*

Αποστολέας Θέμα: Περιοχές πρώτου διορισμού  (Αναγνώστηκε 113694 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #420 στις: Ιούλιος 15, 2009, 01:24:27 μμ »
να ρωτησω και εγω κατι αλλο, μια απορια, ξερω ανθρωπους που βγηκαν υπεραριθμοι στον τοπο διορισμου τους και γυρισαν πισω στον τοπο κατοικιας τους και τοποθετηθηκαν σε σχολειο εκει. αυτο πως γινεται ? δλδλ. εινια μια νομιμη διαδικασια? ::)

και μιλαμε για πρωτοδιοριστους χωρις μορια.

Αυτό πράγματ είναι νόμιμο,αλλά σκέψου πως αυτοί δεν πήραν μετάθεση στον τόπο κατοικίας τους,απλά πήγαν μια χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:17:58 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #421 στις: Ιούλιος 15, 2009, 01:53:41 μμ »
και δλδ μετα γυρνανε στον τοπο διορισμου?

και την πρωτη χρονια τι μορια παιρνουν ? δλδ. αυτα που δινει ο τοπος διορισμου ή εκει που βρισκονται?

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #422 στις: Ιούλιος 15, 2009, 02:03:41 μμ »
και δλδ μετα γυρνανε στον τοπο διορισμου?

και την πρωτη χρονια τι μορια παιρνουν ? δλδ. αυτα που δινει ο τοπος διορισμου ή εκει που βρισκονται?

Παίρνουν τα μόρια του σχολείου που βρίσκονται, μπορεί και 1 δηλαδή.Την επόμενη χρονιά αν δεν έχουν πάρει μετάθεση, ξαναγυρνούν εκεί που διορίστηκαν.Μιλώ πάντα για τις νορμάλ διαδικασίες  ;)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #423 στις: Ιούλιος 15, 2009, 02:16:39 μμ »
και δλδ μετα γυρνανε στον τοπο διορισμου?

και την πρωτη χρονια τι μορια παιρνουν ? δλδ. αυτα που δινει ο τοπος διορισμου ή εκει που βρισκονται?

Παίρνουν τα μόρια του σχολείου που βρίσκονται, μπορεί και 1 δηλαδή.Την επόμενη χρονιά αν δεν έχουν πάρει μετάθεση, ξαναγυρνούν εκεί που διορίστηκαν.Μιλώ πάντα για τις νορμάλ διαδικασίες  ;)

αα οκ merci! ετσι να μου λυνονται διαφορες αποριες, οχι οτι θα μου χρειαστουν, αφου εγω και ο διορισμος ειμαστε σε αλλη ηπειρο προς το παρρον ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:17:58 »

Αποσυνδεδεμένος ghostjim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #424 στις: Ιούλιος 15, 2009, 10:02:45 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Αν θέλω να μείνω στην περιοχή του πρώτου διορισμού και δεύτερο χρόνο(όχι δυσπρόσιτο) μπορώ; Ποιά είναι η διαδικασία; Ας μου απαντήσει κάποιος παλιός και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #425 στις: Ιούλιος 15, 2009, 10:05:20 μμ »
Κάνεις αίτηση για οριστική τοποθέτηση και το Μάιο δηλώνεις τα σχολεία της περιοχής. Ανάλογα με τα κενά θα σε τοποθετήσουν στην περιοχή (όχι όμως οπωσδήποτε και στο ίδιο σχολείο που ήσουν την πρώτη.

Αποσυνδεδεμένος ghostjim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #426 στις: Ιούλιος 15, 2009, 10:12:06 μμ »
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση το παιδάκι (8 μηνών) θα παίξει κάποιο ρόλο στην όλη διαδικασία,; Δεν θέλω μα μετακομίσουμε αν περάσω σε κάποια περιοχή που μας αρέσει. Όταν λες οριστική για πόσο χρονικό διάστημα εννοείς ;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #427 στις: Ιούλιος 15, 2009, 10:45:17 μμ »
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση το παιδάκι (8 μηνών) θα παίξει κάποιο ρόλο στην όλη διαδικασία,; Δεν θέλω μα μετακομίσουμε αν περάσω σε κάποια περιοχή που μας αρέσει. Όταν λες οριστική για πόσο χρονικό διάστημα εννοείς ;

