*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 512350 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2366 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 07:00:30 μμ »
Για οποιον ενδιαφερεται, μιλησα με αιρετο και μου ειπε οτι εχουν βγει οι αποσπασεις σε πειραματικα, αλλα δεν εχουν ακομα ανακοινωθει. Η υπαλληλος στο υπουργειο μου ειπε οτι σχετικες πληροφοριες μπορουμε να ζηταμε μετα τις 10. Εγω, συμφωνα παντα με τπν αιρετο, πηρα αποσπαση στο πειραματικο της πρωτης μου επιλογης. Αν αυτο βοηθα στη μειωση του αγχους οσων περιμενουν, δεν ειχα κανενα μα κανενα μεσο και τσουρουφλιζομουν μεχρι τη στιγμη που αποφασισα για πρωτη φορα στη ζωη μου να τηλεφωνησω σε αιρετο για πληροφοριες. Καλη επιτυχια σε οσους περιμενουν. Ευχομαι να μας αποκαταστησουν για την ψυχικη οδυνη στις μεταθεσεις. Καλα, μη φωναζετε, ενα αστειακι εκανα:)

Συγχαρητήρια doroth!καλή αρχη.χαιρομαι που δεν κατεληξες στην ανευ αποδοχων.να σου πανε όλα καλά!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:36:28 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2367 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 07:25:15 μμ »
ΟΠΟΙΟΣ  ΑΠΟΣΠΑΣΤΕΙ  ΑΠΟ  ΠΥΣΔΕ   ΣΕ  ΠΥΣΠΕ  ΘΑ  ΚΑΝΕΙ  21  ΩΡΕΣ!ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ  ΑΠΟ  ΤΗΝ  ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ  ΤΟΥ.
Πρωτη φορα το ακουω αυτο. Εγω παντα εκανα το ωραριο μου συμφωνα με τα χρονια υπηρεσιας.
Αν ισχυει αυτο πρεπει να δουμε εγγραφως που το προβλεπει η διαδιακασια

Για οσους διατιθενται απο τη Β/θμια στην Α/θμια ισχυουν τα ακολουθα ως προς το ωραριο:

Μαρούσι, 11 / 11 / 2010
Αρ.Πρωτ. Βαθμός Προτερ
Φ. 361.23/ 9 / 116014α /Δ1

Κατόπιν ερωτημάτων για το ωράριο των εκπαιδευτικών που διατίθενται εξ’ ολοκλήρου από τη
δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Η διάθεση εκπαιδευτικών από τη δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση σε
περίπτωση μη συμπλήρωσης του υποχρεωτικού ωραρίου διδασκαλίας προβλέπεται από τις διατάξεις
του άρθρου 14 παρ. 14 του Ν. 1566/85 (Φ.Ε.Κ. 167 Α’) σε συνδυασμό με τις διατάξεις του άρ. 8 παρ. 1
του Ν. 2817/2000 (Φ.Ε.Κ. 78 Α’), όπως τροποποιήθηκε με το άρ. 9 παρ. 10 του Ν. 2986/2002 (Φ.Ε.Κ.
24 Α’) και αντικαταστάθηκε από το άρ. 21 παρ. 5 του Ν. 3475/2006 (Φ.Ε.Κ. 146 Α’). ‘Όταν οι
εκπαιδευτικοί διατίθενται εξ’ ολοκλήρου (ολική διάθεση), τότε αναλαμβάνουν το πλήρες πρόγραμμα
διδασκαλίας της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (άρ. 4 παρ. 12 του Ν. 1566/85) με τις υποχρεώσεις που
αυτό συνεπάγεται, όπως είναι αυτή του υποχρεωτικού ωραρίου.

Για τους εκπαιδευτικούς Α/θμιας Εκπαίδευσης το υποχρεωτικό εβδομαδιαίο ωράριο
διδασκαλίας καθορίζεται ανάλογα με την οργανικότητα του δημοτικού σχολείου και τα έτη
υπηρεσίας του εκπαιδευτικού, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρ. 13 παρ. 7 του Ν. 1566/1985, όπως
αντικαταστάθηκε από το άρ. 9 παρ. 3 του Ν. 2517/1997 (Φ.Ε.Κ. 160 Α’). Κατά τις διατάξεις αυτές το
ελάχιστο ωράριο που μπορεί να έχουν οι εκπαιδευτικοί στην Α/θμια εκπαίδευση, εφόσον δεν είναι
διευθυντές, είναι είκοσι μία (21) ώρες.

