*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992473 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2394 στις: Μάρτιος 30, 2016, 06:02:18 μμ »
Καλα που υπάρχει και αυτό το forum και εκφράζει ο κάθε πικραμένος τον πόνο του...αυτοί όμως που εχουν να πουν κάτι και μπορούν να συζητήσουν για ενα σύστημα διορισμών με τις λιγότερες το δυνατόν αδικίες, χωρίς αποκλεισμούς, είναι ελάχιστοι!!!
Οι ελάχιστοι γράφουν στο υπουργείο παιδείας…
πέρυσι είχαν κάνει και δημόσια διαβούλευση , ακόμη περιμένουμε να ολοκληρωθεί και να πάει στη βουλή, ανακοίνωσαν και διάλογο για την παιδεία χωρίς πότε να μας ενεργοποιήσουν το λογαριασμό…
Για να μην υπάρξουν αδικίες η μοναδική λύση  είναι να γίνουν μηδενικοί διορισμοί το 2016-2017.
Ο προϋπολογισμός δεν προβλέπει προσλήψεις εκπαιδευτικών πως θα διορίσουν? έχει πλεόνασμα η Ελλάδα και μας το κρύβουν?
Κρίμα που υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν όσα τους λένε και περιμένουν να γίνουν διορισμοί από μεταβατικό σύστημα!!!
Ανεξάρτητα από τα κριτήρια, το 90% των ενδιαφερόμενων δεν θα έχουν ελπίδα διορισμού, ένα  μεγάλο ποσοστό  θα δουλέψει ως αναπληρωτές , θα είναι σίγουρα τα 2/3 των κενών θέσεων, θα προσφύγουν στα δικαστήρια είτε για να διεκδικήσουν διορισμό στις κενές θέσεις που θα προσληφθούν ως αναπληρωτές είτε για να δικαιωθούν καθώς λογω  αντικειμενικών κριτήριων θα βρεθούν άτομα να τους περάσουν.
το Στε και το ασεπ δεν θα καταφέρουν να φτιάξουν δίκαιο σύστημα αφήνοντας ξεκρέμαστους χιλιάδες εκπαιδευτικούς, ακόμα και να γίνουν διορισμοί αργότερα είναι πιθανό να απολυθούν καθώς η νέα κυβέρνηση θα τις χαρακτηρίσει ως παράνομες όσες προσλήψεις γίνουν κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες!!!
οριακά προλαβαίνουν να προκηρύξουν γραπτό διαγωνισμό μέχρι τα Χριστούγεννα έτσι ώστε να έχουμε ένα μόνιμο σύστημα διορισμών από το 2017!!! ::)
Σήμερα μήπως είπαν για 7.000 τον Αύγουστο? ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2395 στις: Μάρτιος 30, 2016, 08:36:22 μμ »
Εγώ θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους αδιόριστους εκπαιδευτικούς για την υπομονή που δείχνουν να διαβάζουν τα ίδια δημοσιεύματα εδώ και μήνες για τα νέα κριτήρια των διορισμών,τα νούμερα μερικών δεκάδων χιλιάδων που έχει κάνει καραμέλα ο Υπουργός και εσχάτως η κυρία Σία..αυτούς που κάνουν σενάρια επί σεναρίων πραγματικά για το κουράγιο τους.Εχουν καταφέρει τους μισούς να τους κρατάνε απασχολημένους με την αναπλήρωση να χάνονται στον προσωπικό τους αγώνα πώς θα ισορροπήσουν ανάμεσα σε οικογένεια και εργασία,συναισθηματικά,οικονομικά και τους υπόλοιπους να περιμένουν πότε θα βρεθούν στην ίδια θέση.Όταν οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί καταλάβουμε τη δύναμη που έχουμε-μόνο τότε-κάτι μπορεί να αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2396 στις: Μάρτιος 30, 2016, 09:22:03 μμ »
Τραγικο...να μετραει μονο η προυηπηρεσια προτεινει ο Σαψαλακης... >:( >:( >:(

http://e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/18675-2016-03-30-15-54-57


Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2397 στις: Μάρτιος 30, 2016, 09:37:04 μμ »
Τραγικο...να μετραει μονο η προυηπηρεσια προτεινει ο Σαψαλακης... >:( >:( >:(

http://e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/18675-2016-03-30-15-54-57

Ας προτείνει ο καθένας ό,τι θέλει για να χαϊδέψει τα αυτιά αυτών που επιθυμεί. Οι δικαστικές αποφάσεις δεν εξαφανίζονται, ούτε και η αποφασιστικότητα να αποκτήσει η εκπαίδευση ένα σύννομο,συνταγματικό και σταθερό σύστημα. Όσο κι αν ενοχλεί πολλούς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2398 στις: Μάρτιος 30, 2016, 09:45:00 μμ »
Όλοι νομίζω έχουμε δικαίωμα να έχουμε άποψη.Ο Καψαλάκης εξαιρείται από το δικαίωμα αυτό; Και εν τέλει αν το θεωρείται πως χαιδεύει τα αυτιά κάποιων, να ξέρετε πως πλέον όλοι είμαστε μεγάλα παιδιά(πολύ μεγάλα μάλιστα). Κι ουτε νιώθουμε την αναγκη να πει αυτός κάποια πράγματα αντί για μας, τα λέμε μόνοι μας, ούτε έχουμε ανάγκη να μας χαιδέψει αυτιά. Οπότε περιφρονητικοί χαρακτηρισμοί να λείπουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2016, 10:08:00 μμ από mathstavros »

Αποσυνδεδεμένος lampros7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2399 στις: Μάρτιος 30, 2016, 10:15:52 μμ »
Οι πίνακες των αναπληρωτών αλλάζουν σίγουρα....................................... Αρκετά με τους συναδέλφους που δεν πέρασαν ούτε από έξω από εξεταστικό κέντρο του ΑΣΕΠ.................................................

Δεν αλλάζει τίποτα.ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΟ στάδιο πάλι θα έχουμε.Μην ξεχνάς και κάτι σημαντικό  που έχει ο εκπαιδευτικός  με προυπηρεσία : εμπειρία σε πραγματική τάξη..Στο εξεταστικό κέντρο πήρες αυτή την εμπειρία???

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2400 στις: Μάρτιος 30, 2016, 10:22:53 μμ »
Όλοι νομίζω έχουμε δικαίωμα να έχουμε άποψη.Ο Καψαλάκης εξαιρείται από το δικαίωμα αυτό; Και εν τέλει αν το θεωρείται πως χαιδεύει τα αυτιά κάποιων, να ξέρετε πως πλέον όλοι είμαστε μεγάλα παιδιά(πολύ μεγάλα μάλιστα). Κι ουτε νιώθουμε την αναγκη να πει αυτός κάποια πράγματα αντί για μας, τα λέμε μόνοι μας, ούτε έχουμε ανάγκη να μας χαιδέψει αυτιά. Οπότε περιφρονητικοί χαρακτηρισμοί να λείπουν.

Αφού όλοι είμαστε μεγάλα παιδιά(πολύ μεγάλα μάλιστα), ας κάνουμε έναν κόπο να διαβάσουμε εκείνη τη ρημάδα την 527. Δε χρειάζεται τίποτα άλλο. Αυτό. Γιατί αυτό που αποτελεί την άποψη του κυρίου Καψαλάκη, είναι τόσο πιθανό να συμβεί, όσο είναι πιθανό να διοριστούν εκπαιδευτικοί καθ'ύψος. Ξαναλέω: δε θα εξαφανιστούν οι δικαστικές αποφάσεις που υπάρχουν, όσο κι αν ενοχλούν πολλούς.

