*

Αποστολέας Θέμα: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας  (Αναγνώστηκε 12982 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 10:59:55 μμ »
Και επίσης δεν είπα ΠΟΤΕ να προηγούνται σε έναν ΑΣΕΠ ειδικής οι έχοντες σεμινάρια...μην τρελαθούμε τώρα!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:44 »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 11:07:30 μμ »
Συμφωνούμε εν μέρη:

Οι υποτροφίες προσφέρονται για να καλύψουν τα δίδακτρα πρωτίστως και όχι τις πρώτες σου ανάγκες για φαγητό κ.τ.λ. Δεύτερον αν έχεις υποτροφία ΑΠΑΛΛΑΣΣΕΣΑΙ ΑΠΟ ΔΙΔΑΚΤΡΑ σύμφωνα με το νόμο, άρα στο μεταπτυχιακό του Βόλου σου μένουν 400 περίπου ευρώ από το ΙΚΥ το μήνα στην τσέπη όχι για τα δίδακτρα, αλλά για τις ανάγκες σου. Τρίτον οι υποτροφίες του ΙΚΥ στην Αγγλία είναι πολύ καλύτερες από την Ελλάδα και σου φτάνουν σίγουρα να καλύψεις τα δίδακτρα του πανεπιστημίου και μάλιστα σου μένουν και χρήματα στη τσέπη. Άσε που αν καταφέρεις και πάρεις υποτροφία από το ίδιο πανεπιστήμιο της Αγγλίας δεν τους δίνεις  ευρώ.

Όλα αυτά όμως προϋποθέτουν κάτι: να στρώσει κάποιος το κ...ο του να πάρει την υποτροφία.

 Δεν διαφωνώ με τα σεμινάρια, αν έχεις δώστα να τα κάνεις. Διαφωνώ όμως στο να προηγούνται αυτοί που τα έχουν, μιας και δεν δίνεται δυνατότητα παρακολούθησης σε αυτούς που δεν έχουν χρήματα και γενικότερα τα σεμινάρια τα συγκεκριμένα ούτε διατριβή περιλαμβάνουν ούτε εξετάσεις μαθημάτων που έχει ένα μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 11:14:16 μμ »
Εν τέλει καλά που το συζητήσαμε γιατί κι εγώ δεν ήξερα αυτές τις λεπτομέρειες για το ΙΚΥ....αν είναι έτσι έχει καλώς...τον κ........ο μου όπως κατάλαβες ξέρω να τον στρώνω.....

Εννοείται πως τα σεμινάρια είναι για να καταλάβεις εντελώς πάνω πάνω τι εστί ειδική αγωγή.....δεν είπα ποτέ το αντίθετο...αν και μια χαρά τα κατάφερα στο ΕΕΕΕΚ που ήμουν γιατί ήμουν πρόθυμη,συμβουλεύτηκα μεταπτυχιακούς και την ψυχολόγο του σχολείου με αποτέλεσμα ο διευθυντής να με θέλει ξανά εκει....

Από κει και πέρα όμως...άσε με να έχω και την επιφύλαξή μου για την ποιότητα ορισμένων μεταπτυχιακών στην Αγγλία...μου χουν πει περιπτώσεις που τραβούσα τα μαλλιά μου...και όπως σου είπα και πριν...άλλο το ελληνικό μεταπτυχιακό που κρατάει 2μιση χρόνια και σε περνάνε κόσκινο για να μπεις...κι άλλο το λίγων μηνών....... ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 11:40:40 μμ »
Η Αγγλία γενικότερα έχει άλλη αντίληψη στις σπουδές που ειδικά στα μεταπτυχιακά με βρίσκει σύμφωνο. Τους Άγγλους τους ενδιαφέρουν γρήγορα προγράμματα εξειδίκευσης, διάρκειας τα περισσότερα 1 έτους. Υπάρχουν βέβαια και τα part time (σου δίνουν τη δυνατότητα να δουλεύεις παράλληλα) που διαρκούν 2 χρόνια. Υπόψιν ότι το ΔΟΑΤΑΠ στην Ελλάδα αναγνωρίζει τα master που ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 ΕΤΟΣ. Όσα έχουν μικρότερη (ελάχιστα αναγνωρισμένα πανεπιστήμια στο εξωτερικό έχουν master λιγότερο από 1 έτος) δεν αναγνωρίζονται καν. Δεν νομίζω οι Άγγλοι να είναι ηλίθιοι μιας και τα περισσότερα προγράμματα σπουδών έχουν άμεση σχέση με την αγορά εργασίας και έχουν και απορρόφηση από τους εργοδότες.

Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι διαφορετικά: τους αρέσει να ταλαιπωρούν τους φοιτητές με μακροχρόνια προγράμματα και σπουδές που τα περισσότερα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, τουλάχιστον στο ιδιωτικό τομέα. Εγώ έχω master στην ειδικότητά μου από ελληνικό πανεπιστήμιο και τέλειωσα σε 3 χρόνια, όχι γιατί δεν διάβαζα, αλλά γιατί δεν με άφηναν να το πάρω!!!!!!!!!!!!!! Τι εννοώ:
Οι καθηγητές στην Ελλάδα βλέπουν τους μεταπτυχιακούς ως δούλους τους. Τους λένε, αμα θες μεταπτυχιακό, θέλω δημοσιευση σε ξένο αναγνωρισμένο περιοδικό και θέλω και άλλα και άλλα και άλλα. Φυσικά με τις υποδομές που έχει το ελληνικό πανεπιστήμιο όλα αυτά για να γίνουν θέλουν τουλάχιστον 2 με 3 χρόνια. Φυσικά ο λόγος προφανής που θέλουν δημοσιεύσεις ειδικά τα μέλη ΔΕΠ χαμηλής βαθμίδας: μα για να ανέβουν βαθμίδες με τις πλάτες μεταπτυχιακών. Αυτός είναι και ο λόγος που τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα διαρκούν 2 και 3 χρόνια. Διότι οι φοιτητές με το που μπαίνουν αρχίζουν και τη διατριβή τους συνήθως, η οποίοι με όλες αυτές τις απαιτήσεις που έχουν οι επιβλέποντες καθηγητάδες θα πάρει τουλάχιστον 2 με 3 χρόνια.
Βέβαια είναι και θέμα προσωπικής εργασίας του καθενός,αλλά 2 χρόνια παραείναι για master.

Στην Αγγλία που κάνουν και πιο εύκολα δημοσιεύσεις σε ξένα περιοδικά ένας φοιτητής τελειώνει μεταπτυχιακό και διδακτορικό σε 4 χρόνια, στην Ελλάδα τα τελειώνει σε 8 χρόνια!!!!!!!! Οι Άγγλοι σου λένε άμα δεν τελειώσεις σε 1 χρόνο πέρνεις πόδι, διότι καταλαμβάνεις π.χ. το χώρο του εργαστηρίου και θέλω να πάρω άλλον, ενώ οι Έλληνες καθηγητές σου λένε "κάτσε και άλλο, μα που θα ξαναβρώ δούλους να μου κάνουν δημοσιεύσεις"

Ελλάδα: η χώρα του παραλόγου και της εκμετάλλευσης σε όλα τα επίπεδα

Αυτή είναι η πραγματικότητα της μεταπτυχιακής εκπαίδευσης στην Ελλάδα. Άλλωστε τα λέει όλα το πόρισμα κόλαφος που έβγαλε η επιτροπή αξιολόγησής για τα ελληνικά πανεπιστήμια, όπου χαρακτηρίζει τα μεταπτυχιακά χρονοβόρα, χωρίς αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας και μάλιστα σε αριθμούς διπλάσια και τριπλάσια από άλλες χώρες (το κάθε τμήμα πανεπιστημίου σε κάθε κορφοβούνι και το κάθε ΤΕΙ έχει και από τουλάχιστον 5 μεταπτυχιακά).

Φυσικά πέρα από τις δημοσιεύσεις που θέλουν τα μέλη ΔΕΠ ο δεύτερος λόγος που υπάρχουν τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα είναι τα δίδακτρα που πληρώνει κάποιος. Όσο πιο πολύ διαρκεί ένα μεταπτυχιακό, τόσο πιο πολλά χρήματα. Ωραίο ζεστό χρήμα, εύκολο. Μα με τόσα χρήματα που έχουν πάρει μιας και στην Ελλάδα 1 στους 4 έχει master θα έπρεπε να είχαν φτιάξει υποδομές επιπέδου MIT στην Ελλάδα.

ΣΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΥΡΙΑ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΛΑΒΕΤΕ ΜΕΤΡΑ;;;

Ή σας ενδιαφέρει να ιδρύσετε και άλλα μεταπτυχιακά χωρίς κανένα αντίκρυσμα, αλλά απλά και μόνο για μόρια στο ΑΣΕΠ;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2010, 11:55:51 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:44 »

Αποσυνδεδεμένος schooligan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 12:40:11 πμ »
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!!
1. Οι έχοντες μεταπτυχιακό τα βάζουν με τους έχοντες σεμινάριο  
2. Όσοι έκαναν μεταπτυχιακό στην Ελλάδα κατηγορούν (ενίοτε μαζί με τους σεμιναριούχους) όσους έκαναν μεταπτυχιακό στο εξωτερικό
3. Αυτοί που θέλουν Ασεπ γιατί έχουν επιτυχίες τα βάζουν με αυτούς που δε θέλουν Ασεπ γιατί τους φαίνεται βουνό
4. Αυτοί που δε μπόρεσαν να εξειδικευτούν κάπως τα βάζουν με τους άλλους που εξειδικεύτηκαν
5. Αυτοί που τελείωσαν στο Βόλο έχουν παράπονα για την κατάταξη τους σε σχέση με τους υπόλοιπους
6. Κάποιοι αγαπάνε την ειδική αγωγή, είναι αφοσιωμένοι σε αυτή και κατακρίνουν όσους περνούν να πουν ένα γεια και πάνε στη γενική (από δω η γυναίκα μου και από δω το αίσθημά μου δηλαδή...)
7. ............(Κάποια ακόμα κόντρα θα μου διαφεύγει)
Ηρεμήστε βρε πατριώτες, εντάξει για μια θέση στον ήλιο παλεύουμε όλοι (άσχετα αν δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα), αλλά μα μην ακυρώνουμε και την προσπάθεια του άλλου επειδή μας βολεύει. Για τα σεμινάρια φταίνε αυτοί που τα οργάνωσαν και αυτοί που στην αρχή τα αναγνώρισαν. Παντως δε φταίνε αυτοί που πιστεψαν σε ένα καλύτερο αύριο και για να τα παρακολουθήσουν άφηναν την οικογένεια ή έψαχναν χρήματα κλπ κλπ Το ίδιο και για τα μεταπτυχιακά έξω, εργασίες 20.000 λέξεων  και παρουσιάσεις στα αγγλικά δε γίνονται αν δε στρώσεις τον κ.. σου. Άμα αρχίσουμε τώρα να λέμε ποιος είναι καλύτερος δάσκαλος, ποιος ξέρει πιο πολλά ή ποιος αγαπάει την ειδική δεν θα τελειώσουμε ποτέ. Στην τελική ας είμαστε μετριοπαθείς κι ας το αφήσουμε αυτό στην κρίση των μαθητών μας...Δάσκαλε που δίδασκες...!!!
Πάντως δε γράφω συχνά στο φόρουμ (τώρα δεν άντεξα τα γραψα μαζεμενα!!) και δε σκοπεύω να μπω σε προσωπική αντιπαράθεση με κανένα...Ο καθένας έχει τα δίκια του οκ αλλά όχι και να ακυρώνει τους άλλους (σεμιναριούχους, μεταπτυχιακούς εντός, μεταπτυχιακούς εκτός, μεταπτυχιακούς εντός εκτός κι επι τα αυτά κλπ κλπ). Πάντως με τέτοια διχόνοια ομάδα δε γίνεται... Γι αυτό εξάλλου πάμε στην Ελλάδα απο το κακο στο χειρότερο ... γιατί τρωγόμαστε μεταξύ μας!! ;)
Κλείνοντας πιο χιουμοριστικά ένα έχω να πω:
Αδέρφια μη σφάζεστε, ενωθείτε!! Μια είναι η εχθρός ... και το όνομα αυτής Αννούλα Διαμαντοπούλου!!! ( ;D ;D) ΓΙΟΥΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Αποσυνδεδεμένος christina_k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 12:38:18 πμ »
Γεια σας!

