*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 765672 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1386 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 07:38:12 μμ »
Για junior a, b έχω ακούσει και το the cat is back της burlington. 'Οσοι γνωρίζω που το έχουν δουλέψει δεν το αλλάζουν. Και στα συν της burlington είναι ότι δεν πληρώνεις ένα σωρό λεφτά για cd αφού τα έχουν στο internet.
Τα Real English ακούγονται πολύ. Σε σχέση με τα choices είναι πιο ευχάριστα μόνο ή και πιο 'εύκολα'? Tα choices τα είχα λατρέψει και φέτος κάνω το ecpe honors που ακολουθεί το ίδιο format με τα choices και στο μαθητή που συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο η μετάβαση φάνηκε παιχνιδάκι.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:12:46 »

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1387 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 11:00:01 μμ »
Για junior a, b έχω ακούσει και το the cat is back της burlington. 'Οσοι γνωρίζω που το έχουν δουλέψει δεν το αλλάζουν. Και στα συν της burlington είναι ότι δεν πληρώνεις ένα σωρό λεφτά για cd αφού τα έχουν στο internet.
Τα Real English ακούγονται πολύ. Σε σχέση με τα choices είναι πιο ευχάριστα μόνο ή και πιο 'εύκολα'? Tα choices τα είχα λατρέψει και φέτος κάνω το ecpe honors που ακολουθεί το ίδιο format με τα choices και στο μαθητή που συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο η μετάβαση φάνηκε παιχνιδάκι.
Το Choices δεν το έχω δουλέψει. Όμως, αφού πρόκειται για βιβλίο ίδιας εταιρίας θα ακολουθούν ίδιο μοτίβο. Αυτό που έχω δει μέχρι στιγμής είναι ότι τα κεφάλαια είναι διαβαθμισμένα σωστά, οι λέξεις στο companion είναι ανάλογες με το coursebook & το workbook, ανα κεφάλαιο δεν είναι υπερβολικές και υπάρχουν συχνές επαναλήψεις σε όλα τα βιβλία. Εξτρά ακουστικά+εκθέσεις επίσης στο workbook. Για μετάβαση τώρα σε proficiency επίπεδο δεν ξέρω να σου πω πως γίνεται γιατί κάνω το Β1 το βιβλίο! Είμαστε λίγο μακριά!  8)

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1388 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 12:58:46 πμ »
Ψαχνω σειρά βιβλίων για πολύ αδύναμη μαθήτρια D class.
 Μέχρι στιγμής μου άρεσαν το Full Blast 4 και το Cosmic B1.
Δεν έχω δουλέψει όμως κανένα από τα δύο. Μου άρεσαν γιατί έχουν πολλές εικόνες και μέτριας δυσκολίας κείμενα. Μήπως έχει κάποιος δουλέψει κάποιο από τα δύο ή εχει να προτείνει κάποιο άλλο?

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1389 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 11:55:00 πμ »
Ψαχνω σειρά βιβλίων για πολύ αδύναμη μαθήτρια D class.
 Μέχρι στιγμής μου άρεσαν το Full Blast 4 και το Cosmic B1.
Δεν έχω δουλέψει όμως κανένα από τα δύο. Μου άρεσαν γιατί έχουν πολλές εικόνες και μέτριας δυσκολίας κείμενα. Μήπως έχει κάποιος δουλέψει κάποιο από τα δύο ή εχει να προτείνει κάποιο άλλο?

Ευχαριστώ!
Avril δουλεύω τη σειρά Full Blast σε φροντιστήριο εδώ και 3 χρόνια. Είναι συμπαθητική, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Μου αρέσουν πολύ περισσότερο οι σειρές της Burlington.Βέβαια ίσως για αδύναμη μαθήτρια το Full Blast είναι προτιμότερο. Ρίξε όμως και μια ματιά στο Spot on του Γρίβα, είναι αρκετά καλό και βατό θεωρώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:12:46 »

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1390 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 03:22:09 μμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
 Θα το κοιτάξω και αυτό που μου είπες. Δυστυχώς μπορώ να κοιτάξω μόνο τα sample pages από τα βιβλία και για αυτό ζητάω συμβουλή από κάποιον που τα έχει δουλέψει. Μόνο εαν έχεις δουλέψει με ένα βιβλίο μπορείς να έχεις άποψη.

Αποσυνδεδεμένος errifly

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1391 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 03:20:18 μμ »
βατα κ ευχαριστα πολυ ειναι κ τα cosmic - longman pearson αν και δεν εχω εμπειρια με μαθητες με δυσλεξια. εκανα σε ιδιαιτερα τα choices d, στο φροντιστηριο κανουμε τα τελευταια 2-3 χρονια τα cosmic και φετος που ξαναεπιασα τα choices d σε ιδιαιτερο το μετανιωσα, ειδικα σε θεμα κειμενων και λεξιλογιου.

