*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014  (Αναγνώστηκε 633191 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sofaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #686 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 12:01:03 μμ »
Ρε παιδιά;;; Εδώ λέει περίσσευαν στην Αρκαδία αναπληρωτές και τους στέλνουν Κορινθία από Δευτέρα! Και είναι νόμιμο αυτό. Έλεος. Τι προσλήψεις μιλάμε... Και μετά την ανακοινοποίηση του πίνακα!

Αυτο ειναι απαραδεκτο...Υπαρχουν ατομα που γνωριζω με σειρα 200-300 και δεν τους πηραν επειδη δηλωσαν μονο κορινθια και τωρα πανε αλλοι εκει απο αρκαδια....δεν υπαρχει....ενσταση δν μπορει να γινει?Ελεος ρε παιδια....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:28:31 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #687 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 12:53:47 μμ »
Παιδακια,εννοειται πως αναφερομαι σε Αθηνα,δε σας ζητω να ερθετε,αν δε μπορειτε....  :D

Καλησπέρα και από μία ακόμη άνεργη πλέον αναπληρώτρια δασκάλα! Παρακολουθώ το θέμα τις τελευταίες εβδομάδες και ομολογώ ότι η συζήτηση εδώ μου φαίνεται ο καλύτερος τρόπος ψυχοθεραπείας, αλλά και ενημέρωσης σχετικά με τα ζητήματα που μας απασχολούν. Εγώ μένω τα τελευταία δύο χρόνια Αθήνα, αν και κατάγομαι από βόρεια Ελλάδα- Θράκη, οπότε δεν είμαι και ιδιαίτερα δικτυωμένη με άλλους αναπληρωτές δασκάλους εδώ. Τις προηγούμενες μέρες μάλιστα επισκέφτηκα το σχολείο που ήμουν πέρυσι στην ανατολική Αττική και απογοητεύτηκα πλήρως από την αντίδραση των μόνιμων (ακόμα και νέων) δασκάλων. Ούτε λόγος για απεργία. Το ίδιο απογοητεύτηκα και από τη συνάντηση στο υπουργείο. Περισσότεροι ήταν και πάλι οι καθηγητές λες και ο δικός μας κλάδος βρίσκεται στο απυρόβλητο. Με ενδιαφέρουν πολύ οι συναντήσεις για αναπληρωτές και νομίζω ότι πλέον είναι και ο μοναδικός τρόπος για να συντονίσουμε (έστω όσοι ενδιαφέρονται) τις ενέργειές μας. Δυστυχώς όλη την επόμενη εβδομάδα έχω υποχρεωτικές πρωινές παρακολουθήσεις στο μεταπτυχιακό μέχρι τις 5. Αν όμως κανονιστεί κάποια απογευματινή συνάντηση θα με ενδιέφερε πολύ να ενημερωθώ και να συμμετέχω και εγώ!   

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #688 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:00:38 μμ »
Ρε παιδιά;;; Εδώ λέει περίσσευαν στην Αρκαδία αναπληρωτές και τους στέλνουν Κορινθία από Δευτέρα! Και είναι νόμιμο αυτό. Έλεος. Τι προσλήψεις μιλάμε... Και μετά την ανακοινοποίηση του πίνακα!

Αυτο ειναι απαραδεκτο...Υπαρχουν ατομα που γνωριζω με σειρα 200-300 και δεν τους πηραν επειδη δηλωσαν μονο κορινθια και τωρα πανε αλλοι εκει απο αρκαδια....δεν υπαρχει....ενσταση δν μπορει να γινει?Ελεος ρε παιδια....

