*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 665099 φορές)

0 μέλη και 24 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πολύ φοβάμαι οτι με τη μεταφορά προϋπηρεσίας από κλάδο σε κλάδο και με την αναγνώριση της ιδιωτικής προϋπηρεσίας κάποιων με μάστερ στην ειδική, δεν θα έχω ελπίδες διορισμού ούτε εγώ ως μαθηματικός ούτε η σύζυγος ως φιλόλογος με σχεδόν τα ίδια προσόντα με τα δικά μου. Γι' αυτό ρώτησα μπας και τραφώ/-ούμε οικογενειακώς με λίγες ελπίδες αυταπάτης. Να είσαι καλά πάντως, μου δίνεις κουράγιο.
Για μένα είσαι σίγουρα για διορισμό

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Marigo δες λιγο  inbox

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσο δεν υπάρχει εικόνα για τον αριθμό των συναδέλφων που θα εισχωρήσουν σε ψηλές θέσεις από τη γενική, είναι παρακινδυνευμένο να κάνουμε προβλέψεις.
Επίσης είναι σημαντικό να γίνει κατανομή θέσεων ανά ειδικότητα. Τι νόημα έχει να κάνεις υπολογισμούς αν δεν ξέρεις για παράδειγμα αν θα πάρει 150 ή 300 μαθηματικούς; Μόλις αναρτηθούν οι προσωρινοί θα αρχίσουν οι προφητείες περί κατανομής θέσεων ανά ειδικότητα.
Έχει δρόμο ακόμα.
Λίγη υπομονή μέχρι τους προσωρινούς και την κατανομή θέσεων από το υπουργείο και καλή τύχη σε όλους

xriana1

  • Επισκέπτης
Ερώτηση για όποιον έχει κάποιο διαισθητικό χάρισμα.
Με το νέο σύστημα, κάποιος μαθηματικός με 75 μήνες προϋπηρεσία με 2 μεταπτυχιακά (το ένα στην ειδική) και μια ξένη γλώσσα έχει ελπίδες για αναπληρωτής με την α' φάση;
 :'(
Περιγράφεις μια κατάσταση που σου δίνει χοντρικά 118 μόρια. Αυτά είναι μάλλον λίγα για μόνιμο διορισμό μαθηματικού. Η βάση διορισμού θα διαμορφωθεί περίπου στα 150 μόρια προσωπική εκτίμηση, ίσως και λίγο πιο κάτω. Για φιλολόγους ούτε συζήτηση. 118 μόρια μάχη για αναπλήρωση. Καλή τύχη πάντως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Προφανώς και ακόμα και στην Ειδική αναπληρωτές θα πάνε με παλιούς πίνακες και δεν θα ανοίξει και μύτη διοτι ο Γαβρόγλου τα είχε προβλέψει αυτά. Δεν υπάρχει προκ ΑΣΕΠ να βγάζει τόσο γρήγορα αποτελέσματα, ακόμα κ στην προκ ειδικής που υπληρχε το οπσυδ κλπ. Είναι βέβαιο, ότι ο καθένας θα έχει κάνει την πατατα του και θα κάνει ένσταση για το λόουερ, για το σεμινάριοκλπ.

Εχουμε 25/7. ΠΟΣΟ να δουλέψει αυτό το ελληνικό δημόσιο με τους μισούς αδειούχους για να τα κάνουν ΟΛΑ αυτά μέσα σε 30 μέρες εκ των οποίων ένα διβδόμαδο εκεί κοντα στης παναγίας δεν δουλεύει τίποτα?

Με προσωρινούς ΔΕΝ γίνεται να πάνε, θα υπάρξει ΧΑΟΣ μετά.


Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Περιγράφεις μια κατάσταση που σου δίνει χοντρικά 118 μόρια. Αυτά είναι μάλλον λίγα για μόνιμο διορισμό μαθηματικού. Η βάση διορισμού θα διαμορφωθεί περίπου στα 150 μόρια προσωπική εκτίμηση, ίσως και λίγο πιο κάτω. Για φιλολόγους ούτε συζήτηση. 118 μόρια μάχη για αναπλήρωση. Καλή τύχη πάντως.
Δηλαδή η βάση για διορισμούς φιλολόγων  που εκτιμάται ;

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με προσωρινους α φαση μπορει να παει με την προυποθεση ομως να βγουν οριστικα μεχρι νοεμβρη.Υπαρχουν πιεσεις απο 2 συγκεκριμενες ομαδες που και καλα ενδιαφερονται για εκπαιδευτικους να παμε με κλειστους γιατι δεν θελουν προσοντολογιο και κατα δηλωση τους να μην μπουν νεοι στο παιχνιδι(οσο τραγικο και να ακουγεται θελουν κλειστο επαγγελμα την ειδικη).Θα παει με παλιους ειναι σιγουρο.Γνωμη μου θα γινουν διορισμοι και θα καταργηθει ο νομος.Πιστευω οι πινακες θα κλειδωσουν για 2 -3 χρονια.Αυτα καλη δυναμη και υπομονη.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Με προσωρινους α φαση μπορει να παει με την προυποθεση ομως να βγουν οριστικα μεχρι νοεμβρη.Υπαρχουν πιεσεις απο 2 συγκεκριμενες ομαδες που και καλα ενδιαφερονται για εκπαιδευτικους να παμε με κλειστους γιατι δεν θελουν προσοντολογιο και κατα δηλωση τους να μην μπουν νεοι στο παιχνιδι(οσο τραγικο και να ακουγεται θελουν κλειστο επαγγελμα την ειδικη).Θα παει με παλιους ειναι σιγουρο.Γνωμη μου θα γινουν διορισμοι και θα καταργηθει ο νομος.Πιστευω οι πινακες θα κλειδωσουν για 2 -3 χρονια.Αυτα καλη δυναμη και υπομονη.

Αμα κανει τους διορισμούς και καταργήσει το ν. Γαβρόγλου, δεν έχει λόγο να μην κάνει κλήση αναπληρωτών κάθε άνοιξη με το προηγούμενο σύστημα. Αυτό πιστεύω ότι θα γίνει και του χρόνου στη γενική. Οι κλειδωμένοι βολεύουν για φέτος, αλλά μέχρι εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2019, 10:55:47 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μα υπαρχει και το ΣτΕ εκτος αν ητα παπατζα Γαβρογλου οτι και καλα το ΣτΕ πιεζει για αλλαγη συστηματος αν και δεν το πιστευω

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Μα υπαρχει και το ΣτΕ εκτος αν ητα παπατζα Γαβρογλου οτι και καλα το ΣτΕ πιεζει για αλλαγη συστηματος αν και δεν το πιστευω

Ναι σωστά, έχεις δίκιο. Απλά αναρωτιέμαι, αν καταργήσει τον ν. Γαβρόγλου πως θα προσλαμβάνει αναπληρωτές; Από τους πίνακες του 18-19; Και για πόσο καιρό θα γίνει ανεκτό αυτό; Όχι δικαστικά, αλλά από όλους εκείνους που κάνουν τώρα μεταπτυχιακά και δίνουν τα χρήματά τους.

Εκτός αυτού, ήδη πιστεύω τα σεμινάρια έχουν μειωμένη συμμετοχή (φαίνεται που παίρνουν συνεχώς παρατάσεις οι προθεσμίες τους), γιατί ποιος να κάνει τώρα αν είναι να μετρήσει μετά από 4 χρόνια. Υπάρχουν δηλαδή και οικονομικοί λόγοι να μην κλειδώσουν οι πινακες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2019, 10:56:55 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Ναι σωστά, έχεις δίκιο. Απλά αναρωτιέμαι, αν καταργήσει τον ν. Γαβρόγλου πως θα προσλαμβάνει αναπληρωτές; Από τους πίνακες του 18-19; Και για πόσο καιρό θα γίνει ανεκτό αυτό; Όχι δικαστικά, αλλά από όλους εκείνους που κάνουν τώρα μεταπτυχιακά και δίνουν τα χρήματά τους.

