*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992606 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4021
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1498 στις: Μάρτιος 08, 2016, 09:54:08 μμ »
Έχετε σκεφτεί το ότι αν βάλει τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά στη μοριοδότηση θα πρέπει να αναπροσαρμόσει τα μισθολογικά κλιμάκια και ότι αυτό δε συμφέρει το κράτος;Θα πρέπει να τα ΄΄στάξει΄[/b]΄ γιατί τότε τα επιπλέον προσόντα θα θεωρούνται ως προϋπόθεση διορισμού;Μας δουλεύουν όλους ψιλό γαζί μου φαίνεται...και οι αναβολές των δικάσιμων γίνονται -εκτός των άλλων-και για να κερδίσουν χρόνο....με άλλα λόγια με εύσχημο τρόπο μας λένε ότι διορισμοί-γιοκ!

Καλά για τους διορισμούς ποτέ δεν ήμασταν ιδιαίτερα αισιόδοξοι. Έκπληξη θα ήταν αν γίνονταν. Για τους αναπληρωτές είναι πλέον το ενδιαφέρον. Και το αν τους βολεύει ή όχι, δεν έχει σχέση με το αν τους επιβάλλεται από τις δικαστικές αποφάσεις ή όχι. Επαναλαμβάνω λοιπόν: ούτε εγώ βλέπω από τη 4303 να προκύπτει κάτι τέτοιο για τους αναπληρωτές. Οπότε τα σενάρια είναι 2: Ή μας δουλεύει ψιλό γαζί, ή υπάρχουν και άλλες αποφάσεις που δεν τις γνωρίζουμε, γιατί οι άμεσα εμπλεκόμενοι φρόντισαν να μην τις διατυμπανίσουν. Ενίοτε συμβαίνει κι αυτό. Ενίοτε πάλι όχι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1499 στις: Μάρτιος 08, 2016, 09:58:31 μμ »
Ετσι ακριβως, για τους αναπληρωτες να κοιταμε
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2016, 08:20:13 μμ από lilypad »

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1500 στις: Μάρτιος 08, 2016, 10:05:58 μμ »
H βαλίτσα πάει ανησυχητικά μακριά....
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος Gypas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1501 στις: Μάρτιος 08, 2016, 10:06:37 μμ »
δηλαδή θα βάλει παιδιά σκυλιά γατιά,master και διδακτορικά και θα καταργήσει τα διπλά των δυσπροσίτων; να βγει να το πει τώρα για να αρχίσουν μαζικές παραιτήσεις από τα ξερόνησα...θα φάει τρελό μαύρο και να 'εισθε σίγουροι πως το ξέρει, διότι έρχονται και εκλογές και αυτό τον νοιάζει..κι ας μην πεταχτεί κανένας να μου πει για απόφαση ΣτΕ...διότι πουθενά το ΣτΕ δεν ορίζει πως θα συγκροτηθούν οι πίνακες αναπληρωτών και με τι πριμοδότηση....ο 3848 για να εφαρμοστεί πρέπει να γίνει ασεπ και διανύουμε μεταβατική περίοδο άρα ισχύουν τα της μεταβατικής αλλιώς προσφυγές θα τον περιμένουν και πολιτικός θάνατος...
Εγώ είμαι ο τελευταίος που θα ήθελε να μετρήσουν τα μεταπτ. ως μοριοδότηση διορισμού αφού τέτοια δεν έχω! Αν τότε πριν 15 χρόνια που άρχισα το ταξίδι στο χώρο μας κάποιος μου έλεγε πως μετά από 15 χρόνια θα ήμουν αδιόριστος κ θα χρειάζονταν επιπλέον χαρτιά ίσως (ανάλογα με τα οικονομικά) να αποκτούσα.Ομως βάδισα με τους νόμους που υπήρχαν!
Τώρα είναι το θέμα πως όλοι κάτι θα χάσουν για να μην μείνουν πλήρως έξω από το παιχνίδι!
Οι προϋπηρεσιάκηδες στους οποίους κ ανήκω θα χάσουν το χ2!
Οι ασεπ-ίτες θα χάσουν τους παλαιούς ΑΣΕΠ κ τα μόρια κάτω της βάσης!
Ο υπουργός θα χάσει να επανεκλεγεί!
Ολοι μας θα χάσουμε τα αυγά κ τα πασχάλια!
Το ΑΣΕΠ με όλους εμάς θα χάσει την ησυχία του!

