*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997827 φορές)

0 μέλη και 19 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
συγγνώμη συνάδελφοι, η απάντησή μου πηγαινε για άλλο τόπικ...

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 05:13:18 μμ από Estella80 »
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
τελικα, τι εγινε? παρουσιαστηκε καποιος απο τους ωρομισθιους εκπαιδευτες σε σδε για αναληψη υπηρεσιας? τι ενημερωση ειχατε απο τον διευθυντη?

Αρχίζω την Πέμπτη. Πάντως με όλα αυτά που έγιναν με τα ΙΕΚ δε βλέπω ευοίωνο το μέλλον ούτε για τα ΣΔΕ...Ο Φοίβος έχει δίκιο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2013, 12:36:22 πμ από mastermind »

Αποσυνδεδεμένος aura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Στο ΣΔΕ που παρουσιάστηκα, σχετικά με τις κενές θέσεις που υπάρχουν,  είπαν πως θα γίνει επαναπροκύρηξη. Επομένως, ίσως να καλέσουν από τη λίστα που δημιουργήθηκε τώρα με τις γνωστές και "αξιόπιστες" λίστες των ΙΕΚ.  Αν υπάρχει συνάδελφος που συμπλήρωσε φέτος ωράριο παίρνοντας περισσότερες ώρες από πέρυσι ας το γράψει παρακαλώ..Γιατί και στη δική μου ειδικότητα περίσσευαν ώρες από περσινό ωρομίσθιο που αρνήθηκε να δουλέψει φέτος,  αλλά δεν μου έδωσαν πλήρες ωράριο (15ωρο), και μάλιστα δεν υπάρχει και δεύτερος συνάδελφος στην ειδικότητά μου..

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στο ΣΔΕ που παρουσιάστηκα, σχετικά με τις κενές θέσεις που υπάρχουν,  είπαν πως θα γίνει επαναπροκύρηξη. Επομένως, ίσως να καλέσουν από τη λίστα που δημιουργήθηκε τώρα με τις γνωστές και "αξιόπιστες" λίστες των ΙΕΚ.  Αν υπάρχει συνάδελφος που συμπλήρωσε φέτος ωράριο παίρνοντας περισσότερες ώρες από πέρυσι ας το γράψει παρακαλώ..Γιατί και στη δική μου ειδικότητα περίσσευαν ώρες από περσινό ωρομίσθιο που αρνήθηκε να δουλέψει φέτος,  αλλά δεν μου έδωσαν πλήρες ωράριο (15ωρο), και μάλιστα δεν υπάρχει και δεύτερος συνάδελφος στην ειδικότητά μου..
Εγω δεν εχω καταλαβει πως μπορει καποιος να μαθει αν υπαρχουν ωρες που περισσευουν σε ενα ΣΔΕ και πως μπορει καποιος να τσεκαρει οτι ο διευθυντης δε δινει οτι ωρες θελει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στο ΣΔΕ που παρουσιάστηκα, σχετικά με τις κενές θέσεις που υπάρχουν,  είπαν πως θα γίνει επαναπροκύρηξη. Επομένως, ίσως να καλέσουν από τη λίστα που δημιουργήθηκε τώρα με τις γνωστές και "αξιόπιστες" λίστες των ΙΕΚ.  Αν υπάρχει συνάδελφος που συμπλήρωσε φέτος ωράριο παίρνοντας περισσότερες ώρες από πέρυσι ας το γράψει παρακαλώ..Γιατί και στη δική μου ειδικότητα περίσσευαν ώρες από περσινό ωρομίσθιο που αρνήθηκε να δουλέψει φέτος,  αλλά δεν μου έδωσαν πλήρες ωράριο (15ωρο), και μάλιστα δεν υπάρχει και δεύτερος συνάδελφος στην ειδικότητά μου..
 
Στο δικό μου σχολείο ο ένας μαθηματικος είχε ένα τμήμα πέρυσι γιατί δούλευε κι αλλού. Φέτος πήρε πλήρες γιατί είχε χρόνο.Ζήτα 20ωρο ή 15ωρο. Άρα δε σημαίνει ότι ότι είχες πέρυσι το ίδιο πρέπει να πάρεις και φέτος ειδικά αν δεν υπάρχει άλλος!  Να σημειωθεί ότι με βάση το έγγραφο για τα ΙΕΚ που αφορά και ΣΔΕ, οι ώρες έχουν ανέβει στις 20 ( απλά αν πάρεις 20 δε θα μπορείς να δουλέψεις σε άλλη δομή της γενικής γραμματείας διά βίου μάθησης αν έχεις επιλεγεί).

