*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765676 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1302 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 01:42:45 μμ »
Β1+ ειναι για την Ε ταξη τα Β1 για D..
Αν ο μαθητης σου ειναι καλος και πιστευεις οτι μπορει να περασει απο D στη lower τοτε κανε Β2
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:35 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1303 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 04:23:49 μμ »
Επίσης, μου είπαν από τον εκδοτικό οίκο Pearson ότι εάν έχω μαθητή στην D class και είναι δυνατός, αντί για το Β1 μπορώ να κάνω το Β1+. Και μετά πάει Β2.

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1304 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 11:15:16 μμ »
Thanks a lot για τις απαντήσεις σας!!!

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1305 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 04:20:23 μμ »
θελω μια ευκολη σειρα αλλα ενδιαφερουσα..

τι προτεινετε?

our world η I5?
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:35 »

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1306 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 02:42:10 μμ »
Η σειρά Ι5 μου φαίνεται δύσκολη. Πολύ πυκνογραμμένη και με πολλές ασκήσεις. Διορθώστε με εαν κάνω λάθος. Οι σειρές της new editions που έχω κάνει παλαιότερα είναι αρκετά εύκολες. Α κοίταξε και το I like english.
Γενικά κατά την γνώμη μου :
Εxpress : πιο δύσκολα βιβλία
Bulington: μέτριας δυσκολίες

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1307 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 09:29:21 μμ »
Τα Hot Shots 3, Hamilton για C class τα θεωρείτε εύκολα ή δύσκολα βιβλία? Δεν έχω ξανακάνει από Hamilton ακόμα και δεν έχω άποψη για το υλικό τους! Τα έχει δουλέψει κανείς? Ευχαριστώ!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Sofia_P

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1308 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 04:06:54 μμ »
Έχοντας πάρει ρεπό τα τελευταία 4 χρόνια απο ιδιαίτερα θα χρειαστώ την βοήθειά σας...μου πρότειναν να κάνω ιδιαίτερα σε ένα παιδάκι πρώτης δημοτικού το οποίο είναι πολύ πρόθυμο και έξυπνο από ότι έμαθα...μιλάμε για μια ώρα την εβδομάδα και αναρωτιόμουν αν πρέπει να ξεκινήσω σαν pre-junior επίπεδο;;; και πόσα χρήματα ζητάνε συνήθως για τέτοια επίπεδα;;  ??? thank u!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1309 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 07:33:33 μμ »
Στο φροντιστήριο είχε έρθει παιδάκι πέρυσι πρώτης δημοτικού στην a junior και τα πήγε αρκετά καλά! Οπότε και a junior να κάνεις αν το παιδάκι τραβάει! Διαφορετικά πας πιο χαλαρά. Τώρα για χρήματα εξαρτάται και από τι θες εσύ και με πόσα θεωρείς ότι είσαι ευχαριστημένη για την δουλειά σου. Εξαρτάται και αν χρειάζεσαι μέσο μετακίνησης για να πηγαίνεις. Κάπου στα δέκα ευρώ πάντως την ώρα θα πρότεινα.

Αποσυνδεδεμένος Sofia_P

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1310 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 05:33:55 μμ »
Δεν θα έχω μέσο μετακίνησης, κοντά θα είναι το σπίτι και μου είπανε για μια φορά την εβδομάδα, και γω κάπου κατά κει σκεφτόμουν για λεφτά....θα πάω πρώτη φορά και θα δώ τι επίπεδο είναι και αναλόγως θα το δω πως θα προχωρησω... Σ'ευχαριστώ πολύ !!!  :)

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1311 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:03:13 μμ »
Στη συντριπτική τους πλειοψηφία τα παιδάκια Α' Δημοτικού που ξεκινάνε τότε Αγγλικά κάνουν την τάξη Pre-junior. Kάποια, λίγα όμως, κάνουν Junior A. Προσωπικά, προτείνω Pre-junior εκτος πια κι αν το παιδί έχει επαφή με τα Αγγλικά από πολύ μικρή ηλικία και κάτι πολύ σημαντικό, πιστεύω, αν ξέρει ήδη γραφή και ανάγνωση στη μητρική του γλώσσα ώστε να μην τα μαθαίνει παράλληλα, κάτι πολύ δύσκολο. Αν όμως θέλουν μια φορά, προφανώς μια ώρα την εβδομάδα, τότε ο χρόνος δεν επαρκεί για Junior A.