Αντίστοιχα περιστατικά διαβάζω από χθες ότι αναφέρονται και για άλλους νομούς. Αν ισχύει όντως κάτι τέτοιο, είναι όχι μόνο απαράδεκτο, αλλά και παράνομο. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι άλλο μπορεί να περιμένει η ΔΟΕ για να αντιδράσει, δεν θα έπρεπε να κατατεθούν μηνύσεις;;;; Αν δεχτούμε τώρα τέτοιες αποφάσεις, πραγματικά νομίζω ότι το μέλλον όλων των αναπληρωτών διαγράφεται προειλημμένο και μάλιστα με τις δικές μας ευλογίες   >:(

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #689 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 03:59:39 μμ »
Ρε παιδιά;;; Εδώ λέει περίσσευαν στην Αρκαδία αναπληρωτές και τους στέλνουν Κορινθία από Δευτέρα! Και είναι νόμιμο αυτό. Έλεος. Τι προσλήψεις μιλάμε... Και μετά την ανακοινοποίηση του πίνακα!

Αυτο ειναι απαραδεκτο...Υπαρχουν ατομα που γνωριζω με σειρα 200-300 και δεν τους πηραν επειδη δηλωσαν μονο κορινθια και τωρα πανε αλλοι εκει απο αρκαδια....δεν υπαρχει....ενσταση δν μπορει να γινει?Ελεος ρε παιδια....

Αντίστοιχα περιστατικά διαβάζω από χθες ότι αναφέρονται και για άλλους νομούς. Αν ισχύει όντως κάτι τέτοιο, είναι όχι μόνο απαράδεκτο, αλλά και παράνομο. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι άλλο μπορεί να περιμένει η ΔΟΕ για να αντιδράσει, δεν θα έπρεπε να κατατεθούν μηνύσεις;;;; Αν δεχτούμε τώρα τέτοιες αποφάσεις, πραγματικά νομίζω ότι το μέλλον όλων των αναπληρωτών διαγράφεται προειλημμένο και μάλιστα με τις δικές μας ευλογίες   >:(
Και απαντηση δεν λαβαμε καμια για το θέμα, ακομα περιμενουμε την ΔΟΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:28:31 »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #690 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 04:05:08 μμ »
<Σήμερα το πρωί Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου ομάδα απεργών καθηγητών, με απόφαση της Κεντρικής Απεργιακής Επιτροπής της ΟΛΜΕ ανέβηκε στο βράχο της Ακρόπολης και άνοιξε πανό που έγραφε "Λαέ πολέμα - ΑΠΕΡΓΙΑ". Άλλη ομάδα καθηγητών μοίραζε ανακοινώσεις για την απεργία διαρκείας γύρω από το χώρο της Ακρόπολης.

 Έγινε επέμβαση της αστυνομίας η οποία προχώρησε σε προσαγωγές εκπαιδευτικών. Οδηγήθηκαν στο αστυνομικό τμήμα της Ακρόπολης και από εκεί στη ΓΑΔΑ όπου και αφέθηκαν ελεύθεροι μετά από παρέμβαση μελών της κεντρικής Απεργιακής Επιτροπής της ΟΛΜΕ και μελών του Δ.Σ της ΟΛΜΕ>

Αποσυνδεδεμένος Tasoula Fazzoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά,τα ζώα,τα ταξίδια,τη μουσική!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #691 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 08:28:00 μμ »

