*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1232 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 09:05:04 μμ »
Καλημερα!
Να ρωτησω... στο επιπεδο ecce-fce οταν δινετε στα παιδια να κανουν practise tests ,συνηθως απο φεβρουαριο και μετα, χρεωνετε την ωρα που κανει το τεστ (που ειναι συνηθως στο δυομισαωρο) η τους τα δινετε και τα κανουν μονοι τους και μετα εσεις οταν τα διορθωνετε ειναι το κανονικο μαθημα? :P

Κάποια τεστ γίνονται για κάποιο λόγο στα πλαίσια του μαθήματος και κάποια δίνονται ως δουλειά για το σπίτι! Προσωπικά σπάω πάντα τα τεστ εν ώρα μαθήματος, δηλαδή θα κάνουμε την μια φορά ακουστικό την άλλη το GVR και άλλη μέρα την έκθεση!Και αυτό γιατί η συμμετοχή μου είναι ενεργή την ώρα του τεστ με εξηγήσεις και παρατηρήσεις!Και σαφώς πληρώνομαι για αυτές τις ώρες...  Καθαρό mock test κάνω ένα περίπου τον Φεβρουάριο κι άλλο ένα μερικές βδομάδες πριν τις εξετάσεις...Και για αυτές τις ώρες πληρώνομαι αλλά όχι όλο το ποσό... Αν δηλαδή κρατάει το τεστ 2 ώρες θα καθίσω στο παιδί δίπλα την μια ώρα για τυχόν εξηγήσεις άλλα και υποστήριξη καθώς και το ακουστικό που έχει μια διαδικασία και την υπόλοιπη ώρα θα βγω και θα πιω έναν καφέ με την μαμά του παιδιού χρεώνοντας μια ώρα φυσικά!

Αυτο που λες λογικο μου ακουγεται...το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι 2 ισως mock tests να μην ειναι αρκετα.Ο χρονος και το πως  πρεπει το παιδι να τον διαχειριστει ειναι ενα σημαντικο κοματι.Στο φροντιστηριο κανουν αν θυμαμαι καλα τουλαχιστον 10. Ενταξει εκει υπαρχει χρονος αλλα η εξασκηση ειναι που μετραει.

Εγώ είμαι κατά του coursebook στην Β2. Βιβλίο grammar / voc και υλικό για εκθεση και από νωρίς practice tests. The more the better. Τα πρώτα μαζί με το μαθητη για τις απαραίτητες επεξηγησεις και μετά κυρίως ως homework και σχολαστική διόρθωση στο επόμενο 2ωρο.
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:34:16 »

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1233 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:15:10 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω που μπορεί να βρει κάποιος ξενόγλωσσα βιβλία με έκπτωση της προκοπής τόσο στο ίντερνετ όσο και σε βιβλιοπωλείο ( Θεσσαλονίκη). Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος LI.NA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • “By seeking and blundering we learn.”
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1234 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:21:16 μμ »
Καλημερα!
Να ρωτησω... στο επιπεδο ecce-fce οταν δινετε στα παιδια να κανουν practise tests ,συνηθως απο φεβρουαριο και μετα, χρεωνετε την ωρα που κανει το τεστ (που ειναι συνηθως στο δυομισαωρο) η τους τα δινετε και τα κανουν μονοι τους και μετα εσεις οταν τα διορθωνετε ειναι το κανονικο μαθημα? :P

Κάποια τεστ γίνονται για κάποιο λόγο στα πλαίσια του μαθήματος και κάποια δίνονται ως δουλειά για το σπίτι! Προσωπικά σπάω πάντα τα τεστ εν ώρα μαθήματος, δηλαδή θα κάνουμε την μια φορά ακουστικό την άλλη το GVR και άλλη μέρα την έκθεση!Και αυτό γιατί η συμμετοχή μου είναι ενεργή την ώρα του τεστ με εξηγήσεις και παρατηρήσεις!Και σαφώς πληρώνομαι για αυτές τις ώρες...  Καθαρό mock test κάνω ένα περίπου τον Φεβρουάριο κι άλλο ένα μερικές βδομάδες πριν τις εξετάσεις...Και για αυτές τις ώρες πληρώνομαι αλλά όχι όλο το ποσό... Αν δηλαδή κρατάει το τεστ 2 ώρες θα καθίσω στο παιδί δίπλα την μια ώρα για τυχόν εξηγήσεις άλλα και υποστήριξη καθώς και το ακουστικό που έχει μια διαδικασία και την υπόλοιπη ώρα θα βγω και θα πιω έναν καφέ με την μαμά του παιδιού χρεώνοντας μια ώρα φυσικά!