 

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1312 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 01:29:08 μμ »
Αυτό ακριβώς που λέει η MissPE06 θα έλεγα κι εγώ. Ειδικά επειδή στην Junior A ένα από τα πιο βασικά πράγματα που πρέπει να διδάξεις είναι η σωστή γραφή των γραμμάτων (να μην γράφουν το αγγλικό a όπως το ελληνικό α, να μην κόβουν το b, d, g σε στρογγυλό και μαγκουρίτσα κλπ) είναι διπλά σημαντικό το παιδί να έχει κατακτήσει τη γραφή των ελληνικών πριν ξεκινήσει να μαθαίνει τη γραφή των αγγλικών. Επίσης επειδή θα μαθαίνει σιγά-σιγά να συλλαβίζει και στα αγγλικά, καλό είναι να διαβάζει ήδη άνετα στα ελληνικά. Μία φορά την εβδομάδα δεν είναι αρκετή για να βγει η ύλη της Junior A όπως πρέπει, οπότε αν αναλάβεις να κάνεις Junior A θα πρέπει να προετοιμάσεις τους γονείς ότι τα μαθήματα θα συνεχίσουν και το καλοκαίρι - όλα αυτά εφόσον το παιδί τραβάει!

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1313 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 01:47:32 μμ »
η σωστή γραφή των γραμμάτων (να μην γράφουν το αγγλικό a όπως το ελληνικό α

χμμμ.. λαθος το γραφω δηλαδη???     ::) :o

κατα τα αλλα συμφωνω πως καλυτερα να ξεκινησεις με την pre .. στην Α θα πρεπει να εχει h/w να γραφει τεστ κ πιστευω πως θα ζοριστει αρκετα στο σχολειο οποτε καλυτερα να βλεπει τα αγγλικα σαν μια ωρα διασκεδασης...
τωρα στην πορεια   αν ειναι πολυ καλο και προχωραει κ εχει ορεξη για περισσοτερα ενημερωσε τους γονεις οτι ανεβαινετε στην Αjunior κ οτι θα χρειαστει αλλη μια ωρα την βδομαδα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 01:50:38 μμ από anastasiakll »
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1314 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 02:00:41 μμ »
Αν το γράφεις το ίδιο με τα ελληνικά (ένα στρογγυλό και μια γραμμούλα στο πλάι) τότε ναι! Κανονικά πρέπει να το γράφεις σαν c και να συνεχίζεις τη γραμμή προς τα πάνω για να κλείσει ο κύκλος και μετά προς τα κάτω, χωρίς να σηκώσεις το μολύβι από το χαρτί. Είναι αρκετά δύσκολο γράμμα για τους μικρούς μαθητές ειδικά αν δεν έχουν κάνει αγγλικές ασκήσεις προγραφής.

Επίσης ο σωστός τρόπος να διδάξεις αγγλική γραφή είναι να ΜΗΝ πάρεις τα γραμματάκια με τη σειρά, αλλά ας πούμε να διδάξεις πρώτα το c και μετά το a. Όπως λένε τα βιντεάκια: use your c to make your a  ;)

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1315 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 02:05:05 μμ »
Καλησπέρα!Θα ήθελα τα φώτα σας για άλλη μια φορά!'Εχω μια υποψήφια μαθήτρια για prof, η οποία όμως δεν έχει κάνει μαθήματα εδω και 3-4 χρόνια. Τι γραμματική θα προτείνατε για αυτή την περίπτωση; 'Εχω το detination c1&c2, αλλά νομίζω πως θα της φανεί πολύ δύσκολο....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 899
Σύνολο: 905

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.