*

Αποστολέας Θέμα: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 76276 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #168 στις: Μάιος 25, 2013, 11:58:20 μμ »
Ας το διαβάσουμε μαζί:
Αρθρο 107 Παράγραφος 1ιζ) :
"ιζ) η άσκηση κριτικής των πράξεων της προϊσταμένης αρχής που γίνεται δημοσίως, γραπτώς ή προφορικώς, με σκόπιμη χρήση εν γνώσει εκδήλως ανακριβών στοιχείων ή με χαρακτηριστικά απρεπείς εκφράσεις"

Δεν σου είπαμε και να βρίσεις :)

Ας επανέλθουμε, όμως, στο θέμα μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #169 στις: Μάιος 26, 2013, 12:01:36 πμ »


Δεν σου είπαμε και να βρίσεις :)


ε τώρα, ή ασκείς κριτική ή δεν ασκείς !! κριτική με savoir vivre  δε γινεται... Ας ειναι, ας επιστρέψουμε στο κυρίως θέμα!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #170 στις: Μάιος 26, 2013, 12:02:28 πμ »
Bitch,όντως οι οδηγίες της εγκυκλιου μειώνουν τα οργανικά κενά;τι σημαίνει το οτι κατω απο 12 ώρες δεν υπολογίζεται ως οργανικό κενό;; παλια το οργανικό ήταν 11ωρες;
εχω αρχίσει να πιστεύω πως το μαγείρεμα φέτος θα γίνει για να πλεονάζουν όλες οι ειδικότητες,;oπως πόσταρε καποιος σε ένα άλλο θέμα συμφωνα παντα με πληροφορίες άπο μέσα...υπουργείο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #171 στις: Μάιος 26, 2013, 12:10:09 πμ »
παλιά όντως το οργανικό κενό υπολογίζοταν με ελάχιστες ώρες τις 11, τώρα πάει στις 12.

το σκεπτικό ειναι ώρες κάτω των 12 να χρησιμοποιύνται είτε για συμπλήρωση ωραρίου είτε για κάλυψη λειτουργικών κενών απο τυχόν υπεράριθμους άνω των 12 ετών που κάπου πρέπει να απασχοληθουν κι αυτοί.

το θέμα ωστόσο δεν πιστεύω ότι ειναι να πλεονάζουν τεχνηέντως όλοι οι εκπαιδευτικοι αλλά να κάνουν όλοι το ωράριό τους ( κάτι που όμως θα αναδείξει το μπάχαλο που γινόταν ως πρόσφατα όπου πολλοι - ειδικά παλιοι - έκαναν με το ζόρι 12 ώρες )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #172 στις: Μάιος 26, 2013, 12:22:07 πμ »
ευχαριστω για την απάντηση
αυτές οι 11 ώρες που αρχικά δε θα συστήσουν κενό,δε θα μπορούσαν να προστεθούν με αλλου σχολείου ώρες που ανήκει στην ίδια ομάδα σχολείων για προκύψει εν τελει κενό;;
όσο για τον εξαναγκασμό στην τηρηση του υποχρεωτικού ωραρίου, επιβεβαιώνω τα λέγομενα σου για το ξεχαρβάλωμα-πραγματικά σε μας γινεται πανηγύρι

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #173 στις: Μάιος 26, 2013, 12:27:15 πμ »
προφανώς Dorea εξάλλου αυτό προβλέπετο  με τις παλιές εγκυκλίους. ( δλδ ώρες σε όμορα σχολεία να δίνουν ένα κενο) αλλά η φετινή δεν αναφέρει κάτι σχετικό ( αν θυμάμαι σωστά ). Επομένως οι κάτω των 12 ωρών θα χρησιμοποιηθουν για να καλυφθούν οι λειτουργικά υπεράριθμοι ή και οι δ/ντές για την κάλυψη του υποχρεωτικού τους ωραρίου.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #174 στις: Μάιος 26, 2013, 01:06:56 πμ »
Δηλαδη αν καποιος προπερσι πηρε οργανικη στο τσακ (11 ωρες Α'αναθεση και τις υπολοιπες Β'αναθεση), τωρα με τις 12 ωρες, η οργανικη του χανεται, παρολο που δε μειωθηκαν τα τμηματα; :o 'Η οι 12 ωρες για τον υπολογισμο της οργανικης ισχυουν μονο για τις νεες, τις φετινες οργανικες;

