*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992429 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4172 στις: Απρίλιος 19, 2016, 04:50:29 μμ »
Αν εμένα με δικαιώσει το στε ,και θεωρήσει οτι θα έπρεπε να είμαι διορισμενη απο το 2002...εγώ και τόσοι άλλοι άνθρωποι σαν εμένα...πώς πρέπει να αισθανθώ; Τα δικά μας χρόνια δε χάθηκαν;Εσύ τουλάχιστον είχες την ευκαιρία να εργαζεσαι στον κλαδο σου. Τους επιτυχόντες ασεπ τους ρωτας τί έκαναν για να ζήσουν ή αν χρειαστηκε ν αλλαξουν αντικείμενο εργασιας για να επιβιώουν;Σε σχολεία ήσασταν ,με την ύλη είχατε επαφή. Ας πηγαίνατε να δώσετε.Τους ξέρατε τους νόμους. Το κράτος που σας στήριξε, σας διαπαιδαγώγησε λάθος ολ αυτα τα χρόνια και εξέθρεψε μια απαράδεκτη νοοτροπία.
Η αδικία προς τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ είναι χρόνια και αντικαθίσταται με νέα αδικία προς αυτούς που απέκτησαν προϋπηρεσία. Δυστυχώς δεν το κατανοείτε. Η παράλληλη ισοπέδωση της προϋπηρεσίας αυτών που την μάζευαν χρόνια - εντάξει εγώ λίγη έχω απλωμένη σε πολλά χρόνια, άλλοι έχουν πολύ περισσότερη και την έχουν κάνει σε βουνά και σε λαγκάδια - θα φέρει περισσότερες αδικίες στο μέλλον εις βάρος τους. Πάντως στην ενισχυτική φέτος περίμενα ότι στην δευτεροβάθμια που έκανα αίτηση θα ήμουν μεταξύ 20 και 30 θέσης. Ήμουν στην πεντάδα αυτών που κάλεσαν. Γιατί; Επαναλαμβάνω. Η αδιαφορία κάποιων επιβραβεύεται. Το ενδιαφέρον και η προϋπηρεσία ποινικοποιείται και ισοπεδώνεται.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4173 στις: Απρίλιος 19, 2016, 04:56:31 μμ »
Κόψε το κεφάλι σου καλύτερα ρε...
Δεν κατάλαβες τίποτα έτσι. Που να καταλάβεις. Να στο εξηγήσω μπας και το καταλάβεις. Το δικαίωμα να έχετε προτεραιότητα στους διορισμούς ΔΕΝ είναι ίσα δικαιώματα. Η κοινωνία, το κράτος, οι συνάδελφοί σου συμφωνούν να έχετε προτεραιότητα, όπως θέλεις πες το. Δεν είναι ισότητα. Όση ισότητα υπάρχει να πάω να διαγωνιστώ σε έναν στίβο στα 400 μέτρα, εγώ πάνω σε ποδήλατο και ο άλλος πεζός, άλλο τόσο ισότητα είναι να πετάω ένα χαρτί στην μούρη του άλλου και να τους λέω ΠΡΟΗΓΟΥΜΑΙ.
Δεν με ενοχλεί να μου πάρεις την θέση. Μην μου το παρουσιάζεις όμως ως ισότητα.

Α μπραβο!!!!! Ετσι μπορει και να καταλάβει!!!!
Καλά ούτε εσύ κατάλαβες. Κάποια πράγματα γίνονται επειδή πρέπει να γίνονται. Αλλά για να είμαστε όλοι ενωμένοι, όταν γίνονται αυτά που γίνονται, δεν πρέπει αλαζονικά να πανηγυρίζουμε επειδή ψόφησε ο άλλος για να ευνοηθούμε εμείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2016, 04:59:17 μμ από johnd »
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4174 στις: Απρίλιος 19, 2016, 05:01:22 μμ »
https://www.alfavita.gr/arthron/anoihti-epistoli-apantisi-apo-toys-epityhontes-asep-sto-niko-fili
Τα λέει όλα η Ανοιχτή επιστολή - απάντηση από τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ στο Νίκο Φίλη. Αξίζει. Διαβάστε την!

