*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992606 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3122 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:32:17 μμ »
Touristakos θα έλεγα 0 μόρια για παλαιότητα. Η παλαιότητα πτυχίου δεν αποτελεί αντικειμενικό κριτήριο διορισμού.

Υ.Γ. Στη θέση σου δεν θα απαντούσα στον από πάνω orange προβοκάτορα, αν και ξέρω ότι χαλαρά θα τον αποστόμωνες με την απάντησή σου.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3123 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:33:54 μμ »
Γιατι το ΣτΕ αποφασισε οτι ειναι συνταγματικες οι περικοπες μισθων των εκπαιδευτικων και γενικοτερα οσων εντασσσονται στο ενιαιο φτωχολογιο και αντισυνταγματικες ΜΟΝΟ των δικαστων και των ενστολων; περιμενω μια τεκμηριωμενη απαντηση...
Eπειδή δεν απαντάς..σε ξαναρωτάω..ΓΙΑΤΙ δικαιωνόμαστε από τα δικαστήρια;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3124 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:35:43 μμ »
με συγχωρείτε τι παλαιότητα; αυτό είναι επετηρίδα από το παράθυρο...υπάρχουν άλλα αντικειμενικότερα προσόντα: ασεπ, προϋπηρεσία, βαθμός πτυχίου,  ξένες γλώσσες, master, διδακτορικά, η/υ...άμα αρχίσουμε να ζητάμε παλαιότητα πτυχίου θα μας πάρουν στο ψιλό στο Υπουργείο...(το λέω εγώ που έχω πάνω από δεκαετία πτυχίο)

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3125 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:36:25 μμ »
έχεις προϋπηρεσία; έχεις πάει σε δυσπρόσιτα;
Εχω πανω απο 60 μηνες προυπηρεσια και με θιγει το 16.8.
Ποτε δεν κοιταζω το ατομικο συμφερον μου. Περσι μιλουσα για το οτι δεν επρεπε ποτε να ξεκλειδωσουν οι πινακες γιατι υπηρχαν αλλα δεδομενα το 2010 και δε μπορεις ξαφνικα να ξεκλειδωνεις πινακες χωρις να γινει ασεπ.  Ξεκλειδωσαν, ωφεληθηκα αλλα δε μου αρεσε, γιατι δεν το θεωρουσα ηθικο. Αν τωρα γινει αυτο παλι θα ωφεληθω αλλα το θεωρω πιο σωστο απο το περσινο που εγινε με το ξεκλειδωμα. Υπαρχουμε καποιοι εδω μεσα οι οποιοι ποτε δεν κοιταμε το προσωρινο ατομικο οφελος. Για τα δυσπροσιτα που ολο αναφερεις πρεπει με καποιο τροπο να μετρησουν απο περσι που ειπωθηκε πως θα μετρανε απο το Λοβερδο και οχι το 10-14 που πολλοι θελουν. 14 με 16 βεβαιως να μετρησουν με καποιο τροπο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3126 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:43:32 μμ »
Εχω πανω απο 60 μηνες προυπηρεσια και με θιγει το 16.8.
Ποτε δεν κοιταζω το ατομικο συμφερον μου. Περσι μιλουσα για το οτι δεν επρεπε ποτε να ξεκλειδωσουν οι πινακες γιατι υπηρχαν αλλα δεδομενα το 2010 και δε μπορεις ξαφνικα να ξεκλειδωνεις πινακες χωρις να γινει ασεπ.  Ξεκλειδωσαν, ωφεληθηκα αλλα δε μου αρεσε, γιατι δεν το θεωρουσα ηθικο. Αν τωρα γινει αυτο παλι θα ωφεληθω αλλα το θεωρω πιο σωστο απο το περσινο που εγινε με το ξεκλειδωμα. Υπαρχουμε καποιοι εδω μεσα οι οποιοι ποτε δεν κοιταμε το προσωρινο ατομικο οφελος. Για τα δυσπροσιτα που ολο αναφερεις πρεπει με καποιο τροπο να μετρησουν απο περσι που ειπωθηκε πως θα μετρανε απο το Λοβερδο και οχι το 10-14 που πολλοι θελουν. 14 με 16 βεβαιως να μετρησουν με καποιο τροπο.
κι εγώ δεν κοιτάω το ατομικό μου συμφέρον ξέρω απλώς πως χιλιάδες άλλοι είναι σαν κι έμενα που διεκδικούμε τα ίδια πράγματα αφού όχι μόνο εγώ αλλά όλοι μαζί  θιγόμαστε...συνεπώς  δικαίωση των προϋπηρεσιών 1 μόριο ο μήνας όχι οροφή στην προϋπηρεσία και διπλά δυσπρόσιτα...εσύ συμφωνείς; 8)

