*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997763 φορές)

0 μέλη και 31 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ASTERAKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5180 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 08:39:57 μμ »
για εμάς;γιατί πληρώνουνε για Αίγινα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5181 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 06:37:48 μμ »
Yπάρχει κάπου εκπαιδευτικό υλικό για τα ΣΔΕ; Kάποιο είδος αναλυτικού προγράμματος το τι διδασκεται σε καθε μάθημα ή κάποια ιστοσελίδα με υλικό;
δυστυχως οπου και να εχω ψαξει 3 χρονια τωρα που δουλευω σε σδε δεν εχω βρει καμια επισημη σελιδα να μας καθοδηγει!!! εγω ειμαι μουσικος και κανω την αισθητικη αγωγη οποτε και γενικα εψαξα στο νετ!!!
καλη τυχη!!!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5182 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 06:41:09 μμ »
Αντιμετώπιση των δαπανών μετακίνησης των ωρομισθίων εκπαιδευτών, του συμβούλου σταδιοδρομίας και του συμβούλου ψυχολόγου, στο παράρτημα του ΣΔΕ Πειραιά στην Αίγινα, από το εγκεκριμένο ΤΔΕ (Υποέργο 1: Στήριξη και παρακολούθηση του έργου) της Πράξης: «ΣΔΕ ΑΠ 8», έως τη λήξη της τρέχουσας σχολικής περιόδου (30/6/2013).

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/ΒΕΤΟ46ΨΖΣΠ-9ΒΕ
γιατι αυτη η "εξυπηρετηση"??? εμεις που παμε σε αλλους νομους απο τον τοπο κατοικιας μας δεν δικαιουμαστε οδοιπορικα?
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5183 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 06:43:18 μμ »
Yπάρχει κάπου εκπαιδευτικό υλικό για τα ΣΔΕ; Kάποιο είδος αναλυτικού προγράμματος το τι διδασκεται σε καθε μάθημα ή κάποια ιστοσελίδα με υλικό;
Υπαρχει εκπαιδευτικό υλικό στο ΣΔΕ, μεγάλα ντοσιέ με προτεινόμενα σχέδια μαθήματος  για όλους τους γραμματισμούς. Εγώ τουλάχιστον που είχα Ελληνικό γραμματισμο, μου έδωσε ο Διευθυντής μου το υλικό. Βέβαια είναι ενδεικτικό, μπορείς και πρέπει να κάνεις το δικό σου πρόγραμματισμό ύλης.
αν εχει ο διευθυντης σου και για την αισθητικη αγωγη θα σε παρακαλουσα να μου στειλεις pm για να το εβλεπα!!!
σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5184 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 09:48:05 μμ »
Αντιμετώπιση των δαπανών μετακίνησης των ωρομισθίων εκπαιδευτών, του συμβούλου σταδιοδρομίας και του συμβούλου ψυχολόγου, στο παράρτημα του ΣΔΕ Πειραιά στην Αίγινα, από το εγκεκριμένο ΤΔΕ (Υποέργο 1: Στήριξη και παρακολούθηση του έργου) της Πράξης: «ΣΔΕ ΑΠ 8», έως τη λήξη της τρέχουσας σχολικής περιόδου (30/6/2013).

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/ΒΕΤΟ46ΨΖΣΠ-9ΒΕ
γιατι αυτη η "εξυπηρετηση"??? εμεις που παμε σε αλλους νομους απο τον τοπο κατοικιας μας δεν δικαιουμαστε οδοιπορικα?
Πήρα τηλέφωνο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και το ανάφερα στην ομάδα έργου και η απάντηση που μου έδωσαν είναι οτι έγινε κατ' εξαίρεση επειδή είναι νησί και είναι δύσκολη η μετακίνηση..κατα τα λοιπά μου επισήμανε οτι δεν προβλέπεται κάλυψη οδοιπορικών.
Καλό θα ήταν, όποιον ωρομίσθιο ενδιαφέρει το θέμα να επικοινωνήσει με την ομάδα έργου ΣΔΕ και ας αναφέρει μετά εδώ τι του είπαν..
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος helena86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5185 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 11:07:11 μμ »
otan ypografoume th symbash paradidoume kai thn karta anergias aytomata?

Αυτήν την απορία την έχω και εγώ...Αν μπορεί κάποιος ας μας απαντήσει.....................

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5186 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 05:36:32 μμ »
otan ypografoume th symbash paradidoume kai thn karta anergias aytomata?

Αυτήν την απορία την έχω και εγώ...Αν μπορεί κάποιος ας μας απαντήσει.....................
Που να την δώσετε ;; Αν εννοείται στον ΟΑΕΔ , όχι!!! Και πιστεύω ότι εφόσον θα πληρωθούμε με ΑΕΔ Ή ΑΠΥ η κάρτα ανεργίας δεν σταματάει!!! Καλό θα είναι να πάτε στον ΟΑΕΔ που ανήκετε και να τσεκαρετε αν είναι σε ισχη! Κατα 90% θα είναι! Για να πάψει να ισχύει πρέπει να υπό γράψετε σύμβαση με ΙΚΑ! Τότε μόνο η πρόσληψη σας περνάει από το αρμόδιο Γραφειο του ΟΑΕΔ και κατα συνέπεια κλείνουν την κάρτα! Πέρυσι που ήμουν σε Σδε με ΑΠΥ ανάνέωνα την κάρτα ΚΑΝΟΝΙΚΑ!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5187 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 08:04:30 μμ »
Chryssathess καλό είναι να μην προτρέπουμε μέσα από δημόσια φόρουμ σε καραμπινάτες παρανομίες. Αν εξέδιδες ΑΠΥ, τότε είχες κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία και τηρούσες τα σχετικά βιβλία,  επομένως ο ΟΑΕΔ μπορεί να διαπιστώσει αν ήσουν άνεργη ή όχι. Αν κάποιος θέλει να πάρει τα ρίσκα του, είναι δικαίωμά του, αλλά καλό είναι να μην παίρνει στο λαιμό του άλλους,  παριστάνοντας ως απλό ένα ζήτημα που δεν είναι τέτοιο.   
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2013, 11:21:35 μμ από ioannis00 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #5188 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 11:13:48 μμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ioannis00.