Λαμβάνοντας, λοιπόν, υπόψη τις προαναφερθείσες διατάξεις, και όπως αναφέρεται στην
ανωτέρω (2) σχετική εγκύκλιό μας, οι εκπαιδευτικοί που διατίθενται εξ’ ολοκλήρου από τη
δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση έχουν ως εβδομαδιαίο ωράριο διδασκαλίας τις
είκοσι μία (21) ώρες.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2368 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 07:31:07 μμ »
Στο Facebook γράφει ο Καψαλακης ότι στη β φάση θα γίνουν ελάχιστες και οι πλέον απαραίτητες αποσπάσεις, κυρίως ειδικές κατηγορίες και συνυπηρετησεις. Το αναφέρει υποθέτω για τη ΑΒαθμια αλλα δε νομίζω να ισχυσει κάτι διαφορετικό στη Ββαθμια
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2369 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 07:31:38 μμ »
Το μωράκι στην κοιλιά της γυναίκας μου μας εμφανίστηκε στις 11 Ιουλίου  :D :D :D

Συγχαρητηρια.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:36:28 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2370 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 07:51:51 μμ »
To ερωτημα ειναι αν η β φαση των αποσπασεων σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ θα γινει μεσω ηλεκτρονικου συστηματος ή με τον πατροπαραδοτο τροπο της στρογγυλης τραπεζης.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2371 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 07:52:51 μμ »
Έχω μια απορία...
Απ' ότι κατάλαβα η Β' φάση αποσπάσεων θα γίνει πριν ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά.
Δεν πήρα απόσπαση στην πρώτη μου επιλογή (για λίγα μόρια) αν και γνωρίζω ότι τα κενά είναι πολλά περισσότερα από τους αποσπασμένους.
Αποσπάστηκα σε γειτονικό νομό και σχετικά μακριά από τον τόπο μόνιμης μου κατοικίας.
Αν στην δεύτερη φάση πραγματοποιηθούν αποσπάσεις στην περιοχή που είχα ως πρώτη επιλογή και με λιγότερα μόρια από τα δικά μου, μπορώ να κάνω κάτι;

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2372 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 07:57:00 μμ »
 Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες Elena_K.

Αποσυνδεδεμένος Elena_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ....για ότι δεν έκανες.... καλά να πάθεις!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2373 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:01:16 μμ »
Έχω μια απορία...
Απ' ότι κατάλαβα η Β' φάση αποσπάσεων θα γίνει πριν ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά.
Δεν πήρα απόσπαση στην πρώτη μου επιλογή (για λίγα μόρια) αν και γνωρίζω ότι τα κενά είναι πολλά περισσότερα από τους αποσπασμένους.
Αποσπάστηκα σε γειτονικό νομό και σχετικά μακριά από τον τόπο μόνιμης μου κατοικίας.
Αν στην δεύτερη φάση πραγματοποιηθούν αποσπάσεις στην περιοχή που είχα ως πρώτη επιλογή και με λιγότερα μόρια από τα δικά μου, μπορώ να κάνω κάτι;

Θα κάνεις από τώρα επανεξέταση αίτησης όσον αφορά την πρώτη σου επιλογή. Αυτό θα γράφεις στην αίτησή σου. Για να δουν μήπως και το βελτιώσουν. Στο παρελθόν έχει συμβεί.

Αποσυνδεδεμένος Elena_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ....για ότι δεν έκανες.... καλά να πάθεις!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2374 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:02:33 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες Elena_K.

Χαίρομαι που βοήθησα. Σου εύχομαι καλή τοποθέτηση!

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2375 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:03:34 μμ »
Στο Facebook γράφει ο Καψαλακης ότι στη β φάση θα γίνουν ελάχιστες και οι πλέον απαραίτητες αποσπάσεις, κυρίως ειδικές κατηγορίες και συνυπηρετησεις. Το αναφέρει υποθέτω για τη ΑΒαθμια αλλα δε νομίζω να ισχυσει κάτι διαφορετικό στη Ββαθμια
Με τοσες αποσπασεις που εκανε στην Α/θμια ποσες ακομη να κανει. Στην β/θμια ομως δεν εκανε ουτε τις μισες.
 Δεν ειναι λογικη αυτη. Ειναι παραλογη.