mauros vales

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4175 στις: Απρίλιος 19, 2016, 05:10:43 μμ »
Δεν κατάλαβες τίποτα έτσι. Που να καταλάβεις. Να στο εξηγήσω μπας και το καταλάβεις. Το δικαίωμα να έχετε προτεραιότητα στους διορισμούς ΔΕΝ είναι ίσα δικαιώματα. Η κοινωνία, το κράτος, οι συνάδελφοί σου συμφωνούν να έχετε προτεραιότητα, όπως θέλεις πες το. Δεν είναι ισότητα. Όση ισότητα υπάρχει να πάω να διαγωνιστώ σε έναν στίβο στα 400 μέτρα, εγώ πάνω σε ποδήλατο και ο άλλος πεζός, άλλο τόσο ισότητα είναι να πετάω ένα χαρτί στην μούρη του άλλου και να τους λέω ΠΡΟΗΓΟΥΜΑΙ.
Δεν με ενοχλεί να μου πάρεις την θέση. Μην μου το παρουσιάζεις όμως ως ισότητα.
Καλά ούτε εσύ κατάλαβες. Κάποια πράγματα γίνονται επειδή πρέπει να γίνονται. Αλλά για να είμαστε όλοι ενωμένοι, όταν γίνονται αυτά που γίνονται, δεν πρέπει αλαζονικά να πανηγυρίζουμε επειδή ψόφησε ο άλλος για να ευνοηθούμε εμείς.

Ρε κόφτω σου λέω....τζάμπα το έχεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4176 στις: Απρίλιος 19, 2016, 05:16:04 μμ »
Δεν κατάλαβες τίποτα έτσι. Που να καταλάβεις. Να στο εξηγήσω μπας και το καταλάβεις. Το δικαίωμα να έχετε προτεραιότητα στους διορισμούς ΔΕΝ είναι ίσα δικαιώματα. Η κοινωνία, το κράτος, οι συνάδελφοί σου συμφωνούν να έχετε προτεραιότητα, όπως θέλεις πες το. Δεν είναι ισότητα. Όση ισότητα υπάρχει να πάω να διαγωνιστώ σε έναν στίβο στα 400 μέτρα, εγώ πάνω σε ποδήλατο και ο άλλος πεζός, άλλο τόσο ισότητα είναι να πετάω ένα χαρτί στην μούρη του άλλου και να τους λέω ΠΡΟΗΓΟΥΜΑΙ.
Δεν με ενοχλεί να μου πάρεις την θέση. Μην μου το παρουσιάζεις όμως ως ισότητα.
Καλά ούτε εσύ κατάλαβες. Κάποια πράγματα γίνονται επειδή πρέπει να γίνονται. Αλλά για να είμαστε όλοι ενωμένοι, όταν γίνονται αυτά που γίνονται, δεν πρέπει αλαζονικά να πανηγυρίζουμε επειδή ψόφησε ο άλλος για να ευνοηθούμε εμείς.

Η προτεραιότητα δεν είναι ισότητα είναι κοινωνικά κριτήρια.. και μάλιστα υγείας κριτήρια (για τον συγκεκριμένο άνθρωπο που μιλάς)..

Πώς είστε έτσι ορισμένοι και λέτε αυτά τα πράγματα αντί να κάνετε το σταυρό σας που είσαστε υγιείς!!

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4177 στις: Απρίλιος 19, 2016, 05:18:11 μμ »
δεν ξέρω αν πρέπει να προτάσσονται , δεν ξέρω πως πρεπει να μοριοδοτουνται. αλλα καλο θα ειναι να μην εκφράζουμε ουτε καν την αντιθεση μας σε ανθρωπους , που ειναι διαρκως μεσα στην αγωνια αν και ποτε θα τους παρει απο κατω η αρρωστια τους. εχω πολυ φιλη συναδελφο με το προβλημα της αναπηριας που αναφερετε και ξερω. και παντα πρωτη στην δουλεια. και μπραβο της. οχι  σε αυτη την ατιπαραθεση. ειναι παντελως αχαρη. ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4178 στις: Απρίλιος 19, 2016, 05:25:40 μμ »
Τέλος πάντων, δεν καταλαβαίνετε τι λέω. Το βλέπετε ως δική μου αντίθεση τόσο για τους επιτυχόντες ασεπ όσο και για αυτούς που έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας. Δεν έχω καμιά αντίρρηση να προηγούνται, αλλά με ενοχλεί ο τρόπος που αυτοί αντιμετωπίζουν τους άλλους. Ισοπέδωση προϋπηρεσίας διότι όλοι οι έχοντες προϋπηρεσία είναι απατεώνες για κάποιους και έχω προτεραιότητα και σκάσε επειδή είμαστε ίσοι από την άλλη για κάποιους άλλους. Για αυτό στο τέλος τρωγόμαστε.

