*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992573 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4970 στις: Απρίλιος 28, 2016, 01:14:27 πμ »
Ηρακλή,θα είναι άθλος αν πετύχουμε αυτό που λες!Εγώ πάντως συμφωνώ μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Hraklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4971 στις: Απρίλιος 28, 2016, 01:33:42 πμ »
Αγαπητή μου

Ωραίο το λογοπαίγνιο. Σε ευχαριστώ. Επιτέλους απάντησε κάποιος. Το σκεπτικό μου είναι ότι είναι κάτι για το οποίο λογικά πρέπει να συμφωνούν όλοι. Αν συσπειρωθούμε μπορούμε να το πετύχουμε. Ας ανοίξει τώρα μια ψηφοφορία.
Αν το αποτέλεσμα είναι συντριπτικό υπέρ της πρότασής μου θα βρεθεί τρόπος να το προωθήσουμε συλλογικά. Το να ξέρεις ότι υπάρχει συμφωνία από όλους για να αρθεί μια κατάφωρη αδικία κινητοποιεί. Είμαστε πραγματικοί άνθρωποι με σάρκα και οστά. Δεν είμαστε τα ψευδώνυμά μας στο PDE.

Δες και την πιθανότητα αυτό να οδηγούσε σε έναν εν συνεχεία κοινό αγώνα για μια από κοινού δίκαιη λύση για ένα κοινά αποδεκτό σύστημα διορισμών. Όλοι κατά βάθος ξέρουμε ότι ο καθένας έχει το δίκιο του και έχει κάνει τον αγώνα του για να διοριστεί. Αν σεβαστούμε ο ένας τον άλλον θα βρούμε τη λύση. Και αυτή η λύση ειλικρινά θέλω να περιλαμβάνει και τους συναδέλφους των ιδιωτικών.
Όχι όμως με αυτόν τον εντελώς χαριστικό τρόπο που γίνεται μέχρι σήμερα. Και οι ίδιοι το βλέπουν. Και το ξέρω εκ των ένδων. Φυσικά δεν πρόκειται να το παραδεχτούν δημοσίως.

Να σε πληροφορήσω ότι ο κατώτερος μισθός τους είναι 1500/μήνα με την προϋπηρεσία μαμούθ που τους αναγνωρίζεται τη στιγμή που νεοδιόριστοι μόνιμοι παίρνουν 832/μήνα. Έλεος. Και αν τυχόν περάσει αυτή και σε ένα σύστημα μόνιμων διορισμών αυτό θα είναι η μέγιστη αδικία όλων των εποχών. Για ποιά επετηρίδα να μιλήσουμε , πόσο μάλλον για "ματωμένες" προϋπηρεσίες ή Ασεπ μετά;

Πιστεύω ότι όλοι θα πρέπει να σωπάσουμε αν αποδεχτούμε αυτό το φαινόμενο. Δεν θα μπορεί κανείς να υποστηρίξει τη θέση του ηθικά αφού θα έχει υπάρξει αυτό το προηγούμενο. Όλοι πολύ απλά θα έχουν ισχυρότερο ηθικό έρεισμα από αυτή την πατσαβούρα. Να μου το θυμηθείς ότι η πατσαβούρα θα αποτελέσει το μέτρο σύγκρισης. Είναι μια ακόμη νίκη του τίποτα. Πως να συγκριθείς με το τίποτα; αυτή είναι η φάση που περνά η ελληνική κοινωνία γενικότερα και τείνει να γίνει παντού ο κανόνας.
Δεν ξέρω αν είναι άθλος όπως λες το να μην επιτρέψουμε να συμβεί κι άλλο στη δική μας περίπτωση, ξέρω ότι είναι πλέον ανάγκη για να αναπνεύσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2016, 01:55:19 πμ από Hraklis »

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4972 στις: Απρίλιος 28, 2016, 01:44:23 πμ »
Αν ρώτας εμένα,σου λέω ότι θεωρώ εντελώς παράλογο να βρίσκονται στους πίνακες και να καρπώνονται μόρια που απέκτησαν  εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα και  χωρίς ποτέ να αξιολογηθούν.Από την άλλη,κάποιος νόμος θα τους καλύπτει,αλλά στα νομικά δεν είμαι καλή και δεν ξέρω να σου μιλήσω πιο συγκεκριμένα.Πιστεύω πως οι πιο σχετικοί με τα νομικά θα σου απαντήσουν.Εξάλλου, σπάνια διατυπώνεται μια τόσο συγκεκριμένη πρόταση και ελπίζω ειλικρινά να βρει την ανταπόκριση που της αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος Hraklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4973 στις: Απρίλιος 28, 2016, 01:57:12 πμ »
Martha

 Ευχαριστώ. Την εμπλούτισα λίγο ακόμα. Διαβασε το τέλος πάλι αν δεν σου κάνει κόπο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος caramia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4974 στις: Απρίλιος 28, 2016, 01:59:29 πμ »
Βαλε ενα ερωτηματικο, αυτο που εκανε ο υπουργος τι ηταν;
εκπαιδευοταν ισως για σαδιστης

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4975 στις: Απρίλιος 28, 2016, 02:04:46 πμ »
Το ξαναδιάβασα Ηρακλή.Ποια θα θεωρούσες ως ενδεδειγμένη αντίδραση;Ποιον τρόπο εννοώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2016, 10:24:24 πμ από martha.fa »

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4976 στις: Απρίλιος 28, 2016, 07:28:58 πμ »
ioanna2012 δεν έρχονται οι ασεπίτες. Οι ασεπίτες ήταν πάντα εδώ, απλώς τώρα φαίνεται το αποτέλεσμα των διεκδικήσεων τους.
Αυτό που έρχεται είναι η νέα εποχή, κατά την οποία οι νόμοι εναρμονίζονται με το σύνταγμα. Οι αυθαιρεσίες τελείωσαν.