Οι μόνοι που θα κερδίσουν θα είναι οι δικηγόροι με τις προσφυγές που θα πέσουν!!!!!!!!!

Αντε κ καλό ΠΑΣΧΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1502 στις: Μάρτιος 08, 2016, 10:47:32 μμ »
Η απαντηση ειναι οχι. Οσοι πιστευουν το αντιθετο ασ' τους να κοιμουνται γλυκα.
Τον Σεπτεμβριο του 2016 οι αναπληρωτες θα κληθουν με το ισχυον συστημα.
Τον Σεπτεμβριο του 2017 θα γινει ενας ενιαιος πινακας, απ' οπου θα κληθουν οι καινουριοι αναπληρωτες.
Απο το 2018 και μετα θα αρχισουν να γινονται οι πρωτες "σκεψεις" για καινουριο ασεπ.

Και προσοχη: το πιο πανω χρονοδιαγραμμα με την προϋποθεση οτι τα πραγματα θα παραμεινουν στασιμα, αν οχι να πανε προς το καλυτερο για την Ελλαδα. Οσο για διορισμους, μονο τα φεκ.
Πολυ ρεαλιστικο σεναριο αυτο που περιγραφεις. Ειδικα με την κατασταση που επικρατει, σε ολους τους τομεις...

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1503 στις: Μάρτιος 09, 2016, 12:28:49 πμ »
Εγώ είμαι ο τελευταίος που θα ήθελε να μετρήσουν τα μεταπτ. ως μοριοδότηση διορισμού αφού τέτοια δεν έχω! Αν τότε πριν 15 χρόνια που άρχισα το ταξίδι στο χώρο μας κάποιος μου έλεγε πως μετά από 15 χρόνια θα ήμουν αδιόριστος κ θα χρειάζονταν επιπλέον χαρτιά ίσως (ανάλογα με τα οικονομικά) να αποκτούσα.Ομως βάδισα με τους νόμους που υπήρχαν!
Τώρα είναι το θέμα πως όλοι κάτι θα χάσουν για να μην μείνουν πλήρως έξω από το παιχνίδι!
Οι προϋπηρεσιάκηδες στους οποίους κ ανήκω θα χάσουν το χ2!
Οι ασεπ-ίτες θα χάσουν τους παλαιούς ΑΣΕΠ κ τα μόρια κάτω της βάσης!
Ο υπουργός θα χάσει να επανεκλεγεί!
Ολοι μας θα χάσουμε τα αυγά κ τα πασχάλια!
Το ΑΣΕΠ με όλους εμάς θα χάσει την ησυχία του!

Οι μόνοι που θα κερδίσουν θα είναι οι δικηγόροι με τις προσφυγές που θα πέσουν!!!!!!!!!

Αντε κ καλό ΠΑΣΧΑ!!!