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2401 στις: Μάρτιος 30, 2016, 10:35:02 μμ »
η εκπαιδευτικη εμπειρία μέσα στην τάξη ειναι το σημαντικοτερο κριτηριο...οι μπουρδες των παιδαγωγικών και διδακτικης του ΑΣΕΠ,  δεν εφαρμοζονται και πουθενα δεν ισχύουν...οποιος εχει μπει σε ταξη , ξέρει...
και ναι σεβασμος σε δικαστικες αποφασεις....και ναι, ενα δικαιο και σταθερο συστημα προσληψης με οσο το δυνατο λιγοτερες αδικιες, και οχι ενα "φωτογραφικό" σύστημα για να διοριστουν οι λιγοι και εκλεκτοι ( βλέπε ΟΑΕΔ ,εκκλησιαστικα, ιδιωτικοι, ή ασεπιτες μόνο του 08)...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2402 στις: Μάρτιος 30, 2016, 10:36:10 μμ »
η εκπαιδευτικη εμπειρία μέσα στην τάξη ειναι το σημαντικοτερο κριτηριο...οι μπουρδες των παιδαγωγικών και διδακτικης του ΑΣΕΠ,  δεν εφαρμοζονται και πουθενα δεν ισχύουν...οποιος εχει μπει σε ταξη , ξέρει...
και ναι σεβασμος σε δικαστικες αποφασεις....και ναι, ενα δικαιο και σταθερο συστημα προσληψης με οσο το δυνατο λιγοτερες αδικιες, και οχι ενα "φωτογραφικό" σύστημα για να διοριστουν οι λιγοι και εκλεκτοι ( βλέπε ΟΑΕΔ ,εκκλησιαστικα, ιδιωτικοι, ή ασεπιτες μόνο του 08)...

Εμένα το "σεβασμός στις δικαστικές αποφάσεις" μου φτάνει.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2403 στις: Μάρτιος 30, 2016, 10:37:16 μμ »
Αφού όλοι είμαστε μεγάλα παιδιά(πολύ μεγάλα μάλιστα), ας κάνουμε έναν κόπο να διαβάσουμε εκείνη τη ρημάδα την 527. Δε χρειάζεται τίποτα άλλο. Αυτό. Γιατί αυτό που αποτελεί την άποψη του κυρίου Καψαλάκη, είναι τόσο πιθανό να συμβεί, όσο είναι πιθανό να διοριστούν εκπαιδευτικοί καθ'ύψος. Ξαναλέω: δε θα εξαφανιστούν οι δικαστικές αποφάσεις που υπάρχουν, όσο κι αν ενοχλούν πολλούς.
Μας εχεις πει δεκάδες φορές για την 527. Πιστεύεις πως ο Καψαλάκης δεν την έχει διαβάσει και την αγνοεί;Και στο κάτω κάτω αυτός μπορεί να υποστηρίζει αυτό που πιστεύει και όχι αυτό που τελικά θεωρεί πως θα γίνει. Τουλάχιστον σε θέματα αρχων τα τελευταία χρόνια που τον παρακολουθώ είναι συνεπής(ανεξαρτήτως κυβερνήσεων) .
Αφού είσαι τόσο σίγουρος για την τελική έκβαση,γιατί τελικά δείχνει να ανησυχείς;Έχεις πάρει αγκαζέ το συγκεκριμένο θέμα.Τα είπες τα ξαναείπες....αν δεν κουράστηκες ο ίδιος να ξέρεις ότι κούρασες αυτούς που παρακολουθούν το συγκεκριμένο νήμα. Καλοδεχόυμενο οτιδήποτε καινούργιο άποψη-πληροφορία. Έλεος όμως πια με την 527.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2016, 10:39:17 μμ από mathstavros »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2404 στις: Μάρτιος 30, 2016, 10:42:51 μμ »
Μας εχεις πει δεκάδες φορές για την 527. Πιστεύεις πως ο Καψαλάκης δεν την έχει διαβάσει και την αγνοεί;Και στο κάτω κάτω αυτός μπορεί να υποστηρίζει αυτό που πιστεύει και όχι αυτό που τελικά θεωρεί πως θα γίνει. Τουλάχιστον σε θέματα αρχων τα τελευταία χρόνια που τον παρακολουθώ είναι συνεπής(ανεξαρτήτως κυβερνήσεων) .
Αφού είσαι τόσο σίγουρος για την τελική έκβαση,γιατί τελικά δείχνει να ανησυχείς;Έχεις πάρει αγκαζέ το συγκεκριμένο θέμα.Τα είπες τα ξαναείπες....αν δεν κουράστηκες ο ίδιος να ξέρεις ότι κούρασες αυτούς που παρακολουθούν το συγκεκριμένο νήμα. Καλοδεχόυμενο οτιδήποτε καινούργιο άποψη-πληροφορία. Έλεος όμως πια με την 527.

