*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992432 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4088 στις: Απρίλιος 18, 2016, 07:35:49 μμ »
Ρε παιδια,μη μας αγχωνετε αδικα.Αν ξέρει κάποιος κάτι θετικό..πχ αν δημοσιοποιήθηκε κάτι που δεν ξέρουμε οκ.Διαφορετικα μην το ριχνουμε στη συνωμοσιολογια γιατί  δε βγαινει πουθενα.Συναδελφικα το λεω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

mauros vales

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4089 στις: Απρίλιος 18, 2016, 07:42:50 μμ »
Καλησπέρα κ από εμένα... Είμαι κ εγώ από τους θιγμένους του νέου τρόπου προσλήψεων αναπληρωτών και εξηγούμαι.
Έχω επιτυχία ΑΣΕΠ η οποία μου δίνει 9 μόρια περίπου... Που βρίσκεται το πρόβλημα??
Το πρόβλημα είναι γενικότερο κ ονομάζεται σκλήρυνση κατά πλάκας.
Ως τώρα λοιπόν με αυτό το ''προσόν'' προτάσσομαι στους πίνακες...
Με το νέο σύστημα αυτό αλλάζει κ αντί να προτάσσομαι θα παίρνω 7 μόρια...
Αποτέλεσμα αυτής της αλλαγής θα είναι να κατρακυλίσω στον πίνακα λόγω του γεγονότος ότι δεν έχω πολύ προυπηρεσία.
Γιατί τα προηγούμενα χρόνια για χ,ψ λόγους δεν είχα κάνει τα χαρτιά..
Αποτέλεσμα αυτής της κατρακύλας θα είναι κατα ένα 10% να μη με πάρουν καν του χρόνου και κατά 90% να πάω σε κουτάκι.

Το να μη με πάρουν καθόλου δεν θέλω να το σκέφτομαι.
Το να με πάρουν κουτάκι σε κανένα μέρος χωρίς νοσοκομείο κ καλή συγκοινωνία είναι ένα ρίσκο ζωής.
Τι θα γίνει αν ένα πρωί ξυπνήσω με υποτροπή??
Πως θα φτάνουν τα φάρμακα?
Πως θα εξετάομαι κτλ.

Επίσης κάθε χρόνος που θα περνάει θα συνεχίζεται η κατρακύλα καθώς ενώ οι από κάτω μου θα παίρνουν 3,2 μόρια για το 8μηνο 40-60 μηνων εγώ θα παίρνω 1,6 για το 8μηνο 16-24 για παράδειγμα κ.ο.κ.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί το πειράζουν αυτό το πράγμα...το οποιο αφορά μόνο 100-150 άτομα από τους χιλιάδες των αναπληρωτών.

Η λογική του να προτάσσεται ένας εκπαιδευτικός με ΣκΠ φαντάζομαι είναι για να μπορεί να δουλεύει σίγουρα και να νιώθει παραγωγικός κ να μπορεί να έχει ασφάλιση για την αγωγή η οποία κοστίζει 1000ε το μήνα. Επίσης για να πάει σε μία από τις πρώτες επιλογές ώστε να βρίσκεται κοντά σε νοσοκομείο, στο γιατρό του, στον εοππυ, σε μαγνητικό τομογράφο κτλ όπου τα χρειάζεται τόσο σε τακτικά χρονικά διαστήματα όσο κ σε έκτακτα.   

Δυστηχώς δεν έχω ίσες ευκαιρίες πλέον τόσο στον ιδιωτικό τομέα όσο και σαν ελεύθερος επαγγελματίας... δεν παίζω με τους ίδιους όρους με τους υπόλοιπους ανθρώπους που έχουν την υγειά τους.

Γράφω καθώς δεν βλέπω να θίγεται αυτό το θέμα καθόλου ούτε από τα μέσα όυτε από συναδέλφους με-χωρίς προυπηρεσία, με-χωρίς ΑΣΕΠ, ΟΛΜΕ, ΔΟΕ κ πως τα λένε όλα αυτά...

Κ το ερώτημά μου είναι, γιατί το αλλάζουν??? Γίνεται πιο αξιοκρατικό το σύστημα?
Κ άντε το αλλάζουν...πως προκύπτουν αυτά τα 7 μόρια??? γιατί όχι 2,5 ή 11 ή 0?? Ποιο είναι το σκεπτικό?? Το γνωρίζει κανείς?? Πως για παράδειγμα παίρνει αυτός που γούσταρε να κάνει 4 παιδιά 10 μορία κ γω που μου έτυχε η στραβή 7?
Δεν εναντιώνομαι με τους πολύτεκνους...το φέρνω σαν παράδειγμα. Με ποιο σκεπτικό βγαίνουν αυτοί οι αριθμοί?

