*

Αποστολέας Θέμα: Οι πιστώσεις για αναπληρωτές ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!  (Αναγνώστηκε 14982 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι πιστώσεις για αναπληρωτές ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 12:16:07 πμ »
Ρε παιδια... αχεμ.... εννοούσα αγαπητοί συνάδελφοι. Μήπως πρέπει να πιέσουμε με κάποιο τρόπο και τους κατα τόπους προϊσταμένους να μην σπάσουν τα κενά σε ωρομισθίες και να ζητήσουν και να περιμένουν αναπληρωτές; Επειδή δεν νομίζω ότι είναι αυτονόητο για αυτούς. Μπορεί πολλοί από αυτούς να είναι "υπεύθυνοι" πολίτες και να αντιλαμβάνονται ότι πρέπει να σώσουν το κράτος κάνοντας οικονομία, πέρνωντας ωρομίσθιους. Δεν είναι άραγε δικιά τους απόφαση, ιδιαίτερα όταν οι οδηγίες είναι μπερδεμένες ή όταν έρχονται αργά, να χωρίσουν τα κενά σε ωρομισθίες ή αναπληρώσεις; Το λέω επειδή ο γενικός χαρακτηρισμός "κάτω από 11ωρο σε σχολείο είναι ωρομισθία", δεν ισχύει για ειδικότητες που πάντα έχουν κάτω από 11 ώρες σε 1 σχολείο, και έτσι και αλλιώς δεν συμφέρει σε καμιά ειδικότητα. Επίσης λέτε να ισχύει ότι σταμάτησαν να ζητάνε σήμερα περισσότερους ωρομίσθιους, γιατι θα πάρουν αναπληρωτές, ή μήπως κοιμάμαι και ονειρεύομαι ότι γράφω αυτό το μήνυμα;
......πράγμα που θα ήταν θλιβερό για το επίπεδο της φαντασίας μου... και γενικότερα ενδεικτικό της κατάντιας μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2009, 12:33:58 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οι πιστώσεις για αναπληρωτές ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:30 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Οι πιστώσεις για αναπληρωτές ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 02:37:22 μμ »
Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι στην πραγματικότητα δεν υπήρξε κανένας σχεδιασμός και καμμία επίσημη ανακοίνωση (μέχρι τώρα) για των αριθμό των αναπληρωτών. Απλώς χαμηλόβαθμα στελέχη άφησαν να διαδοθεί ότι ο αριθμός αναπληρωτών συνολικά θα είναι περίπου 9000 και τρέχουν τα Μ.Μ.Ε. τώρα να διορθώσουν τις παλαιότερες ανακοινώσεις τους! Αυτό συμβαίνει όταν δεν κάποιος σοβαρός προγραμματισμός.  Θύματα σε αυτή την περίπτωση είμαστε εμείς οι εκπαιδευτικοί που ζούμε στην αγωνία και την αβεβαιότητα για το αύριο. Κενά υπάρχουν όπως και όλα τα τελευταία χρόνια τέτοια περίοδο και η πολιτεία θα τα καλύψει από ότι φαίνεται με την φθηνή λύση των ωρομίσθιων. Τώρα το θράσος μερικών-μερικών να διαλαλούν ότι αύριο θα καταργήσουν τις ωρομισθίες η δική απάντηση είναι η εξής. Κάντε μία μικρή κίνηση τώρα ως κάποια μικρή απόδειξη ότι δεν μας δουλεύετε...
Συγνωμη sikat αλλα επειδη εγω ειμαι αδιαφορη για την πολιτικη και δεν ασχολουμαι καθολου δε ξερω ποιοι ειναι αυτοι που διαλαλουν οτι θα καταργησουν την ωρομισθια αλλα οποιος το κανει θα του αναψω μια λαμπαδα ισα με το μποι του !!!!!! Ειναι πραγματικα μεγαλη εκμεταλλευση η ωρομισθια.Σε ενα μικρο ποσοστο ισως να εκανε ευελλικτο το συστημα αλλα στο ποσοστο που υπαρχει ειναι αισχος και κοροιδια...

Δυστυχώς επειδή είσαι αδιάφορη και δεν ασχολείσαι, όπως είπες, και επειδή είναι και άλλοι πολλοί έτσι, γι' αυτό έχει καταντήσει η χώρα με τέτοιους άχρηστους πολιτικούς που παίρνουν τέτοια εξεφτελιστικά μέτρα και ρυθμίσεις.
Αντί να αδιαφορούμε, καλύτερα να ασχολούμαστε και να αντιδράμε!
Λυπαμαι αν εθιξα καποια ευαισθητη χορδη σου και αρπαχτηκες. Δεν εχω καμια διαθεση να προσβαλω η να θιξω κανεναν.Θα υποστηριξω με ολη μου τη δυναμη το δικαιωμα σου να ασχολεισαι με την πολιτικη αν μου δωσεις την ελευθερια να μην ανηκω σε κανενα κομμα. Εγω δεν ειπα οτι δεν ασχολουμαι με τον κλαδο μου ειπα απλα οτι δεν εμπλεκομαι σε οτι αφορα την πολιτικη 

