*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992554 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1960 στις: Μάρτιος 15, 2016, 11:20:09 μμ »
Διορισμοί 2005  απο 287  αναπληρωτές προϋπηρεσίας που διορίστηκαν  μονο   7 έδωσαν ΑΣΕΠ  ΤΡΕΙΣ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΑΠΟΤΥΧΟΝΤΕΣ  Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν!!!;;;;!!!;;;
[/quote
Φοβερα ποσοστα επιτυχιας..
Προτεινω ΑΜΕΣΟ ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ..
Και μετα αναρωτιουνται γιατι δεν μπορουν
να λυσουν μια ασκηση στον πινακα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geniuslak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1961 στις: Μάρτιος 15, 2016, 11:26:54 μμ »
Αναφέρομαι στον κλάδο ΠΕ04
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1962 στις: Μάρτιος 15, 2016, 11:30:14 μμ »
Ενίοτε οι κατσαρίδες αποδεικνύονται εξυπνότερες .....

Υποθετω οτι εδω μιλαει η εμπειρια... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1963 στις: Μάρτιος 15, 2016, 11:36:56 μμ »
Όλες οι γραπτές εξετάσεις που δώσαμε εχαιραν εκτίμησης από όλους ή τουλάχιστον δεν αμφισβητουνταν το κύρος τους
Πχ έγραφες καλά στις πανελλαδικές μπορουσες να γίνεις καθηγητής
Όταν όμως κρίνουμε τον ασεπ των εκπαιδευτικων τον ευτελιζουμε
Διαφωνώ γιατί ήθελε ικανότητες για να επιτύχει κάνεις αλλά μετρούσε και η εμπειρία και η επαφή με τα αντικείμενα
Φοβάμαι ο ασεπ είναι κόκκινο πανί για κάποιους
Και όμως ήταν το πιο αξιοκρατικο σύστημα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1964 στις: Μάρτιος 15, 2016, 11:37:19 μμ »
Υποθετω οτι εδω μιλαει η εμπειρια... ;D ;D ;D
Πάντα αλανθαστο σε βρίσκω!!!Πιάνεις πουλιά στον αέρα. Τώρα που σε έχω πρόχειρο και ζεστό (στις εκτιμήσεις) πες μου και 5+1 νούμερα στο τζόκερ.Δώσε μουτην κάνω από την εκπαίδευση, εγώ ο αποτυχημένος....κατά τις εκτιμήσεις σου βεβαίως, βεβαίως. Τέσπα, αρκετά ασχολήθηκα με το χαμόγελο σου και το μαύρο σου γυαλί. Και η πλάκα από ένα σημείο και μετά κουράζει. Το τι είναι και τι δεν είναι ο καθένας για τους παλιούς εδώ μέσα είναι γνωστό. Αν θες να μάθεις ψάξε. Αν θες να μείνεις στην πλάκα μείνε και όποτε θα κάνω κέφι θα τα λέμε για να γελάμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2016, 11:49:20 μμ από mathstavros »

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4021
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1965 στις: Μάρτιος 15, 2016, 11:51:18 μμ »
Προφανώς και υπάρχει διαφορά νοοτροπίας. Δεν είπα πως θέλω να με διορίσει το υπουργειο χωρίς να το αξίζω. Είπα πως δεν θέλω να με χρησιμοποιήσει το υπουργείο όσο πάει και μια στιγμή μου πει "φιλαράκι τώρα θα πάρω τον άλλο που μου έγραψε 70, ενώ εσύ 65 είναι καλύτερος". Και θα μοιράζεται και θα ξαναμοιράζεται με αυτόν τον τρόπο το ίδιο πιάτο φαί σε πολλούς δύστυχους. Και στην ουρά θα το περιμένουν ως μάνα εξ ουρανού οι νέοι. Εσύ καλλιεργείς αυταπάτες(χρησιμοποιώντας το δόλωμα της αριστείας) ενώ εγώ προσπαθώ να προσγειώσω στην πραγματικότητα.
Γύρνα λοιπόν στο δικαστικό κομμάτι που είναι και το στοιχείο σου!

2 επιτυχίες λοιπόν και κάποια χρόνια αναπλήρωσης κατοχυρώνουν δικαίωμα διορισμού. Να δεις τί μου θυμίζει που κρίθηκε αντισυνταγματικό, τί μου θυμίζει... Συνέχισε εσύ να αγνοείς τις δικαστικές αποφάσεις ή να τις ερμηνεύεις κατά το δοκούν και έχε την ψευδαίσθηση ότι είσαι και προσγειωμένος στην πραγματικότητα. Δεν έχει νόημα η συζήτηση. Γυρνάω στο δικαστικό κομμάτι!

