*

Αποστολέας Θέμα: Όλοι οι μαθητές προάγονται...  (Αναγνώστηκε 9045 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« στις: Ιούλιος 02, 2012, 11:21:03 μμ »
Είμαι 12 χρόνια στο ίδιο λύκειο και φέτος ήταν η 1η χρονιά που δεν είχαμε ανεξεταστέους στην Α' λυκείου. Το πράγμα ήταν ολοφάνερο πριν καν αρχίσουν οι εξετάσεις. Οι μεγάλοι βαθμοί σε δύο μαθήματα (Θρησκευτικά και ερευν. εργασίες) σήκωσαν ψηλά το μέσο όρο και εξασφάλισαν την προαγωγή των μαθητών. Αξίζει να διαβάσετε και το παρακάτω άρθρο που αναφέρεται στην αυξημένη βαρύτητα των μαθημάτων που δεν μετέχουν σε ομάδες (δηλ. Θρησκευτικά, Αγγλικά, Ιστορία, project).

http://arahova.wordpress.com/2012/06/27/%cf%84%ce%b1-%ce%b8%cf%81%ce%b7%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%85%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ac-%ce%bc%ce%ac%ce%b8%ce%b7%ce%bc%ce%b1-%ce%b1%cf%85%ce%be%ce%b7%ce%bc%ce%ad%ce%bd%ce%b7%cf%82-%ce%b2%ce%b1%cf%81%cf%8d/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:34 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 03, 2012, 09:24:38 μμ »
Εγώ πάλι εξανίσταμαι όταν βλέπω να κόβονται μαθητές....Κυρία/κύριε πώς δουλέψατε μέσα στην τάξη όλο το χρόνο;Προσπαθώντας να κερδίσετε ιδιαίτερα;;;Δώσατε καμιά σημασία σε αυτά τα παιδιά;Βλέποντας από το δικό μου σχολείο, λειτούργησε σε κάποιους συναδέλφους το αίσθημα της αντιπάθειας.Ξέρω ότι ορισμένοι μαθητές αδιαφορούν και το εκμεταλλεύονται, αλλά πόσοι να είναι αυτοί στον αριθμό;;;Πολλά παιδιά παλεύουν με αντίξοες συνθήκες στα σπίτια τους, δε θα έχουν την ευκαιρία να μορφωθούν μέχρι τη Γ Λυκείου.Μπορεί από Ιούνιο σε Σεπτέμβρη να υπάρχει γι' αυτά κάτι που θα τα κρατήσει μακριά απ' το σχολείο.Χρειάζεται επανεξέταση όλου του συστήματος.Θεωρούμαστε καλοί καθηγητές, όταν κόβουμε;Νομίζω ότι βλέπουμε τους μαθητές σαν εχθρούς ορισμένες φορές.Μιλάμε υποτιμητικά γι' αυτούς και το παίζουμε κάποιοι.Χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια εκ μέρους μας.Μακάρι να προάγονται οι μαθητές, το θεωρώ κόλαφο να παραπέμπονται....Υπάρχουν σαφώς και ορισμένοι μαθητές, που ίσως πρέπει να επαναλάβουν την τάξη, αλλά το κόβω Ιούνιο, προάγω Σεπτέμβρη....μόνο χρήματα στην τσέπη μου θυμίζει....λέτε να γίνουν φωστήρες καλοκαιριάτικα οι μαθητές;;;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 03, 2012, 09:29:55 μμ »
Δε συμφωνω με το σκεπτικο σου adigoni. Δεν ειναι ετσι. Αλλο οι δυσκολιες μεσα στην οικογενεια αλλο η αδιαφορια για το μαθημα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 03, 2012, 09:36:41 μμ »
Δεν είπα να επιβραβεύσουμε την αδιαφορία, σκέφτομαι όμως τις δικές μας ευθύνες....(εσύ αμέσως να φέρεις αντίρρηση ;D :P)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:34 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 03, 2012, 09:46:03 μμ »
νομιζω οτι θα συμφωνησω με το Μαρκο (ωχ...πρεπει να με πειραξαν τα τρελα νερα εκει κατω).
αλλο ειναι να προσπαθει ενας μαθητης και να μην τα καταφερνει, αλλωστε και μεις δεν ημασταν ξεφτερια σ'ολα τα μαθηματα, κι αλλο να ειναι εντελως αδιαφορος και να θεωρει και οτι ειμαστε και υποχρεωμενοι να τον περασουμε. και αυτο δε νομιζω να εχει να κανει με τον τροπο που διδασκουμε.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 03, 2012, 09:48:43 μμ »
Ναι, αλλά πόσοι αδιάφοροι μαθητές μπορεί να υπάρχουν σε κάθε τάξη;Ένας, ναι, το δέχομαι....Άσε που οι συνάδερφοί μου απορούσαν πώς είναι δυνατόν να διαβάζουν σ' εμένα μαθητές που στα δικά τους μαθήματα ήταν αδιάφοροι...Κάτι φταίει...