Τα τμηματα κατευθυνσης μετρανε στον υπολογισμο της οργανικης, σωστα;

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #175 στις: Μάιος 26, 2013, 01:12:53 πμ »
Δηλαδη αν καποιος προπερσι πηρε οργανικη στο τσακ (11 ωρες Α'αναθεση και τις υπολοιπες Β'αναθεση), τωρα με τις 12 ωρες, η οργανικη του χανεται, παρολο που δε μειωθηκαν τα τμηματα; :o 'Η οι 12 ωρες για τον υπολογισμο της οργανικης ισχυουν μονο για τις νεες, τις φετινες οργανικες;

Αυτός παίζει να είναι και ο πιο "τυχερός" γιατί θα βγει οργανικά υπεράριθμος, με ό,τι "πλεονέκτημα" αυτό συνεπάγεται στη λύση-άρση υπεραριθμίας.

Τα τμηματα κατευθυνσης μετρανε στον υπολογισμο της οργανικης, σωστα;

Ναι.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #176 στις: Μάιος 26, 2013, 12:06:37 μμ »
Λοιπόν θέλω την γνώμη σας για κάτι.

Όπως είναι γνωστό η αρχική εγκύκλιος που είχαν στείλει πριν το Πάσχα για το τσεκάρισμα των κενών με το survey ήταν μόνο για τα γενικά σχολεία (γυμνάσια, γενικά λύκεια και ΕΠΑΛ ΕΠΑΣ).

Σχολεία όπως πειραματικά, μουσικά, καλλιτεχνικά, διαπολιτισμικά, ειδικά δεν ήταν μέσα σε αυτό.

Η εξήγηση που έδωσα τότε στον εαυτό μου ήταν ότι τα σχολεία αυτά δεν έχουν περαστεί στο survey όπως τα "κανονικά" κάτι που ξέρω ότι ισχύει σίγουρα για τα ειδικά. Οπότε το θεώρησα τεχνικό θέμα.

Μετά όμως και την εγκύκλιο κενών και πλεονασμάτων που βγήκε τις προάλες και το λέει και ξεκάθαρα κάτι δεν μου καθόταν σωστά.

Παράθεση
Τα στοιχεία αφορούν στα γενικά σχολεία, και όχι στα Πρότυπα Πειραματικά, Μουσικά, Καλλιτεχνικά,
Διαπολιτισμικά σχολεία ή τις σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής.

Θεωρητικά το τεχνικό θέμα υφίσταται ακόμα, ζητάνε τσεκ μέσω survey από δ/ντες εκπ/σης και περιφέρειες οπότε είναι λογικό έλεγα. Παρόλα αυτά υπάρχει κόσμος σε αυτά τα σχολεία με οργανικές και ο έλεγχος πως θα γίνει δεν αναφέρεται πουθενά. Ενώ δίνει καταληκτική ημερομηνία στις 30/5 για τα κανονικά σχολεία.

Και εκεί που είμαι μεταξύ ξύπνιου και ύπνου πριν από μου ήρθε φλασιά....

Στα σχολεία αυτά για να πάρεις οργανική (μετάθεση) γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο και διαφορετικά προσόντα από συγκεκριμένα συμβούλια (π.χ. ΚΥΣΔΕ για τα ειδικά). Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι έχουμε κάποιον που είναι υπεράριθμος σε ένα τέτοιο σχολείο και υποθέσουμε ότι παίρνει υποχρεωτική μετάθεση τότε ακυρώνει μια απόφαση που ανήκει σε μια άλλη διαδικασία ενώ είναι σίγουρο ότι η υποχρεωτική μετάθεση δεν θα σε στείλει σε αντίστοιχο σχολείο αφού δεν έχει το δικαίωμα!
Δημιουργείτε δηλαδή εκτός από πρακτικό θέμα και νομικό θέμα κατά την κρίση μου.

Ιδέες;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #177 στις: Μάιος 26, 2013, 01:23:18 μμ »

Και εκεί που είμαι μεταξύ ξύπνιου και ύπνου πριν από μου ήρθε φλασιά....

