτικά δικαιώματα των παιδιών. Επισης μου φταίνε οι σύλλογοι και η ΔΟΕ που εχει γραμμένους αυτούς τους ψηφοφόρους της
[/quote]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2022, 08:34:56 μμ από iLLuSioN »

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10996 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:33:41 μμ »
Εδώ όμως αναφερόμαστε στην Εκπαίδευση. Και βασικό κύτταρο/πυλώνας ενός σχολείου είναι ο δάσκαλος, ούτε η παράλληλη ούτε το ζεπ, ούτε οι ΕΕΠ, ΕΒΠ. Λογικό να έχει προτεραιότητα στις προσλήψεις.
Η προτεραιότητα δεν συνάδει με αφανισμό κλάδων εκει ειναι η διαφορα μας.

Αποσυνδεδεμένος Thndsk35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10997 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:34:47 μμ »
Καλά, κάνε μάθημα χωρίς παράλληλη αν μπορείς. Νόμιζα ότι τα σχόλια αφορούσαν την κατανομή και όχι την ιεράρχηση των κλάδων.
Έχει άμεση σχέση με την κατανομή όμως, γιατί διαμαρτύρονται πολλοί γι αυτό το λόγο, ότι δάσκαλοι, νηπιαγωγοί είχαν μεγάλη κάλυψη. Είναι λογικό.

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10998 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:37:45 μμ »
Καλε εδω πια διορίζονται πε70 που η μόνη προϋπηρεσία τους ειναι ως παράλληλες. Οπως διορίστηκαν ειδική οι της γενικής με μεταπτυχιακό ειδικής χωρίς καμια ωρα στην ειδική

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10999 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:38:34 μμ »
Αυτό με το χωρίς νηπιαγωγο και δασκαλο σχολείο δεν ανοιγει στο λέω μέσα από την καρδιά μου ούτε εσάς βοηθάει. Κάποιος συνάδελφος έχει γράψει αρκετές φορές για πλασματικά κενά στους κλάδους σας. Εγώ δεν λέω κάτι τέτοιο απλώς θα σε ρωτήσω σε ένα μονοθέσιο νηπιαγωγείο που δίνει 2 οργανικά με ένα δεν θα ανοίξει;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Thndsk35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11000 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:38:59 μμ »
Ο δικός μου κλάδος της θεατρικής αγωγής εχει ελάχιστους μόνιμους. Περα απο την α φαση που ηταν ηδη Κουτσουρεμένη πηρε 700 ατομα και μηδέν σ ολες τος υπόλοιπες. Όσοι λοιπον θεατρικής αγωγής έφυγαν λόγω αδειών δεν αντικαταστάθηκαν ποτε απο συναδέλφους αναπληρωτες στις υπόλοιπες φάσεις λογω έλλειψης κονδυλίων ΕΣΠΑ. Ξερεις πόσους θεατρικής αγωγής θα παρει τωρα; 0 το απόλυτο ειναι για γέλια
Στους θέατρολόγους υπάρχει μια παραφιλολογία ότι πίεσαν οι περσινοί νεοδιόριστοι να προηγηθούν στις μεταθέσεις και να γίνουν του χρόνου προσλήψεις σε σας. Μπορεί να ναι και ράδιο αρβύλα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2022, 08:46:31 μμ από Thndsk35 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11001 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:39:47 μμ »
Νομίζω ότι αυτό που φταίει σε κάποιους σε σχέση με τους δασκάλους είναι όλο και όλο αυτό το ύφος. Είμαι αυτό που είμαι, φιλόλογος, μαθηματικός, γυμναστής, φυσικός, καθηγητής αγγλικής φιλολογίας κτλ όχι γιατί δεν μπορούσα να είμαι δάσκαλος αλλά γιατί επέλεξα κάτι άλλο. Και διδάσκω αυτό που διδάσκω όχι γιατί δεν μπορώ να διδάξω τα μαθήματα του δημοτικου (έλεος.. Παιδαγωγική κατάρτιση έχω και ένα πανεπιστήμιο το έβγαλα) αλλά επειδή επέλεξα να διδάσκω κάτι άλλο.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11002 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:41:40 μμ »
Βολεύει το υπουργείο και ηταν αναμενόμενη θεωρία για την κωλυσιεργία τους

Αποσυνδεδεμένος Thndsk35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11003 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:43:16 μμ »
Καλε εδω πια διορίζονται πε70 που η μόνη προϋπηρεσία τους ειναι ως παράλληλες. Οπως διορίστηκαν ειδική οι της γενικής με μεταπτυχιακό ειδικής χωρίς καμια ωρα στην ειδική
Άσε έχω 12 χρόνια δάσκαλος, διορίστηκα σε δυσκολη περιοχή και συνάδελφος με δυο χρόνια παράλληλη σαν αναπληρωτής στον τόπο του, μου λέει θα πιάσει διορισμό Βόρειο Ελλάδα. Μετά κάποιοι λένε ότι δεν υπάρχει στρέβλωση. Αλλά τι να κάνουμε η πραγματικότητα που έχει δημιουργήσει ο μεταπτυχιολάγνος Γαβρόγλου και ο νόμος του αυτές τις αδικίες δημιούργησε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2022, 08:44:47 μμ από Thndsk35 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 919
Σύνολο: 922

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.