Εκτός αυτού, ήδη πιστεύω τα σεμινάρια έχουν μειωμένη συμμετοχή (φαίνεται που παίρνουν συνεχώς παρατάσεις οι προθεσμίες τους), γιατί ποιος να κάνει τώρα αν είναι να μετρήσει μετά από 4 χρόνια. Υπάρχουν δηλαδή και οικονομικοί λόγοι να μην κλειδώσουν οι πινακες.
Υπάρχουν ΜΟΝΟ οικονομικοί λόγοι. Οι άλλοι δεν νομίζω να ενδιαφέρουν τους πολιτικούς μιας και εδώ που έχουμε φτάσει, οποιαδήποτε πολιτική επιλογή θα έχει δικαιωμένους και αδικημένους.

Αυτοί που δίνουν τα χρήματά τους μπορεί να νιώσουν αδικημένοι, αυτοί που έδωσαν όμως χρόνια από την ζωή τους για τα ίδια ή και λιγότερα μόρια ενός μεταπτυχιακού και δεν έχουν χρόνο ή και χρήμα για μεταπτυχιακά, θα νιώσουν ανακουφισμένοι που θα μπορέσουν να δουλέψουν άλλη μια χρονιά. Όπως και αυτοί με ΑΣΕΠ που δεν θα δουν τα μόριά τους να πατώνουν, αν έχουν μπόλικα από επιτυχίες ΑΣΕΠ, διότι αυτά υποτίθεται ότι διαγράφονται (πρώην συνάδελφος που έχω στο μυαλό μου ως παράδειγμα, θα χάσει το 1/4 των μορίων του, θα πέσει κάτω από εμένα στον πίνακα, ενώ τώρα είναι από πάνω, αλλά είναι δίκαιο αυτό; ). Αυτά απλά τα αναφέρω ως μια διαφορετική οπτική.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Υπάρχουν ΜΟΝΟ οικονομικοί λόγοι. Οι άλλοι δεν νομίζω να ενδιαφέρουν τους πολιτικούς μιας και εδώ που έχουμε φτάσει, οποιαδήποτε πολιτική επιλογή θα έχει δικαιωμένους και αδικημένους.

Αυτοί που δίνουν τα χρήματά τους μπορεί να νιώσουν αδικημένοι, αυτοί που έδωσαν όμως χρόνια από την ζωή τους για τα ίδια ή και λιγότερα μόρια ενός μεταπτυχιακού και δεν έχουν χρόνο ή και χρήμα για μεταπτυχιακά, θα νιώσουν ανακουφισμένοι που θα μπορέσουν να δουλέψουν άλλη μια χρονιά. Όπως και αυτοί με ΑΣΕΠ που δεν θα δουν τα μόριά τους να πατώνουν, αν έχουν μπόλικα από επιτυχίες ΑΣΕΠ, διότι αυτά υποτίθεται ότι διαγράφονται (πρώην συνάδελφος που έχω στο μυαλό μου ως παράδειγμα, θα χάσει το 1/4 των μορίων του, θα πέσει κάτω από εμένα στον πίνακα, ενώ τώρα είναι από πάνω, αλλά είναι δίκαιο αυτό; ). Αυτά απλά τα αναφέρω ως μια διαφορετική οπτική.

Μα για την ειδική μιλάμε. Το μεταπτυχιακό δεν είναι προϋπόθεση ένταξης στον κύριο πίνακα;

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για ειδικη δεν ισχυουν αυτα που λες τα οποια ειναι σωστα ομως.

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι παλιοί πινακες θα ισχύσουν μέχρι την έκδοση των οριστικών πινακων, όπως ακριβώς προβλέπει ο νόμος. Από κει και έπειτα θα χρησιμοποιούνται οι καινούργιοι. Εκτός αν ψηφιστεί άλλος νόμος. Οι ομάδες μπορεί να λένε ό, τι θέλουν. Και εμένα με συμφέρει να ειμαι μόνη μου στον πίνακα και να μη μπει κανείς άλλος.

Στο μεταξύ η ολμε ζητά άνοιγμα των πινακων για να προσμετρηθει η προυπηρεσια του 2018-2019. Αν ανοίξει ο οπσυδ όμως δε μπορεί το άνοιγμα να αφορά μόνο την προϋπηρεσία...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 915
Σύνολο: 920

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.