Δλδ από τον ΑΣΕΠ που διάβασα 4 μήνες το 2008, υγειής τότε, μου έδωσε 9 μόρια, και το τρελό που μου έκατσε εδώ κ 4 χρόνια κ είναι για πάντα μου δίνει 7??

Τέλος πάντων...

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4090 στις: Απρίλιος 18, 2016, 07:50:56 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο . Εγώ και με το υπάρχον σύστημα δεν καταλάβαινα γιατί έβαζαν όσους έχουν σκλήρυνση κατά πλάκας στο ίδιο τσουβάλι με πολύτεκνους , οι οποίοι έκαναν παιδιά από επιλογή ενώ η ασθένεια δεν επιλέγεται δυστυχώς τυχαίνει

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4091 στις: Απρίλιος 18, 2016, 07:52:05 μμ »
Προσφυγάκι πρόσεξε τον πληροφοριοδότη σου ίσως σε εκμεταλλεύεται, δεν αναμένονται διορισμοί με εξαίρεση τους 456 , ίσως και κάποιους από ειδικές κατηγορίες. Μπορείς να διαβάσεις τις δυο σελίδες που περιέχονται στο προηγούμενό μου μήνυμα, τουλάχιστον συμφωνούμε πως δεν επιβάλλεται να προηγηθούν οι επιτυχόντες ανεξάρτητα ποιους εννοούμε…
Αν έχουν όρεξη οι διαχειριστές ας ανεβάσουν στην αρχική σελίδα με τις σημαντικές ειδήσεις, τι ισχύει μέχρι τώρα!!! Οι πληροφορίες κουράζουν…
Να γίνει μια αναφορά στα επίμαχα σημεία από ψηφισμένα νομοσχέδια και την περίφημη απόφαση του ΣΤΕ,

Πρόσεξε δύο πράγματα:
1. Μην μπερδεύεις το μεσοπρόθεσμο το οποίο έρχεται και παρέρχεται,με το Σύνταγμα που δεν καταργείται. Οι αποφάσεις του ΣτΕ και οι χαρακτηρισμοί που έχουν αποδοθεί στην προϋπηρεσία που δεν αποκτήθηκε με έλεγχο ασεπ στηρίζονται σε συνταγματικές αρχές.\
2. Δεν είπα ότι θα γίνουν διορισμοί. αλλά αν γίνουν , εφόσον δεν έγινε νέος ασεπ και δεν καταργήθηκε η μεταβατική, θα γίνουν από τους πίνακες επιτυχόντων 2008 με βάση το άρθρο 9 του 3848. Η κατάργηση της μεταβατικής θα επέβαλε το να υπάρχουν στους πίνακες αναπληρωτών μόνο άτομα που έχουν λάβει έστω τη βάση σε ασεπ . Δεν έχουμε κατάργηση μεταβατικής με το νέο σχέδιο, αλλά μερική προσαρμογή στις αποφάσεις του ΣτΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4092 στις: Απρίλιος 18, 2016, 07:56:42 μμ »
Εγω,παιδια,βλεπω πως παμε για εκλογες και μετα φούντο ολοταχως.Για λιγο καιρο διορισμενοι-να γευτουμε λιγακι την first class στον Τιτανικο- και μετα στις βαρκες να σωθουμε,χτυπησαμε το παγοβουνο χα χα χα.
Δεν βλεπω διορισμους αλλους,τα μετρα ανεβαινουν ιλλιγγιωδως.

Μακαρι και αμην.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4093 στις: Απρίλιος 18, 2016, 08:00:52 μμ »
@ Mavros Vales,

πάντα έκανα κριτική στην ανέξοδη κοινωνική πολιτική με την πρόταξη ειδικών κατηγοριών, αντί κοινωνικών επιδομάτων, στους πίνακες. Στην δική σας περίπτωση, όμως, υποστηρίζω πως θα έπρεπε να έχετε κάθε διευκόλυνση, τόσο στο θέμα της εργασίας, όσο και σε οποιαδήποτε άλλο θέμα.
Έχεις δίκαιο σε όλα όσα αναφέρθηκες. Να παλέψουμε  να διεκδικήσετε ότι καλύτερο μπορείτε από το υπουργείο.
Όποιος σας σταθεί εμπόδιο είναι αναίσθητος...

