*

Αποστολέας Θέμα: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου  (Αναγνώστηκε 22008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 12, 2009, 02:33:47 μμ »
Συνάδελφοι αν σας ενδιαφέρει πραγματικά το θέμα,τότε αφήστε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις,γιατί θα κλειδώσει.
Apri,κατάλαβες ακριβώς τί εννοούσα.Οφείλουμε να είμαστε επιφυλακτικοί με όσους προωθούν ¨τα ατομικά δικαιώματα¨,μόνο σύμφωνα με τις επιταγές της επικρατούσας τάσης.Μπορεί η υπέρτατη αξία για τον νεωτερικό άνθρωπο να είναι μόνο τα δικαιώματα του ατόμου,όμως αυτό δε σημαινει ότι είναι και το ορθό.Η θρησκεία μας π.χ.προκρίνει το πρόσωπο.Σημαίνει ότι είναι ξεπερασμένη;

AntreaEirini,σύμφωνα με τον Πλάτωνα ο άθρησκος δεν έχει θέση στην πολιτεία.Επίσης το ¨Πάτερ ημών¨ενέχει θεολογικά μηνύματα που ολοκληρώνουν την κοσμοθεωρία του Έλληνα,δεν είναι ένα απλό λογοτεχνικό έργο.Μην το πάρεις αυτό ως πρόκληση,σε παρακαλώ,δες το ως ένα από τα χαρακτηριστικά που συνοδεύουν τον ελληνικό πολιτισμό.Απλά είναι τεράστιο θέμα και δυστυχώς δεν υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος.
 
Μarkos,έχεις δίκιο στο παράδειγμα της ιστορίας.Δεν είναι τυχαίο ότι όλη η φασαρία γίνεται γύρω από τα θέματα της ιστορίας και της θρησκείας.Επειδή έχω διαβάσει τα επίμαχα βιβλία της Ε΄και ΣΤ΄Δημοτικού(γιατί και αυτό της Ε΄είναι απαράδεκτο),πρέπει να σας πω ότι δεν έχω διαβάσει ποτέ μια τόσο άνευρη,άψυχη και ουδέτερη ιστορία,λες και ο σκοπός τους είναι να κάνουν τα παιδιά να την μισήσουν,αφού δεν μπορούν να την αποβάλουν από το Αναλυτικό Πρόγραμμα.
Πώς θα πειστεί π.χ.το μικρό παιδί από τη Βουλγαρία να διορθώσει μελλοντικά τα λάθη των προγόνων του, όταν αγνοεί γιατί η στάση τους κατά τον Β΄Παγκόσμιο πόλεμο ήταν επονείδιστη;( Εννοείται ότι το ίδιο ισχύει και με το μικρό Έλληνα π.χ.για την Τριπολιτσά).
Πώς θα μάθει ο μελλοντικός πολίτης να διεκδικεί τα δικαιώματά του όταν δε γνωρίζει ότι η ιστορία γράφεται από κάποιους μικρούς που ανέτρεψαν τα δεδομένα,όπως π.χ. στη Σαλαμίνα;Μήπως θα μάθει να συμπεριφέρεται με ηττοπάθεια απέναντι στους ισχυρούς,επειδή¨η ιστορία γράφεται από αυτούς¨ λέγοντας ¨αφού έτσι είναι τα πράγματα,τί μπορώ να κάνω¨;Ή μήπως διδάσκουμε μόνο τα αρχαία γεγονότα εκ του ασφαλούς,με την πεποίθηση ότι δεν αναμοχλεύουν σημερινά πάθη;
Θα συμφωνήσω με την LK,χρειάζεται καλυτερη γνώση του ελληνικού πολιτισμού,για να πολεμήσουμε κάθε σωβινισμό και φυλετικό ρατσισμό μεσα στην τάξη.Κάθε πολιτισμός έχει την αξία του,όμως κάθε πολιτισμός δεν είναι και ίδιος!Εκτός και αν θέλουμε να σβήσουμε από τις επιλογές του ανθρώπου διαφορετικές προτάσεις ζωής και να ζούμε όλοι με τον ίδιο τρόπο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:30:59 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 12, 2009, 02:34:42 μμ »
1) Η αποσιώπηση γεγονότων δεν συνιστά αμερόληπτη παρουσίαση γεγονότων, αλλά μεροληπτική. Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο. Μίλησα για αμερόληπτη παρουσίαση των γεγονότων. Π.χ να μιλήσεις για το ρόλο των Τσάμηδων στ' Αλβανόπουλα, αλλά και για τη σχέση των Ελλήνων ανταρτών μαζί τους στα Ελληνόπουλα  ;)

