*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992372 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4032 στις: Απρίλιος 18, 2016, 06:55:01 πμ »
το θέμα είναι λίγο σύνθετο: το ΣτΕ θεωρεί πως όλες μα όλες οι προϋπηρεσίες (ακόμα και αυτων που έδωσαν ασεπ,πέτυχαν και με τα μόριά της επίδοσής τους μπήκαν σε πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων και εξ αυτών κλήθηκαν να εργασθούν από το Υπουργείο Παιδείας και τις  ΔΔΕ κλπ ) είναι αδιαφανώς αποκτημένες επειδή δεν γίνονταν με την εποπτεία ασεπ...όμως είναι νομότυπες....τι γίνεται τώρα; έρχεται το ΣτΕ και υποβαθμίζει την αυτοτέλεια για διορισμό αυτού του προσόντος επειδή στην τελική το κράτος δεν έκανε καλά τη δουλειά του, από πράξεις ή παραλείψεις του...διότι σε τελική ανάλυση ποιος έπρεπε να κάνει τις προσλήψεις; το ασεπ αφού το κράτος του το ανέθετε....Δηλαδή εδώ τίθεται θέμα προστατευόμενης εμπιστοσύνης του πολίτη προς το κράτος....το κράτος κάθε καλοκαίρι σε καλούσε να κάνεις τα χαρτιά σου να μπεις στους πίνακες καιμετά να σε καλέσει βάσει των όποιων επιλογών σου να εργαστείς....δεν μπορεί να αποδειχθεί δόλος εκ μέρους σου αλλά εμπιστοσύνη προς τη διοίκηση. Η αρχή της προστατευόμενης ή δικαιολογημένης εμπιστοσύνης του διοικουμένου συνιστά η εύλογη πεποίθηση του διοικουμένου ότι η σταθερότητα ορισμένης νομικής κατάστασης που τον αφορά του επιτρέπει να προσδοκά τη συνέχεια αυτής και να προβαίνει σε επιλογές με μακροπρόθεσμες συνέπειες για τον ίδιο, την οικογένειά του και το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο. Δηλαδή σε τελική ανάλυση εγώ φταίω που το κράτος δεν κάνει καλά τη δουλειά του; και αν εξ αυτού έχω απώλεια  αγαθού όπως είναι η εργασία και ο βιοπορισμός μου πως εγώ μπορώ να διεκδικήσω το δίκιο μου; 8)

Θεωρείς δηλαδή ότι το ΣτΕ, σε όλες τις αποφάσεις που έχει βγάλει, δεν το έχει λάβει υπόψην του αυτό; Βέβαια, μόνο με μια προσφυγή θα ξέρουμε σίγουρα. Αλλά αν δεν προέταξε και αυτό ο Κολλύρης στη δίκη των αναπληρωτών, τί προέταξε; Την επίκληση στο συναίσθημα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4033 στις: Απρίλιος 18, 2016, 07:20:14 πμ »
Διαβαζω για δικαστηρια που γινονται απο επιτυχοντες του 2005 ...άλλα που γινονται απο αλλους..κλπ.Ξέρει κάποιος  να με ενημερωσει για τα δικαστηρια που βρισκονται σε εξελιξη;Επισης,καποιοι αναφερονται σε εμπροθεσμες προσφυγες ή κατι τετοιο.Οποιος ξερει...ευχαριστω!

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4034 στις: Απρίλιος 18, 2016, 08:46:21 πμ »
η κοπελα μου μπηκε βυσματικα με πδσ στην εκπαιδευση , της ειπα να πει το βυσμα της να πιεσει για γραπτο ΑΣΕΠ γιατι δεν προκειται να δει ταξη ουτε το 2020 με τοσα λιγα μορια που εχει πλεον, αυτο θα προτεινα σε ολους αυτους που καταριουνται τον ΑΣΕΠ μονιμους και μη που γραφουν για το ταιρι τους η τον εαυτο τους εδω μεσα  ::)
+++++++++++++++++++
Βάλε και ιδιωτικά σχολεία. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2016, 08:47:57 πμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος The immortal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4035 στις: Απρίλιος 18, 2016, 11:40:32 πμ »
Β Υ Σ Μ Α Τ Ι Κ Ε Σ