Οριστική τοποθέτηση=οργανική θέση σε κάποιο σχολείο. Αυτό σημαίνει ότι ανήκεις σε αυτό το σχολείο και φεύγεις όταν το θελήσεις εσύ (εφόσον βέβαια έχεις τα μόρια που χρειάζονται για να πάρεις μετάθεση σε κάποια άλλη περιοχή).
Το Νοέμβριο γίνονται οι αιτήσεις για μετάθεση (αν θέλεις να πας σε άλλη περιοχή) ή οριστική τοποθέτηση (αν θέλεις να παραμείνεις στην ίδια περιοχή και να πάρεις οργανική θέση). Αν θέλεις, μπορείς να κάνεις αίτηση και για τα δύο.
Όταν βγουν οι μεταθέσεις (γύρω στον Απρίλιο-Μάιο) κι εφόσον έχεις παραμείνει στην περιοχή, θα κληθείς, όπως έγραψε και η pariel, να δηλώσεις σχολεία στα οποία υπάρχουν οργανικά κενά.
Οι τοποθετήσεις γίνονται βάσει μορίων: αθροίζονται τα μόρια συνολικής υπηρεσίας (2 για κάθε έτος), τα μόρια του σχολείου, τα μόρια γάμου και παιδιών (4 μόρια για το γάμο και 4 για κάθε παιδί), τα μόρια συνυπηρέτησης (4) και τα μόρια εντοπιότητας (αν είσαι δημότης του δήμου στον οποίο ανήκει το σχολείο).

Αποσυνδεδεμένος ghostjim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #428 στις: Ιούλιος 15, 2009, 10:58:27 μμ »
ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #429 στις: Ιούλιος 15, 2009, 11:06:04 μμ »
Πάντως, αν έχεις παιδί 8 μηνών, δικαιούσαι 9μηνη άδεια ανατροφής (εφόσον ο/η σύζυγος εργάζεται και δεν έχει κάνει χρήση της άδειας).

Αποσυνδεδεμένος Zois

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #430 στις: Ιούλιος 15, 2009, 11:35:46 μμ »
Αυτό περί άδειας ανατροφής ισχύει τελικά και για τους άνδρες αν δεν έχει κάνει χρήση η γυναίκα. η οποία στην περίπτωση μου τουλάχιστον εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα ???
Κουράγιο ... και καλό διάβασμα ...

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #431 στις: Ιούλιος 16, 2009, 12:12:57 πμ »
Ξέρει κανείς αν ο/η σύζυγος που είναι διορισμένος με οργανική στην Αθήνα μπορεί να "τραβήξει" τον άλλο ή θα πάει και εκείνος επαρχία;
Όχι ότι έχω πρόβλημα με οποιαδήποτε και από τις δύο περιπτώσεις,αλλά είναι λίγο μπέρδεμα η συνυπηρέτηση.
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2009, 02:09:37 πμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #432 στις: Ιούλιος 16, 2009, 01:19:41 πμ »
Αυτό περί άδειας ανατροφής ισχύει τελικά και για τους άνδρες αν δεν έχει κάνει χρήση η γυναίκα. η οποία στην περίπτωση μου τουλάχιστον εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα ???

Ναι ισχύει!
Αρκεί το παιδί να είναι κάτω των 4 ετών.

Αποσυνδεδεμένος arianoula27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #433 στις: Ιούλιος 16, 2009, 03:58:23 πμ »
Ξέρει κανείς αν ο/η σύζυγος που είναι διορισμένος με οργανική στην Αθήνα μπορεί να "τραβήξει" τον άλλο ή θα πάει και εκείνος επαρχία;
Όχι ότι έχω πρόβλημα με οποιαδήποτε και από τις δύο περιπτώσεις,αλλά είναι λίγο μπέρδεμα η συνυπηρέτηση.
Ευχαριστώ

νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρη ότι το ανώτερο υπουργείο "τραβάει " το κατώτερο π.χ. ένας αστυνομικός (υπουργείο εσωτερικών)"τραβάει" μια εκπαιδευτικό (υπουργείο παιδείας). Εξαρτάται λοιπόν από το σε ποια υπηρεσία εργάζεται ο σύζυγος και κάπου έχω ακούσει ότι ορισμένες φορές μετράει ο βαθμός ή η παλαιότητα αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρη για αυτό το τελευταίο!Ελπίζς να σε βοήθησα έστς και λίγο!!!
ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 578
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.