*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 665128 φορές)

0 μέλη και 20 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κατανομή πότε?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2019, 03:07:35 μμ από skathari »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα
Ο πίνακας κατ 1 είναι με μεταπτυχιακο ειδικής και ο κατ2 όχι ;
Στους διορισμούς προηγούνται αυτοί του πίνακα 1;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα
Ο πίνακας κατ 1 είναι με μεταπτυχιακο ειδικής και ο κατ2 όχι ;
Στους διορισμούς προηγούνται αυτοί του πίνακα 1;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στον κύριο πίνακα (1_ΚΑΤ_ ) είναι όσοι έχουν μεταπτυχιακό ΕΑΕ ή συναφές αλλά και άλλοι που έχουν προσόντα όπως περιγράφονται αυτά στην εγκύκλιο (π.χ. πενταετή αποδεδειγμένη προϋπηρεσία στην ΕΑΕ).
Το skathari παρέθεσε σχετικά.
Με άλλα προσόντα όπως σεμινάρια, ή προϋπηρεσία τουλάχιστον ενός διδακτικού έτους (10 μήνες) στην ΕΑΕ ή άλλα, γίνεται η κατάταξη στον επικουρικό πίνακα (2_ΚΑΤ_).
Ναι, στους διορισμούς προηγούνται όσοι είναι στον κύριο πίνακα .

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2019, 03:37:32 μμ από LiK »

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Στις 5 προκηρύξεις ΕΑ/2019 πώς μπορεί να εφαρμοστεί αυτό αφού δεν έχει γίνει ακόμη η κατανομή των 4.500 θέσεων στις πολλές και διάφορες ειδικότητες που περιλαμβάνουν ; (ούτε καν ανά προκήρυξη)

Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο, διότι πολύ απλά -το ξαναγράφω-: Άλλη η νομοθεσία των διορισμών για τους εκπαιδευτικούς, άλλη για τις υπόλοιπες Προκηρύξεις του δημοσίου. Μην τα μπλέκετε. Δεν ισχύει στους εκπαιδευτικούς η εν λόγω διαδικασία. Στην απάντησή μου προς το μέλος που φαίνεται μάλλον να μυγιάζεται από γενικά σχόλια που έκανα σε σχόλιο του Leon21, την οποία παραθέτεις, δεν αναφέρομαι στις 5 Προκηρύξεις ΕΑ, αλλά στις υπόλοιπες Προκηρύξεις του ΑΣΕΠ. Το αναφέρω στην πρώτη περίοδο της παραγράφου.

Κι εγώ αυτό ήθελα να ρωτήσω τον rrrrrr. Ακόμη δεν έγινε η κατανομή. Οπότε ήλεγξε το ΑΣΕΠ όλες τις δεκάδες χιλιάδες αιτήσεις σε χρόνο πέντε μηνώ; Για 450 άτομα του πήρε πέρυσι δυο μήνες στους δικαστικούς διορισμούς.

Με βάση τη νέα -πρωτόγνωρη- διαδικασία που ακολουθήθηκε στην 3ΕΑ/2019, όπου τα δικαιολογητικά (μόνον) κατατέθηκαν στις Δ/νσεις Εκπ/σης και όχι στο ίδιο το ΑΣΕΠ, οι χρόνοι ελέγχου νομιμότητας του ΑΣΕΠ βαίνουν κατά τι μειούμενοι, (ωστόσο, όχι τόσο ώστε η Αρχή να φτάνει να εκδίδει προσωρινούς σε... 11 μέρες! ;D ). Συνεπώς, το ίδιο το ΑΣΕΠ έκρινε το τί είδους έλεγχο και στάδια ελέγχου θα ακολουθούσε για την Προκήρυξη 3ΕΑ/2019. Η διενέργεια του ελέγχου καθεαυτήν δεν αμφισβητείται σε κάθε περίπτωση. Μην τα μπλέκεις, άλλο πράμα ο έλεγχος νομιμότητας για την κατάρτιση πινάκων στις διαδικασίες μιας Προκήρυξης κι άλλο ο έλεγχος γνησιότητας δικαιολογητικών για μόνιμο διορισμό. Διαφορετικές διαδικασίες. Έχω αναφερθεί στο θέμα και πριν έναν+ χρόνο: https://www.pde.gr/index.php?topic=34228.msg1006531#msg1006531
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2019, 12:51:22 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στον κύριο πίνακα (1_ΚΑΤ_ ) είναι όσοι έχουν μεταπτυχιακό ΕΑΕ ή συναφές αλλά και άλλοι που έχουν προσόντα όπως περιγράφονται αυτά στην εγκύκλιο (π.χ. πενταετή αποδεδειγμένη προϋπηρεσία στην ΕΑΕ).
Το skathari παρέθεσε σχετικά.
Με άλλα προσόντα όπως σεμινάρια, ή προϋπηρεσία τουλάχιστον ενός διδακτικού έτους (10 μήνες) στην ΕΑΕ ή άλλα, γίνεται η κατάταξη στον επικουρικό πίνακα (2_ΚΑΤ_).
Ναι, στους διορισμούς προηγούνται όσοι είναι στον κύριο πίνακα .