@p75 Η υγεία είναι πάνω από όλα, αλλά δεν θα το βουλώνουμε κιόλας, επειδή ο άλλος έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Όταν μου το πετάει στην μούρη λες και ευθύνομαι εγώ προσωπικά για αυτό, θα τα ακούσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2016, 05:29:57 μμ από johnd »
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4179 στις: Απρίλιος 19, 2016, 05:34:28 μμ »
Τέλος πάντων, δεν καταλαβαίνετε τι λέω. Το βλέπετε ως δική μου αντίθεση τόσο για τους επιτυχόντες ασεπ όσο και για αυτούς που έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας. Δεν έχω καμιά αντίρρηση να προηγούνται, αλλά με ενοχλεί ο τρόπος που αυτοί αντιμετωπίζουν τους άλλους. Ισοπέδωση προϋπηρεσίας διότι όλοι οι έχοντες προϋπηρεσία είναι απατεώνες, από την μία και έχω προτεραιότητα και σκάσε επειδή είμαστε ίσοι από την άλλη. Για αυτό στο τέλος τρωγόμαστε.

Αν δεις προηγούμενο μήνυμά μου (αν και δεν έχω μεγάλη προϋπηρεσία) είμαι κατά στο να υπάρχει "ταβάνι" προϋπηρεσίας.. Θέλω να πω αυτοί που βγαίνουν και μαλλώνουν με τις ώρες εδώ μέσα είναι συνήθως φανατισμένοι με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο.. Δεν είμαστε όλοι έτσι (ευτυχώς)

Αυτό που λέγεται για τις παράνομες προϋπηρεσίες ισχύει για αρκετές περιπτώσεις (παράνομες σε στυλ ήξερα για κάπου που ζητάν εκπαιδευτικούς και φρόντισα να το μάθουν μόνο οι γνωστοί μου), όπως συμβαίνει και σε πάμπολλες άλλες θέσεις ΔΕΚΟ ΣΕΚΟ ΜΕΚΟ, Ιδιωτικού και Δημοσίου τομέα στην Ελλάδα.. Δια τι να μαλλώνουμε πάνω σε αυτό; Είναι γνωστό! Και όσο ως Έλληνες έχουμε αυτή τη νοοτροπία ΑΥΤΟ δεν πρόκειται να αλλάξει. Επομένως "σκάσε και κολύμπα" που λέει το ανέκδοτο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2016, 05:36:26 μμ από p75 »

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4180 στις: Απρίλιος 19, 2016, 05:45:48 μμ »
@p75  Δεν διαφωνώ και ξέρω ότι τέτοιοι παράλληλοι μονόλογοι από όλους, δεν καταλήγουν πουθενά. Αυτό που πάντα με εκνευρίζει, όχι εδώ, σε όλα, είναι η χαρά και η αλαζονεία αυτού που ξαφνικά βρίσκεται να ευνοείται. Τα παιδιά που πέρασαν ασεπ έπρεπε να έχουν διοριστεί χτες, αλλά αυτό δεν τους δίνει το δικαίωμα να χαίρονται που ισοπεδώνονται οι κόποι των άλλων, επειδή τελικά και μέχρι αποδείξεως του εναντίου, όλοι οι άλλοι είναι ένοχοι.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

mauros vales

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4181 στις: Απρίλιος 19, 2016, 05:47:47 μμ »
Τέλος πάντων, δεν καταλαβαίνετε τι λέω. Το βλέπετε ως δική μου αντίθεση τόσο για τους επιτυχόντες ασεπ όσο και για αυτούς που έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας. Δεν έχω καμιά αντίρρηση να προηγούνται, αλλά με ενοχλεί ο τρόπος που αυτοί αντιμετωπίζουν τους άλλους. Ισοπέδωση προϋπηρεσίας διότι όλοι οι έχοντες προϋπηρεσία είναι απατεώνες για κάποιους και έχω προτεραιότητα και σκάσε επειδή είμαστε ίσοι από την άλλη για κάποιους άλλους. Για αυτό στο τέλος τρωγόμαστε.

@p75 Η υγεία είναι πάνω από όλα, αλλά δεν θα το βουλώνουμε κιόλας, επειδή ο άλλος έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Όταν μου το πετάει στην μούρη λες και ευθύνομαι εγώ προσωπικά για αυτό, θα τα ακούσει.

την παλεύεις καθόλου??
σου πέταξα εγώ το πρόβλημα υγείας μου στη μούρη σου? Ακούς τι λες?
Ούτε καν μιλούσα μαζί σου κ πετάγεσαι κ γράφεις να κόψεις κ συ το πόδι σου, ότι επειδή είχα μια ατυχία στη ζωή τι να κάνουμε τώρα...με αποκάλεσες ρατσιστή, έβαλες στη κουβέντα πλαστά πιστοποιητικά, μου λες ότι εγώ με αυτό το χαρτί τρέχω με ποδήλατο ενώ εσύ πεζός...