Απο ποια αποψη το μετανιωσες σχετικα με το λεξιλογιο;

Αποσυνδεδεμένος kerasaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1392 στις: Ιανουάριος 05, 2014, 08:41:38 μμ »
Καλησπέρα! Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος συνάδελφος τα Smileys από Express? Ποια η γνώμη σας? Ευχαριστώ!

Καλησπέρα engedu, εγώ κάνω το Smileys (one year course) σε κοριτσάκι 3ης δημοτικού και πάμε μια χαρά ως τώρα, αρέσει και στις δυο μας πολύ! :) Ζωντανές ιστορίες και καλά οργανωμένη ύλη... Και το e-book είναι πολύ καλό!


Έχω κι εγώ μια ερώτηση:
Σε αγοράκι 6ης δημοτικού που δεν έχει ξανακάνει αγγλικά εκτός σχολείου ποιο βιβλίο θα με συμβουλεύατε να κάνω; Ξέρουμε το αλφάβητο μόνο... Να κάνω βιβλίο της senior A; Κι αν ναι, ποιο μου προτείνετε; Το our town της Burlington, το Blockbuster της Express ή το Hotshots της Hamilton είναι καλές επιλογές; Ψάχνω κάτι που να μην είναι ίσως τόσο παιδικό και να του τραβήξει το ενδιαφέρον (έχει πάρει με κακό μάτι τα αγγλικά δυστυχώς) αλλά να είναι βατό...  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2014, 11:06:40 μμ από kerasaki »

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1393 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:28:18 μμ »
Καλησπέρα engedu, εγώ κάνω το Smileys (one year course) σε κοριτσάκι 3ης δημοτικού και πάμε μια χαρά ως τώρα, αρέσει και στις δυο μας πολύ! :) Ζωντανές ιστορίες και καλά οργανωμένη ύλη... Και το e-book είναι πολύ καλό!


Έχω κι εγώ μια ερώτηση:
Σε αγοράκι 6ης δημοτικού που δεν έχει ξανακάνει αγγλικά εκτός σχολείου ποιο βιβλίο θα με συμβουλεύατε να κάνω; Ξέρουμε το αλφάβητο μόνο... Να κάνω βιβλίο της senior A; Κι αν ναι, ποιο μου προτείνετε; Το our town της Burlington, το Blockbuster της Express ή το Hotshots της Hamilton είναι καλές επιλογές; Ψάχνω κάτι που να μην είναι ίσως τόσο παιδικό και να του τραβήξει το ενδιαφέρον (έχει πάρει με κακό μάτι τα αγγλικά δυστυχώς) αλλά να είναι βατό...  :-\

Καλή χρονιά kerasaki! Στην περίπτωση αυτή συνήθως κάνουμε ένα placement test να δούμε περίπου τι ξέρει και τι επίπεδο θα βγει. Αν είσαι σίγουρη για το επίπεδό του τότε ανάμεσα στα βιβλία που ανέφερες εγώ θα διάλεγα Hot Shots. Good Luck!

Αποσυνδεδεμένος kerasaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1394 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 10:23:28 πμ »
Το τεστάκι μου φαίνεται κι εμένα καλή ιδέα για κατάταξη... Όσο για τα Hot Shots, θα τους ζητήσω να μου στείλουν τη σειρά να την δω. Τα είχα ξεφυλλίσει στην έκθεση και μου φάνηκαν αρκετά καλά!

(Παρένθεση: το Our world της Burlingtonour εννοούσα,  όχι το Our town  ::))

Ευχαριστώ πολύ!Καλή χρόνια να έχουμε! :)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1395 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 01:13:54 πμ »
Τα Hot Shots δεν τα συμπαθώ καθόλου. Θεωρώ ότι είναι "λάθος" τόσο από πλευράς θεματολογίας, όσο και από πλευράς οργάνωσης ύλης. Το Hot Shots 1 κάπως υποφέρεται. Το 2 και το 3 είναι χάλια.

Αποσυνδεδεμένος kerasaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1396 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 12:36:21 πμ »
Μάλιστα... Να ρωτήσω, έχει δουλέψει κανείς της Express τα Blockbuster,  Click on ή το Access? Θα τα κάνατε σε αδύναμο μαθητή?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2014, 12:58:12 πμ από kerasaki »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1397 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 01:24:05 πμ »
Τα Access 1 & 2 έχω δουλέψει μόνο. Πολύ ωραία βιβλία αλλά θα έλεγα ότι είναι για πιο δυνατούς μαθητές και μεγαλύτερους σε ηλικία. Το λεξιλόγιο είναι αρκετά τσιμπημένο και η θεματολογία εφηβική.

Αποσυνδεδεμένος kerasaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1398 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 10:23:27 πμ »
Μμμμ.... Ok! Σ' ευχαριστώ πολύ!  :)

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1399 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 01:22:54 μμ »
Γεια σας!!! Για Hot Shots δεν ακούω καλά σχόλια.. Τα έχετε δουλέψει? Τα υπολόγιζα για B + C class σε λίγο καιρό.. Ποιές άλλες σειρές προτείνετε για αυτά τα επίπεδα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 933
Σύνολο: 936

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.