*

Ψηφοφορία

Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;

Ναι
Όχι

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;  (Αναγνώστηκε 16646 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 03, 2011, 05:55:16 μμ »
το να περάσεις κάποιον μαθητή ο οποίος δεν έχει μάθει έστω τα βασικά για μια τάξη πιστεύω ότι ότι είναι χειρότερο από να τον αφήσεις στην ίδια ή να τον στείλεις τον σεπτέμβριο γιατί του δημιουργείς πρόβλημα για την συνέχεια. μπορεί στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή να αδιαφορούσε για το μάθημα στις επόμενες χρονιές έχοντας κενά είναι σίγουρο ότι θα τα παρατήσει τελείως και δεν θα κάνει καμία προσπάθεια, γιατί δεν θαμπορεί να παρακολουθήσει. όσοι βλέπουν το βλέπουν σαν τιμωρία είναι λάθος μάλλον σαν βοήθεια για την συνέχεια θα πρέπει να το δουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:23:31 »

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 03, 2011, 08:01:09 μμ »
Παιδιά, μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται στο εξωτερικό σχετικά με αυτό το θέμα; Πάντα είχα την απορία τι συμβαίνει και σε άλλες χώρες με τους μαθητές που αποτυγχάνουν στις εξετάσεις ή γενικά δεν έχουν καλές επιδόσεις. Υπάρχει κι αλλού ο θεσμός των μετεξεταστέων και της επανάληψης της τάξης;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 03, 2011, 08:50:32 μμ »
Που είσαι βρε bitch? εσύ ξέρεις από εξωτερικό!!
θα στείλω και pm σε κάποια από τα μέλη του forum που συμμετέχουν στο θέμα "αποσπάσεις στο εξωτερικό" και που είναι ήδη στο εξωτερικό ή είχαν την εμπειρία αυτή να μας πουν

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 03, 2011, 09:03:50 μμ »
το να περασεις εναν μαθητη απλα για να εχει απολυτηριο δεν το βοηθας.εγω ειμαι της αποψης οτι πρεπει να μενουν.αλλωστε γιατι να ακυρωσω τους αλλους μαθητες που ενα χρονο ολοκληρο προσπαθουν και εργαζονται σκληρα; παντα βαθμολογω την προσπαθεια ακομη και του τελευταιου μαθητη, αλλα δεν μπορω να προαγω καποιον αν ειναι επιδεικτικα αδιαφορος. αλλωστε βοηθαμε τοσο πολυ με την υλη των εξετασεων που νομιζω οτι ολοι μπορουν να περασουν. στο λυκειο παλι μονο αν κανεις ταμα θα μεινεις αφου χρειαζεσαι μολις 9,5 για να περασεις. επιπλεον ας καιταλαβουν οτι στη ζωη δεν ειναι ολα ευκολα αλλα χρειαζεται κοπος για να κατακτησεις καποια πραγματα. τα αγαθα κοποις κτωνται ελεγαν οι αρχαοι ημων προγονοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:23:31 »