2) Τα ιστορικά γεγονότα δεν έχουν αξία στη διαμόρφωση της εθνικής μας συνείδησης αυτά καθ' αυτά, αλλά η σημειολογία τους. Για παράδειγμα η μάχη των Θερμοπυλών (και ας χάσαμε) έχει μεγαλύτερη αξία ως προς τη διαμόρφωση της εθνικής μας ταυτότητας από τη ναυμαχία των Θερμοπυλών.

3) Αν περνάμε τα ιστορικά γεγονότα μέσα από φίλτρο του συμφέροντος και μαθαίνουμε στα παιδιά να δέχονται μία αλήθεια, εκκολάπτουμε το αυγό του φιδιού.

4) Ειλικρινά, όταν ένας λαός έχει τη στρεβλή εικόνα ότι η εθνική του ταυτότητα συνίσταται μόνο σε μάχες ή στα πόσο γκολ έβαλε η εθνική Ελλάδος, νομίζω ότι η απειλή βρίσκεται εσωτερικά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 12, 2009, 02:37:31 μμ »
1) Η αποσιώπηση γεγονότων δεν συνιστά αμερόληπτη παρουσίαση γεγονότων, αλλά μεροληπτική. Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο. Μίλησα για αμερόληπτη παρουσίαση των γεγονότων. Π.χ να μιλήσεις για το ρόλο των Τσάμηδων στ' Αλβανόπουλα, αλλά και για τη σχέση των Ελλήνων ανταρτών μαζί τους στα Ελληνόπουλα  ;)

2) Τα ιστορικά γεγονότα δεν έχουν αξία στη διαμόρφωση της εθνικής μας συνείδησης αυτά καθ' αυτά, αλλά η σημειολογία τους. Για παράδειγμα η μάχη των Θερμοπυλών (και ας χάσαμε) έχει μεγαλύτερη αξία ως προς τη διαμόρφωση της εθνικής μας ταυτότητας από τη ναυμαχία της Σαλαμίνας.

3) Αν περνάμε τα ιστορικά γεγονότα μέσα από το φίλτρο του συμφέροντος και μαθαίνουμε στα παιδιά να δέχονται μία αλήθεια, εκκολάπτουμε το αυγό του φιδιού.

4) Ειλικρινά, όταν ένας λαός έχει τη στρεβλή εικόνα ότι η εθνική του ταυτότητα συνίσταται μόνο σε μάχες ή στα πόσο γκολ έβαλε η εθνική Ελλάδος, νομίζω ότι η απειλή βρίσκεται εσωτερικά.


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 12, 2009, 02:37:41 μμ »
1) Η αποσιώπηση γεγονότων δεν συνιστά αμερόληπτη παρουσίαση γεγονότων, αλλά μεροληπτική. Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο. Μίλησα για αμερόληπτη παρουσίαση των γεγονότων. Π.χ να μιλήσεις για το ρόλο των Τσάμηδων στ' Αλβανόπουλα, αλλά και για τη σχέση των Ελλήνων ανταρτών μαζί τους στα Ελληνόπουλα  ;)

2) Τα ιστορικά γεγονότα δεν έχουν αξία στη διαμόρφωση της εθνικής μας συνείδησης αυτά καθ' αυτά, αλλά η σημειολογία τους. Για παράδειγμα η μάχη των Θερμοπυλών (και ας χάσαμε) έχει μεγαλύτερη αξία ως προς τη διαμόρφωση της εθνικής μας ταυτότητας από τη ναυμαχία των Θερμοπυλών.

