*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992345 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1344 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:32:33 πμ »
Στο νέο σύστημα διορισμών της Κύπρου οι προϋπηρεσίες από φροντιστήρια δεν μετράνε και οι συνάδελφοι έχασαν και την δικαστική προσφυγή ( αν δεν κάνω λάθος ) που έκαναν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geniuslak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1345 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:36:45 πμ »
Το 2005  15 φροντιστές κάναμε προσφυγή εναντίον του 30μηνου και χάσαμε το δικαστήριο για τυπικούς λόγους (δεν υποβάλλαμε αίτηση διορισμού στη δευτεροβάθμια κι ας μας απόρριπτταν την αίτηση μας). Κακώς δεν συνεχίσαμε στο ΣΤΕ. Και επιπλέον άλλο το σύνταγμα της Κύπρου άλλο της Ελλάδας.Σ ολες τισ άλλες προκυρήξεις μετρούσε και η προϋπηρεσία του ιδιωτικού τομέα.
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1346 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:50:39 πμ »
Το 2005  15 φροντιστές κάναμε προσφυγή εναντίον του 30μηνου και χάσαμε το δικαστήριο για τυπικούς λόγους (δεν υποβάλλαμε αίτηση διορισμού στη δευτεροβάθμια κι ας μας απόρριπτταν την αίτηση μας). Κακώς δεν συνεχίσαμε στο ΣΤΕ. Και επιπλέον άλλο το σύνταγμα της Κύπρου άλλο της Ελλάδας.Σ ολες τισ άλλες προκυρήξεις μετρούσε και η προϋπηρεσία του ιδιωτικού τομέα.

Για τυπικούς λόγους δε μπήκε στην ουσία της υπόθεσης. Δε μπορείς να ξέρεις τι θα έβγαζε αν έμπαινε στην ουσία. Όντως κακώς δε συνεχίσατε...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1347 στις: Μάρτιος 06, 2016, 11:26:44 πμ »
Το 2005  15 φροντιστές κάναμε προσφυγή εναντίον του 30μηνου και χάσαμε το δικαστήριο για τυπικούς λόγους (δεν υποβάλλαμε αίτηση διορισμού στη δευτεροβάθμια κι ας μας απόρριπτταν την αίτηση μας). Κακώς δεν συνεχίσαμε στο ΣΤΕ. Και επιπλέον άλλο το σύνταγμα της Κύπρου άλλο της Ελλάδας.Σ ολες τισ άλλες προκυρήξεις μετρούσε και η προϋπηρεσία του ιδιωτικού τομέα.
Μετά την απόφαση 527 του ΣτΕ για μη αξιοκρατικό τρόπο απόκτησης της  προϋπηρεσίας, πάλι θα υπήρχε ζήτημα...μπορούσε φυσικά να προσμετράται όπως και του δημοσίου. Όλα μπορούν να συμβούν στο μέλλον αν η προϋπηρεσία στη μοριοδότηση περιοριστεί.Θα έπρεπε πριν τα φροντιστήρια να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις/προδιαγραφές και να ελέγχονται γι αυτό από την πολιτεία.Θα είναι μικρότερες οι αντιδράσεις...θα μειωνόταν επιπλέον και η μαύρη εργασία και η φοροδιαφυγή.
Το κράτος υπό την πίεση των δανειστών πάντως αυτή την στιγμή βάζει μόνο φόρο στις επιχειρήσεις...κάτι που λειτουργεί αντίθετα και επιτείνει το φαύλο κύκλο...εμποδίζοντας την άνοιξη της ανάπτυξης.

Πάντως αυτή την στιγμή δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα άρα οι συνεχείς επαναλήψεις του αιτήματος χωρίς κάποιο διάλογο με επιχειρήματα (όπως αντιθέτως έγινε πράγματι στα σημερινά μηνύματα) σαφώς εκνευρίζει του συμφορουμίτες...