Έλειπα αυτές τις ημέρες και δεν παρακολουθούσα την πορεία των συζητήσεων, αλλά όταν διάβασα τα posts στην αρχή απογοητεύτηκα, μετά γέλασα και στο τέλος, αποφάσισα να γράψω.

1. Δε μίλησα για δημιουργία "συλλόγου", αλλά για συνάντηση.
2. Ο "σύλλογος" των εκπαιδευτικών με μεταπτυχιακά στην ΕΑ δεν καλύπτει άλλους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι έχουν σεμινάριο ή 3ετή προϋπηρεσία στην ΕΑ. (Σημείωση1: είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού, Σημείωση2: το σεμινάριο είναι καλύτερο από το καθόλου σεμινάριο, όπως έχω ξαναγράψει, Σημείωση3: Εγώ δεν ξέρω και πολλούς Μαθηματικούς, Φυσικούς, Μουσικούς, Χημικούς, Πληροφορικάριους, Κοινωνιολόγους, Γεωπόνους κτλ... που να έχουν κάνει μεταπτυχιακό στην ΕΑ. Άρα ποιος καλύψει αυτές τις θέσεις; Οέο;)
3. Ο σύλλογος αποφοίτων του Βόλου, αφορά τους αποφοίτους του Βόλου (όπως φανερώνει και η ονομασία του).
4. Ναι, το Υπουργείο θέλει ΣΠΡΩΞΙΜΟ για τη στελέχωση των ειδικών σχολείων (Σπρώξιμο από εκπαιδευτικούς και γονείς ΜΑΖΙ!!!)
5. Δε θέλω να φτάσω 45 χρόνων και να ζητάω απόσπαση κάθε χρόνο σε σχολεία της ΕΑ!!!

ΑΥΤΑ!

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 08:32:35 πμ »
συμφωνω μαζι σου απολυτα και επαυξανω...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 09:08:45 πμ »
Γεια σας!

Έλειπα αυτές τις ημέρες και δεν παρακολουθούσα την πορεία των συζητήσεων, αλλά όταν διάβασα τα posts στην αρχή απογοητεύτηκα, μετά γέλασα και στο τέλος, αποφάσισα να γράψω.

1. Δε μίλησα για δημιουργία "συλλόγου", αλλά για συνάντηση.
2. Ο "σύλλογος" των εκπαιδευτικών με μεταπτυχιακά στην ΕΑ δεν καλύπτει άλλους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι έχουν σεμινάριο ή 3ετή προϋπηρεσία στην ΕΑ. (Σημείωση1: είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού, Σημείωση2: το σεμινάριο είναι καλύτερο από το καθόλου σεμινάριο, όπως έχω ξαναγράψει, Σημείωση3: Εγώ δεν ξέρω και πολλούς Μαθηματικούς, Φυσικούς, Μουσικούς, Χημικούς, Πληροφορικάριους, Κοινωνιολόγους, Γεωπόνους κτλ... που να έχουν κάνει μεταπτυχιακό στην ΕΑ. Άρα ποιος καλύψει αυτές τις θέσεις; Οέο;)
3. Ο σύλλογος αποφοίτων του Βόλου, αφορά τους αποφοίτους του Βόλου (όπως φανερώνει και η ονομασία του).
4. Ναι, το Υπουργείο θέλει ΣΠΡΩΞΙΜΟ για τη στελέχωση των ειδικών σχολείων (Σπρώξιμο από εκπαιδευτικούς και γονείς ΜΑΖΙ!!!)
5. Δε θέλω να φτάσω 45 χρόνων και να ζητάω απόσπαση κάθε χρόνο σε σχολεία της ΕΑ!!!

ΑΥΤΑ!