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Chryssathess καλό είναι να μην προτρέπουμε μέσα από δημόσια φόρουμ σε καραμπινάτες παρανομίες. Αν εξέδιδες ΑΠΥ, τότε είχες κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία και τηρούσες τα σχετικά βιβλία,  επομένως ο ΟΑΕΔ μπορεί να διαπιστώσει αν ήσουν άνεργη ή όχι. Αν κάποιος θέλει να πάρει τα ρίσκα του, είναι δικαίωμά του, αλλά καλό είναι να μην παίρνει στο λαιμό του άλλους,  παριστάνοντας ως απλό ένα ζήτημα που δεν είναι τέτοιο.   
α
Εγώ από προσωπική εμπειρία απαντώ και φυσικά επουδενει δεν προτρέπει ΚΑΝΕΝΑΝ να παρανομισει!!! Αν είσαι καθηγητής και κόβεις απυ στην φορολογική σου δήλωση μπαίνει σε διαφορετικό κωδικό σε σχέση με άλλους επαγγελματίες που κοβουν απυ και ο ΟΑΕΔ το γνωρίζει αυτό!επιπλεον οι καθηγητές Γι αυτόν τον λόγω δεν εγγράφονται στο εμπορικό Επιμελητήριο κατα την έναρξη τους στην εφορία. Εργάστηκα σε Σδε περισυ όπου ήταν απαραίτητη η έκδοση απυ και δεν υπήρχε η εναλλακτική της αεδ και κρατησα κανονικά την κάρτα ανεργίας μου! Ούτε παρανομησα ούτε είχα πρόβλημα στον ΟΑΕΔ!Τωρα πια αν επεσα σε ασχετο υπαλληλο που δεν ηξερε τι του γινοταν..... τι να πω!!! Ζητώ συγνώμη που δεν τα έγραψα αναλυτηκοτερα ώστε να αποτραπούν τυχόν παρανοησεις!!!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος ASTERAKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εργάστηκα σε ΟΑΕΔ ανανέωνα κάρτες, έβγαζα επιδόματα ανεργιας  το 2003 -2004 και δε μας βάζανε ένσημα , ούτε και πήρα προυπηρεσία !Οι μόνιμοι στο τέλος κάθε μήνα μας δίνανε καμιά 30αρια κάρτες να ανανεώνουμε δικών τους, που εργαζότανε.Ο κόσμος πίστευε πως είμασταν μόνιμοι ενώ παίρναμε 2,5 ευρώ την ώρα!!!!!!!!!!!!Στη εθνική στατιστική πάλι για έρευνες για τη μέτρηση της ανεργίας , ούτε εκεί σου κολλάνε ένσημα!!!!!!!!!!!!Τι είναι ανεργία;;;;;;;;;;;;;;;; :)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Tα χρήματα πότε τα παίρνουμε από ΣΔΕ; Αυτοί που είναι με ΑΕΔ πρέπει και αυτοί να πάνε ΟΑΕΔ;

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Εγώ την έχω ξαναπει τη γνώμη μου αναλυτικά στο θέμα με τα δημόσια ιεκ και θα την ξαναπω με λίγα λόγια και εδώ. Ο ορισμός της ανεργίας και η ανάλυση των υποπεριπτώσεων οφείλει να γίνει κεντρικά από τον ΟΑΕΔ και αυτό δεν έχει γίνει, με αποτέλεσμα ο κάθε υπάλληλος ΟΑΕΔ και κατ'επέκταση και ο κάθε ένας από εμάς να ερμηνεύει διαφορετικά την κατάσταση. Ο ioannis και ο Lasid επιμένουν ότι οι συμβασιούχοι έργου με αεδ και με απυ είναι εργαζόμενοι οπότε ακόμα κι αν δουλεύουν 2 ώρες δεν δικαιούνται κάρτα ανεργίας. Εγώ λέω  ότι οι με ΑΕΔ απασχολούμενοι εκπαιδευτές , είναι άνεργοι. Το χειρότερο είναι ότι άλλοι υπάλληλοι ΟΑΕΔ κόβουν κάρτες ανεργίας και άλλοι συμβουλεύουν τους μπερδεμένους πλέον εκπαιδευτές να μην κόψουν την κάρτα τους.Και δεν έχει σημασία τι λέμε εμείς εδώ και φυσικά και δεν μπορεί να θεωρηθεί η κατάθεση της εμπειρίας κάποιου ως προτροπή για μια οποιαδήποτε κίνηση, αυτό που έχει σημασία είναι να υπάρχει σαφήε θέση και κοινή τακτική από όλο το προσωπικό του ΟΑΕΔ και μετά ούτε παράνομος θα είναι κανένας ούτε θα φοβάται να μη γίνει.

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
oi kartes anergias paradidontai.exallou o oaed kathe xrono zhtaei ekatharistiko shmeiwma kai tha fanei h egasia logw tou dhlwmenou eΙsodhmatos estw kai an einai me ΑΕΔ. se endexomenh paranomh ananewsh kai xrhsh ths kartas anergias mporei na askhthoun mexri kai poinikes diwkseis an  prokeitai gia kapoio diagwnismo px gia thesh diorismou.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 959
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 970
Σύνολο: 980

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.239 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.