Για διαβαστε τη σημερινη ανακοινωση της πανελληνιας ενωσης επιτυχοντων ΑΣΕΠ.Λεει συγκεκριμενα για τα αθλητικα σχολεια ΤΑΔ-ΕΤΑΔ...Η ανακοινωση ηρθε πανω στην ωρα που ειχαμε τη χθεσινη κουβεντα και ειναι γροθια στο στομαχι
Παιδια για οσους δε γνωριζουν στα Ταδ επικρατουσε μασωνια.Το τι γινοταν δε το χωρα ανθρωπινος νους.Ντρεπομαι πραγματικα
Επειδη γραφω απο κινητο ας ανεβασει καποιος την ανακοινωση.
Αυτη την προυπηρεσια θελετε να μετρησει κυριοι της ΟΛΜΕ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4036 στις: Απρίλιος 18, 2016, 11:42:53 πμ »
Θα συμφωνήσω με συναδέλφους για την προϋπηρεσία, ότι η σωστή διατύπωση δεν είναι αποκτήθηκε παράνομα. Αποκτήθηκε από νόμους που κρίθηκαν αντισυνταγματικοί. Αυτό βέβαια δεν είναι ανώδυνο και δεν υπάρχει καμία εύκολη λύση εδώ.

Δεν μπορεί για παράδειγμα το Α.Σ.Ε.Π. να αναλάβει και να ελέγξει την προϋπηρεσία όλων μας για να την χωρίσει σε δύο κατηγορίες. Αν μπορούσε να το κάνει, βάση των αποφάσεων του ΣτΕ και όπως εγώ τις καταλαβαίνω, θα τις χώριζε σε αυτές που αποκτήθηκαν με αποκλειστική μοριοδότηση από γραπτό διαγωνισμό και τις υπόλοιπες. Και πάλι αν δεν κάνω λάθος (θέλω να με διορθώσετε) έχω την εντύπωση ότι θα μετράει η προϋπηρεσία που στηρίχθηκε αποκλειστικά στην μοριοδότηση του τελευταίου ΑΣΕΠ. Να εξαιρέσω και τις ειδικές κατηγορίες. Σε μία τέτοια περίπτωση θα μιλούσαμε για αποκλεισμό της προγενέστερης του 2008 προϋπηρεσίας από τους πίνακες όλων μας.

Να πάρω τώρα την περίπτωση της μοριοδότησης της προϋπηρεσίας μετά από τον τελευταίο γραπτό διαγωνισμό ενός εκπαιδευτικού. Το πιο πιθανό είναι να έχει άρα και να προσμετράται και η προϋπηρεσία που απέκτησε πριν τον διαγωνισμό αυτό. Η συνολική του μοριόδοτηση, του επιτρέπει να προηγείται στον πίνακα έναντι άλλων επιτυχόντων που μοριοδοτούνται αποκλειστικά από τον διαγωνισμό του 2008. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το συνολικό συλλογισμό αλλά τον θέτω προς συζήτηση.

Που θέλω να καταλήξω; Έχουμε χωριστεί σε ομάδες και διατυπώνουμε με μεγάλη ευκολία απόψεις για την προϋπηρεσία χωρίς να γνωρίζουμε τις συνέπειες το ενός ή του άλλου συλλογισμού. Θα μου πει κανείς απλά οι τάδε προϋπηρεσίες να διαγραφούν διότι φαίνονται παράτυπες. Δεν είναι εύκολο όμως πλέον, διότι με βάση αυτές τις παράτυπες πρόσθεσαν στην πορεία και μόρια π.χ. μετά από γραπτό διαγωνισμό και προτάχθηκαν σε πίνακες, απέκτησαν στην συνέχεια και άλλες και άλλες...

Θέλουμε λοιπόν να σώσουμε την προϋπηρεσία σαν ένα προσόν διορισμού γιατί είναι και μάλιστα ουσιαστικό; Μην παρασύρεστε από το μεταβατικό στάδιο του Φίλη που στην ουσία είναι μία αναγκαία διόρθωση του μεταβατικού του 3848. Σκεφτείτε και το μέλλον της προϋπηρεσίας μετά το πέρας της μεταβατικής. Άλλωστε το ΣτΕ την θεωρεί προσόν προς μοριοδότηση αλλά όχι βασικό.

Για τους έχοντες προϋπηρεσία ένα έχω να πω. Σεβαστείτε τις απόφάσεις του ΣτΕ και μην παρασύρεστε από πολιτικούς, συνδικαλιστές και ομάδες αναπληρωτών που λειτουργούν με οπαδικό τρόπο. Οι πολιτικοί και οι συνδικαλιστές απλά σας χρησιμοποιούν για δικό τους όφελος και οι άλλοι σας εμποδίζουν να δείτε και να αντιμετωπίσετε ψύχραιμα τα νέα δεδομένα.