Επείδή εγώ τα ανέφερα, και λυπάμαι που σε έκανα να γελάσεις.....
Να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Δεν μίλησα πουθενά για πιθανή ένταξη όλων των εκπαιδευτικών σε αυτούς τους συλλόγους. Είπα απλά να δείτε τι έχουν κάνει αυτοί και να συντονιστήτε. Μπορεί ήδη να έχετε καλυφθεί με τις δικές τους διεκδικήσεις (που δεν είναι όλες για προσωπικό συμφέρον αλλά και γιατο συμφέρον όλης της ΕΑ), μπορεί να καταφέρετε να συνεργαστείτε μαζί τους και να διεκδικήσετε κάτι συλλογικά.... Είναι πολλές οι δυνατότητες της συνεργασίας και της συνδιεκδίκησης!
Επίσης η ΠΕΣΕΑ, δεν ενδιαφέρεται μόνο για εκπαιδευτικούς με μεταπτυχιακό ή μόνο για αποφοίτους του Βόλου ή μόνο για αποφοίτους του Μακεδονίας ή μόνο για σεμιανριούχους. Η ΠΕΣΕΑ συνεργάζεται με τους συλλόγους γονέων και μαζί έχουν επικοινωνία με το υπουργείο και όλους τους φορείς έχοντας στο μυαλό τους, όχι το διορισμό μίας ή άλλη κατηγορίς εκπαιδευτικών, αλλά τα παιδιά και την ίδια την ΕΑ!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 10:39:43 πμ »
αυτό που λέει η emmaki είναι καλό. μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με το ΠΕΣΕΑ και να δούμε τι έχουν στο μυαλό τους και πως έχουν προωθήσει κάποια πράγματα ειδικότερα και με την ειδική αγωγή στη δευτεροβάθμια. δεν χάνουμε τίποτα. από εκεί και πέρα η christina_k επισημαίνει την ανάγκη να συναντηθούμε, (όχι μόνο για να γνωριστούμε), αλλά και για να συζητήσουμε θέματα που μας αφορούν και να θέσουμε τους προβληματισμούς μας και πως μπορούμε να κινηθούμε. το βρίσκω καλή ιδέα και θα συμμετάσχω όποτε αποφασιστεί!!!!

Αποσυνδεδεμένος snif

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 12:57:33 μμ »
..θα είναι καλό να γίνει η συνάντηση...δεν το συζητώ...και άμεσα...

κάτι άλλο που θα ήθελα να πω είναι οτι στις δευτεροβάθμιες έχουν γεμίσει με αποσπασμένους που τους έχουν γυρίσει απο γραφεία κ.α...οι β/θμιες αρκετές φορές, επειδή δεν ξέρουν τι να τους κάνουν, τους βάζουν σε εεεεκ και γενικά σε θέσεις ειδικής αγωγής(π.χ β/θμια Αρκαδίας και αρκετές άλλες)..


Αποσυνδεδεμένος epimenon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 12:38:10 πμ »
Γέμισε με αποσπασμένους και η Θεσσαλονίκη...και δεν εχουν ιδέα απο ειδική

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 02:01:07 πμ »
Γέμισε με αποσπασμένους και η Θεσσαλονίκη...και δεν εχουν ιδέα απο ειδική



τι εννοείς epimenon....γέμισε η Θεσ/νιη αποσπασμένους; που;

Αποσυνδεδεμένος lost in space

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 03:23:20 πμ »
κι εγώ την ίδια απορία έχω... δεν μπορώ να διανοηθώ ότι τοποθετούνται μόνιμοι συνάδελφοι της Δευτεροβάθμιας σε θέσεις Ειδικής Αγωγής, χωρίς να έχουν τα στοιχειώδη τυπικά προσόντα... αλλά ακόμα κι έτσι να είναι πού βρέθηκαν επιτέλους τόσοι υπεράριθμοι ώστε να τους στέλνουν σε ΕΕΕΕΚ και ΣΜΕΑ??? σε ό,τι αφορά τουλάχιστον τους φιλολόγους, μου φαίνεται αδιανόητο!!!

Αποσυνδεδεμένος christina_k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος ανα/των Ειδικής Αγωγής α/θμιας & β/θμιας
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 10:58:42 πμ »
Γεια και χαρά σε όλους!

Η συνάντηση της ομάδας ειδικής αγωγής θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου στις 17.00. Θα ενημερώσω για τον τόπο συνάντησης αμέσως μόλις εξασφαλίσουμε χώρο.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.