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4094 στις: Απρίλιος 18, 2016, 08:01:36 μμ »
Μακαρι και αμην.
Δεν εχουμε και πολλα σωσιβια,δεν φτανουν για ολους,εχουμε γινει και πολλοι.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4095 στις: Απρίλιος 18, 2016, 08:03:34 μμ »
Καλησπέρα κ από εμένα... Είμαι κ εγώ από τους θιγμένους του νέου τρόπου προσλήψεων αναπληρωτών και εξηγούμαι.
Έχω επιτυχία ΑΣΕΠ η οποία μου δίνει 9 μόρια περίπου... Που βρίσκεται το πρόβλημα??
Το πρόβλημα είναι γενικότερο κ ονομάζεται σκλήρυνση κατά πλάκας.
Ως τώρα λοιπόν με αυτό το ''προσόν'' προτάσσομαι στους πίνακες...
Με το νέο σύστημα αυτό αλλάζει κ αντί να προτάσσομαι θα παίρνω 7 μόρια...
Αποτέλεσμα αυτής της αλλαγής θα είναι να κατρακυλίσω στον πίνακα λόγω του γεγονότος ότι δεν έχω πολύ προυπηρεσία.
Γιατί τα προηγούμενα χρόνια για χ,ψ λόγους δεν είχα κάνει τα χαρτιά..
Αποτέλεσμα αυτής της κατρακύλας θα είναι κατα ένα 10% να μη με πάρουν καν του χρόνου και κατά 90% να πάω σε κουτάκι.

Το να μη με πάρουν καθόλου δεν θέλω να το σκέφτομαι.
Το να με πάρουν κουτάκι σε κανένα μέρος χωρίς νοσοκομείο κ καλή συγκοινωνία είναι ένα ρίσκο ζωής.
Τι θα γίνει αν ένα πρωί ξυπνήσω με υποτροπή??
Πως θα φτάνουν τα φάρμακα?
Πως θα εξετάομαι κτλ.

Επίσης κάθε χρόνος που θα περνάει θα συνεχίζεται η κατρακύλα καθώς ενώ οι από κάτω μου θα παίρνουν 3,2 μόρια για το 8μηνο 40-60 μηνων εγώ θα παίρνω 1,6 για το 8μηνο 16-24 για παράδειγμα κ.ο.κ.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί το πειράζουν αυτό το πράγμα...το οποιο αφορά μόνο 100-150 άτομα από τους χιλιάδες των αναπληρωτών.

Η λογική του να προτάσσεται ένας εκπαιδευτικός με ΣκΠ φαντάζομαι είναι για να μπορεί να δουλεύει σίγουρα και να νιώθει παραγωγικός κ να μπορεί να έχει ασφάλιση για την αγωγή η οποία κοστίζει 1000ε το μήνα. Επίσης για να πάει σε μία από τις πρώτες επιλογές ώστε να βρίσκεται κοντά σε νοσοκομείο, στο γιατρό του, στον εοππυ, σε μαγνητικό τομογράφο κτλ όπου τα χρειάζεται τόσο σε τακτικά χρονικά διαστήματα όσο κ σε έκτακτα.   

Δυστηχώς δεν έχω ίσες ευκαιρίες πλέον τόσο στον ιδιωτικό τομέα όσο και σαν ελεύθερος επαγγελματίας... δεν παίζω με τους ίδιους όρους με τους υπόλοιπους ανθρώπους που έχουν την υγειά τους.

Γράφω καθώς δεν βλέπω να θίγεται αυτό το θέμα καθόλου ούτε από τα μέσα όυτε από συναδέλφους με-χωρίς προυπηρεσία, με-χωρίς ΑΣΕΠ, ΟΛΜΕ, ΔΟΕ κ πως τα λένε όλα αυτά...

Κ το ερώτημά μου είναι, γιατί το αλλάζουν??? Γίνεται πιο αξιοκρατικό το σύστημα?
Κ άντε το αλλάζουν...πως προκύπτουν αυτά τα 7 μόρια??? γιατί όχι 2,5 ή 11 ή 0?? Ποιο είναι το σκεπτικό?? Το γνωρίζει κανείς?? Πως για παράδειγμα παίρνει αυτός που γούσταρε να κάνει 4 παιδιά 10 μορία κ γω που μου έτυχε η στραβή 7?
Δεν εναντιώνομαι με τους πολύτεκνους...το φέρνω σαν παράδειγμα. Με ποιο σκεπτικό βγαίνουν αυτοί οι αριθμοί?

Δλδ από τον ΑΣΕΠ που διάβασα 4 μήνες το 2008, υγειής τότε, μου έδωσε 9 μόρια, και το τρελό που μου έκατσε εδώ κ 4 χρόνια κ είναι για πάντα μου δίνει 7??

Τέλος πάντων...