Προηγούνται οι του πινάκα 1 άλλα σε περίπτωση εξάντλησης γίνεται διορισμός και από τον πίνακα 2 η είναι μόνο για αναπλήρωση;

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://www.esos.gr/arthra/65177/ti-deytera-synantisi-doe-asep-gia-ton-kindyno-apokleismoy-ekpaideytikon-apo-toys

"Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. έπειτα από την επικοινωνία του με τη νομική σύμβουλο  καλεί την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας και του υπουργείου Οικονομικών να συνεργαστούν και να προχωρήσουν σε ρυθμίσεις ώστε να δοθεί η δυνατότητα πληρωμής του αρχικού παραβόλου (ο αριθμός του οποίου δηλώθηκε στην κατάθεση της αίτησης στο Α.Σ.Ε.Π.) για  να αποφευχθεί ο αποκλεισμός των συναδέλφων."

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
https://www.esos.gr/arthra/65177/ti-deytera-synantisi-doe-asep-gia-ton-kindyno-apokleismoy-ekpaideytikon-apo-toys

"Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. έπειτα από την επικοινωνία του με τη νομική σύμβουλο  καλεί την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας και του υπουργείου Οικονομικών να συνεργαστούν και να προχωρήσουν σε ρυθμίσεις ώστε να δοθεί η δυνατότητα πληρωμής του αρχικού παραβόλου (ο αριθμός του οποίου δηλώθηκε στην κατάθεση της αίτησης στο Α.Σ.Ε.Π.) για  να αποφευχθεί ο αποκλεισμός των συναδέλφων."

Δεν μπορώ παρά να γελάω με τη Δ.Ο.Ε.... Επειδή τα λόγια είναι φθηνά, μπορούν να καλούν όποιον θέλουν να κάνει ότι θέλουν. Επειδή όμως ο υπεύθυνος συνδικαλισμός είναι να λέμε και πότε-πότε την αλήθεια, αυτό που ζητάνε απλά δεν γίνεται. Τέλος. Διότι ακόμα και στην ακραία περίπτωση που είχε κάποιος όρεξη να 'ρυθμίσει' το θέμα, θα έπεφταν μετά βροχή τα ασφαλιστικά μέτρα ή οι προσφυγές από όλους αυτούς που θα χάσουν θέσεις στον πίνακα. Η προκήρυξη ήταν σαφής: η ορθή συμπλήρωση της αίτησης είναι αποκλειστική ευθύνη του υποψηφίου. Και δυστυχώς, οι αριθμοί μαρτυρούν την αλήθεια, καθώς η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ δεν έκανε λάθος με το παράβολο.