Καλησπέρα και από μία ακόμη άνεργη πλέον αναπληρώτρια δασκάλα! Παρακολουθώ το θέμα τις τελευταίες εβδομάδες και ομολογώ ότι η συζήτηση εδώ μου φαίνεται ο καλύτερος τρόπος ψυχοθεραπείας, αλλά και ενημέρωσης σχετικά με τα ζητήματα που μας απασχολούν. Εγώ μένω τα τελευταία δύο χρόνια Αθήνα, αν και κατάγομαι από βόρεια Ελλάδα- Θράκη, οπότε δεν είμαι και ιδιαίτερα δικτυωμένη με άλλους αναπληρωτές δασκάλους εδώ. Τις προηγούμενες μέρες μάλιστα επισκέφτηκα το σχολείο που ήμουν πέρυσι στην ανατολική Αττική και απογοητεύτηκα πλήρως από την αντίδραση των μόνιμων (ακόμα και νέων) δασκάλων. Ούτε λόγος για απεργία. Το ίδιο απογοητεύτηκα και από τη συνάντηση στο υπουργείο. Περισσότεροι ήταν και πάλι οι καθηγητές λες και ο δικός μας κλάδος βρίσκεται στο απυρόβλητο. Με ενδιαφέρουν πολύ οι συναντήσεις για αναπληρωτές και νομίζω ότι πλέον είναι και ο μοναδικός τρόπος για να συντονίσουμε (έστω όσοι ενδιαφέρονται) τις ενέργειές μας. Δυστυχώς όλη την επόμενη εβδομάδα έχω υποχρεωτικές πρωινές παρακολουθήσεις στο μεταπτυχιακό μέχρι τις 5. Αν όμως κανονιστεί κάποια απογευματινή συνάντηση θα με ενδιέφερε πολύ να ενημερωθώ και να συμμετέχω και εγώ!
[/quote]


Θα σε εχω υποψιν μου,μην ανησυχεις  ;)
Ποτέ μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα...Η ζωή είναι μικρή!

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #692 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 08:31:30 μμ »
Μια ερωτηση προς ολους σας:
Ποσες απεργιες κανατε υπερ των συμμαθητων σας που περασανε και τελειωσανε σχολες (συνηθως μακραν δυσκολοτερες των δικων σας) εκτος Παιδαγωγικου Δημοτικης και ακομη δεν εχουνε δουλεψει ουτε ωρα στη ζωη τους?

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #693 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 08:55:39 μμ »
Μια ερωτηση προς ολους σας:
Ποσες απεργιες κανατε υπερ των συμμαθητων σας που περασανε και τελειωσανε σχολες (συνηθως μακραν δυσκολοτερες των δικων σας) εκτος Παιδαγωγικου Δημοτικης και ακομη δεν εχουνε δουλεψει ουτε ωρα στη ζωη τους?
το μακραν δυσκολοτερο ειναι υποκειμενικο, βεβαια εσεις εκει στη  ΝΑΣΑ  λειτουργειτε αλλιως  ;D

Αποσυνδεδεμένος soap_opera

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Γυναίκα
  • But all bubbles have a way of bursting in the end!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #694 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 08:59:20 μμ »
Μια ερωτηση προς ολους σας:
Ποσες απεργιες κανατε υπερ των συμμαθητων σας που περασανε και τελειωσανε σχολες (συνηθως μακραν δυσκολοτερες των δικων σας) εκτος Παιδαγωγικου Δημοτικης και ακομη δεν εχουνε δουλεψει ουτε ωρα στη ζωη τους?
Παιδιά δεν μπορούμε να γενικεύουμε έτσι τα πράγματα... Πρώτα απ' όλα, άσχετα από το αν τα παιδαγωγικά τμήματα θεωρούνται από τις εύκολες σχολές, ο καθένας και η καθεμία ξέρει μόνο για τον εαυτό του πόσο πάλεψε για να πάρει το πτυχίο του... Αυτή την καραμέλα του ότι η σχολή μας είναι εύκολη δεν μπορώ να την ακούω... Αυτό δεν σημαίνει ότι πήραμε χωρίς κόπο το πτυχίο μας για αυτό και αγωνιζόμαστε για να μπορούμε να το αξιοποιήσουμε... Έπειτα για ποιον άλλον κλάδο έχεις δει να αγωνίζεται για λογαριασμό μας και σου δημιουργήθηκε αυτή η απορία; Και από την άλλη υπάρχουν χιλιάδες δάσκαλοι πλέον που δεν έχουν δουλέψει ούτε ώρα στη ζωή τους σε σχολείο... 
Soap and water and common sense are the best disinfectants.
William Osler

