*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία Μονίμων  (Αναγνώστηκε 136744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 10, 2009, 11:15:44 πμ »
1. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να δω ποιες περιοχές θεωρούνται παραμεθώριες κατηγορίας α', β' κ.τ.λ. και ποιές δυσμενείς κατηγορίας α', β' κ.τ.λ.?
Ρίξε μια ματιά εδώ για τα δυσπρόσιτα (επιλέγεις περιοχές από τη στήλη αριστερά και τα δυσπρόσιτα είναι σημειωμένα με κόκκινο)
http://moriade.comli.com/
και εδώ για την κατηγοριοποίηση
http://www.ypepth.gr/el_ec_pagesst2214.htm

2. Για να αλλάξω μισθολογικό κλιμάκιο (ΜΚ17) πρέπει να έχω 2 χρόνια προϋπηρεσία? Δηλαδή 24 μήνες? Γιατί κάποιος μπορεί να έχει 10 χρόνια , αλλά σε ωρομισθία που είναι πχ 20μήνες
Οι νεοδιόριστοι μπαίνουν με ΜΚ 18. Αυτό αλλάζει με τη συμπλήρωση 12 μηνών αρχικά, και μετά αλλάζει ανά 24 μήνες. Δηλαδή ένας διορίζεται με ΜΚ 18, μετά από ένα έτος (στο 2ο χρόνο υπηρεσίας) παίρνει ΜΚ 17, και μετά από 2 έτη (στον 4ο χρόνο υπηρεσίας) ΜΚ 16.
Στην περίπτωση που αναφέρεις θα αναγνωριστεί η καθαρή προϋπηρεσία (20 μήνες). Αυτό θα γίνει εξαρχής αφότου διοριστείς, και έτσι θα ανέβεις ΜΚ γρηγορότερα.

 Καταρχήν, ευχαριστώ για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις σας.
1. Στο αρχείο μισθοδοσία09 του κ. Χουλιάρου που βρίσκεται σε αυτό το θέμα στα πεδία C31 και C32 αναφέρονται τα επιδόματα:
ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΡΟΒΛΗΜ.- ΠΑΡΑΜΕΘΟΡ.
ΕΠΙΔΟΜΑ ΔΥΣΜΕΝΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ
και στο καθένα από αυτά έχει κατηγορίες. Αυτά που μου έχεις δώσει εσύ πρέπει να είναι τα μόρια για τις μεταθέσεις. Δεν ξέρω εάν σχετίζονται. Εγώ ψάχνω για αυτές τις κατηγορίες

2. Στο ΜΚ17 μπαίνεις μετά από μόλις 1 χρόνο? Δηλαδή εγώ που έχω 20 μόρια από προϋπηρεσία, εάν διοριστώ φέτος μπαίνω στο ΜΚ17?

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:48:58 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 10, 2009, 11:22:12 πμ »
1. Περισσότερα για τις δυσμενείς/παραμεθόριες δυστυχώς δεν ξέρω. Παραμεθόριες είναι αυτό που λέει η λέξη, και εκεί παίρνεις τουλάχιστον το επίδομα παραμεθορίου. Σε κάποιες παίρνεις και τα δύο επιδόματα.
2. Ναι, θα πάρεις το ΜΚ 17, και 16 μήνες μετά το διορισμό θα πάρεις το ΜΚ 16.

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 10, 2009, 09:39:28 μμ »
Ξέρετε αν θα γίνουν περικοπές και στο μισθό των νεοδιοριζόμενων εκπαιδευτικών από το 2010;
Άκουσα οτι θα κοπούν αρκετά επιδόματα από τους δημόσιους υπάλληλους αλλά δεν ξέρω αν αυτό αφορά και τον κλάδο των εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 11, 2009, 09:13:58 πμ »
Γινονται αρκετες συζητησεις, αλλα τιποτα δεν εχει αποφασιστει ακομα. Μπορεις να βρεις ολα οσα εχουν ειπωθει στο φορουμ, σε σχετικο θεμα, εδω http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=13497.0 αλλα υπαρχουν σιγουρα κι αλλες συζητησεις, κανε μια αναζητηση. Να τονισω οτι δεν εχει αποφασιστει τιποτα, αρα δε χρειαζεται πανικος, αλλα πρεπει να ειμαστε ενημερωμενοι ωστε να αντιδρασουμε εγκαιρα σε περιπτωση που...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:48:58 »

