*

Ψηφοφορία

Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;

Ναι
Όχι

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;  (Αναγνώστηκε 16647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 03, 2011, 12:32:36 πμ »
Απλά μου είναι πολύ εύκολο να χωρίσω ένα τμήμα 25 μαθητών σε 4 ομάδες διαφορετικής δυναμικότητας, παρά να πρέπει να αντιστοιχήσω βαθμούς σε κλίμακα από 8 μέχρι 20
D: τα στουρνάρια που λέγαμε. Δεν ανοίγουν βιβλίο και ενοχλούν στο μάθημα, δεν φέρουν βιβλία γενικά τουρίστες.
C: άσχετοι αλλά προσέχουν, δεν δημιουργούν ποτέ πρόβλημα, σημειώνουν, φέρνουν βιβλία, ανοίγουν το στόμα τους 1-2 φορές προκειμένου να προσπαθήσουν αλλά πετάνε κοτσάνες!
Β: Προσπαθούν, καταφέρουν κάποια πράγματα καλά, αλλά δεν πετάνε. Θα έλεγα οι μαθητές του 14, 15, 16
Α: Οι καλοί από 17 έως 20.

κάπως έτσι... Απλά είναι κάτι που εφαρμόζω φτιάχνοντας 4 κύκλους (Α, B, C, D) και μπορώ με 100% σιγουριά και μέσα σε 1 λεπτό να κατατάξω τους μαθητές σε αυτές τις ομάδες. Μετά σκέφτομαι τι βαθμό θα πάρουν ανάλογα με τον κύκλο που τους έβαλα.

Θα πρότεινα και μερικές εναλλακτικές αξιολογήσεις που συμπληρώνουν το αρχικό σου σχέδιο:

DΒ :"στουρνάρια" που αν βρουν ενδιαφέρον το μάθημα όλο και κάτι τους μένει...
DA: "στουρνάρια" που σε κάποιο άλλο εκπαιδευτικό σύστημα μπορεί και να "πετούσαν"
AC: καλοί μαθητές  :P που κανένας δεν τους έχει πει πως είναι στην ουσία "στουρνάρια"
κλπ...
Ακόμη εναλλακτικά θα μπορούσαμε να έχουμε τις εκδοχές:
D-  : αδιόρθωτο στουρνάρι... Μόνη του ελπίδα είναι να καταφέρει να γίνει C
D+ : στουρνάρι με ελπίδες. Υπο συνθήκες θα μπορούσε να γίνει Α...

ΥΓ. Πειράχτηκα, γιατί εγώ ήμουν κάποτε D+ και ευτυχώς συνάντησα για λίγο κάποιους ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ στο διάβα μου και κατάφερα να γίνω έστω και για λίγο Α και μετά κάπως έγινα B και μετά πάλι D...
Ευτυχώς που δεν έγινα ποτέ C... μήπως είμαι τώρα;;;    :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:15 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 03, 2011, 12:44:09 πμ »
Νομίζω ναι, είναι σωστό να αφήνουμε. Δεν πρέπει όλοι να παίρνουν απολυτήριο και μετά να διεκδικουν τις ιδιες θέσεις....ή αυτό ή όταν προκηρύσσονται θέσεις να οριζουν "βαθμός απολυτηρίου απο 1 έως 10 ή από 11 ως 15..." και βέβαια να βρεθεί ένας τρόπος να τηρείται κοινή γραμμή από όλους..γιατί όπως έχει τώρα, αν αφήσεις κάποιον είσαι ο κακός της υπόθεσης ενώ αν τους περάσεις όλους με 20 είσαι Θεός... ούτε το ένα ούτε το άλλο όμως είναι σωστό...
αλλά νομίζω ότι το να αφήσεις έναν μαθητή, έχει και μια παιδαγωγική αξία που δεν πρέπει να αγνοούμε....από τη στιγμή που η αποτυχία είναι μέρος της ζωής και απο τη στιγμή που το σχολείο - υποτίθεται- διδάσκει και για τη ζωή εκεί έξω...το να αφήσεις κάποιον στην ίδια τάξη μπορεί και πρέπει να δράσει ενισχυτικά στους μαθητές.
Για το τελευταίο αμφιβάλλω. Η πλειοψηφία 50 χρόνια να μείνει στην ίδια τάξη τίποτα δεν θα αλλάξει.
Άρα το καλύτερο πιστεύεις είναι να υπάρχουν εξετάσεις ώστε από το Δημοτικό να μην συνεχίζουν όλοι για το Γυμνάσιο, και στη συνέχεια από το Γυμνάσιο να μην συνεχίζουν όλοι στο Λύκειο και τελικά να μην τελειώνουν όλοι το Λύκειο;
Από τα σχολεία που έχω περάσει, αν εφαρμοζόταν αυτό, το 50% των μαθητών ποτε δεν θα αποφοιτούσε!

