*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 992604 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4021
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4998 στις: Απρίλιος 28, 2016, 12:21:45 μμ »
μου αρέσεις! για το καλό τους θα το κάνουμε! αν ήμουν ιδιωτικός δεν θα με έπειθε η επίκληση στην νομιμότητα, το ψευδώνυμο σου βλέπεις δεν εμπνέει εμπιστοσύνη  ;)

πάντως ένα στατιστικό να δούμε πόσοι είναι αυτοί οι ιδιωτικοί και σε ποιους κλάδους θα ήταν καλό να γίνει.... γιατί νομίζω αφορά λίγους και σε ακόμα λιγότερους κλάδους....

Δεν κατάλαβα... Υπονοείς ότι οι ιδιωτικοί συνάδελφοι ξέρουν ότι είναι παράνομοι (αντισυνταγματικοί) και θέλουν να συνεχίσουν να το εκμεταλλεύονται; Γιατί αν δεν ισχύει αυτό, δε θα έπρεπε να θέλουν και οι ίδιοι να ξέρουν αν βασίζονται σε νόμιμες διατάξεις ή όχι; Εγώ έχω δυσπρόσιτα. Λέω όμως ότι δε ξέρω αν το να μετράνε διπλά είναι συνταγματικό ή όχι και θα ήθελα να το ξέρω, ώστε να μη μπορεί να γυρίσει κανένας μετά και να μου πει ότι πατούσα πάνω σε άλλους. Το βρίσκεις παράλογο; Άσε που δε θα "κάνουμε" τίποτα. Εμείς μια απλή προσφυγή θα κάνουμε, ζητώντας από το δικαστήριο να κρίνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4999 στις: Απρίλιος 28, 2016, 12:28:38 μμ »
Η μόνη λύση είναι να γίνει ασεπ, γραπτός διαγωνισμός ή προσμετρηση προσόντων. Τα ακαδημαϊκά κριτηρια ο κύριος υπουργός τα ξέχασε άραγε στη διάταξη που είχε προτεινει; Μόνο στην Ελλάδα αυτά...
Συνάδελφε, επείδη περισσότερο διαβάζω παρά γράφω εδώ μέσα έχω διαπιστώσει το εξής:
α) Ξεχνάμε πως ο νούμερο 1 στόχος πρέπει να είναι οι μαζικοί διορισμοί!
β) Νέος γραπτός ΑΣΕΠ συμφέρει μόνο όσους δεν πρόλαβαν να δώσουν, αλλά δεν πρόλαβαν ούτε να εργαστούν.  Η προηγούμενη επιτυχία σε ΑΣΕΠ πρέπει να προσμετράται με κάποιον τρόπο. Ίσως ολόκληρος ο  βαθμός επί κάποιο συντελεστή ανάλογα με την παλαιότητά του (π.χ επί 1,3 ο πιο πρόσφατος, επί 0,7 ο προηγούμενος) .
γ) Τα ακαδημαϊκά και κοινωνικά κριτήρια πρέπει να είναι παραπάνω από 1-2 που έθετε ο Φίλης. Για παράδειγμα, ολόκληρη η πραγματική προϋπηρεσία, βαθμός πτυχίου, έτη κτήσης πτυχίου, άλλα ακαδημαϊκά και κοινωνικά κριτήρια (τίτλοι σπουδών, ειδ. κατηγ, κλπ). Αν ο γραπτός ΑΣΕΠ πολλαπλασιαστεί με συντελεστή ανάλογα με την παλαιότητα του διαγωνισμού, δεν υπάρχει καμία ανάγκη για πλαφόν στην προϋπηρεσία.
δ) Σε περίπτωση που αποφασιστεί να γίνει νέος ΑΣΕΠ, αυτός να έχει μειωμένη βαρύτητα (π.χ. προσαύξηση 30% των μορίων)και να δίνει μόνο ευκαιρία σε άτομα που δεν είχαν δώσει ως τώρα, απλά  να αυξήσουν τις πιθανότητες να εργαστούν, ωστέ να μη θίγονται και όσοι περιμένουν τόσα χρόνια. 
Είναι ένα σχέδιο στο πόδι με βάση όσα έχω ακούσει εδώ μέσα, αλλά μου φαίνεται πιο σοβαρό από το σχέδιο Φίλη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2016, 01:00:58 μμ από t_p_m »