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 03, 2011, 09:15:16 μμ »
Ναι, αλλά όταν ένας μαθητής δεν ανταπεξέρχεται για το χ ή ψ λόγο ίσως πρέπει να αναρωτηθούμε μήπως δε κάναμε κάτι καλά εμείς ή δε κάναμε όλα όσα έπρεπε...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 03, 2011, 11:12:00 μμ »
Και εσύ τι προτείνεις βρε hapinness; όλοι κουτσοί στραβοί στον Αγιο Παντελεήμονα; Όλοι να φτάσουν και να πάρουν απολυτήριο Λυκείου; και μετά όλοι να μπουν και στα πανεπιστήμια και ΤΕΙ που έχει γεμίσει η χώρα και που περισσεύουν και θέσεις γιατί δεν έχουμε μαθητές να τα γεμίσουν; είναι πιο σωστό αυτό;
Για μένα το θέμα του τρόπου εισαγωγής στα πανεπιστήμια είναι μία διαφορετική και μεγάλη συζήτηση και δεν (πρέπει να ) έχει να κάνει με το ποιος τελειώνει το λύκειο και ποιος όχι. Πάντως, οι μαθητές που περιγράφεις, συνήθως δεν προσπαθούν καν να περάσουν σε κάποια σχολή.
Δεν είπα τελειώνοντας το δημοτικό να πάνε να δουλέψουν δούλοι σε ορυχεία και στις γαλέρες και να τους μαστιγώνουν, όπως γινόταν πριν από 100 χρόνια που αναφέρθηκες! Υπάρχουν και οι τεχνικές σχολές. Καλύτερα δεν θα ήταν να πάνε εκεί να μάθουν μια τέχνη;
Στα 12 και στα 15;;;; Όχι. Δεν θα ήταν.
Τα μαστιγώματα μπορεί να καταργήθηκαν, αλλά η ζωή της εργασίας σε κάθε τόπο και σε κάθε χρόνο είναι "άγριο" πράμα. Δεν είναι για παιδιά. Οι τεχνικές σχολές καλά κάνουν και υπάρχουν και είναι εκεί και περιμένουν τους μαθητές τους και μετά τα 18.
Let's face it. Η συζήτηση αυτή δνε μπορεί να περιορίζεται αυστηρά και μόνο στο "γνωστικό" κομμάτι. Η χρονική περίοδος του ανθρώπου για την οποία μιλάμε (παιδική-εφηβική) είναι ιδιαίτερη και χρίζει ιδιαίτερου περιβάλλοντος που να είναι προσαρμοσμένο στην ηλικία αυτή. Ένα από αυτά τα περιβάλλοντα είναι το σχολέιο, το οποίο δεν είναι μόνο χώρος μάθησης, αλλά και κοινωνικοποίησης και προστασίας. Σήμερα έχουμε ορίσει ως όριο της ενηλικίωσης τα 18. Κατά συνέπεια, μέχρι εκείνη την ηλίκια ο άνθρωπος πρέπει να μεγαλώνει μέσα σε αυτό το περιβάλλον. Μιλάω βέβαια για ένα σχολείο " όπως το θέλουμε" και όχι "όπως είναι" διότι , ναι, το καταλαβαίνω ότι το σημερινό σχολείο δεν εκπληρώνει όλους αυτούς τους ρόλους σωστά. Αλλά και αυτό έιναι άλλη και μεγάλη συζήτηση.

Όλοι φοιτητές και σπουδαγμένοι τρομάρα μας. Το 100% των νέων στην Ελλάδα φοιτούν κάπου.
:o :o :o :o :o :o
Καλά, εσύ στρατό ΔΕΝ πήγες;;;; Θα μου πεις τώρα ότι όλοι οι φαντάροι που είσασταν μαζί είχαν τελειώσει κάποια σχολή ή φοιτούσαν; Γιατί εμένα άλλα μου έχουν πει. Όλοι οι φίλοι μου μου έλεγαν ότι για να βρεις άτομο να έχει τελειώσει έστω και κάποιο κωλο-ΤΕΙ, έπρεπε να τον ψάξεις αρκετά. Και φέρνω ως παράδειγμα το περιβάλλον του στρατού, διότι εκεί υπάρχει η πραγματική στατιστική εικόνα των αρσενικών υπηκόων της Ελλάδας (μείον άτομα/παιδιά πολύ πλουσίων και διασήμων), και όχι στον κύκλο που έχει ο καθένας γύρω μας (διότι ναι οκ, από τον δικό μου κύκλο το δείμγα είναι 100% απόφοιτοι πανεπιστημίου). Εάν το ποσοστό αυτό το χεις βγάλει από τα παιδιά που περάσαν από τα χέρια σου , αυτό μάλλον σημαίνει ότι έχεις εργαστεί σε μέτριες ως μεγάλες πόλεις. Το όνειρο του "σπουδαγμένου παιδιού" άλλωστε, είναι μικροαστικό όνειρο. Στα χωριά η εικόνα αυτή που περιγράφεις δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια.


