*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997856 φορές)

0 μέλη και 28 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Δεν εννοώ να διδάξει στα ΣΔΕ με πλήρες ωράριο - αυτό φυσικά και γίνεται.
Εννοώ να είναι σε σχολείο ή άλλη υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας και να είναι και στην λίστα των ωρομισθίων στα ΣΔΕ!!!!!

Ποτέ δεν απαγορεύονταν η υποψηφιότητα των δημοσίων υπαλλήλων (και συνταξιούχων) ως ωρομίσθιων στα Σ.Δ.Ε., απλά κατατάσσονταν  στο τέλος του πίνακα. Φέτος δεν υπάρχει στην προκήρυξη η πρόβλεψη για κατάταξη στο τέλος του πίνακα, αλλά ακόμη και αν είναι πρώτος στον πίνακα ένας δημόσιος υπάλληλος δεν θα μπορέσει να εργαστεί, γιατί απλά δεν μπορεί να εκδώσει Α.Π.Υ., πράγμα που είναι υποχρεωτικό από φέτος.

Γενικότερα η άποψή μου είναι ότι πριν υποβάλλει κάποιος ένσταση, καλό θα ήταν να εξετάσει, καταρχήν, αν αυτή θα έχει πρακτική χρησιμότητα, δηλαδή αν υπάρχουν διαθέσιμες ώρες για την ειδικότητά του. Δεύτερο να διαβάσει ξανά την προκήρυξη και, αν χρειάζεται,  να θέσει σχετικά ερωτήματα στην Ομάδα Έργου (μερικές φορές αυτό εξηγεί γιατί μειώθηκαν τα μόρια μας μετά τον έλεγχο απ' το Ι.Δ.ΕΚ.Ε.). Αν μετά απ' αυτά εξακολουθεί να θεωρεί ότι αδικείται και ότι η ένσταση είναι σκόπιμη, τότε φυσικά την υποβάλλει, αφού, ειδικά στους καιρούς που ζούμε, δεν πρέπει να χαρίζουμε εργασία σε κανέναν. Με αυτό τον τρόπο και ο συνάδελφος θα γλυτώσει, σε κάποιες περιπτώσεις, τα έξοδα αποστολής  και τα τελικά αποτελέσματα θα βγουν συντομότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2011, 11:25:06 πμ από ioannis00 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kkre1827

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Ευχαριστώ σε όσους μπήκαν στον κόπο να δώσουν μία απάντηση στο ερώτημά μου...απ'ότι κατάλαβα ίσως με εξαίρεση τους φιλολόγους, στις υπόλοιπες ειδικότητες ελπίδα έχουν να κληθούν όσοι τελικά είναι-κατόπιν των ενστάσεων- στη πρώτη τριάδα..

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ερώτηση για όσους γνωρίζουν τα του ΟΑΕΕ. Ο ΟΑΕΕ σου δίνει βιβλιάριο υγεία το οποίο ανανεώνεται κάθε χρόνο σύμφωνα με τα ένσημα-εισφορές του προηγούμενου χρόνου όπως γίνεται στο ΙΚΑ;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2011, 12:27:19 μμ από Lothlorien »

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Πάντως κατά την ταπεινή μου άποψη όλα αυτά είναι φαιδρότητες.
Όταν απορρίπτεται κάποιος, η υπηρεσία οφείλει να το δικαιολογεί επακριβώς (πχ να λέει "δεν έχεις το απαιτούμενο πτυχίο", "δεν παραλάβαμε υπογεγραμμένη αίτηση", "δεν έστειλες δικαιολογητικά" κλπ).
Το να γράφει απλώς "μη ελεγμένες αιτήσεις" είναι αστείο.
Δηλαδή πως θα κάνει ένσταση ο ενδιαφερόμενος; Ως προς τι; Σε τι θα ενίσταται, αφού δεν ξέρει ποιο είναι το πρόβλημα;
Τι ανοησίες είναι αυτές Θεέ μου! Που ζούμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ρε παιδιά έχω μάθει τα τηλέφωνα απ' έξω! Δεν υπάρχει κανένας εκεί να το σηκώσει το ρημαδιασμένο; Εσείς σε ποιο τηλέφωνο πήρατε και το σήκωσαν;

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
ισχύει ότι παίρνει κάποιος απαλλαγή από έκδοση τεβε όταν έχει ικα;; το άκουσα κι αυτό;!

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
ισχύει ότι παίρνει κάποιος απαλλαγή από έκδοση τεβε όταν έχει ικα;; το άκουσα κι αυτό;!

ναι αλλα ποσα ενσυμα πρεπει να εχει απο το ικα?

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πρέπει να έχει πλήρη απασχόληση ΙΚΑ, δηλαδή πενθήμερο και οκτάωρο.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απαλλαγή από εισφορές στον Ο.Α.Ε.Ε. μπορεί να πάρει, με τις προυποθέσεις που αναφέρθηκαν, αλλά πρέπει να κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία και να εκδίδει Α.Π.Υ.