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5000 στις: Απρίλιος 28, 2016, 12:52:54 μμ »
συγνώμη αλλά μάλλον κάτι δεν κατάλαβα.... το μόνο που έγινε πέρσι ήταν να μπλοκάρει στο κομμάτι που δεν είχε βγει φεκ... κάτι το διαδικαστικό.... δεν μπλόκαραν οι πίνακες, καθυστέρησαν γιατί έγιναν ξανά οι δηλώσεις ..... κάνω λάθος;
Νομιζω μια χαρα τα λες αλλα φαινονται λεπτομερειες σε καποιους...
Συνάδελφε, επείδη περισσότερο διαβάζω παρά γράφω εδώ μέσα έχω διαπιστώσει το εξής:
α) Ξεχνάμε πως ο νούμερο 1 στόχος πρέπει να είναι οι μαζικοί διορισμοί!
β) Νέος γραπτός ΑΣΕΠ συμφέρει μόνο όσους δεν πρόλαβαν να δώσουν, αλλά δεν πρόλαβαν ούτε να εργαστούν.  Η προηγούμενη επιτυχία σε ΑΣΕΠ πρέπει να προσμετράται με κάποιον τρόπο. Ίσως ολόκληρος ο  βαθμός επί κάποιο συντελεστή ανάλογα με την παλαιότητά του (π.χ επί 1,3 ο πιο πρόσφατος, επί 0,7 ο προηγούμενος) .
γ) Τα ακαδημαϊκά και κοινωνικά κριτήρια πρέπει να είναι παραπάνω από 1-2 που έθετε ο Φίλης. Για παράδειγμα, ολόκληρη η πραγματική προϋπηρεσία, βαθμός πτυχίου, έτη κτήσης πτυχίου, άλλα ακαδημαϊκά κριτήρια (τίτλοι σπουδών, ειδ. κατηγ, κλπ). Αν ο γραπτός ΑΣΕΠ πολλαπλασιαστεί με συντελεστή ανάλογα με την παλαιότητα του διαγωνισμού, δεν υπάρχει καμία ανάγκη για πλαφόν στην προϋπηρεσία.
δ) Σε περίπτωση που αποφασιστεί να γίνει νέος ΑΣΕΠ, αυτός να έχει μειωμένη βαρύτητα (π.χ. προσαύξηση 30% των μορίων)και να δίνει μόνο ευκαιρία σε άτομα που δεν είχαν δώσει ως τώρα, απλά  να αυξήσουν τις πιθανότητες να εργαστούν, ωστέ να μη θίγονται και όσοι περιμένουν τόσα χρόνια. 
Είναι ένα σχέδιο στο πόδι με βάση όσα έχω ακούσει εδώ μέσα, αλλά μου φαίνεται πιο σοβαρό από το σχέδιο Φίλη.
Να μην σου φαινεται μονο , φυσικα και ειναι πιο σοβαρο,διοτι επειδη διορισμοι δεν βλεπω να γινονται θα καταντησουμε να δινουμε ΑΣΕΠ για να ειμαστε αναπληρωτες για 2 χρονια... μιλαμε για παρανοια.Στον υπολοιπο δημοσιο τομεα  που γινεται αυτο??Κι εμεις θα το ανεχτουμε?Μιλαμε για ατομα ακομα και 50 χρονων με πτυχια, μεταπτυχιακα, 1-2 ΑΣΕΠ ,προυπηρεσια,δηλαδη τι αλλο πρεπει να αποδειξουν?Ελεος.