Χωρίς αυτό το χαρτι είμαστε σαν να τρέχεις μόνος σου. Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι δεν παίζουμε με ίσους όρους κ παίρνοντας αυτό το χαρτί ερχόμαστε κάπως στα ίσα.
Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι δεν είναι απλά μια ατυχία στη ζωή...είναι μια ατυχία για όλη την υπόλοιπη ζωή. Δεν είναι μια στιγμή.
Μην απαντάς άλλο...πραγματικά εκτείθεσαι.

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4182 στις: Απρίλιος 19, 2016, 05:50:58 μμ »
Να πάω να κόψω ένα από τα πόδια μου για να είμαστε ισότιμοι ή μήπως αρκεί το παράδειγμα που σου δίνω για να καταλάβεις ότι προκειμένου να μην αδικηθούν άτομα που είχαν μια ατυχία στην ζωή τους, αδικούνται οι υπόλοιποι; Πόσοι βουτάνε θέσεις με πλαστά χαρτιά από γιατρούς; Όταν ένα χαρτί σου δίνει επιπλέον δικαιώματα, είσαι ισότιμος; Εγώ που προέρχομαι από 18 μήνες ανεργίας δεν μου δίνει ζωή η ενισχυτική; Να μην είναι ρατσιστική η κοινωνία προς τους έχοντες αναπηρία, αλλά να είναι ρατσιστές τα άτομα με αναπηρία προς τους υπόλοιπους. Ωραίος.

Βλέπω το πρώτο μήνυμα μετά από το οποίο ξεφύγατε λίγο...

Ο Βαλές λέει ότι λόγω του προβλήματός του δεν έχει την άνεση να τρέχει στις ραχούλες όπως ένας υγιής νέος. Και εσύ έχεις δίκαιο γιατί αν δεν δουλεύεις τελικά αισθάνεσαι άχρηστος και κινδυνεύει η υγεία σου (το καταλαβαίνω πώς είναι για τί έχω περάσει 2 φάσεις μεγάλης ανεργίας (26 μήνες στη μια περίπτωση και 15 την άλλη).

Το θέμα είναι ότι το σύστημα πρέπει να ξεμπλοκάρει. Οι εκάστοτε υπουργοί Παιδείας φαίνεται ότι μπερδεύονται, φτιάχνουν πίνακες, χαλάνε πίνακες κάνουν μεταρρυθμίσεις.. Το έχουν δει παιχνίδι.. Μακάρι να τελειώσει σύντομα όλο αυτό επιτέλους γιατί όταν θα γίνω ΕΓΩ Υπουργός Παιδείας θα δεις που θα φτιάξουν όλα :)

Θέλω να πω πρέπει να συμφωνήσουμε ότι πρέπει να υπάρχει ένας πίνακας και κριτήρια που να είναι σταθερά να ξέρουμε τί μας γίνεται!! Πάνω στα κριτήρια βέβαια χρειάζεται δουλειά σοβαρή και όχι του ποδαριού!!

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4183 στις: Απρίλιος 19, 2016, 05:55:18 μμ »
την παλεύεις καθόλου??
σου πέταξα εγώ το πρόβλημα υγείας μου στη μούρη σου? Ακούς τι λες?
Ούτε καν μιλούσα μαζί σου κ πετάγεσαι κ γράφεις να κόψεις κ συ το πόδι σου, ότι επειδή είχα μια ατυχία στη ζωή τι να κάνουμε τώρα...με αποκάλεσες ρατσιστή, έβαλες στη κουβέντα πλαστά πιστοποιητικά, μου λες ότι εγώ με αυτό το χαρτί τρέχω με ποδήλατο ενώ εσύ πεζός...

Χωρίς αυτό το χαρτι είμαστε σαν να τρέχεις μόνος σου. Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι δεν παίζουμε με ίσους όρους κ παίρνοντας αυτό το χαρτί ερχόμαστε κάπως στα ίσα.
Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι δεν είναι απλά μια ατυχία στη ζωή...είναι μια ατυχία για όλη την υπόλοιπη ζωή. Δεν είναι μια στιγμή.
Μην απαντάς άλλο...πραγματικά εκτείθεσαι.