Για να επανέλθουμε στο θέμα μας, η παραμονή στην ίδια τάξη είναι (έχοντας υπόψη την σημερινή πραγματικότητα) θεμιτή όταν είναι η αρχή του "κακού". Εάν το πράμα ξεφύγει (που στο λύκειο συνήθως έχει ήδη ξεφύγει), και 10 χρόνια να μείνει ο μαθητής στην τάξη πάλι τπτ δεν θα αλλάξει γιατί πολύ απλά , κενά της 6ης δημοτικού, της 1ης,2ας,3ης γυμνασίου, ΔΕΝ καλύπτονται στην 1η λυκείου όσες φορές κι αν την κάνει ο μαθητής, γιατί δεν υπάρχει τρόπος να καλυφθούν. Η εκπαιδευτική διαδικασία της κάθε τάξης δεν μπορεί να επαναλαμβάνει πάλι από την αρχή όλες τις προηγούμενες. Στηρίζεται στο γεγονός ότι οι προηγούμενες τάξεις έχουν διδαχθεί σωστά στον μαθητή και τις κατέχει. Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ο μαθητής αυτός δεν θα μπορέσει ποτέ να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της 1ης λυκείου που να χτυπιέται κάτω σαν το χταπόδι.
Οπότε , ναι, επί του πρακτέου, όταν βρίσκεσαι προ τετελεσμένων γεγονότων, τον περνάς μόνο και μόνο για να περάσει λίγο καιρό ακόμα στο περιβάλλον του σχολείου και να προλάβει να "πήξει" έστω και λίγο περισσότερο το μυαλό του με την ηλικία, πριν βγει στην ζούγκλα και αμόρφωτος. Εάν πάλι βρεθείς μπροστά στην απαρχή της κατηφόρας, τότε πρέπει να πατήσεις πόδι και να πάρεις τις ευθύνες σου.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1717
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 03, 2011, 11:35:38 μμ »
Στο εξωτερικό υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις:
1. Μαθητής εγγράφεται στην Α ή Β αμιγούς ελληνικού Λυκείου προερχόμενος από ξένο σχολείο. Απαιτείται "μεγάλη προσπάθεια" για να κοπεί αφού το 1ο έτος χρειάζεται μέσο όρο 7,5 για να πάρει απολυτήριο και τη 2η χρονιά 8,5.
2. Μαθητής ο οποίος δεν τυγχάνει των παραπάνω "ευνοϊκών ρυθμισεων": Δεν κόβεται κανείς, εκτός κι αν έχει περάσει το όριο απουσιών (που κι εκεί υπάρχει "ελαστική" εφαρμογή της νομοθεσίας).

Σε γενικές γραμμές, οι καθηγητές βοηθάνε τα παιδιά να πάρουν το απολυτήριο για να μπορέσουν να λάβουν μέρος στις εξετάσεις ομογενών τον Σεπτέμβριο.

Ήμουν στο εξωτερικό σε δύο Γραφεία Συντονιστών Εκπαίδευσης και δεν άκουσα ποτέ τέτοια περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 03, 2011, 11:58:39 μμ »
Πάντως, οι μαθητές που περιγράφεις, συνήθως δεν προσπαθούν καν να περάσουν σε κάποια σχολή.

Στα 12 και στα 15;;;; Όχι. Δεν θα ήταν.
Τέλος πάντων. Ούτε το θεωρώ σωστό μέχρι την Γ ΛΥκείου να είναι στην κοσμάρα τους και να κάνουν χαβαλέ, χαβαλέ, χαβαλέ. Πιό κερδισμένοι θα έβγαιναν αν μάθαιναν μια τέχνη. Εξάλλου υπάρχει και το νυχτερινό σχολείο. Μάλλον είναι η μέση οδός!