Τώρα γι αυτούς που δεν βλέπουν καν τα νέα δεδομένα, μέσα και η ΟΛΜΕ, δεν έχω να πω τίποτε. Να σεβαστούν μόνο και την δική μου άποψη.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4037 στις: Απρίλιος 18, 2016, 11:53:04 πμ »
γιατί να μετράει η προϋπηρεσία μετά τον τελευταίο ασεπ , του 08 δηλαδή και όχι κάθε προϋπηρεσία που αποκτήθηκε μετά οποιονδηποτε ασεπ; γγράψαμε το 04, πχ το 06 το 08 και με τα μόρια της επίδοσής μας μπήκαμε στους πίνακες αναπληρτών και ωρομισθίων και κληθήκαμε και εργαστήκαμε ...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4038 στις: Απρίλιος 18, 2016, 11:54:05 πμ »
Το προηγούμενο το έγραψα για τους πίνακες αναπληρωτών την φετινή χρονιά. Ξέχασα όμως κάτι σημαντικό που αφορά τους εκπαιδευτικούς που εκτοπίστηκαν από αντισυνταγματικούς νόμους για να διοριστούν άλλοι. Αυτό είναι άλλη ιστορία. Θεωρώ ότι εμείς οι εκπαιδευτικοί αργά η γρήγορα θα βιώσουμε άλλο ένα σοκ με νέες μεγάλες ανατροπές στους διορισμούς.

 
Για διαβαστε τη σημερινη ανακοινωση της πανελληνιας ενωσης επιτυχοντων ΑΣΕΠ.Λεει συγκεκριμενα για τα αθλητικα σχολεια ΤΑΔ-ΕΤΑΔ...Η ανακοινωση ηρθε πανω στην ωρα που ειχαμε τη χθεσινη κουβεντα και ειναι γροθια στο στομαχι
Παιδια για οσους δε γνωριζουν στα Ταδ επικρατουσε μασωνια.Το τι γινοταν δε το χωρα ανθρωπινος νους.Ντρεπομαι πραγματικα
Επειδη γραφω απο κινητο ας ανεβασει καποιος την ανακοινωση.
Αυτη την προυπηρεσια θελετε να μετρησει κυριοι της ΟΛΜΕ?
Είναι αλήθεια αυτά που γράφεις. Το μεγάλο ερώτημα εδώ είναι: καλά διορίστηκαν τόσοι και τόσοι γυμναστές με αντισυνταγματικούς νόμους, πότε θα πάρουν την σειρά νεότεροι απόφοιτοι σε περίπτωση που κληθεί η πολιτεία να δικαιώσει τους παραγκωνισμένους/αδικημένους που είναι πολλές εκατοντάδες;

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4039 στις: Απρίλιος 18, 2016, 11:56:02 πμ »
Η κείμενη νομοθεσία που διέπει τις προσλήψεις των προσωρινών αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών, δεν προβλέπει τη μονιμοποίησή τους όπως ζητείται με την παρούσα επίκαιρη ερώτηση, αλλά το διορισμό τους ως μονίμων αποκλειστικά και μόνο στο πλαίσιο των διατάξεων που διέπουν τους διορισμούς μονίμων εκπαιδευτικών στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση τόσο για κατά την τρέχουσα μεταβατική περίοδο -πρόκειται για το άρθρο 9 του ν.3848/2010- όσο και μετά την λήξη αυτής, άρθρο 2 του ν.3848/2010.
http://www.esos.gr/arthra/43365/o-yf-paideias-gia-ti-monimopoiisi-ton-anapliroton-ekpaideytikon

