*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997798 φορές)

0 μέλη και 27 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7910 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 09:52:38 μμ »
Κλασικά. Όταν κάτι μας συμφέρει το βρίσκουμε απόλυτα δίκαιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7911 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 09:56:00 μμ »
 Τους εκπαιδευόμενους ευτυχώς σκέφτεστε εσείς οι παλαιοί (πόσο γελοίοι είστε;) ή σκέφτεστε το δικό σας συμφέρων ;
 

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7912 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 10:09:09 μμ »
Τους εκπαιδευόμενους ευτυχώς σκέφτεστε εσείς οι παλαιοί (πόσο γελοίοι είστε;) ή σκέφτεστε το δικό σας συμφέρων ;

Να σου πω κάτι εγώ εχω ήδη 20 ωρες σε ΙΕΚ και θα αφήσω τις μισές  και παρα πανω αν χρειαςτει για να πάρω ΣΔΕ γιατι είμαι 7 χρονια στα ΣΔΕ και όσο και να μην το πιστεύεις το αγαπώ αυτο που κανω και εχω δεθεί με το σχολείο και τη δουλεια μου. Τις ίδιες ωρες θα εχω ετσι και αλλιώς απλά θα αφήσω ΙΕΚ να παω ΣΔΕ.
Επόμενως λέγε οτι σου καπνίσει.
Είτε τωρα είτε του χρόνου είτε ΙΕΚ είτε ΣΔΕ είτε αλλου δουλεια θα εχω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2016, 10:11:58 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7913 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 10:14:12 μμ »
Τους εκπαιδευόμενους ευτυχώς σκέφτεστε εσείς οι παλαιοί (πόσο γελοίοι είστε;) ή σκέφτεστε το δικό σας συμφέρων ;
 
[/qu


το συμφερον τουσ βεβαια.ποιοσ  νοιαζετε για δικαιοσυνη.



Παιδιά για να είμαστε ειλικρινείς έγινε μεγαλος αγώνας να μην εφαρμοστούν τα νέα κριτήρια γιατί όντως οι πίνακες θα άλλαζαν πολύ εξαιτίας της επάρκειας. Επίσης πόσο δίκαιο είναι να ισχύουν οι πίνακες του Ιανουαρίου 2014 όταν υπάρχει το κριτήριο της ανεργίας; Τί θέση θα είχαν κάποιοι στους πίνακες χωρίς την ανεργία-κριτήριο που θα καθοριζε τελικά εξελίξεις στον πίνακα των ΣΔΕ και των αναπληρωτών δύο χρόνια μετά (σήμερα δηλαδή); Οι πίνακες με τη νέα προκήρυξη θα είχαν σήμερα σε μεγάλο βαθμό νέα μορφή. Ας μην κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας...Ολες οι πιέσεις ασκήθηκαν για να μην εφαρμοστούν τα νέα κριτήρια που δε βόλευαν κάποιους. Ας ισχύσουν οι ίδιοι πίνακες μέχρι να βγει προκήρυξη αφού και καλά θα είναι ίδιοι οι πίνακες...και αυτό που νοιάζει είναι να λειτουργήσουν τα ΣΔΕ. Πόσα πάμε στοίχημα ότι αν έβγαινε η προκήρυξη με τα κριτήρια που βγήκαν πριν δύο μήνες θα άλλαζαν πάααρα πολύ τον πίνακα και πολλοί πρώτοι χωρίς την επάρκεια θα πήγαιναν χαμηλά;   


εδω θεωρω οτι γιανα μην θιγουν τα συμφεροντα καποιον με τα νεα κριτηρια γι αυτο πεταξαν ξαφνικα οτι θα παρουνμε παλιουσ πινακεσ.αλλα το θεμα ειναι τι κανουμε ωστε να μην επιτρεψουμε να γινει  αυτο?κνα βγει νεα προκυρηξη?