3) Αν περνάμε τα ιστορικά γεγονότα μέσα από φίλτρο του συμφέροντος και μαθαίνουμε στα παιδιά να δέχονται μία αλήθεια, εκκολάπτουμε το αυγό του φιδιού.

4) Ειλικρινά, όταν ένας λαός έχει τη στρεβλή εικόνα ότι η εθνική του ταυτότητα συνίσταται μόνο σε μάχες ή στα πόσο γκολ έβαλε η εθνική Ελλάδος, νομίζω ότι η απειλή βρίσκεται εσωτερικά.


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:30:59 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 12, 2009, 02:41:57 μμ »
Συγγνώμη, στην προσπάθειά μου να διορθώσω το "η ναυμαχία των Θερμοπυλών", με τη "ναυμαχία της Σαλαμίνας", έστειλα το ίδιο μήνυμα άλλες δυο φορές και τώρα δε μου βγάζει την επιλογή, ώστε να το σβήσω  :-[ :-[
Δεν ξαναμιλάω! Μέχρι και το σύστημα αντιδρά με αυτά που λέω!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 12, 2009, 02:52:09 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δυστυχώς, η κατηγορία εναντίον της Πρωτονοταρίου είναι ότι δεν τήρησε κάποιες από τις παραπάνω αρχές που αναφέρεις (π.χ λένε ότι αποσιώπησε εντελώς το ρόλο των Τσάμηδων στο Β' Παγκόσμιο και προβάλε τις θέσεις τους -σκόπιμα ή μη- μέσα από τα αλβανικά αναγνωστικά). Δεν ξέρω αν αυτό ευσταθεί ή όχι. Πάντως ως κατηγορία την αξιολογώ ως σοβαρή και θεωρώ ότι χρειάζεται διερεύνηση.

Γενικά νομίζω ότι με όλα αυτά τα πολύ ενδιαφέροντα που συζητάμε φαίνεται αυτό που υποστήριξα από την αρχή, δηλαδή ότι αυτή η υπόθεση δεν είναι τόσο απλή όσο φαίνεται εκ πρώτης όψεως, για να δικαιολογούνται τόσο ακραίες αντιδράσεις από τη μια και την άλλη πλευρά. Η διαπολιτισμική εκπαίδευση και η συνύπαρξη ατόμων διαφορετικής κουλτούρας είναι από μόνο του ένα περίπλοκο ζήτημα που μόλις τα τελευταία χρόνια αρχίζουμε να αντιμετωπίζουμε. Ο χρόνος θα δείξει ποια προσέγγιση είναι καλύτερη και ποια όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2009, 02:58:10 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 12, 2009, 02:55:42 μμ »

AntreaEirini,σύμφωνα με τον Πλάτωνα ο άθρησκος δεν έχει θέση στην πολιτεία.Επίσης το ¨Πάτερ ημών¨ενέχει θεολογικά μηνύματα που ολοκληρώνουν την κοσμοθεωρία του Έλληνα,δεν είναι ένα απλό λογοτεχνικό έργο.Μην το πάρεις αυτό ως πρόκληση,σε παρακαλώ,δες το ως ένα από τα χαρακτηριστικά που συνοδεύουν τον ελληνικό πολιτισμό.Απλά είναι τεράστιο θέμα και δυστυχώς δεν υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος.
 

Rublev, έχεις δίκιο από την πλευρά σου. Μόνο που εγώ με πολλά από τη φιλοσοφία του Πλάτωνα διαφωνώ. Το δικαίωμα της αθρησκίας το θεωρώ και ατομικό και προσωπικό (αν καταλαβαίνω σωστά αυτό που λες). Δεν έχω πρόβλημα με τη θρησκεία, αλλά με όλα τα επακόλουθα αυτής. Και πιστεύω ότι τα επακόλουθα διαιωνίζονται μέσα από την εκπαίδευση, και ότι αυτά τα στερεότυπα πιθανόν να επιχείρησε να εξαλείψει η πρωτοβουλία της Πρωτονοταρίου.

