*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1596 στις: Μάρτιος 10, 2016, 05:48:41 μμ »
Προσωπικα  θεωρω δυσκολο να ερθει ενας ενιαιος πινακας για αναπληρωτες και μονιμους. Πιστευω οτι θα βγει μονο πινακας για αναπληρωτες ...και θα παει στις καλενδες το συστημα διορισμου και ο πινακας...αποφευγοντας ετσι δικαστικα παρατραγουδα...αλλα και τραβηγματα με την τροικα...διοτι πινακας διορισμου θα σημαινει και αναγκαστικα διορισμους αρα δημοσιονομικη επιβαρυνση...αυτο πιστευω

ΥΓ.Ααα ο Χατζηφωτης πηγε Σεπτεμβριο...η δικη εννοω...




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1597 στις: Μάρτιος 10, 2016, 05:56:11 μμ »
Δε μίλησα για εφαρμογή του 3848...
μακάρι να μην εφαρμοστεί ποτέ ο 3848

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4021
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1598 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:05:19 μμ »
μακάρι να μην εφαρμοστεί ποτέ ο 3848

Δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε. Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις μια χαρά τι λέω και τι εννοώ. Τώρα ή δε θες να το πιστέψεις, ή δε θες να το παραδεχτείς.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1599 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:15:02 μμ »
Δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε. Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις μια χαρά τι λέω και τι εννοώ. Τώρα ή δε θες να το πιστέψεις, ή δε θες να το παραδεχτείς.
τι θα έπρεπε να πιστέψω και τι να παραδεχθώ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1568
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1600 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:21:26 μμ »
Δεν μπορει το κρατος να ασκει κοινωνικη πολιτικη μεσω διαγωνιστικων διαδικασιων.Δεν ειναι κριτηριο καταλληλοτητας εκπαιδευτικου τα παιδια.Αν θελει να ασκησει κοινωνικη πολιτικη υπαρχουν τα επιδοματα επι του μισθου.Αυτο δεν ειναι ιση μεταχειριση πολιτων.
Ξερω συναδερφο που εκανε τεταρτο παιδι με μονο σκοπο να διοριστει και στον τοπο συμφεροντων της.Τι θα του πει;Σε εκανα για να διοριστω;
Εχεις απολυτο δικαιο...θα περιμενουμε λιγο ακομη και θα δουμε...αν παει με κριτηρια ασεπ η' με κριτηρια μοριοδοτησης προυπηρεσιας και λοιπον..παντως το θεμα κοινωνικων κριτηριων για μοριοδοτηση πινακων διορισμου και αναπληρωτων εκτος των περιπτωσεων υγειας που ισχυει και σημερα μου φαινεται σαν ανεκδοτο...μου θυμιζει λιγο απο τα πενταμηνα του οαεδ ...

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4021
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1601 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:25:36 μμ »
τι θα έπρεπε να πιστέψω και τι να παραδεχθώ;

Ας τα ξαναπώ λοιπόν:

1. Ο 3848 κρίθηκε συνταγματικός ως σύστημα διορισμών. Άρα τα άρθρα του πλην των άρθρων περί 24μηνου και 30μηνου μπορούν να συμπεριληφθούν σε οποιοδήποτε νέο σύστημα, χωρίς να θεωρηθούν αντισυνταγματικά.
2. Η κυβέρνηση μπορεί να φέρει νέο σύστημα που να επιβάλλει πλαφόν στην προϋπηρεσία. Και να προσφύγεις, δε νομίζω να δικαιωθείς.
3. Ο ΑΣΕΠ σε όλες τις προκηρύξεις του βάζει πλαφόν.
4. Η μη ύπαρξη πλαφόν δεν έχει κριθεί από το ΣτΕ ως τώρα. Δε λέω ότι θα κριθεί αντισυνταγματική αν κριθεί ποτέ, λέω ότι μέχρι τώρα δεν έχει κριθεί.