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3127 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:44:08 μμ »
Touristakos θα έλεγα 0 μόρια για παλαιότητα. Η παλαιότητα πτυχίου δεν αποτελεί αντικειμενικό κριτήριο διορισμού.

Υ.Γ. Στη θέση σου δεν θα απαντούσα στον από πάνω orange προβοκάτορα, αν και ξέρω ότι χαλαρά θα τον αποστόμωνες με την απάντησή σου.
Λες να μην ξερω οτι πρεπει να παιρνει 0 η παλαιοτητα, στοιχειωδη λογικη θελει. Αλλα παντα προσπαθω να καταλαβω , οσο βεβαια γινεται, ολους οσους δια της πλαγιας δουλευαν και ξαφνικα χανουν τα κεκτημενα τους (που τουλαχιστον λιγο αδικα καποιοι κερδισαν ολα αυτα τα χρονια). Με πολλους ειμαστε χρονια συναδελφοι, τους εκτιμω και πραγματι θα μου κακοφανει καπως το να μην εργαζονται, αλλα οταν βλεπω ολους να κανουν ετσι επειδη καποιοι δικαιωθηκαν μου κακοφαινεται περισσοτερο! Ειμαι ο πρωτος που θα δεχτω του χρονου γραπτο ασεπ και ας κινδυνευσω. Εχω απολυτη σιγουρια οτι ολοι οσοι ποτε δεν εδιναν ή παντα αποτυγχαναν παλι το ιδιο θα πετυχουν (δηλαδη θα αποτυχουν). Ειδικα στον κλαδο μας το να πιασεις μια βαση ηταν τουλαχιστον βατο με ενα χαλαρο διαβασμα.

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3128 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:44:33 μμ »
Πιστεψε με εγω το ξερω! Γιατι ειμαι στην κατηγορια αυτων που εδιναν ασεπ και εγραφαν και καλα αλλα ηταν αποτυχοντες , οπως καποιοι με ελεγαν! Σκοπος μου ειναι στα πλαισια του χιουμορ (οσο επιτρεπει η κατασταση) να εξηγησω σε ολους οσους γκρινιαζουν οτι ο λογος που ψηφιζουν κατι τετοιο ειναι καθαρα και μονο επειδη καποιοι ετρεχαν και δικαιωθηκαν στα δικαστηρια!
Επισης μου κανει εντυπωση η ξεροκεφαλια καποιων και το κολλημα τους. Βλεπω προταση στο αλφα βητα που πορτεινουν συστημα. Τα κλασικα δυσπροσιτα επι δυο , μηνας και μοριο και το θεικο ανεξελεγκτα χωρις καν ταβανι 1 μοριο για καθε ετος που πηρε καποιος πτυχιο, και μαλιστα το βαζουν στην κατηγορια ακαδημαικα προσοντα. Δηλαδη ρε παιδια ενας με πτυχιο 86 θα παρει 30 μορια? Σας φαινεται λογικο? Βαλτε μια προταση πιο ρεαλιστικη που να μπορει καποιος να τη συζητησει. Ζητηστε π.χ. μισο μοριο για καθε μηνα και 1 για τα δυσπροσιτα. Ταβανι 10 μορια στην παλαιοτητα, να μπορει καποιος να τοο συζητησει (κυριως βεβαια το ΣΤΕ).

