*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992407 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4452 στις: Απρίλιος 21, 2016, 09:19:11 μμ »

mks, με φιλική διάθεση σου λέω πως η παράθεση αυτή μπορεί να έχει αν το επιδιώξει κάποιος και ποινικές κυρώσεις. Με φιλική διάθεση στο λέω, απέσυρε το.Γιατί δεν μπορουμε να λέμε μόνο για την εκπρόσωπο της πεαδ και μετά να γινόμαστε βασιλικότεροι...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2016, 09:21:51 μμ από mathstavros »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4454 στις: Απρίλιος 21, 2016, 09:41:28 μμ »
mks, με φιλική διάθεση σου λέω πως η παράθεση αυτή μπορεί να έχει αν το επιδιώξει κάποιος και ποινικές κυρώσεις. Με φιλική διάθεση στο λέω, απέσυρε το.Γιατί δεν μπορουμε να λέμε μόνο για την εκπρόσωπο της πεαδ και μετά να γινόμαστε βασιλικότεροι...

Ποινικη κυρωση ως προς τι? Για μια δηλωση σε μεσο κοινωνικης δικτυωσης? Τρολαρεις μαλλον... 8)

Αποσυνδεδεμένος geniuslak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4455 στις: Απρίλιος 21, 2016, 09:58:52 μμ »
Για ποιό λόγο πρέπει να μετρά η προϋπηρεσία: Δουλεψαν  ,πληρώθηκαν ,αντε γειά!!ΜΟΝΟ ΑΣΕΠ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2016, 10:05:40 μμ από geniuslak »
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4456 στις: Απρίλιος 21, 2016, 10:17:32 μμ »
Για ποιό λόγο πρέπει να μετρά η προϋπηρεσία: Δουλεψαν  ,πληρώθηκαν ,αντε γειά!!ΜΟΝΟ ΑΣΕΠ

συμφωνώ !!! αλλά μόνο αν περιλαμβάνει και ένα τεστ νοημοσύνης .... θα καθαρίσουμε από αρκετές "διάνοιες"

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4457 στις: Απρίλιος 21, 2016, 10:19:01 μμ »
Ωωωω τι του είπε!!!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4458 στις: Απρίλιος 21, 2016, 10:20:26 μμ »
http://pekp.gr/?p=64141

σσσσσ είπαμε, μην τα γράφεις αυτά εδώ.... μπορεί και εσύ να τους ξυπνήσεις.... μππαααααααα

παρόλα αυτά στείλε μήνυμα στον μπράτη και πες του ότι δεν έχει σημασία πόσες θέσεις θα κόψει ο υπουργός.... σημασία έχει ότι ο ασεπ θα έχει προτεραιότητα.... 1-2 προσλήψεις αλλά θα είναι από τις καλές! αυτό έχει σημασία

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4459 στις: Απρίλιος 21, 2016, 10:26:22 μμ »
Ποινικη κυρωση ως προς τι? Για μια δηλωση σε μεσο κοινωνικης δικτυωσης? Τρολαρεις μαλλον... 8)
Αυτός που καλούμαστε να ευθυμήσουμε μαζί του έχει φώτο και ονοματεπώνυμο. Θα μπορούσε με το σχόλιο που προηγείται να θεωρήσει πως πλήτεται η προσωπικότητα του. Εσύ μπορεί να το προσπερνούσες αν κάποιος άσχετος αναφερόταν περιπαιχτικά σε εσένα θεωρώντας το ανάξιο λόγου να ασχοληθείς, ο άλλος όμως; Προκαλώ τους διαχειριστές να πάρουν θέση στη συγκεκριμένη ανάρτηση. Θα μάθουμε λοιπόν ποιος τρολάρει και ποιος όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2016, 10:31:48 μμ από mathstavros »

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4460 στις: Απρίλιος 21, 2016, 10:51:14 μμ »
σσσσσ είπαμε, μην τα γράφεις αυτά εδώ.... μπορεί και εσύ να τους ξυπνήσεις.... μππαααααααα

παρόλα αυτά στείλε μήνυμα στον μπράτη και πες του ότι δεν έχει σημασία πόσες θέσεις θα κόψει ο υπουργός.... σημασία έχει ότι ο ασεπ θα έχει προτεραιότητα.... 1-2 προσλήψεις αλλά θα είναι από τις καλές! αυτό έχει σημασία
Eτσι ακριβως θα φυγουν 2-3000 "λαμογια"!! Δουλεψαν πληρωθηκαν εφυγαν και θα προσληφθουν 2-3 αριστουχοι του ΑΣΕΠ (ο 3ος παιζεται..).

