*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992544 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manolai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3500 στις: Απρίλιος 12, 2016, 02:40:20 μμ »
Πόσοι είναι οι διοριστεοι του 2008 σε όλες τις βαθμίδες γνωρίζει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3501 στις: Απρίλιος 12, 2016, 02:46:54 μμ »
 Το σύστημα έχει μπλοκάρει, αυτό είναι φανερό. Ίσως θα έπρεπε οι κυβερνήσεις να σκεφτούν σοβαρά και τη μείωση των εισακτέων στις σχολές των ειδικοτήτων που έχουν πρόβλημα. Δυστυχώς ο επαγγελματικός προγραμματισμός στη χώρα δεν φαίνεται να αντιμετωπίζεται με την σοβαρότητα που θα έπρεπε.
  

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3502 στις: Απρίλιος 12, 2016, 02:47:45 μμ »
Αναρωτιεμαι γιατι δεν υπαρχει αντιδραση απο τους συνδικακθστες - εργατοπατερες για το γεγονος οτι δνω ο Ασεπ υπαρχει απο το 1998 υοσρχουν , 18 χρονια μετα, ανθρωποι στους πινακες χωρις επιτυχια! Εκει βρισκεται το προβλημα ΣΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ , ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΡΑΓΙΑ ΜΑΣ ΕΠΘΤΡΕΨΑΜΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ!

Γιατί ξέρουν ότι αν αλλάξει το σύστημα θα χάσουν την πελατεία τους (άτομα που τους παρακαλάνε να μεσολαβήαουν για ευνοϊκές διατάξεις = παράθυρα τόσα χρόνια). Αυτοί οι συγκεκριμένοι συνδικαλιατές -εργατοπατέρες θα φάνε πόδι αν αλλάξει το εκπαιδευτικό δυναμικό και αυτό φοβούνται.

Έλεος πια!!!!!!! Γιατί οι επιτυχόντες δεν ανήκουν στην ΟΛΜΕ. Μια χαρά την πληρώνουμε και εμείς τη συνδρομή!!!!!!!!! Εμάς δεν μας εκπροσωπούν;;;;;;;; Μήπως μας ακούει κανείς;;;;;;;;; Είμαστε και εμείς συνάδελφοι;;;;;;;;;; μπα κανείς δεν ακούει!!!!! το δίκιο αυτού που φωνάζει περισσότερο αλλά αίσθηση δικαίου πουθενά......... Κρύβονται πίσω από αναμασημένα μότο περί απαξίωσης πτυχίου, κόπου όσων στήριξαν το σύστημα στις εσχατιές και ελαστικοποίηση εργασιακών σχέσεων. Κοτσάρουμε μπροστά και το απόστημα της αδιοριστίας και συνδικαλίζουμε........ Πήρανε ποτέ ίσες αποστάσεις από όλους τους συναδέλφους;;;; τι να πει κανείς τους επιτυχόντες (λες και είναι εγκληματίες) ούτε οι ομοσπονδίες τους θέλουν................

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3503 στις: Απρίλιος 12, 2016, 03:04:51 μμ »
 Δεν είναι θέμα αξίας είναι θέμα ισότητας ευκαιριών. Προσωπική μου άποψη είναι ότι όσοι δεν έχουν ασεπ είναι επειδή βολεύτηκαν .. κακώς, ρίσκο πήραν, αλλά και εγώ ίσως το ίδιο να έκανα... ήταν για μένα θέμα κινήτρου ο ασεπ, όχι αξίας (κάποιοι δεν θα έπαιρναν καν τη βάση βέβαια...).

Όσο για την εμπειρία το έχουμε ξαναπει δεν αξιολογείται. Γιατί υποτιμάτε την εμπειρία των άλλων; και εγώ ζω και εργάζομαι τόσα χρόνια, άπειρη δεν είμαι και μπορεί να έχω αξιοποιήσει καλύτερα την εμπειρία μου. Είναι δυνατόν όποιος δεν είχε την ευκαιρία να μπει στο δημόσιο να θεωρείται a priori άπειρος; στην ηλικία μου πάντως θεωρώ ότι και η προϋπηρεσία οπουδήποτε αξιοποιείται ανάλογα με το άτομο (κάποιοι από τα πολλά χρόνια μάλιστα «καίγονται»). Δηλαδή σίγουρα η προϋπηρεσία σου δίνει ευκαιρίες να γίνεις καλύτερος, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι όλοι γίνονται. Εξάλλου, εκτός από χοντρές περιπτώσεις, κανείς δεν έχει παρεπεμφθεί για μη ικανοποιητικό έργο όπως γίνεται ιδιωτικά. Η διαχείριση τάξης είναι σημαντική, αλλά και μόνο η παρουσία σου στην τάξη δεν είναι απόδειξη ικανότητας ούτε και το αντίθετο. Οι ικανοί και μη δυστυχώς είναι ένα κουβάρι στα σχολεία...