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5001 στις: Απρίλιος 28, 2016, 12:56:56 μμ »
Νομιζω μια χαρα τα λες αλλα φαινονται λεπτομερειες σε καποιους...Να μην σου φαινεται μονο , φυσικα και ειναι πιο σοβαρο,διοτι επειδη διορισμοι δεν βλεπω να γινονται θα καταντησουμε να δινουμε ΑΣΕΠ για να ειμαστε αναπληρωτες για 2 χρονια... μιλαμε για παρανοια.Στον υπολοιπο δημοσιο τομεα  που γινεται αυτο??Κι εμεις θα το ανεχτουμε?Μιλαμε για ατομα ακομα και 50 χρονων με πτυχια, μεταπτυχιακα, 1-2 ΑΣΕΠ ,προυπηρεσια,δηλαδη τι αλλο πρεπει να αποδειξουν?Ελεος.

Μήπως τότε να στραφούμε στον σκοπό του νήματος και να φτιάξουμε εδώ μέσα ένα σύστημα διορισμών που να καλύπτει αρκετά όλους; Έπειτα να το προωθήσουμε στο υπουργείο με κάποιο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος SAKIS1971

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5002 στις: Απρίλιος 28, 2016, 12:58:11 μμ »
μου αρέσεις! για το καλό τους θα το κάνουμε! αν ήμουν ιδιωτικός δεν θα με έπειθε η επίκληση στην νομιμότητα, το ψευδώνυμο σου βλέπεις δεν εμπνέει εμπιστοσύνη  ;)

πάντως ένα στατιστικό να δούμε πόσοι είναι αυτοί οι ιδιωτικοί και σε ποιους κλάδους θα ήταν καλό να γίνει.... γιατί νομίζω αφορά λίγους και σε ακόμα λιγότερους κλάδους....
Πάρτε λοιπόν ένα στατιστικό πε02 137 άτομα από ιδιωτικά 14 από αυτά έχουν ασεπ στις πρώτες θέσεις από αυτούς μόρια 280 περίπου.
Μεταφράζονται σε 28 χρόνια δουλειάς δηλαδή μετά το πτυχίο απευθείας δουλειά και μετά την απόλυση απευθείας αναπληρωτής.Ωραίο δεν ακούγετε;

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5003 στις: Απρίλιος 28, 2016, 01:11:51 μμ »
Να οργανωθούμε για να κλείσει κάποια στιγμή το "παραθυράκι" των ιδιωτικών.

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5004 στις: Απρίλιος 28, 2016, 01:12:12 μμ »
και μολις εξοντωσετε τους ιδιωτικους κατι θα βρειτε για να φαγωθειτε μεταξυ σας ......δε σας φοβαμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μας εγκαλείς για "φαγωμάρα";Γιατί συνάδελφε;Δε χαίρεσαι που ενημερώνεσαι για τις προθέσεις  των συναδέλφων σου;Ο διάλογος που διεξάγεται  εδώ σου δίνει αυτή την ευκαιρία.Εξάλλου, συγκριτικά με το ύφος σου,έχεις λάβει πολύ πολιτισμένες απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5005 στις: Απρίλιος 28, 2016, 01:12:41 μμ »
Να οργανωθούμε για να κλείσει κάποια στιγμή το "παραθυράκι" των ιδιωτικών.
+++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5006 στις: Απρίλιος 28, 2016, 01:16:21 μμ »
Λοιπόν, κάθε σχόλιο επιθυμητό.. Το εξέλιξα λίγο και κατέληξα εδώ.