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2016, 08:11:54 μμ από προσφυγάκι »

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4096 στις: Απρίλιος 18, 2016, 08:03:57 μμ »
@ Mavros Vales,

πάντα έκανα κριτική στην ανέξοδη κοινωνική πολιτική με την πρόταξη ειδικών κατηγοριών, αντί κοινωνικών επιδομάτων, στους πίνακες. Στην δική σας περίπτωση, όμως, υποστηρίζω πως θα έπρεπε να έχετε κάθε διευκόλυνση, τόσο στο θέμα της εργασίας, όσο και σε οποιαδήποτε άλλο θέμα.
Έχεις δίκαιο σε όλα όσα αναφέρθηκες. Να παλέψουμε  να διεκδικήσετε ότι καλύτερο μπορείτε από το υπουργείο.
Όποιος σας σταθεί εμπόδιο είναι αναίσθητος...+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4097 στις: Απρίλιος 18, 2016, 08:05:11 μμ »
Εγω,παιδια,βλεπω πως παμε για εκλογες και μετα φούντο ολοταχως.Για λιγο καιρο διορισμενοι-να γευτουμε λιγακι την first class στον Τιτανικο- και μετα στις βαρκες να σωθουμε,χτυπησαμε το παγοβουνο χα χα χα.
Δεν βλεπω διορισμους αλλους,τα μετρα ανεβαινουν ιλλιγγιωδως.

Ειναι αναποφευκτη η χρεωκοπια...

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4098 στις: Απρίλιος 18, 2016, 09:27:36 μμ »
Καλησπέρα κ από εμένα... Είμαι κ εγώ από τους θιγμένους του νέου τρόπου προσλήψεων αναπληρωτών και εξηγούμαι.
Έχω επιτυχία ΑΣΕΠ η οποία μου δίνει 9 μόρια περίπου... Που βρίσκεται το πρόβλημα??
Το πρόβλημα είναι γενικότερο κ ονομάζεται σκλήρυνση κατά πλάκας.

Αποτέλεσμα αυτής της αλλαγής θα είναι να κατρακυλίσω στον πίνακα λόγω του γεγονότος ότι δεν έχω πολύ προυπηρεσία.
Αποτέλεσμα αυτής της κατρακύλας θα είναι κατα ένα 10% να μη με πάρουν καν του χρόνου και κατά 90% να πάω σε κουτάκι.

Το να μη με πάρουν καθόλου δεν θέλω να το σκέφτομαι.
Το να με πάρουν κουτάκι σε κανένα μέρος χωρίς νοσοκομείο κ καλή συγκοινωνία είναι ένα ρίσκο ζωής.
Τι θα γίνει αν ένα πρωί ξυπνήσω με υποτροπή??
Πως θα φτάνουν τα φάρμακα?
Πως θα εξετάομαι κτλ.


συνάδελφε, οι ίδιες αγωνίες και τα ίδια προβλήματα (για να μην παρεξηγηθώ με επιτυχία στον ΑΣΕΠ 04 και 08 + μεταπτυχιακό) Ωστόσο, πριν 1.5 χρόνο περίπου με "επέλεξε" η ασθένεια... δυστυχώς ... και το άγχος μου είναι "αν βάλω κουτάκι και πάω κάπου που δεν έχει νοσοκομείο? πώς θα αντιμετωπίσω την υποτροπή? κι αν δεν βάλω? θα μείνω άνεργη... με ό,τι σημαίνει αυτό για όλους"
απλές σκέψεις, χωρίς διάθεση να πω κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Θεοφανώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4099 στις: Απρίλιος 18, 2016, 09:48:04 μμ »
Και δίνουν χωρίς ντροπή 10 μόρια στους πολύτεκνους που οι περισσότεροι τα έκαναν σκοπίμως σε μία εποχή που άλλοι ξοδεύον περιουσίες για να κάνουν ένα παιδί και άλλοι έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας και αν προτάσσονταν οι τελευταίοι κανείς μας νομίζω δεν θα διαφωνούσε.

Αποσυνδεδεμένος amavi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4100 στις: Απρίλιος 18, 2016, 09:54:40 μμ »
δυστυχως στη χωρα μας ειδικες κατηγοριες ειναι οι πολυτεκνοι και οι τριτεκνοι και οχι οσοι αντιμετωπιζουν προβληματα υγειας-ντροπη

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4101 στις: Απρίλιος 18, 2016, 09:55:17 μμ »
Το λογικο κι επομενο ειναι να γινει ΑΣΕΠ,γραπτος.

σε όλες τις ειδικότητες; εάν κάποιος που εργάζεται 8-12 χρόνια ως αναπληρωτής (πχ ειδική αγωγή εργάζονται πολλά χρόνια ως αναπληρωτές) δεν γράψει καλά για τον χ,ψ λόγο, θα μείνει ανεργος;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160147
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 730
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 655
Σύνολο: 671

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.