===>Ενω τοσα χρονια που μετραει 1,5 φορες ο βαθμος ΑΣΕΠ , 1 του 2008 κ 0,5 του 2006,  σου φαινεται πιο λογικο απο ταυτο που ζηταμε να  διατηρηθει το 1 μοριο ανα μηνα η προυπηρεσια???!!!
===> Σου φαινεται πιο λογικο το πλαφον στη χρονολογια αποκτησης πτυχιου και να εξισωνονται τα μορια καποιου με 20 χρονια πτυχιο με αλλον που εχει 10 χρονια πτυχιο???!!!!
===> Το δυσπροσιτο αν δεν το ζησεις δεν προκειται ποτε να το καταλαβεις παρα μονο σαν απειλη στον πινακα θα το βλεπεις, ωστοσο τη στιγμη της συμπληρωσης της αιτησης το ξορκιζεις! ασε που υπαρχουν συγκεκριμενα μερη που κακως δεν εχουν χαρακτηριστει δυσπροσιτα και οσοι συναδελφοι εχουν εργαστει εκει εχουν αδικηθει.

Αποσυνδεδεμένος random

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3129 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:45:21 μμ »
Στους πίνακες αναπληρωτών του χρόνου θα προηγούνται αυτοί που έχουν ΑΣΕΠ ή αυτοί που έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ?? Ευχαριστώ.

Η λογική λέει ότι αυτός που έχει ΑΣΠΑΙΤΕ θα προτάσσεται του χωρίς παιδαγωγική επάρκεια επιτυχόντα ΑΣΕΠ. Αν μάλιστα ενοποιηθούν οι πίνακες προϋπηρεσίας με τους πίνακες μηδενικής προϋπηρεσίας (που έτσι καταλαβαίνω ότι θα γίνει) οι χωρίς παιδαγωγικό επιτυχόντες ΑΣΕΠ βλέπω να μη δουλεύουν, αφού θα τους περνούν ακόμα και αυτοί από τον πίνακα μηδενικής με ΑΣΠΑΙΤΕ. (Φυσικά αναφέρομαι σε τεχνικές ειδικότητες)

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3130 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:48:10 μμ »
κι εγώ δεν κοιτάω το ατομικό μου συμφέρον ξέρω απλώς πως χιλιάδες άλλοι είναι σαν κι έμενα που διεκδικούμε τα ίδια πράγματα αφού όχι μόνο εγώ αλλά όλοι μαζί  θιγόμαστε...συνεπώς  δικαίωση των προϋπηρεσιών 1 μόριο ο μήνας όχι οροφή στην προϋπηρεσία και διπλά δυσπρόσιτα...εσύ συμφωνείς; 8)
Οχι δε συμφωνω. Ισως ειμαι λιγο βλακας! Θεωρω πως η προυπηρεσια δεν μπορει να νικα το βαθμο του ασεπ. Οσο για το ατομικο συμφερον σου,νομιζω πως το κοιτας. Μακαρι να υπαρξει δικαιωση των 36μηνιτων απο Ευρωπη μερια (που δεν το νομιζω προσωπικα).

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3131 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:49:42 μμ »
Οχι δε συμφωνω. Ισως ειμαι λιγο βλακας! Θεωρω πως η προυπηρεσια δεν μπορει να νικα το βαθμο του ασεπ. Οσο για το ατομικο συμφερον σου,νομιζω πως το κοιτας. Μακαρι να υπαρξει δικαιωση των 36μηνιτων απο Ευρωπη μερια (που δεν το νομιζω προσωπικα).
το 36μηνο είναι ατομικό συμφέρον; πως ; μπορείς να μου το εξηγήσεις;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4021
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3132 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:53:23 μμ »
===>Ενω τοσα χρονια που μετραει 1,5 φορες ο βαθμος ΑΣΕΠ , 1 του 2008 κ 0,5 του 2006,  σου φαινεται πιο λογικο απο ταυτο που ζηταμε να  διατηρηθει το 1 μοριο ανα μηνα η προυπηρεσια???!!!
===> Σου φαινεται πιο λογικο το πλαφον στη χρονολογια αποκτησης πτυχιου και να εξισωνονται τα μορια καποιου με 20 χρονια πτυχιο με αλλον που εχει 10 χρονια πτυχιο???!!!!
===> Το δυσπροσιτο αν δεν το ζησεις δεν προκειται ποτε να το καταλαβεις παρα μονο σαν απειλη στον πινακα θα το βλεπεις, ωστοσο τη στιγμη της συμπληρωσης της αιτησης το ξορκιζεις! ασε που υπαρχουν συγκεκριμενα μερη που κακως δεν εχουν χαρακτηριστει δυσπροσιτα και οσοι συναδελφοι εχουν εργαστει εκει εχουν αδικηθει.