 Πιο εφικτό είναι να πιέσει η Δ.Ο.Ε. να ανοίξουν νωρίτερα από την τριετία οι πίνακες, για να μετριαστεί η ζημία σε όσους την έπαθαν με το παράβολο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2019, 12:38:13 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Δεν μπορώ παρά να γελάω με τη Δ.Ο.Ε.... Επειδή τα λόγια είναι φθηνά, μπορούν να καλούν όποιον θέλουν να κάνει ότι θέλουν. Επειδή όμως ο υπεύθυνος συνδικαλισμός είναι να λέμε και πότε-πότε την αλήθεια, αυτό που ζητάνε απλά δεν γίνεται. Τέλος. Διότι ακόμα και στην ακραία περίπτωση που είχε κάποιος όρεξη να 'ρυθμίσει' το θέμα, θα έπεφταν μετά βροχή τα ασφαλιστικά μέτρα ή οι προσφυγές από όλους αυτούς που θα χάσουν θέσεις στον πίνακα. Η προκήρυξη ήταν σαφής: η ορθή συμπλήρωση της αίτησης είναι αποκλειστική ευθύνη του υποψηφίου. Και δυστυχώς, οι αριθμοί μαρτυρούν την αλήθεια, καθώς η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ δεν έκανε λάθος με το παράβολο.

Πιο εφικτό είναι να πιέσει η Δ.Ο.Ε. να ανοίξουν νωρίτερα από την τριετία οι πίνακες, για να μετριαστεί η ζημία σε όσους την έπαθαν με το παράβολο.

Σωστός.
Τέτοια ωμή πρόθεση για παρεμβάσεις στο έργο μιας Ανεξάρτητης Αρχής δεν έχει επιχειρηθεί να υπάρξει ποτέ στο παρελθόν.
Επιθυμούν και φωτογραφική διάταξη εκεί στη Δ.Ο.Ε. -και κάθε Δ.Ο.Ε.- για να τακτοποιηθούν όλοι. Η όλη διαδικασία δεν θέλουν να αποτελεί Προκήρυξη με συγκεκριμένους όρους και προϋποθέσεις, αλλά το μπάτε σκύλοι αλέστε, στη λογική τού όλα θεραπεύονται αν πείσουμε την εκτελεστική εξουσία.

Έτσι όπως λειτουργούσαμε τόσα χρόνια στους διορισμούς δλδ! Νομίζουν ότι βρισκόμεθα ακόμα στις αλήστου μνήμης εποχές κατάρτισης πινάκων προϋπηρεσίας (a.k.a. διορισμών) από το Υπουργείο Παιδείας, όπου ο Υπουργός περνούσε τροπολογίες, ψήφιζε, δημιουργούσε και τροποποιούσε πίνακες όπως κι όποτε γούσταρε εκτός Α.Σ.Ε.Π.

Τα επιχειρήματα περί λάθους(!) του συστήματος, περί... ομίχλης πέριξ του taxisnet και χάσαν τον δρόμο στο βουνό, κι ότι τώρα οι υποψήφιοι... «ανακάλυψαν» 6 μήνες μετά..., πως μπορούν να πληρώσουν το παράβολο μέσω taxisnet, αλλά, φεύ, το παράβολο έχει ακυρωθεί πλέον και δεν μπορούν(!), δεν αντέχουν σχολιασμού. Το χειρότερο είναι πως παίζουν με τη νοημοσύνη του κόσμου, αντί να είναι ειλικρινείς στον ίδιο τους τον εαυτό. Υποψήφιοι και συνδικαλιστές.

A-to-mi-ki  ef-ti-ni;;; Ντεν καταλαμπαίνει, what is that? :o Άγνωστη λέξη στο συνδικαλιστικό σύμπαν. (Δεν θα μάς ψηφίσουν γαρ, όταν έρθει η στιγμή...).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2019, 07:59:35 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Κι όμως, αυτό που γράφει η ΔΟΕ στην πρώτη της ανακοίνωση, ισχύει. Ότι δηλαδή στο περιβάλλον e-banking κάποιων (αν όχι όλων) τραπεζών, σου ζητούσε να βάλεις το IBAN σου και σου έγραφε ότι το παράβολο εκδόθηκε επιτυχώς. Το λογικό ήταν να υποθέσεις πως από τον λογαριασμό που δήλωσες (επαναλαμβάνω, έβαλες IBAN), θα τραβηχτούν τα 3 ευρώ και άρα δε χρωστάς τίποτα. Η μόνη ευθύνη που μπορώ να σκεφτώ εγώ, είναι ότι οι ενδιαφερόμενοι δε σκέφτηκαν να ελέγξουν την επόμενη μέρα, αν όντως τραβήχτηκαν τα 3 ευρώ από τον λογαριασμό τους. Ενδεικτικό δε ότι η διαδικασία μέσω του e-banking ήταν λάθος, είναι ότι τώρα στη συγκεκριμένη τράπεζα έχει αλλάξει και σε ρωτάει ποιο λογαριασμό θες να χρεώσεις και τον χρεώνει άμεσα, όπως δηλαδή σε όλες τις άλλες πληρωμές ή μεταφορές. Δε ξέρω αν η πλειοψηφία ήταν τόσο πιο έμπειρη ή απλά ήταν τυχερή και χρησιμοποίησε διαφορετική τράπεζα, αλλά ξέρω ότι εγώ που είμαι πληροφορικός και χρησιμοποιώ το e-banking από το 2010, την πάτησα (η αίτηση δεν ήταν για μένα, εγώ είμαι ήδη μόνιμος). Οπότε μη βιάζεστε να προβείτε σε χαρακτηρισμούς...