Άρα ΑΝ αποφασίσει η κυβέρνηση στο νέο σύστημα να βάζει πλαφόν, κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα είναι συνταγματικό. Οπότε είτε συμφωνούμε, είτε διαφωνούμε, πέρα από το να διαμαρτυρόμαστε και να πιέζουμε "πολιτικά", δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1602 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:28:24 μμ »
Το ΑΣΕΠ παντα βαζει πλαφον. Δεν ειναι θεμα συνταγματικοτητας. Πλαφον εχει σε ολες τις προκυρηξεις το ΑΣΕΠ. Το πλαφον δεν ειναι αντισυνταγματιο το αντιθετο μαλιστα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1603 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:31:08 μμ »
Ας τα ξαναπώ λοιπόν:

1. Ο 3848 κρίθηκε συνταγματικός ως σύστημα διορισμών. Άρα τα άρθρα του πλην των άρθρων περί 24μηνου και 30μηνου μπορούν να συμπεριληφθούν σε οποιοδήποτε νέο σύστημα, χωρίς να θεωρηθούν αντισυνταγματικά.
2. Η κυβέρνηση μπορεί να φέρει νέο σύστημα που να επιβάλλει πλαφόν στην προϋπηρεσία. Και να προσφύγεις, δε νομίζω να δικαιωθείς.
3. Ο ΑΣΕΠ σε όλες τις προκηρύξεις του βάζει πλαφόν.
4. Η μη ύπαρξη πλαφόν δεν έχει κριθεί από το ΣτΕ ως τώρα. Δε λέω ότι θα κριθεί αντισυνταγματική αν κριθεί ποτέ, λέω ότι μέχρι τώρα δεν έχει κριθεί.

Άρα ΑΝ αποφασίσει η κυβέρνηση στο νέο σύστημα να βάζει πλαφόν, κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα είναι συνταγματικό. Οπότε είτε συμφωνούμε, είτε διαφωνούμε, πέρα από το να διαμαρτυρόμαστε και να πιέζουμε "πολιτικά", δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.
δεν ξέρω αν θα γίνει προσφυγή αλλά θα μαυριστεί στις εκλογές και ασκούνται πιέσεις προς αυτην την κατεύθυνση

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4021
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1604 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:36:19 μμ »
δεν ξέρω αν θα γίνει προσφυγή αλλά θα μαυριστεί στις εκλογές και ασκούνται πιέσεις προς αυτην την κατεύθυνση

Οι μεν πάνε στα δικαστήρια, οι δε απειλούν με μαύρισμα στις εκλογές. Να τον μαυρίσεις στις εκλογές αν έχει 2-3 συνταγματικές επιλογές και διαλέξει μια "άδικη", να το καταλάβω. Να τον μαυρίσεις στις εκλογές γιατί εφαρμόζει δικαστικές αποφάσεις... Άσε που αν το μοναδικό κριτήριο για κυβέρνηση είναι το σύστημα διορισμών, είμαστε άξιοι της μοίρας μας ως χώρα...