Τώρα με έβαλες σε σκέψεις. Ίσως θα πρέπει να περάσουμε αυτή τη γραμμή και η Ελλάδα να γεμίσει από αποφοίτους Δημοτικού στην πλειοψηφία. Εξάλλου και το Λύκειο που τελειώνουν τι κατάλαβαν; τίποτα! χαβαλε χαβαλε χαβαλε. Ενώ θα μπορούσαν μετά το Δημοτικό άντε ίσως και το Γυμνάσιο να έβρισκαν κάποια δουλειά και να μην χαράμιζαν τον χρόνο τους στα θρανία και στα φροντιστήρια πληρώνοντας κερατιάτικα νομίζοντας ότι εκεί θα τα μάθουν!

Βέβαια κάτι τέτοιο με τη σειρά του θα είχε και αντίκτυπο στους εκπαιδευτικούς (λιγότεροι μαθητές, λιγότερες τάξεις, λιγότερα σχολεία, λιγότερες θέσεις εργασίας!)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 03, 2011, 12:45:15 πμ »
πάντως εμένα αγαπημένοι μου ήταν οι ...AC/DC  :P :P
σοβαρά πάντως, συνεχίζω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι μαθητές έχουν δυναμικό για Α+ αρκει να βρεθουν οι εκπαιδευτικοι εκείνοι που θα βρουν το ταλέντο των μαθητών αυτών  και θα καλλιεργήσουν τις κλίσεις τους.
εγώ νομίζω ότι όλοι οι μαθητές αντιδρούν καλά και θετικά όταν βρουν έναν καθηγητή που τους σέβεται και τους συμπεριφέρεται "σπαθί" και όχι σαν αυθεντία και ξερόλας.
είχα κάποτε μια συνάδελφο....αγγλικού που χαρακτήριζε τα παιδιά "μπαστουνόβλαχους" επειδή αυτή και καλα ήταν Αθηναία και τα παιδιά απο επαρχία....και μετά αναρωτιόνταν γιατί τα παιδιά της έκαναν τον κακό χαμό ενώ δεν πιστευε εμένα ή και άλλους συναδέλφους που της λέγαμε ότι τα ίδια παιδιά σε μας ήταν Παναγίες και μια χαρά άτομα....
ε,  ο,τι και να μου πείτε ο εκπαιδευτικός φτιάχνει την τάξη, και ο εκπαιδευτικός την χαλάει....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 03, 2011, 12:48:58 πμ »

Βέβαια κάτι τέτοιο με τη σειρά του θα είχε και αντίκτυπο στους εκπαιδευτικούς (λιγότεροι μαθητές, λιγότερες τάξεις, λιγότερα σχολεία, λιγότερες θέσεις εργασίας!)

αν δεν βγούμε απο αυτή την συντεχνιακή λογική βελτιωμένη παιδεία στην Ελλάδα δεν πρόκειται να δούμε..επιτέλους κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσουμε : θέλουμε τη μέγιστη αξιοποιηση του μαθητικου δυναμικού; θέλουμε αληθινά μορφωμένους πολίτες; θέλουμε απεριόριστους διορισμούς και να αντιστοιχεί ένας καθηγητής για έναν  μαθητή ώστε να βολευτούμε όλοι και να βουλιάξει το κράτος; θέλουμε να τους περνάμε όλους ώστε να μη χάσουμε τις οργανικές μας, θέλουμε αληθινά βελτιωμένη παιδεία, εγκαταστάσεις, υλικό αλλά και ποιοτική αναβάθμιση; θέλουμε επιμόρφωση, μισθούς, επιδόματα; τι ακριβώς θέλουμε;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:15 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 03, 2011, 12:56:00 πμ »
πάντως εμένα αγαπημένοι μου ήταν οι ...AC/DC  :P :P
συμφωνώ με AC/DC !! ψηφίζω thunderstruck!
http://www.youtube.com/watch?v=XlHO4V9vWRY