Μακάρι να το ζήσουμε κι αυτό. Να δούμε τους νόμους να εναρμονίζονται με το σύνταγμα και τις αυθαιρεσίες να τελειώνουν.

Αποσυνδεδεμένος MARIAN03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4977 στις: Απρίλιος 28, 2016, 07:51:03 πμ »
εκπαιδευοταν ισως για σαδιστης

++++++ ;)

Αποσυνδεδεμένος geniuslak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4978 στις: Απρίλιος 28, 2016, 08:02:21 πμ »
Σας τελείωσαν για φέτος οι προϋπηρεσάκηδες!!!Κατάλαβες Poulowitz;;;ΟΡΓΑΝΩΘΕΙΤΕ ,ΚΑΝΤΕ ΕΝΑΝ ΣΟΒΑΡΟ ΣΥΛΛΟΓΟ!!!!
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος geniuslak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4979 στις: Απρίλιος 28, 2016, 08:08:58 πμ »
Κάποιοι απο σας βολεύονταν επειδή είχαν ΑΣΕΠ - ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ. Τώρα εχονται οι αλεξιπτωτιστές των ιδωτικών (200 μηνες και βάλε...) να δούμε ποσοι ασεπιτες θα δουλεύουν του χρόνου αναπληρωτές;;;;;;;;
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4980 στις: Απρίλιος 28, 2016, 08:37:34 πμ »
Αν ρώτας εμένα,σου λέω ότι θεωρώ εντελώς παράλογο να βρίσκονται στους πίνακες και να καρπώνονται μόρια που απέκτησαν  εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα και  χωρίς ποτέ να αξιολογηθούν.Από την άλλη,κάποιος νόμος θα τους καλύπτει,αλλά στα νομικά δεν είμαι καλή και δεν ξέρω να σου μιλήσω πιο συγκεκριμένα.Πιστεύω πως οι πιο σχετικοί με τα νομικά θα σου απαντήσουν.Εξάλλου, σπάνια διατυπώνεται μια τόσο συγκεκριμένη πρόταση και ελπίζω ειλικρινά να βρει την ανταπόκριση που της αξίζει.
εσύ από ποιόν αξιολογήθηκες martha.fa και πότε?????? αν εννοεις ασεπ κι εγω εχω...

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4981 στις: Απρίλιος 28, 2016, 09:31:21 πμ »
Κάποιοι απο σας βολεύονταν επειδή είχαν ΑΣΕΠ - ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ. Τώρα εχονται οι αλεξιπτωτιστές των ιδωτικών (200 μηνες και βάλε...) να δούμε ποσοι ασεπιτες θα δουλεύουν του χρόνου αναπληρωτές;;;;;;;;
Aκριβώς συνάδελφε.Είναι πολλοί από τα ιδιωτικά που σίγουρα θα κατευθυνθούν στη δημόσια εκπαίδευση.Πόσα παραδείγματα συναδέλφων από το πανεπιστήμιο γνωρίζω που το πράξαν. Ουκ έστι αριθμός. Αυτό πάντα γινόταν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2016, 10:03:36 πμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4982 στις: Απρίλιος 28, 2016, 10:02:49 πμ »
Οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί είχαν κανονικά διοριστήρια και υπάγονταν στις Αθμιες και Βθμιες των περιοχών που ήταν τα σχολεία. Σίγουρα βασίζονται σε μια ήδη υπάρχουσα νομιμόττα. Θέλει πάντως ψάξιμο το νομικό μέρος του θέματος.   Το σχέδιο του Φίλη έλυνε σε κάποιο βαθμό το πρόβλημα, αφού η συντριπτική πλειοοψηφία από αυτούς δεν είχαν επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Δυστυχώς δεν είχε μεγάλη αποδοχή επειδή μια μερίδα αναπληρωτών έβλεπε να πέφτει μερικές θέσεις, ενω στην ουσία μπορεί και να ανέβαινε...

Όσο δεν υπάρχει η "δικλείδα ασφαλείας" του ΑΣΕΠ, όλο και θα εμφανίζονται μπροστά κάποιοι με διάφορες προυπηρεσίες που θα ανατρέπουν κάθε φορά το σκηνικό.

Να μην παραξενευτούν συνάδελφοι με χαμηλές επιτυχίες στον ΑΣΕΠ και αρκετή προυπηρεσια, που νόμιζαν πως θίγονται από το σχέδιο του Φίλη, αν ξαναβρεθούν στις "εσχατιές" ή παραμείνουν άνεργοι, αφού η κρίση θα φέρει πολλούς "αλεξιπτωτιστές" και πάλι μπροστά τους.

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4983 στις: Απρίλιος 28, 2016, 10:17:04 πμ »
αντε παιδια και μολις φατε τους ιδιωτικους να δουμε ποιος θα μεινει...........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160211
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.