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1966 στις: Μάρτιος 16, 2016, 12:20:55 πμ »
Και κάτι σχετικό με το θέμα:
http://xenesglosses.eu/2016/03/gia-ta-teli-iouliou-programmatizei-kybernisi-kalyxi-13-500-kenon-theseon-sto-dimosio/
Όσο βέβαια μπορούμε(δεν μπορούμε αλλά τι να κάνουμε) να πιστεύουμε σε τέτοιες ειδήσεις.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1967 στις: Μάρτιος 16, 2016, 12:21:03 πμ »
Όλες οι γραπτές εξετάσεις που δώσαμε εχαιραν εκτίμησης από όλους ή τουλάχιστον δεν αμφισβητουνταν το κύρος τους
Πχ έγραφες καλά στις πανελλαδικές μπορουσες να γίνεις καθηγητής
Όταν όμως κρίνουμε τον ασεπ των εκπαιδευτικων τον ευτελιζουμε
Διαφωνώ γιατί ήθελε ικανότητες για να επιτύχει κάνεις αλλά μετρούσε και η εμπειρία και η επαφή με τα αντικείμενα
Φοβάμαι ο ασεπ είναι κόκκινο πανί για κάποιους
Και όμως ήταν το πιο αξιοκρατικο σύστημα

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1968 στις: Μάρτιος 16, 2016, 12:49:49 πμ »
Και κάτι σχετικό με το θέμα:
http://xenesglosses.eu/2016/03/gia-ta-teli-iouliou-programmatizei-kybernisi-kalyxi-13-500-kenon-theseon-sto-dimosio/
Όσο βέβαια μπορούμε(δεν μπορούμε αλλά τι να κάνουμε) να πιστεύουμε σε τέτοιες ειδήσεις.
Το μπρα-ντε-φερ κυβέρνησης -"δανειστών" άλλα δείχνει! Μήπως να ετοιμαζόμαστε για εκλογές?  ???
  

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1970 στις: Μάρτιος 16, 2016, 01:27:18 πμ »
Είχα αγανακτήσει με τις πλάγιες οδούς. (Στην ειδικότητα μου πήρε πχ.100 με προϋπηρεσία λίγο πριν βγουν τα αποτελέσματα ενώ είχε προκηρύξει 20 διοριστέους από ασεπ. Δεν έχουν διοριστεί ακόμα οι μισοί. ) Οι αριθμοί ενδεικτικοί τηρουμένων των αναλογιών. Πραγματικά αγανακτεί κανείς όταν βλέπει ότι οι 100 που διορίστηκαν ή δεν έδωσαν καθόλου ασεπ ή πήραν 20, 30 και στην καλύτερη περίπτωση σχεδόν 40. Γι'αυτό τρελαίνομαι όταν ακούω καλά είσαι καθηγητής με 55 και με 54 δεν αξίζεις...... Είναι ξεκάθαρο ότι δεν είναι οι αποτυχόντες παρ'ολίγον επιτυχόντες. Να προσθέσω ότι οι προϋπηρεσίες σε εμάς δε ξεκίνησαν με ιδιαίτερα διαφανείς διαδικασίες...... τεσπα...........για τους παραπάνω λόγους είμαι φανατικά υπέρ του ΑΣΕΠ.
Να εξομολογηθώ ότι έχω δουλέψει με πολλούς μόνιμους εκείνης της φουρνιάς, οι περισσότεροι εξαιρετικά παιδιά, με τους περισσότερους φίλοι και στη δουλειά εξαιρετικοί συνάδελφοι.... Δεν είπε κανείς ότι ο ΑΣΕΠ είναι πανάκεια δε σε κάνει καλύτερο εκπαιδευτικό αλλά είναι ένα σύστημα αξιολόγησης αξιοκρατικό, ένα αίσθημα δικαιοσύνης εντέλει. Ξαναλέω είμαι φανατικά υπερ του ασεπ και αν ξαναγίνει ναι θα πάω ή μάλλον. Ευτυχώς πάντως η 527 δίνει ένα δίκιο στους επιτυχόντες και μπορούμε να ελπίζουμε, γιατί μέχρι τώρα αν έλεγες έχω επιτυχία ασεπ στιγματιζόσουν από πάση φύσεως συνδικαλιστή.