Καλά, εσύ στρατό ΔΕΝ πήγες;;;; Θα μου πεις τώρα ότι όλοι οι φαντάροι που είσασταν μαζί είχαν τελειώσει κάποια σχολή ή φοιτούσαν; Γιατί εμένα άλλα μου έχουν πει. Όλοι οι φίλοι μου μου έλεγαν ότι για να βρεις άτομο να έχει τελειώσει έστω και κάποιο κωλο-ΤΕΙ, έπρεπε να τον ψάξεις αρκετά.
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Τουλάχιστον εγώ δεν το συνάντησα. Εξάλλου ΟΛΟΙ μπαίνουν κάπου και με βάση 0,00001. Και ο λόγος που θα το κάνουν είναι για να πάρουν αναβολή μερικά χρονάκια από τον στρατό και για να έχουν κάποια πλεονεκτήματα αυτά τα χρονάκια πχ μειωμένες συγκοινωνίες, φοιτητικά εισιτήρια σε θέατρα κλπ, πολύ φθηνή έως δωρεάν σύτιση, και ορισμένοι "προνομοιούχοι" και δωρεάν στέγαση. Να' ναι καλά το Ελληνικό κράτος που τους πληρώνει!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2011, 12:07:28 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 04, 2011, 04:49:28 μμ »
Το όνειρο του "σπουδαγμένου παιδιού" άλλωστε, είναι μικροαστικό όνειρο. Στα χωριά η εικόνα αυτή που περιγράφεις δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια.

Έχοντας μεγαλώσει σε χωριό και έχοντας διδάξει σε αυτό, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως το μικροαστικό όνειρο που περιγράφεις έχει διαπεράσει την ελληνική κοινωνία από το κέντρο μέχρι την τελευταία άκρη της χώρας.

Για να επανέλθουμε στο θέμα μας, η παραμονή στην ίδια τάξη είναι (έχοντας υπόψη την σημερινή πραγματικότητα) θεμιτή όταν είναι η αρχή του "κακού". Εάν το πράμα ξεφύγει (που στο λύκειο συνήθως έχει ήδη ξεφύγει), και 10 χρόνια να μείνει ο μαθητής στην τάξη πάλι τπτ δεν θα αλλάξει γιατί πολύ απλά , κενά της 6ης δημοτικού, της 1ης,2ας,3ης γυμνασίου, ΔΕΝ καλύπτονται στην 1η λυκείου όσες φορές κι αν την κάνει ο μαθητής, γιατί δεν υπάρχει τρόπος να καλυφθούν. Η εκπαιδευτική διαδικασία της κάθε τάξης δεν μπορεί να επαναλαμβάνει πάλι από την αρχή όλες τις προηγούμενες. Στηρίζεται στο γεγονός ότι οι προηγούμενες τάξεις έχουν διδαχθεί σωστά στον μαθητή και τις κατέχει. Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ο μαθητής αυτός δεν θα μπορέσει ποτέ να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της 1ης λυκείου που να χτυπιέται κάτω σαν το χταπόδι.
Οπότε , ναι, επί του πρακτέου, όταν βρίσκεσαι προ τετελεσμένων γεγονότων, τον περνάς μόνο και μόνο για να περάσει λίγο καιρό ακόμα στο περιβάλλον του σχολείου και να προλάβει να "πήξει" έστω και λίγο περισσότερο το μυαλό του με την ηλικία, πριν βγει στην ζούγκλα και αμόρφωτος. Εάν πάλι βρεθείς μπροστά στην απαρχή της κατηφόρας, τότε πρέπει να πατήσεις πόδι και να πάρεις τις ευθύνες σου.