Διορισμοί στη μεταβατική μπορούν να γίνουν μόνο σύμφωνα με το άρθρο 9
, που ουσιαστικά είναι το 60% χωρίς τις ρυθμίσεις που κρίθηκαν αντισυνταγματικές δηλ. 40%, 24μηνο, 30μηνο. Δηλαδή 100% από επιτυχόντες ασεπ του 2008. Προς το παρόν δεν υπάρχει άλλος νόμος και δεν έχει λήξει ούτε η μεταβατική. Γι'  αυτό ακούγεται ενεργοποίηση του πίνακα επιτυχόντων.
Αν λήξει η μεταβατική περνάμε στο άρθρο 2, δηλαδή πλήρη εφαρμογή του ν. 3848. Ο Φίλης όμως δεν θέλει να λήξει η μεταβατική για δύο λόγους:
1. Διότι θα πρέπει να κάνει νέο ασεπ, ενώ έχει δηλώσει ότι ασεπ δεν θα κάνει.
2. Διότι θα 'πεταχτούν' έξω από τους ενιαίους πια πίνακες αναπληρωτών-διορισμών όσοι δεν έχουν έστω τη βάση στους 3 τελευταίους ασεπ (2006, 2008, 2017?)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4040 στις: Απρίλιος 18, 2016, 11:58:51 πμ »
γιατί να μετράει η προϋπηρεσία μετά τον τελευταίο ασεπ , του 08 δηλαδή και όχι κάθε προϋπηρεσία που αποκτήθηκε μετά οποιονδηποτε ασεπ; γγράψαμε το 04, πχ το 06 το 08 και με τα μόρια της επίδοσής μας μπήκαμε στους πίνακες αναπληρτών και ωρομισθίων και κληθήκαμε και εργαστήκαμε ...
portokali, άσε τα λογικώς νοούμενα και παρέθεσε νόμους που έχουν μείνει ακόμη όρθιοι από το παρελθόν μέχρι τώρα. Εγώ δεν το έκανα και γι αυτό ζητώ βοήθεια. Μπορεί στο τέλος να βγαίνει το συμπέρασμα που εύχεσαι, δεν λέω! Αποδείξεις ζητώ.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4041 στις: Απρίλιος 18, 2016, 12:01:56 μμ »
portokali, άσε τα λογικώς νοούμενα και παρέθεσε νόμους που έχουν μείνει ακόμη όρθιοι από το παρελθόν μέχρι τώρα. Εγώ δεν το έκανα και γι αυτό ζητώ βοήθεια. Μπορεί στο τέλος να βγαίνει το συμπέρασμα που εύχεσαι, δεν λέω! Αποδείξεις ζητώ.

κοίτα τι κάνουν στην Κύπρο με τους συμβασιούχους....http://xenesglosses.eu/2016/04/kypros-sta-xnaria-tis-italias-ekpaideutikoi-ypiresia-30-minon-monimopoiountai/

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4042 στις: Απρίλιος 18, 2016, 12:03:09 μμ »
γιατί να μετράει η προϋπηρεσία μετά τον τελευταίο ασεπ , του 08 δηλαδή και όχι κάθε προϋπηρεσία που αποκτήθηκε μετά οποιονδηποτε ασεπ; γγράψαμε το 04, πχ το 06 το 08 και με τα μόρια της επίδοσής μας μπήκαμε στους πίνακες αναπληρτών και ωρομισθίων και κληθήκαμε και εργαστήκαμε ...

Γιατί από  το 08 νομίζετε ότι υπάρχει σε πολλούς κλάδους καθαρή προϋπηρεσία; ακόμα και οι επιλαχόντες φιλόλογοι δενκατάφεραν αναπλήρωση. Μόνο σε συνδυασμό με ασεπ 06 ή προϋπηρεσία. Οπότε είναι ανέφικτο. Κατά τα άλλα συμφωνώ, μετά από κάθε ασεπ είναι συνταγματικές, αλλά ποιο το νόημα να τις ξεχωρίζουμε παρά μόνο ο καθένας για τον εαυτό του; δεν νομίζω να μπουν σε τέτοιες διαδικασίες, θα προκύψουν αδικίες και προσφυγές. Αν κάποιος με πδσ και μέτριο ασεπ προηγήθηκε ενός με καλύτερο βαθμο; θα ανοίξουν τις πύλες της κόλασης!!  :P

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4043 στις: Απρίλιος 18, 2016, 12:05:16 μμ »
Η κείμενη νομοθεσία που διέπει τις προσλήψεις των προσωρινών αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών, δεν προβλέπει τη μονιμοποίησή τους όπως ζητείται με την παρούσα επίκαιρη ερώτηση, αλλά το διορισμό τους ως μονίμων αποκλειστικά και μόνο στο πλαίσιο των διατάξεων που διέπουν τους διορισμούς μονίμων εκπαιδευτικών στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση τόσο για κατά την τρέχουσα μεταβατική περίοδο -πρόκειται για το άρθρο 9 του ν.3848/2010- όσο και μετά την λήξη αυτής, άρθρο 2 του ν.3848/2010.
http://www.esos.gr/arthra/43365/o-yf-paideias-gia-ti-monimopoiisi-ton-anapliroton-ekpaideytikon