Γιατι σας ζοριζει αυτο?ποτέ δεν μετρουσαν τα δυσπροσιτα στον πινακα διορισμων , τωρα γιατι να μετρησουν?επειδη θα γινει ενας ο πινακας?βασικα ο φικλης λεει οτι θελει να κανει εναν πινακα υπο την εποπτεια ασεπ για να εχει το κεφαλι του ησυχο λογω στε και για να μπορεσει να διορισει απο κει 20000 σε βαθος τριετιας.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1504 στις: Μάρτιος 09, 2016, 07:34:55 πμ »


Γιατι σας ζοριζει αυτο?ποτέ δεν μετρουσαν τα δυσπροσιτα στον πινακα διορισμων , τωρα γιατι να μετρησουν?επειδη θα γινει ενας ο πινακας?βασικα ο φικλης λεει οτι θελει να κανει εναν πινακα υπο την εποπτεια ασεπ για να εχει το κεφαλι του ησυχο λογω στε και για να μπορεσει να διορισει απο κει 20000 σε βαθος τριετιας.
στον πίνακα διορισμών δεν μετρούσαν αλλά μετρούσαν στον πίνακα αναπληρωτών ....αφήστε αυτές τις ταχυδακτυλουργίες που σας βολεύουν Αυτοί που θα βγουν κερδισμένοι από την ύπαρξη ενός πίνακα θα είναι όσοι δεν δούλεψαν ποτέ δυσπρόσιτα εξισούμενοι με αυτούς που δούλεψαν...Έτσι Αθήνα Ηρακλειά, Βόλος και Αμοργός είναι τό ίδιο! γιατί να μην υπάρχουν δύο πίνακες , με εποπτεία ασεπ; και στον αναπληρωτών να μετράνε διπλά τα δυσπρόσιτα και ας είναι με εποπτεία ασεπ; ποιους συμφέρει αυτό το κούρεμα; τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται...

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1505 στις: Μάρτιος 09, 2016, 07:41:12 πμ »
Εγώ είμαι ο τελευταίος που θα ήθελε να μετρήσουν τα μεταπτ. ως μοριοδότηση διορισμού αφού τέτοια δεν έχω! Αν τότε πριν 15 χρόνια που άρχισα το ταξίδι στο χώρο μας κάποιος μου έλεγε πως μετά από 15 χρόνια θα ήμουν αδιόριστος κ θα χρειάζονταν επιπλέον χαρτιά ίσως (ανάλογα με τα οικονομικά) να αποκτούσα.Ομως βάδισα με τους νόμους που υπήρχαν!
Τώρα είναι το θέμα πως όλοι κάτι θα χάσουν για να μην μείνουν πλήρως έξω από το παιχνίδι!
Οι προϋπηρεσιάκηδες στους οποίους κ ανήκω θα χάσουν το χ2!
Οι ασεπ-ίτες θα χάσουν τους παλαιούς ΑΣΕΠ κ τα μόρια κάτω της βάσης!
Ο υπουργός θα χάσει να επανεκλεγεί!
Ολοι μας θα χάσουμε τα αυγά κ τα πασχάλια!
Το ΑΣΕΠ με όλους εμάς θα χάσει την ησυχία του!

Οι μόνοι που θα κερδίσουν θα είναι οι δικηγόροι με τις προσφυγές που θα πέσουν!!!!!!!!!

Αντε κ καλό ΠΑΣΧΑ!!!
+++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1506 στις: Μάρτιος 09, 2016, 09:29:12 πμ »
Ας ελεγχθεί βέβαια και ποιοι ήταν όντως στα δυσπρόσιτα και ποιοι έπαιρναν τα διπλά μόρια από το σπίτι τους.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1507 στις: Μάρτιος 09, 2016, 09:35:03 πμ »
Αν είναι δυνατόν!!!Να έχει ο άλλος μέσο και να τρέχει στα δυσπρόσιτα.Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. :P Απλά να υπηρετεί κοντά και να του στέλνουν τα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1508 στις: Μάρτιος 09, 2016, 10:04:08 πμ »
Ας ελεγχθεί βέβαια και ποιοι ήταν όντως στα δυσπρόσιτα και ποιοι έπαιρναν τα διπλά μόρια από το σπίτι τους.
ας ελεγχθεί ποιοι δεν πήγαιναν αναπληρωτές γιατί τους έπεφτε βαριά η επαρχία και δεν ήθελαν να χάσουν τη βόλεψή τους στην Αθήνα, και τώρα ζητάνε και τα ρέστα από όσους τους ξεπέρασαν στον πίνακα αναπληρωτών οργώνοντας την Ελλάδα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2016, 10:09:25 πμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1509 στις: Μάρτιος 09, 2016, 10:05:16 πμ »
Σε συνάντηση καλεί το Υπουργείο Παιδείας την ΟΛΜΕ και την ΔΟΕ για συζήτηση που θα αφορά στους διορισμούς και τις προσλήψεις των εκπαιδευτικών το νέο σχολικό έτος.