Αποσυνδεδεμένος εγκαταληψη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2376 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:07:08 μμ »
Πως ειναι δυνατον σε μια περιοχη περυσι να κανανε περιπου 40 αποσπασεις σε ενα κλαδο της β/θμιας και φετος να μην κανανε ουτε 1???????????Δηλαδη τι θελουν να μας πουνε απο το υπουργειο οτι οσοι αποσπαστηκαν περυσι και καλυπταν λειτουργικα κενα ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΘΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ;;;;;;Μολις αρχισουν τα σχολεια ομως θα αρχισουν τα οργανα......και ας ελπισουμε να το διορθωσουν με τη β φαση!!!

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2377 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:08:10 μμ »
Έχω μια απορία...
Απ' ότι κατάλαβα η Β' φάση αποσπάσεων θα γίνει πριν ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά.
Δεν πήρα απόσπαση στην πρώτη μου επιλογή (για λίγα μόρια) αν και γνωρίζω ότι τα κενά είναι πολλά περισσότερα από τους αποσπασμένους.
Αποσπάστηκα σε γειτονικό νομό και σχετικά μακριά από τον τόπο μόνιμης μου κατοικίας.
Αν στην δεύτερη φάση πραγματοποιηθούν αποσπάσεις στην περιοχή που είχα ως πρώτη επιλογή και με λιγότερα μόρια από τα δικά μου, μπορώ να κάνω κάτι;

Θα κάνεις από τώρα επανεξέταση αίτησης όσον αφορά την πρώτη σου επιλογή. Αυτό θα γράφεις στην αίτησή σου. Για να δουν μήπως και το βελτιώσουν. Στο παρελθόν έχει συμβεί.

Έλενα πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Είναι διαδικασία που συνηθίζεται; Θα μπορούσα να ρωτήσω σχετικά στην διεύθυνση;

Αποσυνδεδεμένος Elena_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ....για ότι δεν έκανες.... καλά να πάθεις!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2378 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:11:25 μμ »
Έχω μια απορία...
Απ' ότι κατάλαβα η Β' φάση αποσπάσεων θα γίνει πριν ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά.
Δεν πήρα απόσπαση στην πρώτη μου επιλογή (για λίγα μόρια) αν και γνωρίζω ότι τα κενά είναι πολλά περισσότερα από τους αποσπασμένους.
Αποσπάστηκα σε γειτονικό νομό και σχετικά μακριά από τον τόπο μόνιμης μου κατοικίας.
Αν στην δεύτερη φάση πραγματοποιηθούν αποσπάσεις στην περιοχή που είχα ως πρώτη επιλογή και με λιγότερα μόρια από τα δικά μου, μπορώ να κάνω κάτι;

Θα κάνεις από τώρα επανεξέταση αίτησης όσον αφορά την πρώτη σου επιλογή. Αυτό θα γράφεις στην αίτησή σου. Για να δουν μήπως και το βελτιώσουν. Στο παρελθόν έχει συμβεί.

Έλενα πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Είναι διαδικασία που συνηθίζεται; Θα μπορούσα να ρωτήσω σχετικά στην διεύθυνση;

Ναι βέβαια. Δεν επανεξετάζονται μόνο οι αιτήσεις που δεν ικανοποιήθηκαν καθόλου, αλλά και οι "βελτιώσεις" όσον αφορά τις θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2379 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:14:02 μμ »
Έχω μια απορία...
Απ' ότι κατάλαβα η Β' φάση αποσπάσεων θα γίνει πριν ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά.
Δεν πήρα απόσπαση στην πρώτη μου επιλογή (για λίγα μόρια) αν και γνωρίζω ότι τα κενά είναι πολλά περισσότερα από τους αποσπασμένους.
Αποσπάστηκα σε γειτονικό νομό και σχετικά μακριά από τον τόπο μόνιμης μου κατοικίας.
Αν στην δεύτερη φάση πραγματοποιηθούν αποσπάσεις στην περιοχή που είχα ως πρώτη επιλογή και με λιγότερα μόρια από τα δικά μου, μπορώ να κάνω κάτι;

Θα κάνεις από τώρα επανεξέταση αίτησης όσον αφορά την πρώτη σου επιλογή. Αυτό θα γράφεις στην αίτησή σου. Για να δουν μήπως και το βελτιώσουν. Στο παρελθόν έχει συμβεί.

Έλενα πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Είναι διαδικασία που συνηθίζεται; Θα μπορούσα να ρωτήσω σχετικά στην διεύθυνση;

Οπως γραφει και η Ελενα ειναι κατι που γινεται, οταν ο εκπαιδευτικος δεν αποσπαται στις πρωτες επιλογες του.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160137
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 665
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 663
Σύνολο: 673

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.