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7914 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 10:15:30 μμ »
Να σου πω κάτι εγώ εχω ήδη 20 ωρες σε ΙΕΚ και θα αφήσω τις μισές  και παρα πανω αν χρειαςτει για να πάρω ΣΔΕ γιατι είμαι 7 χρονια στα ΣΔΕ και όσο και να μην το πιστεύεις το αγαπώ αυτο που κανω και εχω δεθεί με το σχολείο και τη δουλεια μου. Τις ίδιες ωρες θα εχω ετσι και αλλιώς απλά θα αφήσω ΙΕΚ να παω ΣΔΕ.
Επόμενως λέγε οτι σου καπνίσει.
Είτε τωρα είτε του χρόνου είτε ΙΕΚ είτε ΣΔΕ είτε αλλου δουλεια θα εχω.

 Χαίρομαι πολύ για εσένα!

 

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7915 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 10:34:54 μμ »
παιδια το θεμα ειναι να κανουμε κατι ωστε να μην επιτρεψουμε να παρουν με τουσ παλιουσ πινακεσ κ να βγαλουν την προκυρηξη εδω και τωρα...,που υποτυπωθείτε εδω κ ενα μηνα μου ελεγαν στο υπουργειο που τουσ πηρα τηλεφ οτι ηταν ετοιμη κ απλα περιμενα εντολη για δημοσιευση. ποιοσ λοιπον αντι για εντολη δημοσιευσησ τησ προκυρηξησ εδωσε εντολη να παρουν απο παλιουσ πινακεσ?τι περιμεναν τοσο καιρο κ δεν εβγαζαν την προκυρηξη?κ γιατι εγινε τοσο ξαφνικα να βγει αυτο το πραγμα?

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7916 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 10:38:48 μμ »
παιδια το θεμα ειναι να κανουμε κατι ωστε να μην επιτρεψουμε να παρουν με τουσ παλιουσ πινακεσ κ να βγαλουν την προκυρηξη εδω και τωρα...,που υποτυπωθείτε εδω κ ενα μηνα μου ελεγαν στο υπουργειο που τουσ πηρα τηλεφ οτι ηταν ετοιμη κ απλα περιμενα εντολη για δημοσιευση. ποιοσ λοιπον αντι για εντολη δημοσιευσησ τησ προκυρηξησ εδωσε εντολη να παρουν απο παλιουσ πινακεσ?τι περιμεναν τοσο καιρο κ δεν εβγαζαν την προκυρηξη?κ γιατι εγινε τοσο ξαφνικα να βγει αυτο το πραγμα?

Ε κάποιες πιέσεις θα υπήρξαν. Για το καλό των εκπαιδευομένων φυσικά  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2016, 10:40:33 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7917 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 10:43:04 μμ »
παιδια το θεμα ειναι να κανουμε κατι ωστε να μην επιτρεψουμε να παρουν με τουσ παλιουσ πινακεσ κ να βγαλουν την προκυρηξη εδω και τωρα...,που υποτυπωθείτε εδω κ ενα μηνα μου ελεγαν στο υπουργειο που τουσ πηρα τηλεφ οτι ηταν ετοιμη κ απλα περιμενα εντολη για δημοσιευση. ποιοσ λοιπον αντι για εντολη δημοσιευσησ τησ προκυρηξησ εδωσε εντολη να παρουν απο παλιουσ πινακεσ?τι περιμεναν τοσο καιρο κ δεν εβγαζαν την προκυρηξη?κ γιατι εγινε τοσο ξαφνικα να βγει αυτο το πραγμα?
Έχεις απόλυτο δίκο. Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε και οχι άπλα η αντιπαράθεση.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7918 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 11:04:11 μμ »
 Στείλτε email μη φοβάστε!
  όπου βρείτε!
 

Αποσυνδεδεμένος Sextos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7919 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 12:17:54 πμ »
Άλλοι χαίρονται για τους παλιούς πίνακες, άλλοι λυπούνται! Άλλοι χαίρονται για τον υποχρεωτικό εοππεπ, άλλοι λυπούνται. Άλλοι χαίρονται για την τελευταία μοριοδότηση, άλλοι λυπούνται...και ο κατάλογος μακρύς!

Γενικά παιδιά ο καθένας ανάλογα με το τι τον εξυπηρετεί, χαίρεται ή λυπάται. Άρα αφήστε στην άκρη τα έννομα συμφέροντα και παραδεχτείτε ότι ανάλογα με αυτό που βολεύει κάθε φορά, ο καθένας τάσσεται υπέρ ή κατά μιας απόφασης.