Θα συμφωνήσω με τον ΄΄trust no one΄΄. Αν νομίζετε/νομίζουμε ότι πρέπει να μετράει ας κάνετε/κάνουμε τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να μετράει. Τα συνθήματα στο φόρουμ δεν βοηθάνε. Αν ανοίξεις όμως ένα θέμα προς συζήτηση θα ήταν πιο συνετό και επωφελές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1348 στις: Μάρτιος 06, 2016, 12:31:38 μμ »
Εγω θα το γραψω και ας μην συμφωνουν πολλοι και ας με βριζουν! Ο κ. Ριζος προεδρος του ΣΤΕ ανηκει σε εναν πολιτικο χωρο. Δεν ξερω ποιον θελουν να βολεψουν με την 527 αλλα ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει καποιος. Ετσι ειχε γινει και με το 23,5 . Υπηρχε καποια αλλα δεν τους εκατσε......Ολα ξεκινησανε επι λοβερδου! Ο παραλογισμος των ασεπιτων οτι ειμαστε οι αριστοι και οι υπολοιποι τιποτα για μενα ειναι λαθιος. ΤΟ μονο που θα επρεπε να γινει ειναι να εχουν περασει οσοι δουλευουν ΑΣΕΠ! δεν μπορει να προηγειται καποιος που δεν εχει περασει! Δεν κανει η υψηλοτερη βαθμολογια τον αξιοτερο εκπαιδευτικο! εχω γραψει 60 στον τελευταιο Ασεπ εχω μεταπτυχιακο και ειμαι τριτεκνος με 65 μηνες προηπερεσια. Λυπαμαι που δεν εχω παει στην Νασα......
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1349 στις: Μάρτιος 06, 2016, 12:38:57 μμ »
Εγω θα το γραψω και ας μην συμφωνουν πολλοι και ας με βριζουν! Ο κ. Ριζος προεδρος του ΣΤΕ ανηκει σε εναν πολιτικο χωρο. Δεν ξερω ποιον θελουν να βολεψουν με την 527 αλλα ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει καποιος. Ετσι ειχε γινει και με το 23,5 . Υπηρχε καποια αλλα δεν τους εκατσε......Ολα ξεκινησανε επι λοβερδου! Ο παραλογισμος των ασεπιτων οτι ειμαστε οι αριστοι και οι υπολοιποι τιποτα για μενα ειναι λαθιος. ΤΟ μονο που θα επρεπε να γινει ειναι να εχουν περασει οσοι δουλευουν ΑΣΕΠ! δεν μπορει να προηγειται καποιος που δεν εχει περασει! Δεν κανει η υψηλοτερη βαθμολογια τον αξιοτερο εκπαιδευτικο! εχω γραψει 60 στον τελευταιο Ασεπ εχω μεταπτυχιακο και ειμαι τριτεκνος με 65 μηνες προηπερεσια. Λυπαμαι που δεν εχω παει στην Νασα......

H 527 βγήκε από την ολομέλεια με ομόφωνη απόφαση 29-0. Εκτός αν λες ότι ο κ. Ρίζος τους έχει όλους τους υπόλοιπους του ΣτΕ στο τσεπάκι του...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1350 στις: Μάρτιος 06, 2016, 01:30:25 μμ »
Όλες οι ομάδες συμφερόντων "αδιόριστων εκπαιδευτικών" πρέπει κάποια στιγμή να αρχίσουμε να μπαίνουμε στην θέση του άλλου και στην  οπτική του:

1. Όσοι έχουν κάποιες προυπηρεσίες πρέπει να καταλάβουν αυτόν που έδωσε στον διαγωνισμό και προσπάθησε με αυτόν τον τρόπο να μπει στο δημόσιο σχολείο και απρ' όλο που είχε μια καλή επίδοση δεν μπήκε, αφού έπρεπε παράνομα κατά τον ΣΤΕ να διευθετηθούν κάποια αιτήματα διαφόρων ομάδων.
 
2. Ο επιτυχών Ασεπίτης να καταλαβαίνει τον τρίτεκνο από τις μεγάλες πόλεις (όσοι έμεναν σε απόμακρα μέρη βρήκαν απλά δουλειά...) που τον έστειλαν οι κυβερνήσεις να περάσει από κάποιες δοκιμασίες πρώτα δινοντάς του την ελπίδα για μόνιμη δουλειά και τώρα μετά από αρκετά χρόνια αισθάνεται πως βρίσκεται στον αέρα.

3. Οσοι δοκίμασαν και με ωρομισθίες και με ΑΣΕΠ και κατάφεραν να μπουν στα σχολεία να καταλάβουν τους παραπάνω.

4. Όσοι είναι Πεο2, Πεο3, Πεο4,  πως έχουν διαμορφωθεί διαφορετικές συνθήκες για αυτούς με πολλά μόρια στους πίνακες που δεν αφήνουν καμία ελπίδα στους νέους να μπουν στο παιχνίδι σε αντίθεση με τους ΠΕ70.

5. Πως οι νηπιαγωγοί που είναι στα σχολεία είναι όλοι με μόρια από ΑΣΕΠ, οπότε όταν επιχειρηματολογούν υπερ της προυπηρεσίας τους θεωρούν δεδομένη την επιτυχία στον ΑΣΕΠ και δε μπορούν να συννενοηθούν με κάποιον Πεο2 για τον οποίο ισχύουν άλλες συνθήκες.