Στα σχολεία αυτά για να πάρεις οργανική (μετάθεση) γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο και διαφορετικά προσόντα από συγκεκριμένα συμβούλια (π.χ. ΚΥΣΔΕ για τα ειδικά). Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι έχουμε κάποιον που είναι υπεράριθμος σε ένα τέτοιο σχολείο και υποθέσουμε ότι παίρνει υποχρεωτική μετάθεση τότε ακυρώνει μια απόφαση που ανήκει σε μια άλλη διαδικασία ενώ είναι σίγουρο ότι η υποχρεωτική μετάθεση δεν θα σε στείλει σε αντίστοιχο σχολείο αφού δεν έχει το δικαίωμα!
Δημιουργείτε δηλαδή εκτός από πρακτικό θέμα και νομικό θέμα κατά την κρίση μου.

Ιδέες;
τι θέλεις να πεις 'ότι η υποχρεωτική μετάθεση δε θα σε στείλει σε αντίστοιχο σχολείο αφού δεν έχει το δικαίωμα';
Μήπως τελικά σε αυτά τα σχολεία, όποιος βγαίνει υπεράριθμος πρέπει να πάρει υποχρεωτική μετάθεση σε σχολείο ίδιας κατηγορίας; Δηλαδή αν βγεις υπεράριθμός σε μουσικό σχολείο της Κοζάνης, να μετακινηθείς στο αντίστοιχο μουσικό σχολείο της Καρδίτσας, αν αυτό έχει μόνο κενό;

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #178 στις: Μάιος 26, 2013, 11:49:19 μμ »
http://pekp.gr/?p=43915
Πάντως μολις συνειδητοποίησα-ποτέ δεν είναι αργά- οτι όλοι όσοι διοριστήκαμε τα τελευταία 2 χρόνια ή τελοσπάντως μείναμε στη διάθεση θα μπούμε στη λίστα με τους πλεονάζοντες, αφου στο νομό δεν έγινε καμια συνταξιοδότηση και είμαστε ήδη καμια 12αρια.Φυσικά υπάρχουν μερικοί νομοί απο τους οποίους χειρότερα δεν έχει....οπότε αν πλεονάζεις εκει...

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #179 στις: Μάιος 27, 2013, 12:41:02 πμ »

Η εξήγηση που έδωσα τότε στον εαυτό μου ήταν ότι τα σχολεία αυτά δεν έχουν περαστεί στο survey όπως τα "κανονικά" κάτι που ξέρω ότι ισχύει σίγουρα για τα ειδικά. Οπότε το θεώρησα τεχνικό θέμα.


Παράθεση
Τα στοιχεία αφορούν στα γενικά σχολεία, και όχι στα Πρότυπα Πειραματικά, Μουσικά, Καλλιτεχνικά,
Διαπολιτισμικά σχολεία ή τις σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής.

Θεωρητικά το τεχνικό θέμα υφίσταται ακόμα, ζητάνε τσεκ μέσω survey από δ/ντες εκπ/σης και περιφέρειες οπότε είναι λογικό έλεγα. Παρόλα αυτά υπάρχει κόσμος σε αυτά τα σχολεία με οργανικές και ο έλεγχος πως θα γίνει δεν αναφέρεται πουθενά. Ενώ δίνει καταληκτική ημερομηνία στις 30/5 για τα κανονικά σχολεία.

Και εκεί που είμαι μεταξύ ξύπνιου και ύπνου πριν από μου ήρθε φλασιά....

Στα σχολεία αυτά για να πάρεις οργανική (μετάθεση) γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο και διαφορετικά προσόντα από συγκεκριμένα συμβούλια (π.χ. ΚΥΣΔΕ για τα ειδικά). Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι έχουμε κάποιον που είναι υπεράριθμος σε ένα τέτοιο σχολείο και υποθέσουμε ότι παίρνει υποχρεωτική μετάθεση τότε ακυρώνει μια απόφαση που ανήκει σε μια άλλη διαδικασία ενώ είναι σίγουρο ότι η υποχρεωτική μετάθεση δεν θα σε στείλει σε αντίστοιχο σχολείο αφού δεν έχει το δικαίωμα!
Δημιουργείτε δηλαδή εκτός από πρακτικό θέμα και νομικό θέμα κατά την κρίση μου.