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4461 στις: Απρίλιος 22, 2016, 12:29:14 πμ »
Δεν κατάλαβα γιατί μπερδεύονται αυτά τα δύο θέματα. Τυχαίο;;;; Είναι άσχετα!!!! Άλλο ο τρόπος επιλογής προσωπικού και άλλο η αδιοριστία και οι περικοπές. Δηλαδή αν μείνουν οι πίνακες όπως σήμερα και κοπούν 2 ή 3.000 άτομα όλα οκ;;;; Μη μου πείτε ότι όσοι κατέβηκαν στο υπουργείο κατέβηκαν για να διαμαρτυρηθούν για την αδιοριστία, όπως πολλοί προφασίζονται. Ας υποθέσουμε ότι ψηφίζεται η αλλαγή των πινάκων, είστε την επόμενη μέρα να κατεβούμε όλοι ενωμένοι με μοναδικό αίτημα τους διορισμούς;; Θα έρθει και η ολμε λέτε και η πεαδ;;; κλπ Διαίρει και βασίλευε δηλαδή;; Εγώ ξέρω ότι πρώτα συσπειρώνεις και μετά διεκδικείς, πάλι λάθος κάνω;;;Έτσι πως παρουσιάζεται είναι λες και φταίνε οι επιτυχόντες ασεπ εάν προσληφθούν λιγότεροι αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4462 στις: Απρίλιος 22, 2016, 12:38:32 πμ »
Δεν κατάλαβα γιατί μπερδεύονται αυτά τα δύο θέματα. Τυχαίο;;;; Είναι άσχετα!!!! Άλλο ο τρόπος επιλογής προσωπικού και άλλο η αδιοριστία και οι περικοπές. Δηλαδή αν μείνουν οι πίνακες όπως σήμερα και κοπούν 2 ή 3.000 άτομα όλα οκ;;;; Μη μου πείτε ότι όσοι κατέβηκαν στο υπουργείο κατέβηκαν για να διαμαρτυρηθούν για την αδιοριστία, όπως πολλοί προφασίζονται. Ας υποθέσουμε ότι ψηφίζεται η αλλαγή των πινάκων, είστε την επόμενη μέρα να κατεβούμε όλοι ενωμένοι με μοναδικό αίτημα τους διορισμούς;; Θα έρθει και η ολμε λέτε και η πεαδ;;; κλπ Διαίρει και βασίλευε δηλαδή;; Εγώ ξέρω ότι πρώτα συσπειρώνεις και μετά διεκδικείς, πάλι λάθος κάνω;;;Έτσι πως παρουσιάζεται είναι λες και φταίνε οι επιτυχόντες ασεπ εάν προσληφθούν λιγότεροι αναπληρωτές.