Υ.Γ. Πρόθεση ήταν να πληρωθεί άμεσα το παράβολο. Δεν άνηκε ο φίλος μου στην κατηγορία αυτών που πίστευαν ότι μπορούν να το πληρώσουν μεταγενέστερα. Όπως είπα, είχαμε την εντύπωση ότι θα πληρωνόταν την επόμενη μέρα από τον λογαριασμό του οποίου το IBAN είχαμε εισάγει.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Κι όμως, αυτό που γράφει η ΔΟΕ στην πρώτη της ανακοίνωση, ισχύει. Ότι δηλαδή στο περιβάλλον e-banking κάποιων (αν όχι όλων) τραπεζών, σου ζητούσε να βάλεις το IBAN σου και σου έγραφε ότι το παράβολο εκδόθηκε επιτυχώς. Το λογικό ήταν να υποθέσεις πως από τον λογαριασμό που δήλωσες (επαναλαμβάνω, έβαλες IBAN), θα τραβηχτούν τα 3 ευρώ και άρα δε χρωστάς τίποτα. Η μόνη ευθύνη που μπορώ να σκεφτώ εγώ, είναι ότι οι ενδιαφερόμενοι δε σκέφτηκαν να ελέγξουν την επόμενη μέρα, αν όντως τραβήχτηκαν τα 3 ευρώ από τον λογαριασμό τους. Ενδεικτικό δε ότι η διαδικασία μέσω του e-banking ήταν λάθος, είναι ότι τώρα στη συγκεκριμένη τράπεζα έχει αλλάξει και σε ρωτάει ποιο λογαριασμό θες να χρεώσεις και τον χρεώνει άμεσα, όπως δηλαδή σε όλες τις άλλες πληρωμές ή μεταφορές. Δε ξέρω αν η πλειοψηφία ήταν τόσο πιο έμπειρη ή απλά ήταν τυχερή και χρησιμοποίησε διαφορετική τράπεζα, αλλά ξέρω ότι εγώ που είμαι πληροφορικός και χρησιμοποιώ το e-banking από το 2010, την πάτησα (η αίτηση δεν ήταν για μένα, εγώ είμαι ήδη μόνιμος). Οπότε μη βιάζεστε να προβείτε σε χαρακτηρισμούς...

Υ.Γ. Πρόθεση ήταν να πληρωθεί άμεσα το παράβολο. Δεν άνηκε ο φίλος μου στην κατηγορία αυτών που πίστευαν ότι μπορούν να το πληρώσουν μεταγενέστερα. Όπως είπα, είχαμε την εντύπωση ότι θα πληρωνόταν την επόμενη μέρα από τον λογαριασμό του οποίου το IBAN είχαμε εισάγει.