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 03, 2012, 09:58:17 μμ »
Αντιγόνη θεωρώ πως εχεις αδικο. Η πλειοψηφία των κακών μαθητών έχει προβλήματα στο σπίτι; Αδυνατώ να το πιστέψω. 'Αντε ενας δυο ναι. Εγώ βλέπω αδιαφορία κυρίως είτε γιατί δεν έχουν μάθει να δουλεύουν, είτε γιατί ξέρουν πως θα περάσουν χωρίς κόπο ή γιατί αντιμετωπίζουν το σχολείο χρησιμοθηρικά και αποδίδουν μόνο σε μερικά μαθήματα. Οι καθηγητές έχουν ευθύνη στο ότι επιβραβεύουν σε πολλές περιπτώσεις τηυν τεμπελιά για να ποφύγουν άλλα προβλήματα.
Αυτό το θέμα εχει ξανασυζητηθεί και οι απαντήσεις ηταν απογοητευτικές...
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 03, 2012, 10:14:15 μμ »
Κι εγώ, φίλη Αντιγόνη, εξανίσταμαι όταν όλη τη χρονιά έχω δώσει όλο μου το είναι στην τάξη και καταλήγω τον Ιούνιο να πάρω κόλλες με βαθμούς 0-1-2. Και να περνάνε αυτά τα παιδιά την τάξη χωρίς να έχουν καταλάβει τι σημαίνει επιβράβευση μιας προσπάθειας ή τι σημαίνει αποτυχία. Κι αν δεν τους δώσουμε να καταλάβουν τις έννοιες αυτές τώρα που είναι νωρίς, πότε περιμένουμε να τις καταλάβουν; Όταν θα βγουν στη ζωή;

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 03, 2012, 10:17:48 μμ »
Θα συμφωνήσω με τους Μάρκο, Γιώτα και lkjhgfd.
Δεν είναι δυνατόν να επιβραβεύεται η αδιαφορία σε καμία περίπτωση. Επίσης, δεν είναι πάντοτε ένας ο αδιάφορος μαθητής. Μπορεί να είναι και περισσότεροι ή μπορεί και να μην υπάρχει και κανείς αδιάφορος σ' ένα τμήμα. Θυμάμαι και ως μαθήτρια παραδείγματα αδιάφορων μαθητών που όσες φιλότιμες προσπάθειες και αν κατέβαλλαν ορισμένοι καθηγητές, εκείνοι δεν άλλαζαν νοοτροπία. Σαφώς και σε ορισμένες περιπτώσεις υπάρχουν ευθύνες και από την πλευρά των εκπαιδευτικών. Οι περισσότεροι όμως νομίζω ότι προσπαθούμε να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό και να βοηθήσουμε όσο μπορούμε. Δε γίνεται δηλ. να υπάρχουν μαθητές που να έχουν φτάσει στη γ' λυκείου και να μη γνωρίζουν τα στοιχειώδη. Να συλλαβίζουν και να μην ξέρουν την προπαίδεια!
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 03, 2012, 10:34:27 μμ »
Είδα κι εγώ μαθητές που επειδή έπιαναν το 38 έγραψαν μόνο 4,5,6 ή1,2,3 για να φύγουν γρήγορα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει η αδιαφορία να τιμωρηθεί με παραπομπή....όταν οι γονείς δικαιολογούν τις ατασθαλίες των μαθητών-παιδιών τους στα μούτρα μου, δεν μπορώ να χρησιμοποιώ ως όπλο την παραπομπή για να "τακτοποιώ" τους αδιάφορους...Για μένα ζητούμενο είναι η κινητοποίηση του ενδιαφέροντος των μαθητών, όταν χρησιμοποιήσω όλους τους τρόπους(που δε διδάχτηκα, τους διάβασα για ΑΣΕΠ κλπ κλπ) και δεν νιώσουν ενδιαφέρον οι μαθητές, θα συζητήσω μαζί τους για τον κίνδυνο της παραπομπής...Έχω άλλο τρόπο αντίληψης των πραγμάτων σαφώς :)Αλλά επιμένω στο γεγονός της απαξίωσης των καθηγητών εκ μέρους των γονέων, κάτι που με προβλημάτισε φέτος πάρα πολύ....