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
εμένα ο λογιστής μου είπε ότι δεν έχει σημασία ο αριθμός των ενσήμων. εγώ έχω 20 ένσημα το μήνα από ΙΚΑ (δηλαδή όχιπλήρη ασφάλιση πουθέλει 25). Κι όμως είπε ότι θα πάρω απαλλαγή από τις εισφορές ΟΑΕΕ.
δεν βγάζω άκρη πια!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2011, 02:42:49 μμ από sylvia77 »

Αποσυνδεδεμένος Markoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Οπως ειπα και παραπανω εγω πηρα να ρωτησω για ποιο λογο η αιτηση μου ειναι στις μη ελεγμενες και ειπαν οτι πρεπει να κανω ενσταση για να το μαθω!!!!

Δηλ. θα κανω ένσταση οτι ζηταω να μαθω το λογο για τον οποίο η αιτηση μου θεωρείται μη ελεγμενη...
Λογικά θα την εξετάσουν και θα μου πουν π.χ οτι δεν έχουν παραλάβει τα δικαιολογητικά...
Και μετά τι??? Θα ξανακάνω ενσταση για να στειλώ το αποδεικτικό απο την κούριερ??? Και τι θα γινει? Μηπως θα τα βρουνε?


Θα μου πει κάποιος ότι μαζί με την πρώτη ένσταση, να στείλω και το αποδεικτικό απο την κούριερ...
Και γιατι να το κάνω αυτό?? Η μη παραλαβη των δικαιολογιτικών μπορεί να είναι ένας απο τους πολλούς λόγους για τους οποίους η αίτηση θεωρειται μη ελεγμενη... Τι θα κανουμε δηλαδή?? Θα πρεπει να φανταστουμε όλους τους πιθανούς λόγους...!!

Έλεος πια, μας έχουν βγαλει το λάδι...

Αν υπαρχει καποιος που πηρε σε ενα τηλ και του ειπαν προφορικά το λόγο, ας μας πει....

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Οπως ειπα και παραπανω εγω πηρα να ρωτησω για ποιο λογο η αιτηση μου ειναι στις μη ελεγμενες και ειπαν οτι πρεπει να κανω ενσταση για να το μαθω!!!!

Δηλ. θα κανω ένσταση οτι ζηταω να μαθω το λογο για τον οποίο η αιτηση μου θεωρείται μη ελεγμενη...
Λογικά θα την εξετάσουν και θα μου πουν π.χ οτι δεν έχουν παραλάβει τα δικαιολογητικά...
Και μετά τι??? Θα ξανακάνω ενσταση για να στειλώ το αποδεικτικό απο την κούριερ??? Και τι θα γινει? Μηπως θα τα βρουνε?


Θα μου πει κάποιος ότι μαζί με την πρώτη ένσταση, να στείλω και το αποδεικτικό απο την κούριερ...
Και γιατι να το κάνω αυτό?? Η μη παραλαβη των δικαιολογιτικών μπορεί να είναι ένας απο τους πολλούς λόγους για τους οποίους η αίτηση θεωρειται μη ελεγμενη... Τι θα κανουμε δηλαδή?? Θα πρεπει να φανταστουμε όλους τους πιθανούς λόγους...!!

Έλεος πια, μας έχουν βγαλει το λάδι...

Αν υπαρχει καποιος που πηρε σε ενα τηλ και του ειπαν προφορικά το λόγο, ας μας πει....

Αυτό ακριβώς έγραψα λίγο πιο πάνω.... Φαιδρότητες....

Αποσυνδεδεμένος gen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Ερώτηση για όσους γνωρίζουν τα του ΟΑΕΕ. Ο ΟΑΕΕ σου δίνει βιβλιάριο υγεία το οποίο ανανεώνεται κάθε χρόνο σύμφωνα με τα ένσημα-εισφορές του προηγούμενου χρόνου όπως γίνεται στο ΙΚΑ;

Ναι, βγάζεις βιβλιάριο υγείας εφόσον συμπληρώσεις τουλάχιστον ένα τετράμηνο στον ΟΑΕΕ. Και εννοείται να έχεις εξοφλήσει τα δύο αυτά δίμηνα. Το  λέω γιατί πέρυσι δούλεψα 4 μήνες σε ΣΔΕ και τώρα δικαιούμαι το βιβλιάριο που ισχύει για ένα χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Τι να κάνω που είδα ότι κάποιος που δούλευε πέρσι στον "Οδυσσέα" και μάλιστα ως υπεύθυνος, εμφανίζεται στη μοριοδότηση των ΣΔΕ  ως άνεργος και παίρνει τα μόρια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 928
Σύνολο: 932

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.