(Υ.Γ. Δε θα υπήρχε περίπτωση να το πάρω ως πρόκληση, γιατί δεν είχε ως σκοπό να με προσβάλει)

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 12, 2009, 03:19:25 μμ »
Χαίρομαι που αναγνωρίζεις τις καλές προθέσεις μου.
Όσο για τον Πλάτωνα και οποιονδήποτε άλλον,σημασία δεν έχει τόσο αν διαφωνούμε ή συμφωνούμε μαζί του,όσο το ποιά επιχειρήματα έχουμε να του αντιτάξουμε.Π.χ.και ο Popper διαφωνούσε,αλλά γιατί δεν τον κατάλαβε,όπως του έχουν αποδείξει ο Δεσποτόπουλος κ.ά.και όπως ο ίδιος εκ των υστέρων παραδέχτηκε.Απλά αυτό που ήθελα να σου τονίσω ήταν ότι και οι αρχαίοι Αθηναίοι έχτισαν Παρθενώνα,όχι Κολοσσαίο.Υπάρχει τεράστια διαφορά ως προς τη θεώρηση της ζωής...
Φυσικά και ο καθένας δικαιούται να μην αποδέχεται κάποια θρησκεία.Η έλλειψη ωστόσο μεταφυσικών αναζητήσεων(με τη φιλοσοφική έννοια) ακρωτηριάζει το ανθρώπινο πνεύμα και οδηγεί στην κοινωνία που βλέπουμε γύρω μας σήμερα.
Τέλος,ακόμα και το Ισλάμ,που περιέχει αρκετά επιθετικά στοιχεία ως προς τους αλλοθρήσκους,εξαρτάται από το πώς θα το διδάξεις, έτσι ώστε να αποφύγεις παρεξηγήσεις μέσα σε μια μαθησιακή διαδικασία.
Όλα αυτά δεν είναι εύκολη υπόθεση,γι'αυτό χρειάζεται ένας καταρτισμένος θεολόγος εντός του εκπ/κού συστήματος που θα φέρει τα παιδιά σε επαφή με τα πραγματικά νοήματα των κειμένων.Οι διαφορές δεν απαλύνονται βάζοντας τα προβλήματα κάτω από το χαλί,αλλά αντιμετωπίζοντάς τα.

Αποσυνδεδεμένος ergotelis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
    • ERGOTELIS
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 12, 2009, 03:31:50 μμ »
ρε παιδια

ολοι δεξιοι και αριστεροι στα σχολεια δεν εχουμε δικαιωμα να κανουμε καπετανιλικια με το τι διδασκουμε.
Ας αφησουμε τα παιδια ανεπηρεαστα ...πηγες πια υπαρχουν αφθονες
Ας διδασκουμε αυτα που μας λενε και τελος.

Δηλαδη εγω ο δεξιος πιστευω πως η χουντα ηταν επανασταση..εχω δικαιωμα και να το διδαξω ?

Απο την αλλη εγω ο αριστερος πιστευω διαφορες αλλες ακροτητες να τις διδαξω και αυτες ?

Το ιδιο ειναι σε τελικη αναλυση...

Ας ειμαστε διακριτικοι στο τι λεμε..και να μην κανουμε πολιτικη προπαγανδα...

Θελεις δεν θελεις θα γινεις.. Εργοτελης !

Αποσυνδεδεμένος amalfi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 228
    • Προφίλ
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 12, 2009, 03:38:10 μμ »
Παράθεση
Ας αφησουμε τα παιδια ανεπηρεαστα ...πηγες πια υπαρχουν αφθονες
Ας διδασκουμε αυτα που μας λενε και τελος.


κι αν επηρεαστουν τα παιδια απ αυτα που μας λενε να τους λεμε?

.αρχη



(παντως πιστευω οτι τα καπετανιλικια μπορουν να μη γινονται αντιληπτα (!)  - κι ετσι υπαρχει ελπιδα)


Αποσυνδεδεμένος ergotelis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
    • ERGOTELIS
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 12, 2009, 03:42:08 μμ »
amalfi

και ποιος ειναι ο καθε ενας απο εμας που θα αποφασισει το σωστοτερο ?
καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος...αυτο που σε εμενα φαινεται τρελα σωστο και θελω να το διδαξω
μπορει να ειναι τελειως λαθος προς καταναλωση...