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 03, 2012, 10:38:36 μμ »
Σε περιπτώσεις αδιαφορίας, μια λύση θα ήταν χαμηλοί βαθμοί στα τρίμηνα/τετράμηνα, και μετά να έχει κίνητρο να προσπαθήσει υπερβολικά στις εξετάσεις (και αν όντως προσπάθησε, τον περνάς εκεί). Μπας και διαβάσουν έστω και στο τέλος οι αδιάφοροι.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 03, 2012, 10:48:22 μμ »
Adigoni, στο συγκεκριμένο θέμα διαφωνώ απόλυτα μαζί σου! Με το να περνάμε παιδιά που δεν έκαναν καμία ΑΠΟΛΥΤΩΣ προσπάθεια όλη τη χρονιά, είναι σαν να απαξιώνουμε τη δουλειά μας, τη γνώση και υποβαθμίζουμε την Παιδεία! Το απολυτήριο δεν έχει κανένα αντίκρυσμα, μετατρέπεται σε ένα χαρτί χωρίς αξία, σε μια "ακάλυπτη επιταγή"! Μαθητές τελειώνουν το Λύκειο και είναι λειτουργικά αναλφάβητοι, το επίπεδό τους είναι για β΄Δημοτικού. Το γνωστικό και όχι το νοητικό! Πλαστά χαρτιά δυσλεξίας, παιδιά κολλημένα στο facebook και στο twitter. Δε θα γίνω συνένοχος στο αραλίκι τους και στο κοπροσκύλιασμα! Τα αγαθά κόποις κτώνται και όχι κόλποις! Έτσι έχω μάθει! Εγώ και φέτος σκίστηκα, χτυπήθηκα αλλά πολλοί - πρώτη φορά τόσοι μαζεμένοι- αδιαφόρησαν! Κάθονταν λες και βρίσκονταν στο καφενειο, θεωρούσαν φυσικό ακόμα και να κοιμούνται, αφού, όπως είπαν, δεν έκαναν φασαρία κλπ κλπ! Τους έβαλα κάτι ωραιότατα 8άρια στο τετράμηνο και αφού μου έγραψαν 2-3, πήραν 2-3! Βαθμό παραπάνω! Και όχι γιατί ήθελα ιδιαίτερα! ΠΟΤΕ δεν είχα ιδιαίτερο, από  όταν μπήκα στο δημόσιο σχολείο, αν και μου ζητήθηκε πολλές φορές.  Όσοι προσπάθησαν, τους επιβράβευσα με τη βαθμολογία. Όλα τα άλλα περί οικογενειακών προβλημάτων και αδιάφορων καθηγητών, τώρα πια εγώ τα ακούω βερεσέ...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Ερωδιός

  • Επισκέπτης
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 03, 2012, 11:01:44 μμ »
Είναι πράγματι έτσι όπως αναφέρει το άρθρο του αρχικού μηνύματος; Δηλ. η ελληνική γλώσσα (9 ώρες), τα μαθηματικά (5 ώρες) και τα θρησκευτικά (2 ώρες) συμμετέχουν ισότιμα στην εξαγωγή του γενικού μέσου όρου; Αν ναι, τότε αυτό είναι αδικία. Δηλ. τα δίωρα μαθήματα έχουν πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα στη διαμόρφωση του γ. μ. όρου και επομένως καθορίζουν σε μεγάλο ποσοστό την προαγωγή του μαθητή.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5705
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Όλοι οι μαθητές προάγονται...
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 03, 2012, 11:10:33 μμ »
Ήταν που η παιδεία είχε υποβαθμιστεί στη συνείδηση των περισσοτέρων ως μέσο καλλιέργειας του ανθρώπου, τώρα ήρθε και η οικονομική κρίση και της αφαίρεσε ακόμα και την πρακτική της αξία στην ανεύρεση εργασίας.

Δεν έχουν βέβαια όλα τα παιδιά τέτοια νοοτροπία. Πάντως, με προβληματίζει το γεγονός ότι αυξάνεται ο αριθμός παιδιών που εθίζονται στην ανευθυνότητα και την τεμπελιά. Βαριούνται να διαβάσουν, βαριούνται να κάνουν και την παραμικρή δουλειά, βαριούνται να ψηφίσουν, βαριούνται να σκέπτονται και να προσπαθήσουν.
Όλη τους η ζωή είναι κινητό, κομπιούτερ, παραλία και καφές. Ώρες ατελείωτες δίχως νόημα και δίχως πίεση.
Αμφιβάλλω αν μπαίνουν στον κόπο και να ονειρευτούν.  ::) ???
Δεν ξέρω: Αυτό είναι συνειδητή παραίτηση ή απλή αδιαφορία; ???
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160354
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 611
Σύνολο: 623

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.