Τουλάχιστον υπάρχει πλέον ένας σύλλογος όπου μπορούν να συζητούνται ανοιχτά κάποια πράγματα και να λαμβάνονται αποφάσεις πλειοψηφικά για το κοινό καλό.

Διότι σε γενικές γραμμές και με πάσα ειλικρίνεια ο καθένας κοιτά τον εαυτό του, κοινώς την πάρτη του.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7920 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 01:09:25 πμ »
Μάλλον όχι! Αν τους σκέφτονταν το υπουργείο θα έβγαζε νωρίτερα την προκήρυξη...

δεν μπορώ πάρα να συμφωνήσω Foufoutos. Η αλήθεια αυτή είναι. Και μια άλλη αλήθεια, όσο και να φαίνεται περίεργο,  είναι ότι μερικοί από μας σκέφτονται και τους εκπαιδευόμενους. Ακόμα και όταν δεν έχουν κάποιο προσωπικό συμφέρον. Ίσως γι αυτό να φαίνονται γελοίοι.   

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7921 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 01:29:11 πμ »
Άλλοι χαίρονται για τους παλιούς πίνακες, άλλοι λυπούνται! Άλλοι χαίρονται για τον υποχρεωτικό εοππεπ, άλλοι λυπούνται. Άλλοι χαίρονται για την τελευταία μοριοδότηση, άλλοι λυπούνται...και ο κατάλογος μακρύς!

Γενικά παιδιά ο καθένας ανάλογα με το τι τον εξυπηρετεί, χαίρεται ή λυπάται. Άρα αφήστε στην άκρη τα έννομα συμφέροντα και παραδεχτείτε ότι ανάλογα με αυτό που βολεύει κάθε φορά, ο καθένας τάσσεται υπέρ ή κατά μιας απόφασης.

Τουλάχιστον υπάρχει πλέον ένας σύλλογος όπου μπορούν να συζητούνται ανοιχτά κάποια πράγματα και να λαμβάνονται αποφάσεις πλειοψηφικά για το κοινό καλό.

Διότι σε γενικές γραμμές και με πάσα ειλικρίνεια ο καθένας κοιτά τον εαυτό του, κοινώς την πάρτη του.


Αν υπήρχε σταθερότητα, με μόρια που να αφορούν αποκλειστικά στα προσόντα που χρειάζονται για να κάνει κανείς σωστή δουλειά ( έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω) και να είναι πάντα τα ίδια, με προκηρύξεις που να βγαίνουν τον Ιούνιο, θα μπορούσε ο καθένας να χαράξει την πορεία του αναλόγως  και δεν θα υπήρχαν όλες αυτές οι συγκρούσεις.

υγ. Ευχομαι καλή δύναμη σε όσους έτρεξαν για να δημιουργηθεί ο σύλλογος.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2016, 11:56:11 πμ από Παυλινα »

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7922 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 06:49:00 πμ »
Και να προσθέσω οτι και στα ΚΔΒΜ ο πίνακας απο τον οποίο παίρνουν ωρομίσθιους ειναι εδώ και 2 χρονια ο ίδιος και το κοβω να πηγαίνει και για τρίτο χρόνο. Εκεί ομως δεν μιλάει κανεις.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7923 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 10:10:08 πμ »
Ε κάποιες πιέσεις θα υπήρξαν. Για το καλό των εκπαιδευομένων φυσικά  ;D

Απο εσένα γραφικέ πληροφορικέ μόνιμε πάντως πιέσεις για να γίνουν κανονικά μάθημα στο σχολείο σου και οχι να λουφαρεις και να δουλεύεις 2 ωρες το απογευμα κάθε μερα και να παίρνεις τα λεφτά που αλλοι παίρνουν δουλεύοντας 12ωρα δεν νομίζω να υπήρχαν. Καλο θα ηταν να εκφέρεις τη γνώμη σου σε θέματα για αποσπάσεις και που λουφαρεις περισσοτερο και πως θα πάρεις καμια αυξηση. Νομίζω εκεί οι απόψεις σου θα ηταν πολύτιμες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2016, 10:14:04 πμ από jimpapas1 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 942
Σύνολο: 949

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.