Σε όλους τους συλλογισμούς εμείς οι "επιτυχόντες" καλά είναι να μη ξεχνάμε ότι το επάγγελμα πλέον είναι μόνιμος αναπληρωτής και θα εξακολουθήσει. Κανείς φαντάζομαι δεν περιμένει τους μαζικούς διορισμούς. Δηλαδή τι; ας πούμε ότι διορίζει 3 άντε 4 τι έγινε αφού αναπληρωτές παίρνει διακόσιους. Για να πάω αναπληρωτής πρέπει να δίνω κάθε 2 χρόνια ασεπ. Οκ θα δώσω αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν είναι τόσο εύκολο, δουλειά, μαγείρεμα, μωρό και διάβασμα. Άντε οκ θα τα ξανακαταφέρω..... και αν δε μπορώ να πάω;;;; ας πούμε αν έχω 40 πυρετό, κολικό νεφρού, γαστρεντερίτιδα, σκωλικοειδητιδα, ή αν γεννάω το δεύτερο, όμως τι θα κάνω;;; (για την ιστορία έχω χάσει τον προτελευταίο ασεπ γιατί ήμουν στο νοσοκομείο)Δε θα μπορώ να δουλέψω έστω ως αναπληρωτής;;; κάθε δύο χρόνια θα αλλάζω δουλειά;;;

Μια σειρά πήγε να τη βάλει ο 3848 (άντε ας γίνουν και βελτιώσεις) (πορτοκάλι μη ξαναπεις πλζ για ταβάνι και διπλά). Αλλά ανεξάρτητα τι είπε η δικαιοσύνη (trust no one) δε γίνεται να δίνουμε πάντα ασεπ με τόσο λίγους διορισμούς γιατί ξεχνάς το ανθρώπινο στοιχείο και πρέπει να μη ξεχνάμε να ζήσουμε κιόλας. Στο μοναδικό που θα συμφωνήσω με το (mathstavros) είναι ότι καλά είναι να μην αποζητάμε να είμαστε τόσο αναλώσιμοι. Ναι στον ΑΣΕΠ επιτέλους ναι στο όριο προϋπηρεσίας ναι σε όλα τα προσόντα αλλά ας μη γινόμαστε νομολάγνοι. Ο 3848 λέει οι τρεις τελευταίοι διαγωνισμοί, η 527 απορρίπτει τη σύγκριση διαγωνισμών, αλλά τρόποι υπάρχουν πχ. τελευταίος συντελεστή 1, προτελευταίος 0,9, παραπροτελευταίος 0,8, και παλαιότεροι 0,7.

Όλοι λίγο πολύ έχουμε χάσει το δίκιο μας αλλά ας μη χάσουμε τη λογική μας.

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1971 στις: Μάρτιος 16, 2016, 01:41:20 πμ »
Μπορει επισης να εισαι τοσο γκαντεμης που να εχεις στον 5ο σου ΑΣΕΠ 38 πυρετο,στον 6ο σου σπαστικη κολιτιδα αφου εχεις περασει οξεια γαστριτιδα τις μερες που ηταν προκαθορισμενος να γινει ο διαγωνισμος και δεν εγινε λογω μπλοκων των αγροτων.Και αφου ειπες με λυπηθηκε ο Θεος και τον μετεθεσαν,δε σε λυπηθηκε γιατι σε κραταγανε δυο μεχρι το εξεταστικο,και αφου τελειωσε κι αυτο και ειπες Δοξα τω Θεω,ερχεται ο Γιωργακης και το απανεμο οπου δεν εχεις φτασει ακομα ουτε εσυ, ουτε και κανενας σ αυτον τον μαυροτοπο.

Επιμυθιο.Καντε υπομονη να δειτε τι θα γινει γιατι ο,τι και να λεγεται εδω,αλλοι αποφασιζουν.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1972 στις: Μάρτιος 16, 2016, 07:36:42 πμ »
Χωρις σχολια...