Δεν μπορώ να γνωρίζω το thought process των άλλων. Απλά θα πω ότι αν όντως το λογικό ήταν να υποθέσει κανείς αυτό που λες, τότε σχεδόν όλοι θα είχαν το ίδιο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Lilykol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία;Στον κύριο πίνακα των ΠΕ80 κάτω κάτω υπάρχουν κάποια άτομα χωρίς μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, χωρίς μήνες εμπειρίας και χωρίς δεύτερο πτυχίο ειδικής αγωγής.Μήπως βλέπω τίποτα λάθος;

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κι όμως, αυτό που γράφει η ΔΟΕ στην πρώτη της ανακοίνωση, ισχύει. Ότι δηλαδή στο περιβάλλον e-banking κάποιων (αν όχι όλων) τραπεζών, σου ζητούσε να βάλεις το IBAN σου και σου έγραφε ότι το παράβολο εκδόθηκε επιτυχώς. Το λογικό ήταν να υποθέσεις πως από τον λογαριασμό που δήλωσες (επαναλαμβάνω, έβαλες IBAN), θα τραβηχτούν τα 3 ευρώ και άρα δε χρωστάς τίποτα. Η μόνη ευθύνη που μπορώ να σκεφτώ εγώ, είναι ότι οι ενδιαφερόμενοι δε σκέφτηκαν να ελέγξουν την επόμενη μέρα, αν όντως τραβήχτηκαν τα 3 ευρώ από τον λογαριασμό τους. Ενδεικτικό δε ότι η διαδικασία μέσω του e-banking ήταν λάθος, είναι ότι τώρα στη συγκεκριμένη τράπεζα έχει αλλάξει και σε ρωτάει ποιο λογαριασμό θες να χρεώσεις και τον χρεώνει άμεσα, όπως δηλαδή σε όλες τις άλλες πληρωμές ή μεταφορές. Δε ξέρω αν η πλειοψηφία ήταν τόσο πιο έμπειρη ή απλά ήταν τυχερή και χρησιμοποίησε διαφορετική τράπεζα, αλλά ξέρω ότι εγώ που είμαι πληροφορικός και χρησιμοποιώ το e-banking από το 2010, την πάτησα (η αίτηση δεν ήταν για μένα, εγώ είμαι ήδη μόνιμος). Οπότε μη βιάζεστε να προβείτε σε χαρακτηρισμούς...

Υ.Γ. Πρόθεση ήταν να πληρωθεί άμεσα το παράβολο. Δεν άνηκε ο φίλος μου στην κατηγορία αυτών που πίστευαν ότι μπορούν να το πληρώσουν μεταγενέστερα. Όπως είπα, είχαμε την εντύπωση ότι θα πληρωνόταν την επόμενη μέρα από τον λογαριασμό του οποίου το IBAN είχαμε εισάγει.
Οκ. Θα το ξέρει ο γνωστός σου για την επόμενη φορά.

Αποσυνδεδεμένος MakisK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υ.Γ. Πρόθεση ήταν να πληρωθεί άμεσα το παράβολο. Δεν άνηκε ο φίλος μου στην κατηγορία αυτών που πίστευαν ότι μπορούν να το πληρώσουν μεταγενέστερα. Όπως είπα, είχαμε την εντύπωση ότι θα πληρωνόταν την επόμενη μέρα από τον λογαριασμό του οποίου το IBAN είχαμε εισάγει.

Δεν είναι δυνατόν απλά πληκτρολογώντας ένα iban, χωρίς κανένα κωδικό ebanking, να γίνεται πληρωμή.

Αποσυνδεδεμένος silver30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Δεν είναι δυνατόν απλά πληκτρολογώντας ένα iban, χωρίς κανένα κωδικό ebanking, να γίνεται πληρωμή.
Έτσι ειναι..Το IBAN όντως μπορούσες να το βάλεις προαιρετικά στο περιβάλλον τάξις ΝΕΤ ,όπου σου έγραφε ότι συμπλησωστε το σε περίπτωση επιστροφής παράβολου για να πάνε τα λεφτά πάλι σε σένα. Το έγραφε ξεκάθαρα αυτό, εγώ για παράδειγμα δεν το συμπλήρωσα...Επίσης αμέσως μετά την έκδοση σου ερχόταν μέιλ από τη γενική γραμματεία πληροφοριακών συστημάτων που έγραφε ξεκάθαρα τον αριθμό πληρωμής κ την καταληκτική ημερομηνία πληρωμής,άρα κ από εκεί καταλάβαινες ότι δεν έχει πληρωθεί..
Πρέπει σε κάποια φάση να την αγαπήσουμε κ αυτή την ρημαδα την ευθύνη..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2019, 07:11:32 μμ από silver30 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 910
Σύνολο: 912

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.