 Έχεις δίκιο πως το να επαναλάβει ένας μαθητής την  Α΄Λυκείου δεν έχει κανένα νόημα αφού συνήθως τα κενά του προέρχονται από μικρότερες τάξεις. Αλλά και να τον "σπρώξεις" να βγάλει το Λύκειο  πάλι δεν έχει κανένα νόημα αφού αντιβαίνει στον κοινωνικοποιητικό ρόλο που αποδεχόμαστε όλοι για το σχολείο. Γιατί το μήνυμα της επιβράβευσης της ήσσονος προσπάθειας δε νομίζω πως ενισχύει την κοινωνικοποίηση του μαθητή. Αντιθέτως, όταν επί 18 χρόνια έχει μάθει κάποιος να μην πασχίζει για τίποτα και πως έχει μόνο δικαιώματα και καμία υποχρέωση, είναι δύσκολο να αλλάξει αντιλήψεις με την ενηλικίωσή του.
 Έτσι, όταν αφήνεις έναν μαθητή έστω και στην Α΄ Λυκείου, δεν το κάνεις για να επαναλάβει την τάξη αλλά για να είσαι τίμιος απέναντί του και να του κρούσεις τον κώδωνα του κινδύνου είτε ότι δεν προσπαθεί αρκετά είτε ότι έχει ακολουθήσει λάθος δρόμο όσον αφορά την κατεύθυνση της εκπάιδευσής του. Γιατί πρέπει επιτέλους να παραδεχτούμε πως όλοι οι μαθητές δεν έχουν τις ίδιες κλίσεις και τα ίδια ενδιαφέροντα. Άλλοι είναι πιο ικανοί στη θεωρία και άλλοι στην πράξη και δε νομίζω πως υπάρχει κανένας λόγος να απαξιώνουμε στη συνείδηση των μαθητών τα πρακτικά επαγγέλματα. Αυτό που θα έπρεπε να επιδιώκουμε όλοι είναι η πραγματική αναβάθμιση της τεχνικοεπαγγελματικής εκπαίδευσης και η ουσιαστική ισοτιμία της με τη γενική.
 Mackis, ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις αλλά η δική μου απορία δεν ήταν για τα ελληνικά σχολεία του εξωτερικού αλλά για τα εκπαιδευτικά συστήματα των άλλων χωρών.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 04, 2011, 06:26:56 μμ »
Ναι βρε παιδιά, γιατί στο εξωτερικό δηλαδή η τεχνική εκπαίδευση είναι σε μεγαλύτερη εκτίμηση και πάι η πλειοψηφία των παιδιών, ενώ στην Ελλάδα το αντίθετο;
Τόσους πολλούς φωστήρες έχουμε εδώ και όλοι θέλουν Γενικό λύκειο; ή μήπως τα παιδιά πληρώνουν τα κόμπλεξ των γονιών;

Mackis αν μπορείς να βοηθήσεις για εξωτερικό περισσότερο σχετικά με τα σχολεία εκεί (όχι τα ελληνόφωνα) καλό θα ήταν

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 04, 2011, 06:28:27 μμ »
Φέτος για πρώτη φορά αντιμετώπισα αυτό το δίλημμα επειδή τις περασμένες χρονιές ήμουν στην πρωτοβάθμια. Πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι είμαι σε γυμνάσιο. Αρχικά ήμουν της άποψης ότι βεβαίως και πρέπει να μείνουν κάποιοι- τουλάχιστον στην πρώτη και τη δευτέρα. Αργότερα και κυρίως μετά από συνελεύσεις και βλέποντας το κλίμα που επικρατεί ανάμεσα στους συναδέλφους άλλαξα γνώμη. Και εξηγούμαι: όταν αφήνω κάποιον στα αγγλικά τον Ιούνιο και το Σεπτέμβριο τον περνάει ο μόνιμος, ποιό το όφελος για το μαθητή? Μήπως θορυβηθεί και κάτσει να διαβάσει? Σίγουρα όχι! Αντιθέτως, έχοντας περάσει άνετα, χωρίς να κουνήσει το μικρό του δαχτυλάκι την επόμενη χρονιά θα είναι χειρότερος γιατί το έχει ζήσει ήδη μια φορά. Και φυσικά βγαίνει 'βρόμα' και στους υπόλοιπους οπότε πάει το μάθημα. Είναι που είναι η ξένη γλώσσα η ώρα του παιδιού................ :'( Οφείλω να αναγνωρίσω ότι ο διευθυντής δεν ώθησε κανέναν προς τη μια ή την άλλη κατεύθυνση. Μας είπε ότι είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε.
Αν ήμουν μόνιμη και τους εξέταζα εγώ και το Σεπτέμβριο, δεν το συζητώ >:( όσοι δεν άξιζαν δε θα περνούσαν.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1717
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 04, 2011, 07:24:10 μμ »
Mackis αν μπορείς να βοηθήσεις για εξωτερικό περισσότερο σχετικά με τα σχολεία εκεί (όχι τα ελληνόφωνα) καλό θα ήταν
Για τη Γερμανία μπορώ να σας πω τα εξής:
Με το τέλος της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (4ετής εκπαίδευση στα περισσότερα κρατίδια, 6ετής σε 2 κρατίδια) το παιδί "οδηγείται" (μετά από πρόταση του Συλλόγου του σχολείου και σε συμφωνία με τους γονείς) σε:
Hauptschule (ας πούμε οι "κακοί" μαθητές), μέχρι 15 ετών, μετά συνήθως επαγγελματική εκπαίδευσης
Realschule (ας πούμε οι "μέτριοι" μαθητές), μέχρι 15-16 ετών, μετά συνήθως επαγγελματική εκπαίδευση
Gymnasium (ας πούμε οι "καλοί" μαθητές), μέχρι 18-19 ετών, πρόσβαση σε Πανεπιστήμιο
Υπάρχει και το Gesamtschule που είναι συνδυασμός των παραπάνω.