Και εγώ το πιστεύω ότι και τον πιο άσχετο μπορώ να τον κάνω να "μιλήσει" και να γίνει όχι μαθητής του 20 αλλά να κάνει κάτι και αυτός και να μην είναι τουρίστας. Όμως αυτό που έχω παρατηρήσει από την εμπειρία μου εως τώρα είναι ότι, ότι και να κάνω εγώ ο μαθητής δεν βοηθάει την προσπάθειά μου με αποτέλεσμα να τον εγκαταλείπω και εγώ στην πορεία... Αν δεν θέλει να μάθει δεν θα μάθει και τούμπες να κάνω!

Έστω ότι αφήνεις στην ίδια τάξη. Και την επόμενη χρονιά είναι τα ίδια χάλια ο μαθητής (που είναι και το πιο πιθανό σενάριο). Τι κάνεις? τον ξαναφήνεις; και το διαιωνίζεις αυτός αν τίποτα δεν αλλάζει; και τελικά αυτός εγκαταλείπει το σχολείο, που σύμφωνα με σένα δεν θα έπρεπε να το τελειώσει (αν  δεκτούμε την λογική ότι δεν πρέπει να το τελειώνουν όλοι), και αυτός μετά θα είναι δακτυλοδυχτούμενος ότι δεν κατάφερε ούτε το Λύκειο να βγάλει και δεν θα βρίσκει ούτε την πιο απλή δουλειά....
Δεν ξέρω, με έχει προβλημτίσει αυτό το θέμα, γιαυτο και ξεκίνησα αυτήν την ψηφοφορία. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα μου φαίνεται η ιστορία.

Μάλλον το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι η κοινωνία μας θεωρεί άχρηστο κάποιον που δεν έβγαλε το Γυμνάσιο ή το Λύκειο παρά μόνο το Δημοτικό. Αν αυτό αλλάξει τότε ναι δεν θα είναι περίεργο να αφήνουμε στην ίδια τάξη ξανά και ξανά τον ίδιο μαθητή μέχρι αυτός να εγκαταλείψει το σχολείο και νακαταλάβει ότι δεν κάνει για γράμματα. Όμως η νομοθεσία μας άλλα λέει. Υποχρεωτική 12χρονη παιδεία ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 03, 2011, 01:00:49 πμ »
Ερώτηση: Έχουμε υποχρεωτική 12χρονη ή 9χρονη παιδεία;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 03, 2011, 01:02:39 πμ »
Μάλλον 16χρονη αφού ΟΛΟΙ υποχρεωτικά μπαίνουν και σε κάποια σχολή ακόμα και χωρίς πανελλήνιες από του χρόνου!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 03, 2011, 01:03:10 πμ »
ναι αλλά το υποχρεωτική 12ετής παιδεία για όλους δε σημαινει οτι όλοι την τελειώνουν στην ίδια ηλικία....

νομίζω ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν θα προσπαθήσουν τη δεύτερη φορά να περάσουν. Θες απο φιλότιμο, θες απο ντροπή κάτι θα προσπαθήσουν να κάνουν... τώρα αν τα παρατήσουν υπάρχουν πάντα και τα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας για όσους "βάλουν μυαλό" σε μια πιο ύστερη φάση της ζωής τους.

αλλά αν αφήσεις καποιον την πρώτη χρονιά και συνεχίζει να ειναι "ξύλο απελέκητο" και τη δεύτερη χρονιά ( και δε λέω ότι πρέπει ή μπορεί απο το 0 να πάει στο 20 αλλα τουλάχιστον καπως να προσπαθήσει) ίσως να πρέπει να ψάξεις μήπως κι εσύ κάνεις κάτι λάθος. (εννοώ αν έμεινε στο δικό σου μάθημα, γιατί αν ας πούμε έμεινε στα φιλολογικά αλλά αναγκάζεται να επαναλάβει την τάξη οπότε ξανακάνει τα μαθηματικά στα οποία εσύ τον είχες ήδη περάσει, τότε είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα..)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 03, 2011, 11:30:30 πμ »
Υποχρεωτική 9χρονη έχουμε αν θυμάμαι καλά.