Ε εντάξει και ο johnd είπε μια κουβέντα για τα πλαστά τέτοιου είδους χαρτιά.. Γιατί πρέπει σώνει και καλά να αναφερόταν στο δικό σου;

Ο καθένας από εμάς έχουμε όλοι και από κάτι που μας πιέζει.... και οι καιροί είναι δύσκολοι. Ας ελπίσουμε το καλύτερο για όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4184 στις: Απρίλιος 19, 2016, 06:03:46 μμ »
δεν ξέρω αν πρέπει να προτάσσονται , δεν ξέρω πως πρεπει να μοριοδοτουνται. αλλα καλο θα ειναι να μην εκφράζουμε ουτε καν την αντιθεση μας σε ανθρωπους , που ειναι διαρκως μεσα στην αγωνια αν και ποτε θα τους παρει απο κατω η αρρωστια τους. εχω πολυ φιλη συναδελφο με το προβλημα της αναπηριας που αναφερετε και ξερω. και παντα πρωτη στην δουλεια. και μπραβο της. οχι  σε αυτη την ατιπαραθεση. ειναι παντελως αχαρη. ευχαριστώ.
Και μένα μαθηματικός των παιδιών μου στο γυμνάσιο....πάρα πολύ εργατικός ,μεθοδικός και αποτελεσματικός........
Βέβαια οι εξαιρέσεις δεν κάνουν τον κανόνα αλλά ίσως έπρεπε να παίρνουν 10 μόρια όπως οι πολύτεκνοι!

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4185 στις: Απρίλιος 19, 2016, 06:05:57 μμ »
@mauros vales Κοίτα, όσο λες ότι δεν σε καταλαβαίνω εγώ, άλλο τόσο αρνείσαι να καταλάβεις αυτό που σου λέω. Αυτό που ουσιαστικά γίνεται, είναι ότι λαμβάνεις περισσότερα κοινωνικά εφόδια έναντι των άλλων, όσον αφορά την εξασφάλιση εργασίας, λόγω του προβλήματος υγείας σου. Με γεια σου με χαρά σου. Μαζί σου. Ότι θες. Αλλά μην μου το λες ισότητα. Ευνοείσαι για προφανείς λόγους που κανείς σωστός άνθρωπος δεν θα σου αρνηθεί. Αλλά ο άλλος δεν σου χρωστάει την θέση εργασίας του. Στην παραχωρεί. Καταλαβαίνω που σε ενοχλεί αυτό που λέω, αλλά κάνε τον κόπο να καταλάβεις τι σου λέω και κανένας δεν εκτίθεται. Στην χειρότερη ένας από τους δύο μας το βλέπει λάθος ή ζυγίζει τα δεδομένα με διαφορετικό τρόπο από ότι ο άλλος. Στον διάλογο κανείς δεν εκτίθεται.

Βλέπω το πρώτο μήνυμα μετά από το οποίο ξεφύγατε λίγο...

Ο Βαλές λέει ότι λόγω του προβλήματός του δεν έχει την άνεση να τρέχει στις ραχούλες όπως ένας υγιής νέος. Και εσύ έχεις δίκαιο γιατί αν δεν δουλεύεις τελικά αισθάνεσαι άχρηστος και κινδυνεύει η υγεία σου (το καταλαβαίνω πώς είναι για τί έχω περάσει 2 φάσεις μεγάλης ανεργίας (26 μήνες στη μια περίπτωση και 15 την άλλη).

Το θέμα είναι ότι το σύστημα πρέπει να ξεμπλοκάρει. Οι εκάστοτε υπουργοί Παιδείας φαίνεται ότι μπερδεύονται, φτιάχνουν πίνακες, χαλάνε πίνακες κάνουν μεταρρυθμίσεις.. Το έχουν δει παιχνίδι.. Μακάρι να τελειώσει σύντομα όλο αυτό επιτέλους γιατί όταν θα γίνω ΕΓΩ Υπουργός Παιδείας θα δεις που θα φτιάξουν όλα :)

Θέλω να πω πρέπει να συμφωνήσουμε ότι πρέπει να υπάρχει ένας πίνακας και κριτήρια που να είναι σταθερά να ξέρουμε τί μας γίνεται!! Πάνω στα κριτήρια βέβαια χρειάζεται δουλειά σοβαρή και όχι του ποδαριού!!
Πάνω κάτω αυτά. Ένα μεγάλο διαρκές μπέρδεμα το οποίο την μία φορά ισοπεδώνει τους μεν γιατί αδικούνται οι δε και μετά έρχεται και ισοπεδώνει τους δε, διότι αδικήθηκαν οι μεν. Και αντί ο κόσμος να πει "ΟΚ το σύστημα βλέπει κάποια αδικία προς εμένα και την διορθώνει με άγαρμπο τρόπο αδικώντας εσένα", διαβάζεις "Καλά να πάθετε, διότι ...."
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2016, 06:12:01 μμ από johnd »
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160144
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 730
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 601
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.