Αποσυνδεδεμένος soap_opera

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Γυναίκα
  • But all bubbles have a way of bursting in the end!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #695 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 09:04:35 μμ »
Μια ερωτηση προς ολους σας:
Ποσες απεργιες κανατε υπερ των συμμαθητων σας που περασανε και τελειωσανε σχολες (συνηθως μακραν δυσκολοτερες των δικων σας) εκτος Παιδαγωγικου Δημοτικης και ακομη δεν εχουνε δουλεψει ουτε ωρα στη ζωη τους?
Παιδιά δεν μπορούμε να γενικεύουμε έτσι τα πράγματα... Πρώτα απ' όλα, άσχετα από το αν τα παιδαγωγικά τμήματα θεωρούνται από τις εύκολες σχολές, ο καθένας και η καθεμία ξέρει μόνο για τον εαυτό του πόσο πάλεψε για να πάρει το πτυχίο του... Αυτή την καραμέλα του ότι η σχολή μας είναι εύκολη δεν μπορώ να την ακούω... Αυτό δεν σημαίνει ότι πήραμε χωρίς κόπο το πτυχίο μας για αυτό και αγωνιζόμαστε για να μπορούμε να το αξιοποιήσουμε... Έπειτα για ποιον άλλον κλάδο έχεις δει να αγωνίζεται για λογαριασμό μας και σου δημιουργήθηκε αυτή η απορία; Και από την άλλη υπάρχουν χιλιάδες δάσκαλοι πλέον που δεν έχουν δουλέψει ούτε ώρα στη ζωή τους σε σχολείο... 
Και σαφώς είμαστε εκτός θέματος....
Soap and water and common sense are the best disinfectants.
William Osler

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #696 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 09:05:53 μμ »
Μια ερωτηση προς ολους σας:
Ποσες απεργιες κανατε υπερ των συμμαθητων σας που περασανε και τελειωσανε σχολες (συνηθως μακραν δυσκολοτερες των δικων σας) εκτος Παιδαγωγικου Δημοτικης και ακομη δεν εχουνε δουλεψει ουτε ωρα στη ζωη τους?

Νομίζω ότι η λογική του "δεν έχω εγώ δουλειά, άρα δε θέλω να έχει και κανείς άλλος δουλειά" μας έχει φτάσει γενικά σαν χώρ σ' αυτό το σημείο. Χωρίς καμία εμπάθεια σου απαντώ ότι προσωπικά και όσο δούλευα στο δημόσιο σχολείο (γιατί στον ιδιωτικό τομέα δε λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο τα πράγματα) προτιμούσα πάντα να συμμετέχω σε γενικές απεργίες και διαδηλώσεις που είχαν περισσότερο πολιτικό παρά συντεχνιακό χαρακτήρα. Ωστόσο, επειδή καταλαβαίνω τη μομφή που καταλογίζεις στον κλάδο συνολικά και προσπαθώντας να κάνω την αυτοκριτική μου, η άποψη μου από τη μικρή εμπειρία που έχω είναι πως οι δάσκαλοι είναι ένας "βολεμένος" κλάδος, που συχνά εγκλωβίζεται στα δικά του συμφέροντα, όπως δυστυχώς οι περισσότεροι κλάδοι στη χώρα μας. Το θέμα για μένα ειναι αν και η δική μας γενιά θα παραμείνει εγκλωβισμένη σε αυτή τη λογική ή αν τουλάχιστον θα προσπαθήσουμε να ανατρέψουμε αντιλήψεις, στάσεις και πρακτικές που αποδεδειγμένα το μόνο που καταφέρνουν είναι να διχάσουν τις επαγγελματικές ομάδες, να τις στρέψουν τη μία εναντίον της άλλης, ώστε να διευκολυνθεί το έργο που με τόσο ζήλο οικοδομούν η αγαπημένη κυβέρνηση μαζί με τα αγαπημένα ΜΜΕ.
Και αν επιμένεις να με ρωτάς προσωπικά για τους συμμαθητές μου, με στεναχωρεί ιδιαίτερα και με εξοργίζει το γεγονός οτι για πολλούς από αυτούς η μοναδική διέξοδος πλέον είναι το εξωτερικό. Ελπίζω και εύχομαι και αυτοί από τη δική τους θέση να μη χαίρονται τώρα που και για εμένα έρχεται η στιγμή να σκεφτώ την ίδια λύση.
Άλλωστε το πόσο δύσκολη ή εύκολη είναι μία σχολή (όσο αυτό μπορεί να είναι αντικειμενικά "μετρήσιμο") δεν νομίζω ποτέ να υπήρξε παράγοντας εισόδου και παραμονής στην αγορά εργασίας. Και χωρίς καμία δόση ειρωνείας, σύμφωνα με αυτόν τον συλλογισμό οι μοναδικοί εργαζόμενοι σήμερα θα παρέμεναν οι γιατροί, ενώ επαγγέλματα όπως ο υδραυλικός και ο ξυλουργός να υποθέσω ότι θα ασκούνταν από τους πανεπιστήμονες και τις ιδιοφυίες των πολυτεχνείων; Άραγε τη σημασία της παιδείας και το ρόλο του εκπαιδευτικού λειτουργήματος πού ακριβώς τα κατατάσσεις στην αξιολογική σου κλίμακα;