Ακριβώς. Επιχειρήματα νηπιαγωγείου... Και για την τρύπα του όζοντος στο τέλος οι προσφυγές των επιτυχόντων θα φταίνε...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4463 στις: Απρίλιος 22, 2016, 01:23:21 πμ »
Δεν κατάλαβα γιατί μπερδεύονται αυτά τα δύο θέματα. Τυχαίο;;;; Είναι άσχετα!!!! Άλλο ο τρόπος επιλογής προσωπικού και άλλο η αδιοριστία και οι περικοπές. Δηλαδή αν μείνουν οι πίνακες όπως σήμερα και κοπούν 2 ή 3.000 άτομα όλα οκ;;;; Μη μου πείτε ότι όσοι κατέβηκαν στο υπουργείο κατέβηκαν για να διαμαρτυρηθούν για την αδιοριστία, όπως πολλοί προφασίζονται. Ας υποθέσουμε ότι ψηφίζεται η αλλαγή των πινάκων, είστε την επόμενη μέρα να κατεβούμε όλοι ενωμένοι με μοναδικό αίτημα τους διορισμούς;; Θα έρθει και η ολμε λέτε και η πεαδ;;; κλπ Διαίρει και βασίλευε δηλαδή;; Εγώ ξέρω ότι πρώτα συσπειρώνεις και μετά διεκδικείς, πάλι λάθος κάνω;;;Έτσι πως παρουσιάζεται είναι λες και φταίνε οι επιτυχόντες ασεπ εάν προσληφθούν λιγότεροι αναπληρωτές.

ναι είναι προφανές ότι δεν κατάλαβες.... δεν είναι τυχαίο.... και δεν είναι άσχετα.... θα προσπαθήσω να καταπιέσω το ένστικτό που μου λέει ότι δεν θες στην πραγματικότητα να το καταλάβεις για τους δικούς σου προσωπικούς λόγους (το λένε και συμφέρον) και καλοπροαίρετα θα το εξηγήσω όσο απλούστερα μπορώ

-----
λοιπόν έχουμε και λέμε.... με λένε Φίλη....έχω την δυστυχία να είμαι στο υπουργείο παιδείας και να πρέπει να μειώσω το κόστος, για να γίνει αυτό πρέπει να πάρω αποφάσεις που θα θίξουν αρκετούς.... τι να κάνω; πρέπει να γίνει.... αλλά δεν είμαι και χαϊβάνι, ξέρω από "αγώνες" ξέρω τι μπορεί να γίνει αν συσπειρωθούν οι αντίπαλοι.... οπότε η λύση είναι απλή, δεν πρέπει να τους αφήσω να συσπειρωθούν... το αντίθετο πρέπει να τους κατακερματίσω.... (διαίρει και βασίλευε ο Καίσαρας με την εμπροσθοβαρή κοιλούμπα)
Είναι λοιπόν περίπου 20000 αναπληρωτές, πολλοί.... αλλά ευτυχώς διασπασμένοι σε α/θμια=β/θμια , γενικής/ειδικής, πε01-2-3-4-123456778.... αλλά αυτές οι διασπάσεις δεν είναι σημαντικές δεν μπορούν να σε αποπροσανατολίσουν....
για να μπορέσω να περάσω σκληρά μέτρα που θα μου μειώσουν το κόστος (κόψιμο ειδικοτήτων από δημοτικά, κλείσιμο νηπιαγωγείων 7-14, μείωση του λυκείου σε 2 χρόνια, αλλαγή επαγγελματικής εκπαίδευσης με μείωση μαθημάτων, ενοποίηση ειδικοτήτων, και άλλα πολλά) πρέπει να δημιουργήσω αντιπερισπασμό που θα κάνει τους αναπληρωτές να χτυπιούνται όχι για τα μέτρα που θα τους μειώσουν τις θέσεις αλλά για την σειρά τους στον πίνακα....
πρέπει λοιπόν να βρω τρόπο να τους διασπάσω και να τους έχω να πλακώνονται μεταξύ τους αντί να πλακώνουν εμένα που δεν θα κάνω μόνιμους διορισμούς.... αρχικά λοιπόν υπόσχομαι νέο σύστημα μόνιμων διορισμών, κάνω δημόσιο διάλογο, λέω ότι ζήτησα και 10000 και γιατί όχι 20000 διορισμούς σε βάθος (όσο βάθος μπορώ) δίνω ελπίδα.... την κρίσιμη στιγμή και πριν το ψέμα αποκαλυφθεί και αφού θα σταματήσω τον ένα δημόσιο διάλογο χωρίς να βγει κάποιο συμπέρασμα θα ξεκινήσω νέο διάλογο για το σύστημα προσλήψεων των αναπληρωτών, προετοιμάζοντας με συνεντεύξεις ότι σεβόμαστε το ΣΤΕ κλπ κλπ πετάω την βόμβα καπάκι και μηδενίζω προϋπηρεσίες από τους πάντες, επιλέγοντας ότι μου καπνίσει από έναν νόμο που δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ (και ούτε πρόκειται) γιατί έτσι λέω ότι το ερμηνεύει το ΣΤΕ....είμαι ο δίκαιος..... κανείς από τους θιγόμενους (που είναι σχεδόν οι πάντες) δεν θα μπορέσει να καταλάβει την παγίδα που στήνω... όχι τουλάχιστον πριν είναι αργά.....
Το σοκ είναι τόσο μεγάλο για τους 20000 αναπληρωτές που αρκετοί βλέπουν ότι μάζευαν μέρα μέρα να εξαϋλώνεται που δεν βλέπουν τίποτα άλλο.... αρχίζουν να μαλώνουν με όσους λίγους ευνοούνται και όσο αυτοί θα μαλώνουν ποιος την έχει μεγαλύτερη την αξία να δουλεύει αναπληρωτής (αιώνια), ξεφουρνίζουμε ότι διορισμοί μόνιμοι δεν μας αφήνουν να κάνουμε (αλλά στα άλλα υπουργεία θα γίνουν όπως και στα πανεπιστήμια) και ξεφουρνίζουμε και τα μέτρα περικοπών.... με μια σωστή διαχείριση.... παίζοντας σωστά τους χρόνους του Πάσχα, τις πανελλαδικές και το καλοκαιράκι... φτάσαμε Σεπτέμβριο και δεν θα προλάβουν οι συνδικαλιστές να συσπειρώσουν οποιαδήποτε αντίδραση....