Ίσως παρεξηγήσαμε τα πράγματα λίγο. Πάντως, άλλο πολιτική και άλλο κόμματα. Ούτε εγώ ασχολούμαι με αυτά και ούτε θέλω να έχω σχέση μαζί τους (γι' αυτό δεν διορίστηκα ακόμα ίσως; :p). Απλά είπα να ασχολούμαστε με τα κοινά (όχι κομματικά) και να τους ελέγχουμε πριν μας ελέγχουν τελείως αυτοί.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Adv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Οι πιστώσεις για αναπληρωτές ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 03:34:53 μμ »
Με βρισκεις απολυτως συμφωνη συναδερφε.
Μηπως καποιος μπορει να μου λυσει την εξης απορια? Οπως ολοι συζητουσαμε αυτες τις μερες θα εδιναν 1000 πιστωσεις για αναπληρωτες. Τελικα χθες εμαθα οτι καλεσαν 517 αναπληρωτες για τα σμεα. Αυτο σημαινει οτι για ολες τις υπολοιπες ειδικοτητες α'βαθμιας κ β'αθμιας μενουν 483; ; ; ; ; ; ; ; ; ;  Αν παρουν καμια 200αρια δασκαλους τι θα παρουν απο τις ειδικοτητες 2-3 απο καθε κλαδο; ; ; ; ; ; Πειτε μου καποιος οτι κανω λαθος ! ! ! ! Εχω απογοητευτει τελειως....

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Οι πιστώσεις για αναπληρωτές ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 03:40:28 μμ »
Με βρισκεις απολυτως συμφωνη συναδερφε.
Μηπως καποιος μπορει να μου λυσει την εξης απορια? Οπως ολοι συζητουσαμε αυτες τις μερες θα εδιναν 1000 πιστωσεις για αναπληρωτες. Τελικα χθες εμαθα οτι καλεσαν 517 αναπληρωτες για τα σμεα. Αυτο σημαινει οτι για ολες τις υπολοιπες ειδικοτητες α'βαθμιας κ β'αθμιας μενουν 483; ; ; ; ; ; ; ; ; ;  Αν παρουν καμια 200αρια δασκαλους τι θα παρουν απο τις ειδικοτητες 2-3 απο καθε κλαδο; ; ; ; ; ; Πειτε μου καποιος οτι κανω λαθος ! ! ! ! Εχω απογοητευτει τελειως....
Οι ΣΜΕΑ ήταν πό τις παλιές πιστώσεις αφού αν αθροίσεις κάνει 7500 περίπου!
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οι πιστώσεις για αναπληρωτές ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:30 »

Αποσυνδεδεμένος Adv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Οι πιστώσεις για αναπληρωτές ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 04:29:52 μμ »
Ευχάριστο αυτο!  Thanks dmath.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Τιμόθεος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Το μέτρο της αγάπης είναι η αγάπη χωρίς μέτρο
    • Προφίλ
Απ: Οι πιστώσεις για αναπληρωτές ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 04:47:31 μμ »
velis, υπάρχει κάποια είδηση από τις κινητοποιήσεις;
Χιόνια και κρύα ας μη σταθούν εμπόδιο μπροστά σου, στις κορυφές της αρετής ν' ανθίζει πάντα η καρδιά σου

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Οι πιστώσεις για αναπληρωτές ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 08:09:25 μμ »
Δυστυχώς έμεινα σπιτι με το μικρό που έχει πυρετό (και δεν πηγε παιδικό σταθμό)...

Αποσυνδεδεμένος Τιμόθεος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Το μέτρο της αγάπης είναι η αγάπη χωρίς μέτρο
    • Προφίλ
Απ: Οι πιστώσεις για αναπληρωτές ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 08:52:19 πμ »
Περαστικά σας. Τα πέρασα και εγώ αυτά με τις αρρώστιες των παιδιών. Τώρα μεγάλωσαν. Όσο μεγαλώνουν τα παιδιά, μεγαλώνουν και τα προβλήματα. (Έξοδα, εφηβεία, κτλ).
Χιόνια και κρύα ας μη σταθούν εμπόδιο μπροστά σου, στις κορυφές της αρετής ν' ανθίζει πάντα η καρδιά σου

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Οι πιστώσεις για αναπληρωτές ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 12:04:12 μμ »
Τελικά, δεν κλήθηκε ακόμη νέα φάση αναπληρωτών στη Β/μια, ε;  ???  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οι πιστώσεις για αναπληρωτές ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 01:07:34 μμ »
Κάτσε ντε, νωρίς είναι ακόμη.... ούτε η 28η δεν έχει φτάσει!!!!!!!!!!!!  >:( >:( >:( >:( ::) ::) ::) ::) ::)
Πάντως, χωρίς πλάκα,μια από τις χρονιές που ήμουν ωρομίσθια, φιλοτιμήθηκαν να στείλουν καθηγητή (ωρομίσθιο βέβαια) όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για να συνοδεύσει τα παιδιά στην παρέλαση και να μη γίνουν ρεζίλι! Μόνο για να αποφύγουν το ρεζίλεμα δραστηριοποιούνται!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161120
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 475
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.