6. Πως για ορισμένες ειδικότητες, όπως οι γυμναστές ή οι θεολόγοι , δεν υπάρχουν αρκετά κενά (αν δεν κάνω λάθος...) και αυτοί που δεν θα διοριστούν πρώτοι θα περιμένουν περισσότερο χρόνο από ότι κάποιος Πε03

7. Στις τεχνικές ειδικότητες ισχύουν διαφορετικά δεδομένα, όπως και για τους ξενόγλωσσους που αρκετοί είχαν την δυνατότητα να αποκτήσουν προυπηρεσία διάφανα από πίνακες ωρομισθίων

7. Και τόσα άλλα διαφορετικά συμφέροντα και δεδομένα από τα οποία απορρέουν οι έντονες αντιπαραθέσεις.

Εγώ πιστεύω το εξης: Αν όλοι οι διορισμοί γίνουν από έναν πίνακα στο μέλλον που θα μετρήσουν τόσο οι προυπηρεσίες, όσο και οι επιτυχίες ΑΣΕΠ, τότε όλοι θα βγουν κερδισμένοι τουλάχιστον στις ειδικότητες που θα γίνουν οι διορισμοί. Όσοι δεν μονιμοποιηθούν θα ανέβουν στον πίνακα αναπλήρωσης, έστω και αν αρχικά θα φανεί πως πέφτουν. Έτσι θα διεκδικήσουν πιο εύκολα μια θέση αναπλήρωσης και κυρίως στην περιοχή των συμφερόντων τους που για κάποια στιγμή μπορεί να συμφέρει πιο πολύ από μια μονιμοποίηση στις "εσχατιές" για χρόνια.   
Αυτό για μια μεταβατική περίοδο 4ετίας με ή χωρίς νέο διαγωνισμό, μέχρι να διαμορφωθεί ένα άλλο πλαίσιο για να βγαίνουν από τα πανεπιστήμια καταρτισμένοι ΔΑΣΚΑΛΟΙ για πρωτοβάθμια  και δευτεροβάθμια εκπαίδευση συνολικά με τουλάχιστον 2 ειδικότητες για καλύτερη  συμπλήρωση ωραρίου  με ελεγχόμενες ροές. Ξέρω πως αυτό φαντάζει σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας...   :-\

ΥΓ1. Στις ειδικότητες που δεν θα γίνουν οι διορισμοί συνεχίστε την "σφαγή", αφού ο  "σώζων εαυτόν σωθήτω",    ::) αν και εδώ κάποιοι μπορούν να δουν όλη την εικόνα (εγώ πιστεύω πως το καταφέρνω τελευταία αναγκαστικά λόγω πρεσβυωπίας...  :P )και αν είναι πιο νέοι, μπορεί βρουν δρόμους επαγγελματικούς με μεγαλύτερη επιτυχία...

ΥΓ2. Όσον αφορά τις αποφάσεις των δικαστηρίων για όσους προσφεύγουν επειδή θεωρούν πως θίγεται έννομο συμφέρον τους, αυτές κρίνονται από την δικαστική εξουσία που κρίνει με εντελώς διαφορετικό τρόπο από όλες τις ομάδες συμφερόντων εντελώς νομικίστικα και η όποια συζητηση είναι έωλη, εκτός και αν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του ειδικό...

ΥΓ3. Ξέρω, σας κούρασα με το "σεντόνι"  ;D

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1351 στις: Μάρτιος 06, 2016, 01:56:04 μμ »
ΠΡΟΤΑΣΗ: 1)ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΣΕΠ έληξαν (ειχαν ισχύ για 2 χρόνια ο 2008 έληξε το 2010(άντε 20011), οασεπ 2009 έληξε δυο χονια νωριτερα ο 2004 ..... ΟΛΟΙ ΕΛΗΞΑΝ!!
2)ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΟΛΩΝ των προϋπηρεσιών .
3) Αμεση διενεργεια ΓΡΑΠΤΟΥ ΑΣΕΠ  στο τελος του 2016 για  διορισμούς τα σχολικά ετη 2017-18 2018-19(μονο) μετά καινούργιος ΑΣΕΠ.
4)Το 2016-17 κανένας διορισμός(μόνο δικαστικές αποφάσεις)
5)Αναπληρωτές ΜΟΝΟ ΓΙΑ  το έτος 2016-17 απο επετερίδα με χρονολογία λήψης πτυχίου(προσωρινό μέτρο).
:)
Θα μπορούσα να ήμουν εγώ με διαφορετικό λογαριασμό.
Για το 5 ένα προσωρινό μετρό θα ήταν να γίνουν 9 πίνακες, με πρόσληψη σε ποσοστό 10% από τον καθένα
6 για τους επιτυχόντες για κάθε ασεπ ξεχωριστά, ένας με προϋπηρεσία, ένας με ημερομηνία πτυχίου, ο επόμενος θα είναι μεταβατικός που θα μας προετοιμάσει για το 2017, να συνδυάσει όλα τα κριτήρια με προϋπόθεση ασεπ ,ίσως μπορέσουν μέσα στους επόμενους μήνες προλάβουν να οργανώσουν γραπτό διαγωνισμό, 8 χρόνια δεν είναι πολλά… απαιτεί τουλάχιστον 8 μήνες!


Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1352 στις: Μάρτιος 06, 2016, 02:39:13 μμ »
Να ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαίνω. Πως θα μετρήσουν όλοι οι ασεπ για διορισμό συν την προϋπηρεσία? Αυτό δεν είναι σαν το 24μηνο που κρίθηκε αντισυνταγματικό λόγω διαφορετικών ασεπ;
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1353 στις: Μάρτιος 06, 2016, 03:28:04 μμ »
Trust οταν εισαι ο προεδρος τους επηρεαζεις ολους ειδικα οταν θελεις μια αποφαση της γραμμης που εχει στηριξει το κομμα σου. Α ρε ελλαδαρα ακομα το πασοκ κυβερναει.!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1354 στις: Μάρτιος 06, 2016, 03:57:44 μμ »
Ας μου επιτρεψουν οι συναδελφοι αλλα ο διαγωνισμος ΑΣΕΠ ειναι η μονη αξιοπιστη αξιολογηση
γιατι ολοι κρινονται στις επιδοσεις τους στα ιδια θεματα γνωσεων και δεξιοτητων..
Κατι σαν τις πανελληνιες..
Για αυτο ο 3848 της Διαμαντοπουλου και η αποφαση 527 του ΣτΕ προτασουν το βαθμο
του ΑΣΕΠ.. με την σκεψη οτι ενας που εχει π.χ. 60 στον ΑΣΕΠ να μην μπορει να ξεπερασει
καποιον που εχει γραψει π.χ. 75 στον ΑΣΕΠ..
Και ο Φιλης εκει θα κινηθει.. ΔΕΝ μπορει αλλιως..
Ας το καταλαβουν οι συναδελφοι οτι με μονο προσον την
προυπηρεσια δεν μπορουν να προηγηθουν του ΑΣΕΠ..

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1355 στις: Μάρτιος 06, 2016, 04:01:00 μμ »
Ας μου επιτρεψουν οι συναδελφοι αλλα ο διαγωνισμος ΑΣΕΠ ειναι η μονη αξιοπιστη αξιολογηση
γιατι ολοι κρινονται στις επιδοσεις τους στα ιδια θεματα γνωσεων και δεξιοτητων..
Κατι σαν τις πανελληνιες..
Για αυτο ο 3848 της Διαμαντοπουλου και η αποφαση 527 του ΣτΕ προτασουν το βαθμο
του ΑΣΕΠ.. με την σκεψη οτι ενας που εχει π.χ. 60 στον ΑΣΕΠ να μην μπορει να ξεπερασει
καποιον που εχει γραψει π.χ. 75 στον ΑΣΕΠ..
Και ο Φιλης εκει θα κινηθει.. ΔΕΝ μπορει αλλιως..
Ας το καταλαβουν οι συναδελφοι οτι με μονο προσον την
προυπηρεσια δεν μπορουν να προηγηθουν του ΑΣΕΠ..
με ασεπ +προϋπηρεσία μπορεί να προηγηθούν;

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1356 στις: Μάρτιος 06, 2016, 04:59:08 μμ »
Δε φταίει η 527 αλλά ο νόμος Αρσένη που ήταν σε ισχύ από το 2002 αλλά δεν εφαρμοζονταν. Ξέρετε τα δικαστήρια αποφασίζουν με βάση την κείμενη νομοθεσία όχι με βάση τα συμφέροντα ομάδων
Σε αντίθεση με τους πολιτικούς.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1357 στις: Μάρτιος 06, 2016, 05:01:12 μμ »
Δε φταίει η 527 αλλά ο νόμος Αρσένη που ήταν σε ισχύ από το 2002 αλλά δεν εφαρμοζονταν. Ξέρετε τα δικαστήρια αποφασίζουν με βάση την κείμενη νομοθεσία όχι με βάση τα συμφέροντα ομάδων
Σε αντίθεση με τους πολιτικούς.
η κείμενη νομοθεσία για πόσο καιρό θα παραμένει η ίδια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160141
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.