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1605 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:37:44 μμ »
δεν ξέρω αν θα γίνει προσφυγή αλλά θα μαυριστεί στις εκλογές και ασκούνται πιέσεις προς αυτην την κατεύθυνση
Δεν νομίζω πως ισχύει και τόσο αυτό. Είναι πολλοί οι επιτυχόντες που ήταν στην ανεργία τόσα χρόνια. Έτσι κι αλλιώς είναι γνωστό ότι πιό εύκολα κερδίζεις ψήφους απο αυτούς που αδικούνταν για χρόνια, παρά απο αυτούς που θεωρούσαν αυτονόητο να ευνοούνται. Για τους τελευταίους θα ήταν μία από τα ίδια, αν ο νέος νόμος ήταν υπέρ τους.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1606 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:41:33 μμ »
Δεν νομίζω πως ισχύει και τόσο αυτό. Είναι πολλοί οι επιτυχόντες που ήταν στην ανεργία τόσα χρόνια. Έτσι κι αλλιώς είναι γνωστό ότι πιό εύκολα κερδίζεις ψήφους απο αυτούς που αδικούνταν για χρόνια, παρά απο αυτούς που θεωρούσαν αυτονόητο να ευνοούνται. Για τους τελευταίους θα ήταν μία από τα ίδια, αν ο νέος νόμος ήταν υπέρ τους.
τι σχέση έχουν οι επιτυχόντες παλαιοτέρων ετών που αδικήθηκαν από τα 24μηνα με την καθιέρωση συντελεστή και πλαφόν στην προϋπηρεσία; ναι να δικαιωθούν οι αδικηθέντες αλλά άλλο το 1 μοριο ο μήνας και διπλά τα δυσπρόσιτα και να μετράει και πάνω από 60μήνες η προϋπηρεσία υπό εποπτεία ασεπ...αυτό δεν είναι αξιοκρατικό;
ΥΓ και αυτοί που τρέχουν χρόνια με ασεπ και προϋπηρεσίες; αυτοί δεν θα αδικηθούν με τις νέες ρυθμίσεις; όχι τέτοια τσουβαλιάσματα...θα έχουν πολιτικό κόστος 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2016, 06:45:16 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1607 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:49:19 μμ »
Τί ακριβώς είναι αξιοκρατικό; Αυτό είναι, αυτό που ισχύει τώρα.  Κατ΄εμέ ανεξαρτήτως απόφασης, υπάρχει ένας πολύ μεγάλος αριθμός επιτυχόντων, ειδικά του 08, που έχει αδικηθεί. Εγω με 71 βαθμολογία στον ΑΣΕΠ, και δούλεψα πρώτη φορά πέρσι, στις ΄΄εσχατιές΄΄, αν και το ήθελα πολύ. Και τα τσακάλια της ΠΔΣ είναι στη κορυφή.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1608 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:56:04 μμ »
Τί ακριβώς είναι αξιοκρατικό; Αυτό είναι, αυτό που ισχύει τώρα.  Κατ΄εμέ ανεξαρτήτως απόφασης, υπάρχει ένας πολύ μεγάλος αριθμός επιτυχόντων, ειδικά του 08, που έχει αδικηθεί. Εγω με 71 βαθμολογία στον ΑΣΕΠ, και δούλεψα πρώτη φορά πέρσι, στις ΄΄εσχατιές΄΄, αν και το ήθελα πολύ. Και τα τσακάλια της ΠΔΣ είναι στη κορυφή.
και τι φταίω εγώ για την ΠΔΣ συνάδελφε; η ειδικότητά μου (ΠΕ 01) ούτε ΠΔΣ έχει ούτε τέτοια Είμαι επιτυχών του 06 και του 08 και με τα μόρια των  επιτυχιών μου εργάσθηκα ωρομίσθιος και αναπληρωτής χωρίς να φάω τη θέση κανενός και εκατοντάδες άλλοι συνάδελφοί μου στον κλάδο μου ή άλλους κλάδους εργάστηκαν έτσι....εμείς θα την πληρώσουμε; τι  σχέση έχει το ΠΔΣ με το 1 μόριο ο μήνας και τα διπλά των δυσπροσίτων; εσάς τι σας νοιάζει τελικά για να καταλάβω; να καθαρίσουν οι πίνακες από τους μη έχοντες ασεπ ή να εξαφανίσετε και τους 'έχοντες προϋπηρεσία και διπλά δυσπρόσιτα με επιτυχία ή επιτυχίες ασεπ  ; >:( :o

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4021
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1609 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:58:54 μμ »
ΥΓ.Ααα ο Χατζηφωτης πηγε Σεπτεμβριο...η δικη εννοω...

Που σημαίνει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160192
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 623
Σύνολο: 640

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.