http://xkfilippidis.blogspot.co.uk/2016/03/blog-post_683.html


Ταυτίσθηκα μαζί του...σε όλα και στα φροντιστήρια και στα κλεμμένα ένσημα...μέσα σε όλη αυτήν την ταλαιπώρια, προσθέστε και 3 ΑΣΕΠ. Χωρούσαν; Xώρεσαν! Την πρώτη φορά πήγα με γύψο λόγω του σπασμένου ποδιού.
Τα παιδιά μου σιχάθηκαν τους ΑΣΕΠ, τους μισούσαν..έκλεβε χρόνο από αυτά... Τι κέρδισα; Την πρώτη, όχι αναπλήρωση, αλλά ωρομισθία μακριά από την οικογένεια. Τα παιδιά μου με ρωτούσαν: γι αυτό διάβαζες μαμά, για να φύγεις μακριά; Tι να τους εξηγούσα....πως το σύστημα μας έκλεψε το διορισμό μέσα από τα χέρια; Λεπτομέρειες που υπερασπιζόμαστε δικαστικά. Ας είναι...τουλάχιστον διδάσκονται ότι δεν τα παρατάμε, αγωνιζόμαστε για το δίκιο μας. Α! Σε όλη αυτήν την παράνοια χώρεσαν και δύο μεταπτυχιακά και πολλές επιμορφώσεις.
Εκκρεμούν δίκες από προσφυγέντες εκεί έξω. Κάποιες δικαιώθηκαν. Έρχεται η σειρά μας. Επειδή κάποιοι έπρεπε να δουλεύουμε ως μόνιμοι, χρόνια τώρα!
Εκτός από αυτήν τη διαφορά άλλη μία σημαντική:  ότι εγώ έμεινα στα δύο παιδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2016, 08:12:07 πμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1973 στις: Μάρτιος 16, 2016, 07:53:10 πμ »
Είχα αγανακτήσει με τις πλάγιες οδούς. (Στην ειδικότητα μου πήρε πχ.100 με προϋπηρεσία λίγο πριν βγουν τα αποτελέσματα ενώ είχε προκηρύξει 20 διοριστέους από ασεπ. Δεν έχουν διοριστεί ακόμα οι μισοί. ) Οι αριθμοί ενδεικτικοί τηρουμένων των αναλογιών. Πραγματικά αγανακτεί κανείς όταν βλέπει ότι οι 100 που διορίστηκαν ή δεν έδωσαν καθόλου ασεπ ή πήραν 20, 30 και στην καλύτερη περίπτωση σχεδόν 40. Γι'αυτό τρελαίνομαι όταν ακούω καλά είσαι καθηγητής με 55 και με 54 δεν αξίζεις...... Είναι ξεκάθαρο ότι δεν είναι οι αποτυχόντες παρ'ολίγον επιτυχόντες. Να προσθέσω ότι οι προϋπηρεσίες σε εμάς δε ξεκίνησαν με ιδιαίτερα διαφανείς διαδικασίες...... τεσπα...........για τους παραπάνω λόγους είμαι φανατικά υπέρ του ΑΣΕΠ.
Να εξομολογηθώ ότι έχω δουλέψει με πολλούς μόνιμους εκείνης της φουρνιάς, οι περισσότεροι εξαιρετικά παιδιά, με τους περισσότερους φίλοι και στη δουλειά εξαιρετικοί συνάδελφοι.... Δεν είπε κανείς ότι ο ΑΣΕΠ είναι πανάκεια δε σε κάνει καλύτερο εκπαιδευτικό αλλά είναι ένα σύστημα αξιολόγησης αξιοκρατικό, ένα αίσθημα δικαιοσύνης εντέλει. Ξαναλέω είμαι φανατικά υπερ του ασεπ και αν ξαναγίνει ναι θα πάω ή μάλλον. Ευτυχώς πάντως η 527 δίνει ένα δίκιο στους επιτυχόντες και μπορούμε να ελπίζουμε, γιατί μέχρι τώρα αν έλεγες έχω επιτυχία ασεπ στιγματιζόσουν από πάση φύσεως συνδικαλιστή.

Σε όλους τους συλλογισμούς εμείς οι "επιτυχόντες" καλά είναι να μη ξεχνάμε ότι το επάγγελμα πλέον είναι μόνιμος αναπληρωτής και θα εξακολουθήσει. Κανείς φαντάζομαι δεν περιμένει τους μαζικούς διορισμούς. Δηλαδή τι; ας πούμε ότι διορίζει 3 άντε 4 τι έγινε αφού αναπληρωτές παίρνει διακόσιους. Για να πάω αναπληρωτής πρέπει να δίνω κάθε 2 χρόνια ασεπ. Οκ θα δώσω αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν είναι τόσο εύκολο, δουλειά, μαγείρεμα, μωρό και διάβασμα. Άντε οκ θα τα ξανακαταφέρω..... και αν δε μπορώ να πάω;;;; ας πούμε αν έχω 40 πυρετό, κολικό νεφρού, γαστρεντερίτιδα, σκωλικοειδητιδα, ή αν γεννάω το δεύτερο, όμως τι θα κάνω;;; (για την ιστορία έχω χάσει τον προτελευταίο ασεπ γιατί ήμουν στο νοσοκομείο)Δε θα μπορώ να δουλέψω έστω ως αναπληρωτής;;; κάθε δύο χρόνια θα αλλάζω δουλειά;;;