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 11, 2009, 11:14:21 πμ »
Ξέρετε αν θα γίνουν περικοπές και στο μισθό των νεοδιοριζόμενων εκπαιδευτικών από το 2010;
Άκουσα οτι θα κοπούν αρκετά επιδόματα από τους δημόσιους υπάλληλους αλλά δεν ξέρω αν αυτό αφορά και τον κλάδο των εκπαιδευτικών.


       Μία γνωστή μου σε δευτεροβάθμια μου είπε ότι δε μπορεί να εφαρμοστεί διαφορετικό μισθολόγιο για άτομα που διορίζονται με την ίδια προκήρυξη. Π.χ. και της α'φουρνιάς φέτος και της β'του χρόνου με την 2π/2008 διοριζόμαστε, είναι επομένως αντισυνταγματικό να κάνουν κάτι τέτοιο. Επίσης, μου είπε ότι πιθανότατα το εξωδιδακτικό επίδομα θα κοπεί για όσους δουλεύουν στα γραφεία, που ούτως ή άλλως παίρνουν περισσότερα. Δε ξέρω, ρευστά τα πράγματα. Ζούμε σε περίεργες εποχές. Από την άλλη δε ξέρω πώς κάποιος νομοθέτης μπορεί να θεωρήσει ότι ο καθηγητής πρέπει να παίρνει 700 ευρώ. Μπορεί ένας νεοδιόριστος να καλύψει έξοδα σπιτιού κτλ; Λιγότερα από τον ανιδίκευτο εργάτη θα παίρνει; Σκέψου τα παιδάκια που αρίστευσαν στις πανελλαδικές και δηλώσανε φέτος παιδαγωγικό, ελπίζοντας ότι τουλάχιστον θα εξασφαλίσουν ένα μισθό 1000 ευρώ.
     Πιθανότερο θεωρώ να συμβεί κάποια αλλαγή στη φορολόγησή μας, κάτι που εκ των πραγμάτων θα οδηγησει σε ουσιαστική μείωση. Ή μπορεί να μας κόψουν κανένα δώρο, όπως έγινε πρόσφατα στην Ευρώπη. Τραγικά τα πράγματα. Δικαιώματα που κατακτήθηκαν με τόσο κόπο, να χάνονται από τη μία στιγμή στην άλλη

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 11, 2009, 01:49:31 μμ »
Οσοι ειναι αποσπασμενοι στα γραφεια εκπαιδευτικοι (οχι διοικητικα στελεχη) παιρνουν το εξωδιδακτικο επιδομα;; Ειναι λογικο; Και παιρνουν και παραπανω μισθο;

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:24:00 μμ »
Οσοι ειναι αποσπασμενοι στα γραφεια εκπαιδευτικοι (οχι διοικητικα στελεχη) παιρνουν το εξωδιδακτικο επιδομα;; Ειναι λογικο; Και παιρνουν και παραπανω μισθο;
Παραπάνω μισθό δεν παίρνουν. Παίρνουν τα ίδια που θα έπαιρναν και αν δούλευαν σε σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:33:06 μμ »
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας. Διορίζομαι με τη δεύτερη φουρνιά του ΑΣΕΠ και νομίζω οτι είναι πολύ άδικο να μας στερήσουν ακόμη και ένα επίδομα. Είναι τόσο μικρός ο μισθός των εκπαιδευτικών που απορώ τι θα βρουν να κόψουν...Κρίμα στους κόπους τόσων χρόνων !