Η "κρίσιμη" περίοδος για να μείνει ένας μαθητής σητν ίδια τάξη και να χει κάποια αξία  αυτή η κίνηση, είναι τα 1-2 πρώτα χρόνια που θα ξεκινήσει να κάνει "λούμπα". Δλδ εάν μέχρι την 3η δημοτικού είναι μέτριος/κακός μαθητής αλλά άξια προβιβάσιμος και στην 4η πέσει κι άλλο, τότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να επαναλάβει την τάξη. Γιατί τότε τα κενά του δεν είναι "αγεφύρωτα" και μία επανάληψη της τάξης υπάρχει περίπτωση να του κάνει καλό. Αν και πάλι δεν γίνει τίποτα, τότε μάλλον αρχίζει το "σπρώξιμο" και άγιος ο θεός.

Από εκεί και πέρα όμως, μέχρι το σημείο "ας τελειώσουν ένα δημοτικό και μετά βουρ για δουλειά" killbill, υπάρχει χάσμα. Περάσαν κοντά 100 χρόνια ανθρώπινης εξέλιξης για να μπορέσουμε να αποδεσμευτούμε από την παιδική εργασία και την λογική "ας μάθει να κουτσοδιαβάζει και να κουτσογράφει και μετά στα χωράφια να βοηθήσει το οικογενειακό εισόδημα". Και τώρα εσύ προτείνεις να πάμε πάλι 100 χρόνια πίσω;;;; Παλιές λύσεις σε καινούρια προβλήματα δεν παίζουν killbill. Το πρόβλημα του "αμόρφωτου απόφοιτου" είναι καινούριο. Και χρειάζεται καινούριες λύσεις.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 03, 2011, 02:48:38 μμ »
Και εσύ τι προτείνεις βρε hapinness; όλοι κουτσοί στραβοί στον Αγιο Παντελεήμονα; Όλοι να φτάσουν και να πάρουν απολυτήριο Λυκείου; και μετά όλοι να μπουν και στα πανεπιστήμια και ΤΕΙ που έχει γεμίσει η χώρα και που περισσεύουν και θέσεις γιατί δεν έχουμε μαθητές να τα γεμίσουν; είναι πιο σωστό αυτό;

Δεν είπα τελειώνοντας το δημοτικό να πάνε να δουλέψουν δούλοι σε ορυχεία και στις γαλέρες και να τους μαστιγώνουν, όπως γινόταν πριν από 100 χρόνια που αναφέρθηκες! Υπάρχουν και οι τεχνικές σχολές. Καλύτερα δεν θα ήταν να πάνε εκεί να μάθουν μια τέχνη;

Το πρόβλημα είναι ότι σήμερα ένας μαθητής πρέπει υποχρεωτικά να φτάσει στην Γ Λυκείου, υποχρεωτικά να επιλέξει και μια κατεύθυνση και υποχρεωτικά να μπει και σε κάποια σχολή γιατί υπάρχει πληθώρα θέσεων που πρέπει να καλυφθούν αφού τα χτίσαμε τα ρημάδια τα τμήματα. Αυτή είναι η Ελλάδα η σοφή. Όλοι φοιτητές και σπουδαγμένοι τρομάρα μας. Το 100% των νέων στην Ελλάδα φοιτούν κάπου.

και βέβαια να βρεθεί ένας τρόπος να τηρείται κοινή γραμμή από όλους..γιατί όπως έχει τώρα, αν αφήσεις κάποιον είσαι ο κακός της υπόθεσης ενώ αν τους περάσεις όλους με 20 είσαι Θεός... ούτε το ένα ούτε το άλλο όμως είναι σωστό...
Συμφωνώ. Και όχι μόνο κοινή γραμμή εκ μέρους του συλλόγου, αλλά όλων των σχολείων του νομού θα έλεγα, γιατί μετά θα λένε ότι στο τάδε σχολείο αφήνου στην ίδια τάξη, ας πάρουμε μεταγραφή να πάμε σε άλλο και θα μείνουν οι συνάδελφοι χωρίς ώρες, και μετά θα σου πει ότι το σχολείο συγχωνεύεται!