Η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

  EΛΛΗΝΙΚΗ  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                           
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ  ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
 
        ΥΠΟΥΡΓΟΣ
                                                                                                                             Μαρούσι     8.3 .2016
                                                                                                  Αρ. Πρωτ.    1947/ Y1
                    -----
Ανδρέα Παπανδρέου 37                                                               ΠΡΟΣ:
Μαρούσι, Τ.Κ. 151 8                                                                      Ο.Λ.Μ.Ε.
Ιστοσελίδα: www. minedu.gov.gr                                               κα Ελένη Ζωγραφάκη Πρόεδρο
E-mail: minister@minedu.gov.gr[email protected]�          αποστολή μέσω ηλεκτρονικού
Πληροφορίες: Νεκταρία Μηλιώνη                                               ταχυδρομείου
Τηλ.  210 344 3644                                                                         olme@otenet.gr
Φαξ: 210 344 2887                                                                         
                                                                                                                   

ΘΕΜΑ:  Πρόσκληση σε συνάντηση.

O Υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Νίκος Φίλης προσκαλεί την Παρασκευή 11 Μαρτίου 2016 και ώρα 10:00 τα Διοικητικά Συμβούλια της ΟΛΜΕ και της ΔΟΕ, στην αίθουσα «ΕΛΛΗ ΠΑΠΠΑ» του Υπουργείου, σε συζήτηση σχετικά με τους διορισμούς/προσλήψεις εκπαιδευτικών για το σχολικό έτος 2016-2017.

https://www.alfavita.gr/arthron/ypoyrgeio-paideias-shetika-me-toys-diorismoysproslipseis-ekpaideytikon-gia-sholiko-etos-2016

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1510 στις: Μάρτιος 09, 2016, 10:19:44 πμ »
ας ελεγχθεί ποιοι δεν πήγαιναν αναπληρωτές γιατί τους έπεφτε βαριά η επαρχία και δεν ήθελαν να χάσουν τη βόλεψή τους στην Αθήνα, και τώρα ζητάνε και τα ρέστα από όσους τους ξεπέρασαν στον πίνακα αναπληρωτών οργώνοντας την Ελλάδα

Το ίδιο λέμε κατά βάση. Όσοι δήλωναν δυσπρόσιτα και δεν πήγαιναν, αλλά έπαιρναν τα μόρια, επειδή είχαν μπάρμπα στην Κορώνη, να ξεπερνούν τον οποιοδήποτε άλλο;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1511 στις: Μάρτιος 09, 2016, 10:27:29 πμ »
Το ίδιο λέμε κατά βάση. Όσοι δήλωναν δυσπρόσιτα και δεν πήγαιναν, αλλά έπαιρναν τα μόρια, επειδή είχαν μπάρμπα στην Κορώνη, να ξεπερνούν τον οποιοδήποτε άλλο;
δεν λέμε το ίδιο...διότι εδώ κάποιοι επιχαίρουν με την προοπτική της μη προσμέτρησης των διπλών στους πίνακες αναπληρωτων τσουβαλιάζοντας βύσματα και μη, ενώ αυτοί που δεν πήγαιναν με το κούρεμα των διπλών των άλλων γενικα΄θα βρεθούν τελικά πάνω από τους ''δυσπρόσιτους''

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160218
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.