Μια σειρά πήγε να τη βάλει ο 3848 (άντε ας γίνουν και βελτιώσεις) (πορτοκάλι μη ξαναπεις πλζ για ταβάνι και διπλά). Αλλά ανεξάρτητα τι είπε η δικαιοσύνη (trust no one) δε γίνεται να δίνουμε πάντα ασεπ με τόσο λίγους διορισμούς γιατί ξεχνάς το ανθρώπινο στοιχείο και πρέπει να μη ξεχνάμε να ζήσουμε κιόλας. Στο μοναδικό που θα συμφωνήσω με το (mathstavros) είναι ότι καλά είναι να μην αποζητάμε να είμαστε τόσο αναλώσιμοι. Ναι στον ΑΣΕΠ επιτέλους ναι στο όριο προϋπηρεσίας ναι σε όλα τα προσόντα αλλά ας μη γινόμαστε νομολάγνοι. Ο 3848 λέει οι τρεις τελευταίοι διαγωνισμοί, η 527 απορρίπτει τη σύγκριση διαγωνισμών, αλλά τρόποι υπάρχουν πχ. τελευταίος συντελεστή 1, προτελευταίος 0,9, παραπροτελευταίος 0,8, και παλαιότεροι 0,7.

Όλοι λίγο πολύ έχουμε χάσει το δίκιο μας αλλά ας μη χάσουμε τη λογική μας.

ναι θα πάλι θα το ξαναπώ με το ταβάνι...γιατί εσύ μπορεί να μην δούλεψες αν και έδωσες ασεπ γιατί σου τις φάγανε τις προϋπηρεσίες οι πλάγιοι...αλλά υπάρχει κόσμος που δούλεψε μετά από έναν και δύο ασεπ και μάζεψε προϋπηρεσία που επειδή εσύ δεν την έχεις θέλεις να την κουρέψεις....αλλά το master το οποίο πήρες εσύ (όχι εσύ προσωπικά) κατά την μεταβατική που  ο άλλος έτρεχε στα βουνά και στα λαγκάδια, θέλεις να μετρήσει....τα καλά και συμφέροντα δηλαδή...εγώ που δεν εχω master δεν έχω πει να μην υπολογιστεί το έξτρα ακαδημαϊκό προσόν σου,εσύ λες να ψαλιδισθεί το δικό μου...
αλήθεια πως φαντάζεσθε να λειτουργεί στον πίνακα των αναπληρωτών,που για εσάς είναι λελημένο: πως; κάνουμε βρε παιδί μου ένα πίνακα-ένας δεν ήταν ο ενιαίος διορισμών; λέτε, ε. αφού σε αυτόν δεν μέτραγε ποτέ γιατί να μετράει και τώρα....
και στον ένα τον ενιαίο να είμαστε ας πούμε έχουμε και οι δυο 60 οροφή εσύ είσαι στην 71 θέση εγώ στη 70, εσύ δεν πηγαίνεις να δουλέψεις για συνεχόμενες χρονιές ή έστω για μια χρονιά, εγώ πηγαίνω...πάλι στην ίδια θέση θα μείνω; αυτό είναι αξιοκρατικό; πως θα αποτυπωθεί; μετά δύο χρόνια άμα γίνει ασεπ; τότε θα περιμένω να σε περάσω άμα γράψω; εσέις κόπτεστε για τους νέους που δεν έχουν ευκαιρίες και άλλα τέτοια, ποια ευκαιρία δίνεις εσύ σε αυτόν τον συνάδελφό σου που έγραψε κι αυτός όπως εσύ πάνω από τη βάση στον ασεπ, την ιδια με εσένα επίδοση, να ποια ευκαιρία ξαναλέω να σε προσπεράσει επειδή αυτός δούλεψε κι εσύ όχι; θεωρείς πως δεν πρέπει να υπάρχει κινητικότητα στον πίνακα; και την κινητικότητα ποιος την καθορίζει; μόνο η γραπτή επίδοση που μπορεί να μην γίνεται με τακτικότητα και περιοδικότητα ανά δύο χρόνια; για να μην πω για τα διπλά των δυσπροσίτων....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2016, 07:56:29 πμ από portokali »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160209
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 577
Σύνολο: 590

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.