Αυτο που λες λογικο μου ακουγεται...το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι 2 ισως mock tests να μην ειναι αρκετα.Ο χρονος και το πως  πρεπει το παιδι να τον διαχειριστει ειναι ενα σημαντικο κοματι.Στο φροντιστηριο κανουν αν θυμαμαι καλα τουλαχιστον 10. Ενταξει εκει υπαρχει χρονος αλλα η εξασκηση ειναι που μετραει.

Εγώ είμαι κατά του coursebook στην Β2. Βιβλίο grammar / voc και υλικό για εκθεση και από νωρίς practice tests. The more the better. Τα πρώτα μαζί με το μαθητη για τις απαραίτητες επεξηγησεις και μετά κυρίως ως homework και σχολαστική διόρθωση στο επόμενο 2ωρο.
Εκτος απο voc το coursebook τι αλλο εχει να προσφερει? Παρουσιαζει καινουργια γραμματικα φαινομενα η ολα εχουν καλυφθει ηδη απο την D class?

Αποσυνδεδεμένος GoodWill

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1235 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:27:45 πμ »
Καλησπερα,
Χρησιμοποιει κανεις τα βιβλια του Μπουκουβαλα;
Ποια η γνωμη σας για τα Moving on for adults και  τα Mastering Michigan;
Εχω αναλαβει 2 ενηλικες και υελω βιβλια σε προσιτες τιμες. 43 ευρω για το βιβλιο και το βιβλιο ασκησεων μου φαινεται καλη τιμη. Αξιζουν ομως;
Τα αντιστοιχα του Γριβα θα εβγαιναν πανω απο 100 ευρω αν οχι παραπανω.. και του Γριβα δεν με ενθουσιαζουν καθολου ως προς τη δομη τους. Εχω δει και αλλα που μου αρεσαν MacMillan Global, Oxford Headway.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:34:16 »

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1236 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:33:39 πμ »
Καλησπερα,
Χρησιμοποιει κανεις τα βιβλια του Μπουκουβαλα;
Ποια η γνωμη σας για τα Moving on for adults και  τα Mastering Michigan;
Εχω αναλαβει 2 ενηλικες και υελω βιβλια σε προσιτες τιμες. 43 ευρω για το βιβλιο και το βιβλιο ασκησεων μου φαινεται καλη τιμη. Αξιζουν ομως;
Τα αντιστοιχα του Γριβα θα εβγαιναν πανω απο 100 ευρω αν οχι παραπανω.. και του Γριβα δεν με ενθουσιαζουν καθολου ως προς τη δομη τους. Εχω δει και αλλα που μου αρεσαν MacMillan Global, Oxford Headway.

Ειχα  και εγω τον ιδιο προβληματισμό σχετικά με το τι βιβλία να διαλέξω για ενήλικα και αφού απέριψα cambridge, macmillan etc λογω τιμών κατέληξα στο practical english foradults απο γριβα. Εμένα μου αρεσει αλλα σε κάποια φάση θέλει supplement οπωσδήποτε. Παρήγγειλα κ το moving on που είναι πιο communicative αλλα σε καμια περιπτωση δεν είναι για αρχικό βιβλίο για κάποιον που είναι εντελώς beginner. Αλλά για συμπλήρωμα είναι μια χαρά.
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος Eva Iwannakh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1237 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:27:52 μμ »
γεια σας, θα ηθελα την βοηθεια σας, ποια ειναι η γνωμη σας για τα βιβλια των τεστ για το ecce της ελληνοαμερικανικης ενωσης? ειναι καλα? αξιζει να τα χρησιμοποιησει κανεις για την προετοιμασια του μαθητη? επισης, ποιο/α βιβλιο/α τεστ θα μου προτεινατε για την προετοιμασια για το κρατικο πτυχιο επιπεδου b2? εκδοσεις, συγγραφεις κτλ...
ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1238 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 09:51:17 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα γνώμες για βιβλίο A junior..Μου άρεσε πολύ το Wonderland αλλά κακά τα ψέμματα...ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ! Θα πάθει σοκ η μαμά μόλις ακούσει την τιμή. Εναλλακτικά σκέφτομαι The cat is back, Ace from Space ή Fairyland.. τι λέτε;
Επίσης, γνωρίζεται αν σ'αυτες τις σειρές συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο alphabet book;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1239 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 09:52:49 πμ »
υγ: γνωρίζετε ήθελα να πω! Δεν είμαι ανορθόγραφη, απλώς βιαστική!!!