Ιδέες;

Τί εννοείς "τα Ειδικά σχολεία αυτά δεν έχουν περαστεί στο survey όπως τα "κανονικά" ";
Περνιόνται με διαφορετικό τρόπο; Μπορείς να δώσεις 2-3 παραδείγματα;
Δεν έχουν τσεκαριστεί ακόμα τα κενά που έδωσαν οι Δ/ντές τους από τους Δ/ντες Εκπ/σης και τις Περιφέρειες;
Οι μεταθέσεις ΣΜΕΑΕ σε ποιά κενά έχουν υπολογιστεί; (έχει συνεδριάσει το ΚΥΣΔΕ για αυτά εδώ και 2 βδομάδες)

Νομίζω ότι το Π.Δ. πρέπει να προβλέπει τη διαδικασία υποχρεωτικών μεταθέσεων για υπεράριθμους σε αυτά με συγκεκριμένο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #180 στις: Μάιος 27, 2013, 01:17:46 πμ »
Τί εννοείς "τα Ειδικά σχολεία αυτά δεν έχουν περαστεί στο survey όπως τα "κανονικά" ";
Περνιόνται με διαφορετικό τρόπο; Μπορείς να δώσεις 2-3 παραδείγματα;
Δεν έχουν τσεκαριστεί ακόμα τα κενά που έδωσαν οι Δ/ντές τους από τους Δ/ντες Εκπ/σης και τις Περιφέρειες;
Οι μεταθέσεις ΣΜΕΑΕ σε ποιά κενά έχουν υπολογιστεί; (έχει συνεδριάσει το ΚΥΣΔΕ για αυτά εδώ και 2 βδομάδες)

Νομίζω ότι το Π.Δ. πρέπει να προβλέπει τη διαδικασία υποχρεωτικών μεταθέσεων για υπεράριθμους σε αυτά με συγκεκριμένο τρόπο.

στο σαιτ plan.sch.gr εκεί που πρέπει να μπουν δ/ντες κλπ για τον υπολογισμό ωρών δεν έχουν πρόσβαση όλα αυτά τα σχολεία.
Γενικά στα ειδικά σχολεία το survey δεν έχει όλους τους πίνακες όπως σε ένα κανονικό σχολείο. Είναι ανάλογα με το τύπο του σχολείου.
 
Δεν ξέρω το ΚΥΣΔΕ με τι κενά έχει υπολογίσει. Λογικά με το προηγούμενο καθεστώς.

Σε κάθε περίπτωση υπεραριθμία σε τέτοια σχολεία δίνει το ΚΥΣΔΕ και όμοια το ΚΥΣΔΕ τοποθετεί. Γενικά πιστεύω ότι δεν είναι τόσο απλό γιαυτό και η εγκύκλιος δεν μιλάει καθόλου για αυτά τα σχολεία.

Το Π.Δ. δεν το έχω δει, λέει κάτι για αυτές τις περιπτώσεις;

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #181 στις: Μάιος 27, 2013, 01:35:51 πμ »
στο σαιτ plan.sch.gr εκεί που πρέπει να μπουν δ/ντες κλπ για τον υπολογισμό ωρών δεν έχουν πρόσβαση όλα αυτά τα σχολεία.
Γενικά στα ειδικά σχολεία το survey δεν έχει όλους τους πίνακες όπως σε ένα κανονικό σχολείο. Είναι ανάλογα με το τύπο του σχολείου.
 
Δεν ξέρω το ΚΥΣΔΕ με τι κενά έχει υπολογίσει. Λογικά με το προηγούμενο καθεστώς.

Σε κάθε περίπτωση υπεραριθμία σε τέτοια σχολεία δίνει το ΚΥΣΔΕ και όμοια το ΚΥΣΔΕ τοποθετεί. Γενικά πιστεύω ότι δεν είναι τόσο απλό γιαυτό και η εγκύκλιος δεν μιλάει καθόλου για αυτά τα σχολεία.

Το Π.Δ. δεν το έχω δει, λέει κάτι για αυτές τις περιπτώσεις;

Μπορείς να μου δώσεις 2-3 παραδείγματα με πίνακες που έχει-δεν έχει σε σχέση με τα "κανονικά" σχολεία;
Πχ δεν δηλώνονται ώρες προς κάλυψη/καλυμένες ανά κλάδο ή ειδικότητα/μάθημα;
Δεν ισχύει το 12+ για δήλωση οργανικού κενού; (ή το 33+ για 2ο κενό; κλπ..)

Νομίζω ότι υπεραριθμία θα δίνει από εδώ και πέρα το κάθε ΠΥΣΔΕ.
Δεν νομίζω να έχει οριστικοποιηθεί το Π.Δ. για να γνωρίζουμε την τελική μορφή του.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.