Αποσυνδεδεμένος aura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
marios 1980 είναι εύκολο να μάθεις πόσες ώρες υπάρχουν για κάθε γραμματισμό, ειδικά όταν παρουσιαστείς  στο σχολείο και δεις πόσα τμήματα και πόσοι συνάδελφοι υπάρχουν. Ο διευθυντής δεν ξέρεις αν θέλει ή δε θέλει να σου δώσει ωράριο, απλά μέσα σε όλο το μπάχαλο που γίνεται καλύτερα να ξέρεις ο ίδιος τι μπορεί να γίνει και τι όχι για να μην μένει το θέμα στο "θέλει" ή ¨δεν θέλει".
mastermind ευχαριστώ για την απάντηση! Μήπως μπορείς να αναφέρεις σε ποιο ΣΔΕ έγινε;

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Καλημέρα σας και απο μένα!!! Τέσσερα χρόνια στα ΣΔΕ ήξερα ότι μπορείς να πάρεις μέχρι 11 ώρες ως ωρομησθιος!! Περισυ και πρόπερσι ΚΑΤ εξαίρεση περνάμε μέχρι 15 γιατί ξεκινούσαμε Φεβρουάριο οπότε για να καλυφθεί ο γραμματιςμός αυξανόταν οι ώρες του!!! Που ακριβώς λέει ότι φέτος μπορούμε εώς 20 ώρες;; Έχει κάποιος να αναρτήσει σχετικό link? ευχαριστω εκ των προτέρων!!!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στα ΣΔΕ είναι μέχρι 15 και κατ εξαιρεση 17..
Αυτό που ανακοινώθηκε είναι ότι δεν μπορεί κάποιος να πάρει πάνω από 20 ώρες σε όλες τις δομές δια βίου..
Πήρα τηλ και σητν ομάδα έργου των ΣΔΕ και μουν είπαν ότι ισχύει το 15ωρο.
Αν κάποιος έχει διαφορετική ενημέρωση ας το πει γιατί μας αφορά άμεσα..

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αρχίζω την Πέμπτη. Πάντως με όλα αυτά που έγιναν με τα ΙΕΚ δε βλέπω ευοίωνο το μέλλον ούτε για τα ΣΔΕ...Ο Φοίβος έχει δίκιο...

Από τη Πέμπτη ξεκινάς ανάληψη;;Αυτές τις μέρες σας λένε να έρχεστε;

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Ευχαριστω anoiksi!!!
 Απλά ψάχνω κάπου που να ειναι αναρτημένο γιατί εμένα στο ΣΔΕ μου λένε διάφορα και......!!!!
Θα τους πάρω τηλ μπας και μου δώσουν σχετική ανακοίνωση!!!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος Faidra1978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει υπογράψει κανείς σας σύμβαση;
Επίσης, στο δικό μας ΣΔΕ συνέβη το εξής: ενώ την Παρασκευή υπογράψαμε πρώτα το πρακτικό ανάληψης υπηρεσίας, μετά ο διευθυντής μας ενημέρωσε πως δε θα υπογράψουμε ακόμη συμβάσεις, αλλά θα περιμένουμε τις αποσπάσεις των μονίμων και αναλόγως του αριθμού και της ειδικότητας των τελικά αποσπασθέντων, θα καταλήξει ποιους από μας και για πόσες ώρες χρειάζεται. Πέρα από το παράδοξο και ανακόλουθο της ανάληψης υπηρεσίας χωρίς σύμβαση (κατά το διευθυντή ίσως κάποιοι από μας να μείνουν και με την ανάληψη στο χέρι!), μόλις πρόσεξα ότι το έγγραφο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ κάνει ξεκάθαρα λόγο για υπογραφή νέας σύμβασης χωρίς, όπως είναι φυσικό, να θέτει προϋποθέσεις. Αύριο θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με την Ομάδα Έργου, αλλά αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι, ευπρόσδεκτος...

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Ποιες άλλες αποσπάσεις περιμένουν;  Θου, Κύριε, φυλακήν τω στόματί μου, πάλι δεν μπορώ να μην κρατηθώ και θα σχολιάσω ότι αυτά τα εξωφρενικά που κάνουν κάποιοι διευθυντές είναι τρανή απόδειξη ότι πίνουμε το τρελό νερό άλλη εξήγηση δεν έχω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2023, 12:43:06 πμ από anax »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Eίναι δεδομένο ότι κάποιοι, σε κάποια ΣΔΕ δεν θα υπογράψουν συμβάσεις και ας ανανεώθηκαν τυπικά οι συμβάσεις τους στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ. Αυτό λόγω αποσπάσεων, ανακατανομής τμημάτων κ.τ.λ. και ουσιαστικά μη ύπαρξης ωρών διδασκαλίας

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσοι είστε στα Σδε έμαθα πως μέχρι την Παρασκευή οι διευθυντές πρέπει να στείλουν ωράριο ωροσμισθίων στη γενική γραμματεία..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 972
Σύνολο: 981

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.