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 11, 2009, 04:08:46 μμ »
Οπωσδήποτε συμφωνώ να μην παίρνουν το εξωδιδακτικό επίδομα οι αποσπασμένοι σε υπουργεία κ.λ.π. Το επίδομα αυτό έχει την έννοια "σε πληρώνω για τα γραπτά που διορθώνεις, την προετοιμασία που κάνεις σπίτι κ.λ.π. ""
Χωρίς να θέλω να προσβάλω βέβαια τους αποσπασμένους σε φορείς συναδέλφους που έχουν παιδιά, προβλήματα υγείας κ.λ.π. και πήραν απόσπαση....

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 11, 2009, 04:13:02 μμ »
Οι γυμναστές τότε πρέπει να το παίρνουν; Ούτε αυτοί διορθώνουν γραπτά ούτε προετοιμάζονται.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 11, 2009, 04:17:17 μμ »
Οι γυμναστές τότε πρέπει να το παίρνουν; Ούτε αυτοί διορθώνουν γραπτά ούτε προετοιμάζονται.

χεχε ναι βρε, αλλά δεν το βρίσκω πολύ σωστό να μην το παίρνουν  :) θα είναι σαν συνάδελφοι β κατηγορίας.. ;D ;D
Οι...άλλοι όμως ειδικά τα 25χρονα ελεύθερα "κουρτσούδια" που έλεγε και η γιαγια μου ε όχι να το παίρνουν και να ψωνίζουν στο Τhe Mall!!! Ή στο Κόσμος για τις Θεσσαλονικιές  ;D

Αποσυνδεδεμένος pamast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 11, 2009, 06:15:45 μμ »
συνάδελφοι καλησπέρα αλλα με όλο το σεβασμό  είμαι γυμνάστρια και πολύ περήφανη για τη δουλειά μου!! Ας μην κολλάμε ταμπέλες σε συναδέλφους ανάλογα με τις ειδικότητες όπως συνέβαινε με τους χαρακτηρισμούς των γυμναστων τα παλαιότερα χρόνια!

 Γιατί μπορώ να σας πω ότι και προετοιμασία κάνουμε στο σπίτι σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα που έχουμε, και βιβλία έχουμε ,και το αντικείμενο μας  έχει αναβαθμιστεί ως επιστημη συγκριτικά  με παλαιότερα χρόνια, και δουλεύουμε και στην αυλή μες το χειμώνα και το κρύο με αντιξοες συνθήκες! Όποιος είναι υπευθυνος και έχει μεράκι  δουλέυει και << αλλάζει και 2 φανέλες>> στην κυριολεξία απο την δουλειά!!Με όλο το σεβασμο ο τίτλος του γυμναστη δεν μπορεί να συνδέεται με το <πάρτε μια μπάλα και παίξτε> για όλους τους συναδέλφους ,όπως ότι και ολοι οι άλλοι συνάδελφοι δεν δουλεύουν και δεν προετοιμάζονται το ίδιο καλά ! Ξέρω κάτι δασκάλους που δεν ανοίγουν βιβλίο σπίτι!!!
Αναχρονιστική  και ξεπερασμένη λοιπον η άποψη για τους γυμναστές!! Νέοι άνθρωπο είμαστε και μορφωμένοι!!

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 11, 2009, 08:21:39 μμ »
    Συμφωνώ. Δε υπάρχουν συνάδελφοι α' και β΄κατηγορίας. Όλα τα μαθήματα έχουν λόγο ύπαρξης στο πρόγραμμα σπουδών. Σε κάθε κλάδο άλλοι είναι ευσυνείδητοι κι άλλοι αδιάφοροι. Όποιος παράγει έργο, σίγουρα ασχολείται μ' αυτό και εκτός τάξης.

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 11, 2009, 08:26:20 μμ »
Στον Μπονια μου είπαν υποψήφιοοι του Υπουργειου Οικονομικών ότι ο μισθός τους είναι 2500 ευρώ
ας κόψουν τα΄δικά τους επιδόματα
υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι πανεπιστημιακής εκπαίδευσης με μισθό πολύ μεγαλύτερο
με μισθό μικρότερο δεν το νομίζω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.