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 03, 2011, 03:12:05 μμ »
Είσαι σε δίλημμα όταν πρόκειται να βαθμολογήσεις. Ακυρώνεις όλη την προσωπικότητα του μαθητή με το να του βάλεις κάτω από τη βάση? Λαμβάνεις όλους τους παράγοντες που το παιδί εκδηλώνει συγκεκριμένη συμπεριφορά και εσύ το τιμωρείς για πράγματα που δεν φταίει αποκλειστικά ο ίδιος? Από την άλλη, δίνοντας του την ευκαιρία να προχωρήσει, μήπως αδικείς τους άλλους, διότι αυτός αργότερα θα έχει τα τυπικά προσόντα να διεκδικήσει μια θέση π.χ. στο δημόσιο και να την καταλάβει (με μέσο) στερώντας την έτσι από κάποιον που και το αξίξει και που έχει προσπαθήσει περισσότερο?

Για ποιο πράγμα βαθμολογούμε τα παιδιά? Για το νοητικό του επίπεδο, για το χαρακτήρα τους ή για τη συμπεριφορά τους?

Αποσυνδεδεμένος HelenB

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 03, 2011, 03:26:02 μμ »

Δεν είπα τελειώνοντας το δημοτικό να πάνε να δουλέψουν δούλοι σε ορυχεία και στις γαλέρες και να τους μαστιγώνουν, όπως γινόταν πριν από 100 χρόνια που αναφέρθηκες! Υπάρχουν και οι τεχνικές σχολές. Καλύτερα δεν θα ήταν να πάνε εκεί να μάθουν μια τέχνη;

Το πρόβλημα είναι ότι σήμερα ένας μαθητής πρέπει υποχρεωτικά να φτάσει στην Γ Λυκείου, υποχρεωτικά να επιλέξει και μια κατεύθυνση και υποχρεωτικά να μπει και σε κάποια σχολή γιατί υπάρχει πληθώρα θέσεων που πρέπει να καλυφθούν αφού τα χτίσαμε τα ρημάδια τα τμήματα. Αυτή είναι η Ελλάδα η σοφή. Όλοι φοιτητές και σπουδαγμένοι τρομάρα μας. Το 100% των νέων στην Ελλάδα φοιτούν κάπου.


Εντάξει.. Μέσα στο μυαλό μου ήσουν την ώρα που το έγραφες ;D ;D Πάντως σίγουρα δεν πρέπει να φτάσουμε στο άλλο άκρο να μένουν αβέρτα οι μαθητές και να φτάσουμε στα χρόνια των γονιών και παππούδων μας (βέβαια τότε η ύλη του δημοτικού μπορώ να πω επιπέδου γυμνασίου, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι συγκρίσιμο), αλλά κάτι πρέπει να γίνει μια αυτή την κατάσταση.
Εγώ δεν διδάσκω σε σχολείο, αλλά ως μαθήτρια (και άνθρωπος) που κυνηγούσα τις πρωτιές και αρίστευα (εντάξει, τώρα δεν είμαι τόσο φυτουκλάκι..  ::) ;D), με ενοχλούσε ιδιαίτερα το γεγονός ότι ακόμα και στουρνάρια έμπαιναν στο ίδιο τσουβάλι με εμένα. Δηλαδή, πολλές φορές ηθική ικανοποίηση για το ότι προσπάθησα και έκανα κάτι (ειδικά στο δημοτικό), μηδέν. Και τι μας διδάσκει τόσα χρόνια αυτό το σύστημα; Αυτό που ισχύει σε όλη την ελληνική κοινωνία: ότι είτε προσπαθείς είτε όχι, σε αρκετές περιπτώσεις τις ίδιες πιθανότητες με τους άσχετους έχεις. Ή και το αντίθετο, ότι και άσχετος να είσαι, το σύστημα πάλι κάπως θα σε βοηθήσει και θα προσπεράσεις ακόμα και τους πιο καλούς, οπότε μ@@ς είσαι να κάτσεις να ασχοληθείς;
Ίσως φαίνονται λίγο ακραία αυτά που λέω, αλλά το αν θα αφήσει κάποιος ένα μαθητή στην ίδια τάξη εξάρταται πιστεύω και από κάτι τέτοιο. 
Hello!!!

Αποσυνδεδεμένος HelenB

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 03, 2011, 03:33:14 μμ »
Για ποιο πράγμα βαθμολογούμε τα παιδιά? Για το νοητικό του επίπεδο, για το χαρακτήρα τους ή για τη συμπεριφορά τους?