για αυτο λεω οσα λεω
Θελεις δεν θελεις θα γινεις.. Εργοτελης !

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 12, 2009, 03:50:13 μμ »
ρε παιδια

ολοι δεξιοι και αριστεροι στα σχολεια δεν εχουμε δικαιωμα να κανουμε καπετανιλικια με το τι διδασκουμε.
Ας αφησουμε τα παιδια ανεπηρεαστα ...πηγες πια υπαρχουν αφθονες
Ας διδασκουμε αυτα που μας λενε και τελος.

Δηλαδη εγω ο δεξιος πιστευω πως η χουντα ηταν επανασταση..εχω δικαιωμα και να το διδαξω ?

Απο την αλλη εγω ο αριστερος πιστευω διαφορες αλλες ακροτητες να τις διδαξω και αυτες ?

Το ιδιο ειναι σε τελικη αναλυση...

Ας ειμαστε διακριτικοι στο τι λεμε..και να μην κανουμε πολιτικη προπαγανδα...


Η διδασκαλία είναι πολιτική πράξη (με την ευρεία έννοια), διαμορφώνει πολιτική συνείδηση. Για να τον αφήσει ανεπηρέαστο η διδασκαλία ένα μαθητή πρέπει να είναι αδιάφορος. Δυστυχώς, σε μεγάλο ποσοστό το επιτυγχάνουμε οι εκπαιδευτικοί. Τις επιλογές για το τι θα διδάξουμε (ή πώς) τις κάνουν άνθρωποι. Οι άνθρωποι αυτοί δεν κάνουν τις επιλογές τυχαία! Οι άνθρωποι δεν μπορούμε να είμαστε ανεπηρέαστοι, μόνο ανοιχτόμυαλοι και ανεκτικοί στη διαφορετικότητα και την αλήθεια του άλλου

ΥΓ: όλα όσα γράφω δεν τα γράφω με εριστικό ύφος. Σέβομαι την άποψή σου όπως κάθε άποψη. Ελπίζω να μην υπάρχει κάποια παρεξήγηση! Άλλωστε, το γεγονός, επειδή δεν ήμασταν αυτόπτες μάρτυρες, χρησιμεύει για προβληματισμό και συζήτηση!  :)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 12, 2009, 08:26:00 μμ »
rublev πολύ μου άρεσε το δεύτερο ποστ σου.
 Επίσης όντως "διδάσκουμε μόνο τα αρχαία γεγονότα εκ του ασφαλούς,με την πεποίθηση ότι δεν αναμοχλεύουν σημερινά πάθη;". Δες πόσες φορές στη μαθητική σου καριέρα διδάχθηκε αρχαία ελληνική ιστορία και πόσες ιστορία της σύγχρονης Ελλάδας (στο γενικό πρόγραμμα δε μιλάω για κατευθύνσεις, δέσμες κ.λ.π.). Πόσες φορές δόθηκε βάση στην τοπική ιστορία και τις ισορροπίες που έχει διαμορφώσει στην περιοχή και πόσες φορές συσχετίστηκαν γεγονότα του παρελθόντος με αντίστοιχα του παρόντος.

Πάλι εκτός θέματος είμαι.

apri κατανοώ πλήρως της θέση σου και όσο περνάει ο καιρός με πείθεις ακόμη περισσότερο. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι, όμως αν αυτά που προσάπτονται στην Πρωτονοταρίου και το σύλλογο διδασκόντων είναι επαρκείς λόγοι για ποινική δίωξη. Πειθαρχική ίσως, εφόσον υπάρχουν παρατυπίες, αλλά ποινική ρε παιδιά δεν πάει πολύ;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Ποινικη διωξη της Στελλας Πρωτονοταριου
« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 12, 2009, 08:57:24 μμ »
Να σου πω...
απορω πώς η Στελλα τραβηξε συσσωμο, ολον τον κοσμο της ΟΛΜΕ.Τί εχει και τους τραβαει τοσο πολυ?? μελι?? Μα και η ΟΛΜΕ αντι να παει στους γαμους παει πισω στα πουρναρια ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161120
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 475
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.