Έχεις 42 μηνύματα μέσα στο Μάρτιο σε αυτό το νήμα και γω έχω πάρει το νήμα αγκαζέ. Εγώ δεν ανησυχώ καθόλου. Εγώ είμαι διατεθειμένος να δεχτώ ότι βγάλει η δικαιοσύνη. Εσύ φαίνεσαι να ενοχλείσαι από την 527. Δεν πειράζει. Δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία.

Αποσυνδεδεμένος Θεοφανώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2405 στις: Μάρτιος 30, 2016, 10:43:46 μμ »
Μην έχετε φρούδες ελπίδες σχετικά με την αλλαγή στους πίνακες των αναπληρωτών. Είναι σίγουρο ότι  θα μετρήσουν αρκετά οι επιτυχίες σε προηγούμενους ΑΣΕΠ. Η πληροφορία από γνωστό μου που δουλεύει σε διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Η αλλαγή θα γίνει λόγω της απόφασης του ΣΤΕ και θα έρθουν μεγάλες αλλαγές στην σειρά των αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2406 στις: Μάρτιος 30, 2016, 10:45:43 μμ »
Εμένα το "σεβασμός στις δικαστικές αποφάσεις" μου φτάνει.

καλο ειναι να μαθουμε όμως και να σεβομαστε και τον κόπο των χιλιαδων συναδέλφων που δουλευουν  τοσα χρονια έιτε έχουν έιτε δεν εχουν επιτυχια στον Ασεπ...
όλοι τα συμφέροντά μας θέλουμε να προστατέψουμε ,αλλά να υπάρχουν και κάποια όρια σε αυτά....

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2407 στις: Μάρτιος 30, 2016, 10:51:27 μμ »
Έχεις 42 μηνύματα μέσα στο Μάρτιο σε αυτό το νήμα και γω έχω πάρει το νήμα αγκαζέ. Εγώ δεν ανησυχώ καθόλου. Εγώ είμαι διατεθειμένος να δεχτώ ότι βγάλει η δικαιοσύνη. Εσύ φαίνεσαι να ενοχλείσαι από την 527. Δεν πειράζει. Δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία.
Χαίρομαι που είσαι υπεράνω και πολυ περισσότερο γιατί με παρακολουθείς στενά όπως φαίνεται.Κάτι σημαίνει αυτό....Στο προηγούμενο μήνυμα ανέφερα πρώτη φορα την απόφαση του Στε με τον αριθμό της. Αν δε σου κάνει κόπο μέτρα στα δικά σου πόσα μηνύματα έχεις κάνει λόγο....είναι προφανές ότι δεν υπάρχει σύγκριση. Η δικαιοσύνη αποφάσισε, τώρα τον λόγο τον έχει το υπουργείο, αυτό νομοθετεί. Αυτό που θέλεις να πεις, το έχεις ξαναπεί άλλωστε, είναι ότι είσαι (είστε) ετοιμοι να προσφύγετε εκ νέου. Η παροιμία λέει, γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος. Εσύ και πολλοί άλλο εδώ έχετε σπάσει το κοντερ της μετριοφροσύνης, συνέχισε έτσι και η προσγείωση θα είναι πολύ ανώμαλη...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160181
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 737
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.