Προσωπικά πιστεύω ότι ένα απολυτήριο/πτυχίο κτλ δείχνει σε γενικές γραμμές τις γνώσεις ενός ατόμου πάνω σε κάτι, για αυτό κύριο λόγο στη βαθμολογία θεωρώ ότι έχει το γνωστικό επίπεδο. Βέβαια, ο ρόλος του σχολείου δεν είναι μόνο η παροχή γνώσεων (θεωρητικά τουλάχιστον), αλλά ο χαρακτήρας κτλ δεν νομίζω ότι είναι κάτι βαθμολογίσιμο, τουλάχιστον με την έννοια που ξέρουμε τη βαθμολογία, ενώ παράλληλα αρμόδιοι για αξιολόγηση νοητικού επιπέδου, χαρακτήρα κ.α. μάλλον είναι ψυχίατροι, ψυχολόγοι, ειδικοί παιδαγωγοί και λοιπές ειδικότητες και όχι τόσο ο εκπαιδευτικός
Hello!!!

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 03, 2011, 04:11:48 μμ »
Είχα θέσει στην σύμβουλο παιδαγωγικών Στερεάς Ελλάδας το ερώτημα του τίτλου.

Μου απάντησε ...

... στο Γυμνάσιο είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να κόβεις μαθητές για μαθησιακά θέματα. Αυτό που δημιουργείς είναι χειρότερο από αυτό που θες να τιμωρήσεις ( ή κρίνεις ως ανεπαρκές )

... στο ΛΥΚΕΙΟ μπορείς να κόψεις μαθητή για μαθησιακά θέματα εφόσον συντρέχουν και θέματα συμπεριφοράς.

ΒΕΒΑΙΑ για να είμαστε απολύτως ειλικρινείς , πρέπει να κάνει "αίτηση" κάποιος μαθητής για να κοπεί , αφού ο γενικός 9,5 ( και με δεδομένο ένα 9-10 που είναι το σύνηθες ελάχιστο βαθμολογίας Α τριμήνου ) επιτυγχάνεται σχετικά εύκολα με 2 καλούς βαθμούς στα Αγγλικά και στην Πληροφορική.

Και βέβαια το "κόβω" είναι σχετικό , μιας που ο ίδιος μαθητής θα έρθει τον Σεπτέμβριο και εκεί το 99,99% των καθηγητών θα τον περάσει ( με τον ένα ή τον άλλο τρόπο )

Όλα αυτά στην Α Λυκείου .... γιατί στην Β και Γ επικρατεί η λογική "ασε το παιδί να πάει στην ευχή του Θεού" και δεν μένει κανείς. ( ή δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα )

Πριν απο 1 χρόνο κλήθηκα να συμπληρώσω ωράριο ( κάπου τον Ιανουάριο ) σε ένα σχολείο διδάσκοντας Φυσική Γεν Παιδείας Γ Λυκείου. Επειδή θα ήταν 3ο σχολείο στο οποίο θα δίδασκα , δεν υπήρχαν και πολλά περιθώρια στις ώρες ,με αποτέλεσμα να έχω μάθημα τελευταία ώρα ... της Παρασκευής.

Επί ένα τρίμηνο ΔΕΝ ΠΑΤΗΣΕ ( παρακαλώ μην γελάτε !!! ) κανείς μαθητής στο μάθημα ( έγραφα στο απουσιολόγιο "άπαντες απόντες" ).... ζήτησα ( ξέροντας την απάντηση ) από τον Διευθυντή να χαρακτηρίσω την φοίτηση των μαθητών στο μάθημα μου ώς "ελλειπή" ( και βέβαια θα έχαναν το δικαίωμα να δώσουν πανελλήνιες ) ... ο Διευθυντής μου είπε να βάλω τον ίδιο βαθμό με αυτον που είχαν στο Α τετράμηνο ... μια χαρούλα !!!

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-


Ένας συνάδελφος ( αιρετός μάλιστα ) είχε προτείνει όλοι οι μαθητές να προάγονται ανεξάρτητα από την βαθμολογία τους. ( μήπως αυτό δεν γίνεται και τώρα). Αυτό θα μας έδινε την άνεση να βάλουμε πραγματικούς βαθμούς σύμφωνα με τις γνώσεις των μαθητών.
Νομίζω είναι μια καλή ιδέα

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-



 
 
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160365
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.