Πρόταση για νέο σχέδιο διορισμών
Μοριοδότηση υποψηφίων
α) Επιτυχία ΑΣΕΠ 
i) ΑΣΕΠ 2008:   Ολόκληρος ο βαθμός επί 1,3
ii) ΑΣΕΠ 2006: Ολόκληρος ο βαθμός επί 0,7
iii) ΑΣΕΠ 2004: Ολόκληρος ο βαθμός επί 0,3
iv) ΑΣΕΠ 2002: Ολόκληρος ο βαθμός επί 0,1

β) Προϋπηρεσία: Ολόκληρη η πραγματική υπηρεσία ως αναπληρωτής εκπαιδευτικός επί 1.
Προϋπηρεσία από ιδιωτικά σχολεία, ενισχυτική κλπ.  επί 0,5

γ) Ακαδημαϊκά κριτήρια:
i) Βαθμός πτυχίου: 1 μόριο για κάθε βαθμό πάνω από το 5. Να υπολογίζονται και τα δεκαδικά ως το 2ο δεκαδικό ψηφίο.
ii) Μεταπτυχιακό: 2 μόρια για μονετούς φοίτησης, 3 μόρια για διετούς φοίτησης.
iii) Διδακτορικό: 5 μόρια για αναγνωρισμένο διδακτορικό.
iv) Ξένες γλώσσες:  Πολύ καλή γνώση 0,5 μόρια , άριστη γνώση 1 μόριο.

δ)Κοινωνικά κριτήρια:
i)1 μόριο για κάθε έτος από την κτήση πτυχίου
ii)2 μόρια για κάθε έτος ανεργίας
iii) 30 μόρια για 67% αναπηρία ή βαριά μη ιάσιμη νόσο.
iv) 2 μόρια για κάθε ανήλικο τέκνο που έχει ο υποψήφιος

ε) Νέος ΑΣΕΠ ανά διετία στη μορφή του τεστ δεξιοτήτων μόνο για προσαύξηση μορίων (ανώτατο όριο τα 40 μόρια).

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5007 στις: Απρίλιος 28, 2016, 01:22:16 μμ »
Δεν κατάλαβα... Υπονοείς ότι οι ιδιωτικοί συνάδελφοι ξέρουν ότι είναι παράνομοι (αντισυνταγματικοί) και θέλουν να συνεχίσουν να το εκμεταλλεύονται; Γιατί αν δεν ισχύει αυτό, δε θα έπρεπε να θέλουν και οι ίδιοι να ξέρουν αν βασίζονται σε νόμιμες διατάξεις ή όχι; Εγώ έχω δυσπρόσιτα. Λέω όμως ότι δε ξέρω αν το να μετράνε διπλά είναι συνταγματικό ή όχι και θα ήθελα να το ξέρω, ώστε να μη μπορεί να γυρίσει κανένας μετά και να μου πει ότι πατούσα πάνω σε άλλους. Το βρίσκεις παράλογο; Άσε που δε θα "κάνουμε" τίποτα. Εμείς μια απλή προσφυγή θα κάνουμε, ζητώντας από το δικαστήριο να κρίνει.

όχι δεν υπονοώ κάτι για τους συναδέλφους... για εσένα υπονοώ  :) να κάνεις όσες προσφυγές θες και σηκώνει η τσέπη σου, αλίμονο μια απλή προσφυγή θα κάνεις άλλωστε.... μετά σειρά έχουν οι τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, ειδικές κατηγορίες και γενικά ότι διαφοροποιείται από την αφεντιά σου... σου προτείνω εναλλακτικό ψευδώνυμο το judge dread


Πάρτε λοιπόν ένα στατιστικό πε02 137 άτομα από ιδιωτικά 14 από αυτά έχουν ασεπ στις πρώτες θέσεις από αυτούς μόρια 280 περίπου.
Μεταφράζονται σε 28 χρόνια δουλειάς δηλαδή μετά το πτυχίο απευθείας δουλειά και μετά την απόλυση απευθείας αναπληρωτής.Ωραίο δεν ακούγετε;

ωραία 137 νοματαίοι.... από τις άλλες ειδικότητες ? ας πούμε στο σύνολο 200+ άνθρωποι?.... αν σκεφτείς ότι είναι καμιά 100.000 οι αιτήσεις μιλάμε  για το 0,2%..... δηλαδή στο σύνολο δεν είναι τίποτα.... κάτι μου λέει ότι αφορά κυρίως τους φιλολόγους.....
anyway αν νομίζεις ότι είναι αντισυνταγματικό μίλα με τον judge dread να κάνετε μαζί την προσφυγή να μειωθεί και το κόστος.