Με ένα τέτοιο σύστημα είναι δύσκολο να "κοπεί" κανείς. Υπάρχουν διαφορές ανά κρατίδιο. Σίγουρα είναι πιο αυστηρά τα κριτήρια για την προαγωγή. Υπάρχει και η επιλογή της επανάληψης της τάξης ή της παρακολούθησης "ενισχυτικής διδασκαλίας" ή "τάξης υποδοχής" μέχρι την κανονική ένταξη (ανάλογα με την πρόοδο που παρατηρείται).

Θα ψάξω για ποσοστά αποτυχίας (ή τέλος πάντων μη προαγωγής στην επόμενη τάξη) και θα σας πω.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 04, 2011, 07:32:28 μμ »
Κατά τη γνώμη μου, στο Λύκειο θα πρέπει να είμαστε λιγότερο επιεικής στη βαθμολογία και καθόλου χαριστικοί στις απουσίες, γιατί είναι μη υποχρεωτική εκπαίδευση. Δηλαδή οι μαθητές στο Λύκειο (και κυρίως στο Τεχνικό Λύκειο) έρχονται καθαρά από δική τους επιλογή και οφείλουν να είναι συνειδητοποιημένοι.

Παραθέτω το κομμάτι του νόμου για την προφορική βαθμολογία τετραμήνων (στο Λύκειο):
Για την αξιολόγηση του μαθητή κατά τετράμηνο ο διδάσκων συνεκτιμά:
α. Tη συμμετοχή του στη διδακτική − μαθησιακή διαδικασία.
β. Την προφορική εξέταση καθώς επίσης την επιμέλεια και το ενδιαφέρον του για το συγκεκριμένο μάθημα.
γ. Tην επίδοσή του στις γραπτές δοκιμασίες.
δ. Tις εργασίες που εκτελεί στο σπίτι ή στο σχολείο.
ε. Tο φάκελο επιδόσεων και δραστηριοτήτων του μαθητή, όπου αυτός τηρείται.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 04, 2011, 10:29:22 μμ »
Ανατρέχοντας στο παρελθόν, το 1965 αν είχες βαθμό κάτω από 10 σε δύο μαθήματα επαναλάμβανες την τάξη ακόμα και αν είχες 20άρια σε όλα τα υπόλοιπα!! Επιτρεπόταν να έχεις κάτω από την βάση μόνο σε ένα μάθημα το οποίο τότε το έδινες τον Σεπτέμβρη.

Μ' Άρεσε αυτό που γίνεται στην Γερμανία που αναφέρθηκε παραπάνω. Μετά το Δημοτικό γίνεται ένα ξεκαθάρισμα το που θα πάει ο καθένας. Εδώ στην Ελλάδα όλοι είμαστε στο ίδιο τσουβάλι γιατί λέει είναι ρατσιστικό να κάνουμε το σχολείο ταξικό. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα λέω εγώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.