μάλλον θα την βγάλω και αυτή την χρονιά.... με λιγότερους αναπληρωτές.... εξαντλώντας και ότι έμεινε από εσπα....... εντάξει αν πάμε για γκρέξιτ δεν φταίω εγώ...έκανα ότι μπορούσα....... πάω για ένα κοντοσούβλι (αναπληρωτών)
ο δικός σας δίκαιος Καίσαρας Φίλης
-----

αυτά νομίζω εγώ.... τα γράφω εδώ και καιρό πριν γίνουν.... γιατί και εγώ έτσι θα τα έκανα αν ήμουν Φίλης στην θέση του Φίλη (χωρίς την κοιλιά).....


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2016, 01:27:31 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4464 στις: Απρίλιος 22, 2016, 01:40:41 πμ »
Tώρα... άμα κάνω ανάλυση του κείμενου ..θα φταίω εγώ;

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4465 στις: Απρίλιος 22, 2016, 01:47:48 πμ »
Ωραίο το σενάριο - που κανείς από τους θιγόμενους δεν θα καταλάβαινε αλλά εσύ το κατάλαβες- άλλα δεν απαντάει στο ερώτημα. Ο αριθμός προσλήψεων εξαρτάται από τον τρόπο μοριοδότησης; Ξεχνάς και παραβλέπεις ότι κάποιοι, προσέφυγαν, κάποιες αποφάσεις βγήκαν, κλπ ... όλα αυτά τα σχεδίασε ο Φίλης; Ακόμα και αυτός που προσέλαβε ή ΟΛΜΕ σε μεγάλο βαθμό πήγε να προσαρμοστεί - βλέπε ταβάνι προϋπηρεσίας κλπ- και προσπαθούσε να πείσει ότι είναι σύμφωνο αυτό που προτείνει μει το ΣΤΕ. Γιατί αφού δεν ήταν ανάγκη; Και η ΟΛΜΕ στο κόλπο; Και τέλος πάντων ακόμη κι άν ο κάθε Φίλης μπορούσε να παραβλέψει το ΣΤΕ εμείς το θεωρούμε σωστό; Δηλ πολίτη αν αισθάνσεσαι ότι αδικείσαι από την πολιτική εξουσία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί δεν ελέγχεται;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160142
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 699
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 693
Σύνολο: 705

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.