Διορισμοί στη μεταβατική μπορούν να γίνουν μόνο σύμφωνα με το άρθρο 9
, που ουσιαστικά είναι το 60% χωρίς τις ρυθμίσεις που κρίθηκαν αντισυνταγματικές δηλ. 40%, 24μηνο, 30μηνο. Δηλαδή 100% από επιτυχόντες ασεπ του 2008. Προς το παρόν δεν υπάρχει άλλος νόμος και δεν έχει λήξει ούτε η μεταβατική. Γι'  αυτό ακούγεται ενεργοποίηση του πίνακα επιτυχόντων.
Αν λήξει η μεταβατική περνάμε στο άρθρο 2, δηλαδή πλήρη εφαρμογή του ν. 3848. Ο Φίλης όμως δεν θέλει να λήξει η μεταβατική για δύο λόγους:
1. Διότι θα πρέπει να κάνει νέο ασεπ, ενώ έχει δηλώσει ότι ασεπ δεν θα κάνει.
2. Διότι θα 'πεταχτούν' έξω από τους ενιαίους πια πίνακες αναπληρωτών-διορισμών όσοι δεν έχουν έστω τη βάση στους 3 τελευταίους ασεπ (2006, 2008, 2017?)
Ο 3848 δεν μένει αλώβητος από την νομολογία του ΣτΕ. Ήδη σύγκριση διαφορετικών ΑΣΕΠ δεν μπορεί να υπάρξει καθ΄΄ως και μεταβατικές διατάξεις του κρίνονται αντισυνταγματικές όπως η βαρύτητα της προϋπηρεσίας. Επίσης δεν γνωρίζουμε τι ακόμα θα κριθεί σε αυτόν αντισυνταγματικό μετά τις σίγουρες νέες προσφυγές.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4044 στις: Απρίλιος 18, 2016, 12:08:41 μμ »
Γιατί από  το 08 νομίζετε ότι υπάρχει σε πολλούς κλάδους καθαρή προϋπηρεσία; ακόμα και οι επιλαχόντες φιλόλογοι δενκατάφεραν αναπλήρωση. Μόνο σε συνδυασμό με ασεπ 06 ή προϋπηρεσία. Οπότε είναι ανέφικτο. Κατά τα άλλα συμφωνώ, μετά από κάθε ασεπ είναι συνταγματικές, αλλά ποιο το νόημα να τις ξεχωρίζουμε παρά μόνο ο καθένας για τον εαυτό του; δεν νομίζω να μπουν σε τέτοιες διαδικασίες, θα προκύψουν αδικίες και προσφυγές. Αν κάποιος με πδσ και μέτριο ασεπ προηγήθηκε ενός με καλύτερο βαθμο; θα ανοίξουν τις πύλες της κόλασης!!  :P
γιατί να μην προηγηθεί; είναι η προϋπηρεσία προσαύξηση στην επίδοση; ναι ή όχι; σε λίγο θα θέλετε να μηδενίζουμε και οι ασεπίτες τις προϋπηρεσίες μας για να προηγηθείτε του 08...ο ασεπ παιδιά είναι από το 1998 κάποιοι προηγούνταν υμών πως να το κάνουμε...

Αποσυνδεδεμένος The immortal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4045 στις: Απρίλιος 18, 2016, 12:09:19 μμ »
γιατί να μετράει η προϋπηρεσία μετά τον τελευταίο ασεπ , του 08 δηλαδή και όχι κάθε προϋπηρεσία που αποκτήθηκε μετά οποιονδηποτε ασεπ; γγράψαμε το 04, πχ το 06 το 08 και με τα μόρια της επίδοσής μας μπήκαμε στους πίνακες αναπληρτών και ωρομισθίων και κληθήκαμε και εργαστήκαμε ...
Εγω εδω ειμαι συμφωνος..Αλλα μονο μετα απο Ασεπ.Αυστηρα μονο απο Ασεπ.Αν και γω απο Ασεπ εχω ελαχιστοτατα μορια ωρομισθιας και ο λογος ειναι προφανης και η απαντηση βρισκεται στην ανακοινωση επιτυχοντων
Α να σου πω ρε πορτοκαλι,ανεβαζεις του κοσμου τις ανακοινωσεις...Ανεβασε σε παρακαλω και τη σημερινη ανακοινωση της πανελληνιας ενωσης επιτυχοντων ασεπ.
Ασχετως αν συμφωνεις η διαφωνεις με την ανακοινωση(πιστευω με τη συγκεκριμενη θα συμφωνησεις)ανεβασε την ετσι κ για τον προυραλισμο των αποψεων
Εξαλλου και συ επιτυχων εισαι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160141
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 650

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.15 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.