όσο για τη συνέντευξη ας εκριζωθεί το πελατειακό κράτος, ας αξιολογηθούν τα ανώτερα στελέχη μη κομματικά και μετά ίσως θα γίνει λειτουργική.

παιδιά εγώ φεύγω τώρα για το κομμωτήριο... να'ναι καλά η μαμά που με βοηθάει να μην δουλεύω και να κυνηγάω το χόμπι μου (τον ασεπ). Τι ωραία που είναι η ζωη εκτός αναπλήρωσης  :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2016, 09:49:44 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3504 στις: Απρίλιος 12, 2016, 03:16:43 μμ »
Είναι απλά τα πράγματα. 2 Υποψήφιοι.

α) 25 Γνωστικό 25 Παιδαγωγικά
β) 70 Γνωστικό 70 Παιδαγωγικά

Ποιος πρέπει να είναι στο Σχολείο?
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4021
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3505 στις: Απρίλιος 12, 2016, 03:24:53 μμ »
παιδιά εγώ φεύγω τώρα για το κομμωτήριο... να'ναι καλά η μαμά που με βοηθάει να μην δουλεύω και να κυνηγάω το χόμπι μου (τον ασεπ). Τι ωραία που είναι η ζωη εκτός αναπλήρωσης  :) :)

 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Ξέχασες να ζητήσεις να μη ξαναγίνει ΑΣΕΠ για να διατηρήσεις το βαθμό σου. Αυτό που κάποιοι κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια...

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3506 στις: Απρίλιος 12, 2016, 03:26:14 μμ »
Είναι απλά τα πράγματα. 2 Υποψήφιοι.

α) 25 Γνωστικό 25 Παιδαγωγικά
β) 70 Γνωστικό 70 Παιδαγωγικά

Ποιος πρέπει να είναι στο Σχολείο?
H σωστή απάντηση είναι μια και ειναι το "ΕΓΩ".Θα την αναφωνήσει  με το ίδιο σθένος ο εχων προυπηρεσια,ο μη εχων,ο του ασεπ,ο του ασεπ με προυπηρεσια κλπ κλπ(εμένα εννοούσες ετσι;)

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3507 στις: Απρίλιος 12, 2016, 03:34:02 μμ »
Όσοι απο εσας , ειδικά του 08, απαξιώνετε την προϋπηρεσία και τις παλαιότερες επιτυχίες, όταν δουλεψετε με το νέο σύστημα , και γίνει κανένας νέος γραπτός Ασεπ, θα παρακαλατε να μετράει η προϋπηρεσία που έχετε αποκτησει , και θα σας κράζουν οι επιτυχόντες του καινούριου διαγωνισμού...
Ουαι υμίν φαρισαίοι και υποκριτές...
Απαξιωση προυπηρεσιας λοιπον...ακομα κι αν προερχεται απο επιτυχιες στον Ασεπ....Απο παιδιά της μαμάς και του μπαμπά, που δεν δούλεψαν ποτε στη ζωή τους και από ειδικότητες "κομμωτηρίου"...

Η προϋπηρεσία θα μετράει όσο ορίζει ο νόμος.
 Οι αποφάσεις του ΣτΕ είναι καταλυτικές: μιλούν για τη συνταγματικότητα, πέρα από την αξιοκρατία, που η μεταβατική δεν εξασφάλιζε. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο σοβαρό, να μιλά το ΣτΕ για αντισυνταγματικότητα ενός νόμου ή μιας ρύθμισης.
Σχετικά με τους επιτυχόντες του 6 και του 8, η επιτυχία μας θα μετράει και αν γίνει νέος ασεπ.

Εσύ δεν είσαι παιδί της μαμάς σου και το μπαμπά σου;  :o
Προφανώς φύτρωσες, όπως φύτρωσες και ως αναπληρωτής ξαφνικά σε μια τάξη.

Το αν δουλέψαμε ή όχι...
 Να σου ευχηθώ να έχεις την 'τύχη'  πολλών εξ ημών;
Σου το εύχομαι λοιπόν... Ραντεβού με άλλους σου εύχομαι έξω από τον ΟΑΕΔ, ή σε κανα φροντιστήριο με 300 το μήνα...



Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3508 στις: Απρίλιος 12, 2016, 03:42:50 μμ »
8) 8) 8) 8) 8) 8)

Ξέχασες να ζητήσεις να μη ξαναγίνει ΑΣΕΠ για να διατηρήσεις το βαθμό σου. Αυτό που κάποιοι κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια...