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1240 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 09:59:10 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα γνώμες για βιβλίο A junior..Μου άρεσε πολύ το Wonderland αλλά κακά τα ψέμματα...ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ! Θα πάθει σοκ η μαμά μόλις ακούσει την τιμή. Εναλλακτικά σκέφτομαι The cat is back, Ace from Space ή Fairyland.. τι λέτε;
Επίσης, γνωρίζεται αν σ'αυτες τις σειρές συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο alphabet book;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

νομιζω το the cat is the back εχει alphabet book κι εχει και νορμαλ τιμη το πακετο του μαθητη! για fairyland δεν ειμαι σιγουρη! για το wonderland εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα το οικονομικο ειναι ο λογος που δε το εχω παρει εως τωρα,θεωρω οτι ειναι αρκετα ακριβη σειρα!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1241 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:09:07 μμ »
Θα έλεγα ή το the cat is back ή το fairyland. Με τίποτα δε θα επέλεγα το ace from space, δε μου άρεσε καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος LI.NA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • “By seeking and blundering we learn.”
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1242 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:20:23 μμ »
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα γνώμες για βιβλίο A junior..Μου άρεσε πολύ το Wonderland αλλά κακά τα ψέμματα...ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ! Θα πάθει σοκ η μαμά μόλις ακούσει την τιμή. Εναλλακτικά σκέφτομαι The cat is back, Ace from Space ή Fairyland.. τι λέτε;
Επίσης, γνωρίζεται αν σ'αυτες τις σειρές συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο alphabet book;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

νομιζω το the cat is the back εχει alphabet book κι εχει και νορμαλ τιμη το πακετο του μαθητη! για fairyland δεν ειμαι σιγουρη! για το wonderland εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα το οικονομικο ειναι ο λογος που δε το εχω παρει εως τωρα,θεωρω οτι ειναι αρκετα ακριβη σειρα!
Πραγματι το wonderland ειναι καλο αλλα ακριβο.Μπορεις να κοιταξεις το our town απο burlington που ειναι σε λογικη τιμη και ειναι πολυ ευχαριστο και με ωραια δομη.Εχει και alphabet book

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1243 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:36:31 μμ »
Ψηφίζω The Cat is Back! Εκανα το a Junior,  φετος κανουμε το b, και αρέσει πολύ στην μικρή.
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1244 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 02:17:22 μμ »
Το Ace from Space και το The cat is back έχουν την ίδια περίπου δομήΠολύ οργανωμένα.Ένα κλικ πιο εύκολο το πρώτο, το έχω δουλέψει με αγοράκια δευτέρας δημοτικού κ τους άρεσε πολυ.Αν δεν το έχεις βέβαια,καλύτερα αγόρασε κάτι πιο καινούριο.Ο γάτος αρέσει κ σε αγόρια κ κορίτσια κ έχει πολύ ωραίο e-book.
Έχω δουλέψει κ το Fairyland παλαιότερα με κοριτσάκια που τρελαίνονταν.Είναι πιο απαιτητικό κ θα το ξεκινούσα με παιδιά τρίτης δημοτικού όμως.
Συνήθως τους τα δείχνω,ξεκινάω με φωτοτυπίες τα γράμματα κλπ κ αναλόγως πως πάει κ τι τους αρέσει διαλέγω.

Αποσυνδεδεμένος stavroula06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1245 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 04:48:28 μμ »
Καλησπέρα! Για FCE practice tests τί προτείνετε? Έχω το Mastering the fce examination Burlington και Cambridge Practice Tests Hamilton House. Τί λέτε γι'αυτά τα δύο? Έχω χρόνια να ασχοληθώ με fce και έχω αγχωθεί!! Ευχαριστώ!! Όλες οι προτάσεις και γνώμες καλοδεχούμενες!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 970
Σύνολο: 977

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.