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5008 στις: Απρίλιος 28, 2016, 01:37:00 μμ »
Μας εγκαλείς για "φαγωμάρα";Γιατί συνάδελφε;Δε χαίρεσαι που ενημερώνεσαι για τις προθέσεις  των συναδέλφων σου;Ο διάλογος που διεξάγεται  εδώ σου δίνει αυτή την ευκαιρία.Εξάλλου, συγκριτικά με το ύφος σου,έχεις λάβει πολύ πολιτισμένες απαντήσεις.
καθολου δε σε εγκαλω.....απλα τρομαζω λιγο με την εχθροτητα σας προς τους ιδιωτικους....αλλα και με την αδυναμια σας να εκτιμησετε σωστα μια κατασταση...απλα βλεπετε το τυρακι χωρις να βλεπετε τη φακα...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.....ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ.....ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ...και να φυγουμε εμεις απο τη μεση ειμαστε απειροελαχιστοι...δεν σωζεται τιποτε

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5009 στις: Απρίλιος 28, 2016, 01:44:20 μμ »
Λοιπόν, κάθε σχόλιο επιθυμητό.. Το εξέλιξα λίγο και κατέληξα εδώ.

Πρόταση για νέο σχέδιο διορισμών
Μοριοδότηση υποψηφίων
α) Επιτυχία ΑΣΕΠ 
i) ΑΣΕΠ 2008:   Ολόκληρος ο βαθμός επί 1,3
ii) ΑΣΕΠ 2006: Ολόκληρος ο βαθμός επί 0,7
iii) ΑΣΕΠ 2004: Ολόκληρος ο βαθμός επί 0,3
iv) ΑΣΕΠ 2002: Ολόκληρος ο βαθμός επί 0,1

β) Προϋπηρεσία: Ολόκληρη η πραγματική υπηρεσία ως αναπληρωτής εκπαιδευτικός επί 1.
Προϋπηρεσία από ιδιωτικά σχολεία, ενισχυτική κλπ.  επί 0,5

γ) Ακαδημαϊκά κριτήρια:
i) Βαθμός πτυχίου: 1 μόριο για κάθε βαθμό πάνω από το 5. Να υπολογίζονται και τα δεκαδικά ως το 2ο δεκαδικό ψηφίο.
ii) Μεταπτυχιακό: 2 μόρια για μονετούς φοίτησης, 3 μόρια για διετούς φοίτησης.
iii) Διδακτορικό: 5 μόρια για αναγνωρισμένο διδακτορικό.
iv) Ξένες γλώσσες:  Πολύ καλή γνώση 0,5 μόρια , άριστη γνώση 1 μόριο.

δ)Κοινωνικά κριτήρια:
i)1 μόριο για κάθε έτος από την κτήση πτυχίου
ii)2 μόρια για κάθε έτος ανεργίας
iii) 30 μόρια για 67% αναπηρία ή βαριά μη ιάσιμη νόσο.
iv) 2 μόρια για κάθε ανήλικο τέκνο που έχει ο υποψήφιος

ε) Νέος ΑΣΕΠ ανά διετία στη μορφή του τεστ δεξιοτήτων μόνο για προσαύξηση μορίων (ανώτατο όριο τα 40 μόρια).