Καλέ όχι απλώς σκοπεύω να ζητήσω να είμαστε ο τελευταίος ασεπ ever, αλλα αφήνω και τους άλλους να σπέρνουν... όχι οργώνουν εννοούσα ... την Ελλάδα ενώ εγώ κάθομαι αραχτή στην ξαπλώστρα!! (το κουτάκι το βάζω για αντιπερισπασμό... ξέρω ότι δεν θα με πάρουν)

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3509 στις: Απρίλιος 12, 2016, 03:44:13 μμ »
Ερώτηση για το "ετά από 40 μήνες προϋπηρεσία κάποιος, έστω και χωρίς ΑΣΕΠ, μπορεί να είναι το ίδιο άξιος ίσως και πιο άξιος από κάποιν με μόνο ΑΣΕΠ να στέκεται μέσα στην τάξη":
κι αν έχεις κάποιον με 19 μήνες προύπηρεσία και ασεπ; Θα πεις είναι ο πιο ικανός ο χωρίς ασεπ για 20 μήνες; Κι αυτοί οι 40 μήνες προέρχονται πχ από οαεδ όπου ξέρουμε και πώς μπαίνουν και πόσο πιο υποβαθμισμένη είναι η διδασκαλία (γιατί δίνεται η έμφαση στο καθαυτό αντικείμενο); Κια θα βάλεις στο ίδιο τσουβάλι έναν με ασεπ με έναν που δεν είχε καν το φιλότιμο να προσπαθήσει γιατί βολευόταν στην ευκολία του ;...

Έτσι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2016, 03:45:54 μμ από mpi »
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3510 στις: Απρίλιος 12, 2016, 04:00:47 μμ »
Ερώτηση για το "μετά από 40 μήνες προϋπηρεσία κάποιος, έστω και χωρίς ΑΣΕΠ, μπορεί να είναι το ίδιο άξιος ίσως και πιο άξιος από κάποιν με μόνο ΑΣΕΠ να στέκεται μέσα στην τάξη":
κι αν έχεις κάποιον με 19 μήνες προύπηρεσία και ασεπ; Θα πεις είναι ο πιο ικανός ο χωρίς ασεπ για 20 μήνες; Κι αν  αυτοί οι 40 μήνες προέρχονται πχ από οαεδ όπου ξέρουμε και πώς μπαίνουν και πόσο πιο υποβαθμισμένη είναι η διδασκαλία (γιατί δίνεται η έμφαση στο καθαυτό αντικείμενο); Και θα βάλεις στο ίδιο τσουβάλι έναν με ασεπ με έναν που δεν είχε καν το φιλότιμο να προσπαθήσει γιατί βολευόταν στην ευκολία του ;...
ποιος είναι πιο άξιος ένας με ασεπ 65 και 15 μήνες προϋπηρεσία ή ένας με ασεπ  64 και 30 μήνες προϋπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3511 στις: Απρίλιος 12, 2016, 04:03:46 μμ »
όπως και να γίνει στο μέλλον, οι εκπαιδευτικοί είναι τόσο πολυδιασπασμένο σύνολο που είναι αδύνατο θαρρώ μια οποιαδήποτε αλλαγή να μη θίξει και στρέψει κάποιους εξ αυτών απέναντι σε κάποιους άλλους εξ'αυτών. και το ωραίο είναι ότι έχουν όλοι τους δίκιο, μπούκωσαν με κουτάκια για να, δώσανε ασεπ για να, κάνανε (κι όμως..) τρία παιδιά για να..

άντε τώρα να το ξεμπλέξει αυτό το κουβάρι ηγεσία από τον πολιτικό χώρο, που χρειάζεται δηλαδή ψήφους για νάναι πάνω και του χρόνου αλλά ποτέ μη λες ποτέ. όποιος ξεγεννήσει αυτό το "μωρό" με λαπαροσκοπική κι όχι με καισαρική θα'ναι μεγάλος χειρουργός και του αξίζουν πρόσθετα χρόνια πάνω (κι εκατοντάδες δωρεάν λεπτά χρόνου ομιλίας και βιντεοκλήσεων :-p )

ίδωμεν

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3512 στις: Απρίλιος 12, 2016, 04:15:17 μμ »
Πιο άξιος είναι αυτός που έχει 2 ΑΣΕΠ και μεγάλη  προϋπηρεσία !

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3513 στις: Απρίλιος 12, 2016, 04:17:55 μμ »
Πιο αξιος σε ολο τον κοσμο ειμαι ΕΓΩ ;D :-* :D ;D ;) :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160207
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 415
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.