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #697 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 09:14:40 μμ »

Καλησπέρα και από μία ακόμη άνεργη πλέον αναπληρώτρια δασκάλα! Παρακολουθώ το θέμα τις τελευταίες εβδομάδες και ομολογώ ότι η συζήτηση εδώ μου φαίνεται ο καλύτερος τρόπος ψυχοθεραπείας, αλλά και ενημέρωσης σχετικά με τα ζητήματα που μας απασχολούν. Εγώ μένω τα τελευταία δύο χρόνια Αθήνα, αν και κατάγομαι από βόρεια Ελλάδα- Θράκη, οπότε δεν είμαι και ιδιαίτερα δικτυωμένη με άλλους αναπληρωτές δασκάλους εδώ. Τις προηγούμενες μέρες μάλιστα επισκέφτηκα το σχολείο που ήμουν πέρυσι στην ανατολική Αττική και απογοητεύτηκα πλήρως από την αντίδραση των μόνιμων (ακόμα και νέων) δασκάλων. Ούτε λόγος για απεργία. Το ίδιο απογοητεύτηκα και από τη συνάντηση στο υπουργείο. Περισσότεροι ήταν και πάλι οι καθηγητές λες και ο δικός μας κλάδος βρίσκεται στο απυρόβλητο. Με ενδιαφέρουν πολύ οι συναντήσεις για αναπληρωτές και νομίζω ότι πλέον είναι και ο μοναδικός τρόπος για να συντονίσουμε (έστω όσοι ενδιαφέρονται) τις ενέργειές μας. Δυστυχώς όλη την επόμενη εβδομάδα έχω υποχρεωτικές πρωινές παρακολουθήσεις στο μεταπτυχιακό μέχρι τις 5. Αν όμως κανονιστεί κάποια απογευματινή συνάντηση θα με ενδιέφερε πολύ να ενημερωθώ και να συμμετέχω και εγώ!


Θα σε εχω υποψιν μου,μην ανησυχεις  ;)
[/quote]

Οκ, σ' ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος aiolikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #698 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 09:21:21 μμ »
Αύριο, τελικά, θα γίνουν το πρωί καταλήψεις από τους δασκάλους στις διευθύνσεις πρωτοβάθμιας, όπως αποφασίστηκε στη συγκέντρωση που έγινε στην Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας την Παρασκευή?

Αποσυνδεδεμένος Tasoula Fazzoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά,τα ζώα,τα ταξίδια,τη μουσική!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #699 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 10:53:30 μμ »
Αιολικε,αυτο δεν το γνωριζω,ουτε και το εχω ακουσει.
Ποτέ μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα...Η ζωή είναι μικρή!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160040
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.