Aν δεν κάνουν γραπτό και κάνουν ασέπ με μοριοδότηση (που το εκάστοτε υπουργικό team ΠΙΈΖΕΤΑΙ για κατάργηση του γραπτού) .....το θεωρώ πάρα πολύ καλό!!!!!!!!!!!!!
Μπράβο σου.....(υπόψην δεν με φωτογραφίζει η πρόταση του μέλους)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2016, 01:46:04 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5010 στις: Απρίλιος 28, 2016, 01:54:47 μμ »
όχι δεν υπονοώ κάτι για τους συναδέλφους... για εσένα υπονοώ  :) να κάνεις όσες προσφυγές θες και σηκώνει η τσέπη σου, αλίμονο μια απλή προσφυγή θα κάνεις άλλωστε.... μετά σειρά έχουν οι τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, ειδικές κατηγορίες και γενικά ότι διαφοροποιείται από την αφεντιά σου... σου προτείνω εναλλακτικό ψευδώνυμο το judge dread


ωραία 137 νοματαίοι.... από τις άλλες ειδικότητες ? ας πούμε στο σύνολο 200+ άνθρωποι?.... αν σκεφτείς ότι είναι καμιά 100.000 οι αιτήσεις μιλάμε  για το 0,2%..... δηλαδή στο σύνολο δεν είναι τίποτα.... κάτι μου λέει ότι αφορά κυρίως τους φιλολόγους.....
anyway αν νομίζεις ότι είναι αντισυνταγματικό μίλα με τον judge dread να κάνετε μαζί την προσφυγή να μειωθεί και το κόστος.
Aυτό που κάνεις είναι απαράδεκτο.Παριστάνεις τον ενωτικό,αποκαλείς όλους τους συναδέλφους σου ηλίθιους επειδή δεν ξεσηκώνονται για μαζικούς διορισμούς , σ' ενοχλεί τάχα ο υπουργός που κάνει ελιγμούς και εμπαίζει την εκπαιδευτική κοινότητα και την ίδια στιγμή ειρωνεύεσαι αυτούς που διεκδικούν το δίκιο τους δικαστικά ,ενώ λες ακριβώς το αντίθετο.Ρίχνεις συνέχεια τη μπάλα στην εξέδρα μιλώντας για την τακτική του υπουργού,ενω ξέρεις καλά ότι το θέμα είναι άλλο.Ακόμα κι αν  ΕΝΑΣ συνάδελφος σου   αδικούνταν θα έπρεπε να σε καίει.Εν γνώσει μου τσίμπησα ,γιατί αυτο που κάνεις είναι ξεκάθαρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2016, 01:57:28 μμ από martha.fa »

Αποσυνδεδεμένος Hraklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5011 στις: Απρίλιος 28, 2016, 02:02:47 μμ »
Μήπως τότε να στραφούμε στον σκοπό του νήματος και να φτιάξουμε εδώ μέσα ένα σύστημα διορισμών που να καλύπτει αρκετά όλους; Έπειτα να το προωθήσουμε στο υπουργείο με κάποιο τρόπο.

Συνάδελφοι έχουμε καεί στο διάλογο. ώρα για πράξη. Προτείνω να καταθέσει ο καθένας την άποψή του για μόρια ανά τομέα (Ασεπ, προυπηρεσία, κοινωνικά κριτήρια, έτος κτήσης πτυχίου, πρόσθετα ακαδημαϊκά προσόντα κ.α) σεβόμενοι την ισχύουσα νομοθεσία και τον κάθε συνάδελφο. Αν παραχθεί ένα αποτέλεσμα να γίνει  πρόταση προς τον υπουργό για να πάρει την μορφή μόνιμου και ισχύοντα για όλους νόμο χωρίς εξαιρέσεις.
Ας ανοίξει ένα ειδικό forum για κατάθεση απόψεων από όλους. Άμεση δημοκρατία από τους άμεσα ενδιαφερόμενους. Με καλή πίστη και αίσθηση δικαίου. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160216
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 685
Σύνολο: 692

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.