Το έχω ζήσει 2 χρονιές (τώρα είμαι στη 2η) το δυσπρόσιτο και δε συμφωνώ μαζί σου. Όποιος θεωρεί ότι αδικείται το ξαναλέω, πάει στο ΣτΕ. Οι πολιτικές πιέσεις ανήκουν στο παρελθόν. Κανείς δε θα ρισκάρει να μηνυθεί για παράβαση καθήκοντος.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3133 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:54:53 μμ »
έχει αποκλείσει το ΣτΕ την πριμοδότηση των δυσπρόσιτων στους πίνακες αναπληρωτών;

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3134 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:56:37 μμ »
===>Ενω τοσα χρονια που μετραει 1,5 φορες ο βαθμος ΑΣΕΠ , 1 του 2008 κ 0,5 του 2006,  σου φαινεται πιο λογικο απο ταυτο που ζηταμε να  διατηρηθει το 1 μοριο ανα μηνα η προυπηρεσια???!!!
===> Σου φαινεται πιο λογικο το πλαφον στη χρονολογια αποκτησης πτυχιου και να εξισωνονται τα μορια καποιου με 20 χρονια πτυχιο με αλλον που εχει 10 χρονια πτυχιο???!!!!
===> Το δυσπροσιτο αν δεν το ζησεις δεν προκειται ποτε να το καταλαβεις παρα μονο σαν απειλη στον πινακα θα το βλεπεις, ωστοσο τη στιγμη της συμπληρωσης της αιτησης το ξορκιζεις! ασε που υπαρχουν συγκεκριμενα μερη που κακως δεν εχουν χαρακτηριστει δυσπροσιτα και οσοι συναδελφοι εχουν εργαστει εκει εχουν αδικηθει.
1. Μετρηστε αν θελετε τοσο πολυ και με 10 μηνες την προυπηρεσια, αρκει να υπαρχει μια επιτυχια σε ασεπ (σε οποιονδηποτε). Και με 20 μορια ο μηνας στα δυσπροσιτα.
2. Οπως ειπα και πριν το θεωρω λαθος να μετραει η παλαιοτητα, αλλα ειμαι διατεθειμενος να εκανα μια μικρη υποχωρηση για να βοηθηθουν λιγο οι πιο μεγαλοι. Αλλα το θεωρω ξεκαθαρα λαθος.
3. Εχω δουλεψει σε ενα σωρο μερη και νομους μακρια απο το σπιτι μου και εκανα πολλα km συνεχως μεχρι να παω στο σχολειο, απλα δεν καθομαι να μιλαω για εσχατιες κλπ κλπ οπως καποιοι αλλοι γιατι ηταν επιλογη μου να βαζω κουτακι για να περνω ενσημα, μισθο και προυπηρεσια για να εχω καλη θεση στον πινακα αναπληρωτων και ισως αυτη να μου εδινε μια καλη προσαυξηση (ειδικα αν πετυχαινα να φτασω τους 60 μηνες) στον επομενο γραπτο ασεπ, που μπορει και να διοριζομουν αν εγραφα παρα πολυ καλα. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα κατ΄εμε. 

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4021
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3135 στις: Απρίλιος 10, 2016, 02:57:39 μμ »
έχει αποκλείσει το ΣτΕ την πριμοδότηση των δυσπρόσιτων στους πίνακες αναπληρωτών;

Από όσο ξέρω όχι. Ο Φίλης δε θέλει να τα μετράει διπλά. Αν αυτό είναι συνταγματικό, όσο και να φωνάζεις, μπορεί να το κάνει. Αν δεν είναι, πήγαινε στο ΣτΕ να τον αναγκάσεις να τα μετράει διπλά. Τί δεν καταλαβαίνεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160218
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 707
Σύνολο: 732

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.