*

Αποστολέας Θέμα: Aπευθείας διδασκαλία&μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο  (Αναγνώστηκε 62284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Πώς θα εφαρμοστεί αυτό στο δημόσιο σχολείο; Οι ΠΕ86 μπορούν να μας πουν; Εγώ η φιλόλογος θα κάνω livestreaming? Πείτε μου πώς για να ξέρω... :o :o
livestreaming είναι αδύνατο να γίνει. Οπότε θα μας επιβάλλουν;;; να βιντεοσκοπούμε το μάθημα και να το ανεβάζουμε σε κάποια πλατφόρμα, τύπου youtube.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η ταυτόχρονη μετάδοση του μαθήματος είναι απαγορευτική για χίλιους λόγους. Δεν θα ήμουν αντίθετη όμως με την περίπτωση να προβλέπεται στο ωράριο μας ή προετοιμασία και παρουσίαση μαθήματος χωρίς την συμμετοχή μαθητών. Στη συνέχεια τα μαθήματα θα μπορούσαν να παραδίδονται ασύγχρονα στους μαθητές που δεν βρίσκονται στο σχολείο.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το θέμα είναι τι περιθώρια αντίδρασης έχουμε, γιατί τη βλέπω τη δουλειά να περνάει με τη γνωστή συνθήκη "μη φοβάστε, το βάζουμε να υπάρχει αλλά δε θα εφαρμοστεί στην πράξη" ,ρήση που συνοδεύει όλες τις φρικαλεότητες. Κι όταν φυσικά έρθει η ώρα να εφαρμοστεί, τότε θα είναι πλέον αργά για δάκρυα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2020, 12:30:56 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος Μάρκος Βασίλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • https://aftermathsgr.wordpress.com/
Νομίζω ότι μέρος της αντίδρασής μας πρέπει να είναι και η όποια αντιπρόταση πάνω σε αυτό. Προφανώς και δεν μπορούμε να αφήσουμε τα παιδιά που δεν μπορούν να παρευρίσκονται στις σχολικές αίθουσες αποκλεισμένα από την εκπαιδευτική διαδικασία αλλά προφανώς, επίσης, δεν μπορούμε να μαγνητοσκοπούμε το μάθημά μας. Ίσως μία αντιπρόταση που να περιλαμβάνει π.χ. τη δημιουργία αρχείου διαλέξεων από καθηγητές/τριες (προφανώς με το αζημίωτο) να ήταν μία αρχή.

Γνώμη μου είναι ότι η αντίδρασή μας δεν πρέπει να περιοριστεί στην (εύλογη) άρνηση αυτού του μέτρου αλλά και στην αναζήτηση λύσης για όσα παιδιά πραγματικά πλήττονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νομίζω ότι μέρος της αντίδρασής μας πρέπει να είναι και η όποια αντιπρόταση πάνω σε αυτό. Προφανώς και δεν μπορούμε να αφήσουμε τα παιδιά που δεν μπορούν να παρευρίσκονται στις σχολικές αίθουσες αποκλεισμένα από την εκπαιδευτική διαδικασία αλλά προφανώς, επίσης, δεν μπορούμε να μαγνητοσκοπούμε το μάθημά μας. Ίσως μία αντιπρόταση που να περιλαμβάνει π.χ. τη δημιουργία αρχείου διαλέξεων από καθηγητές/τριες (προφανώς με το αζημίωτο) να ήταν μία αρχή.

Γνώμη μου είναι ότι η αντίδρασή μας δεν πρέπει να περιοριστεί στην (εύλογη) άρνηση αυτού του μέτρου αλλά και στην αναζήτηση λύσης για όσα παιδιά πραγματικά πλήττονται.

Έχω την εντύπωση πως υπάρχει εδώ και κάποια χρόνια νομοθεσία που προβλέπει κατ οίκον διδασκαλία για τους μαθητές που ασθενούν και δεν μπορούν να παραστούν στο σχολείο.
Αλλά εδώ δεν δίνουν λεφτά να καλυφθούν τα κενά στις τάξεις, θα τα δώσουν για να προσλάβουν καθηγητές για κατ΄οίκον διδασκαλία;

Αποσυνδεδεμένος Μάρκος Βασίλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • https://aftermathsgr.wordpress.com/
Έχω την εντύπωση πως υπάρχει εδώ και κάποια χρόνια νομοθεσία που προβλέπει κατ οίκον διδασκαλία για τους μαθητές που ασθενούν και δεν μπορούν να παραστούν στο σχολείο.
Αλλά εδώ δεν δίνουν λεφτά να καλυφθούν τα κενά στις τάξεις, θα τα δώσουν για να προσλάβουν καθηγητές για κατ΄οίκον διδασκαλία;

Ναι, έχω κι εγώ την ίδια εντύπωση αλλά, εκ των πραγμάτων, αυτό θα ήταν μία καλή λύση για μία οικονομία που μπορεί να στηριχθεί στα πόδια της. Προς το παρόν, δε φαίνεται να έχουμε αυτή τη δυνατότητα και, ένεκα κορωνοϊού - χωρίς αυτό να είναι κάλυμμα για κακοδιαχειρίσεις που έχουν γίνει ανά τα χρόνια - θα ήταν χρήσιμο αν μπορούσαμε να βρούμε και να προτείνουμε εναλλακτικές που εξισορροπούν το οικονομικό κόστος με τις (αυτονόητες) ηθικές μας απαιτήσεις.

Διότι, στην κατάστασή μας, η οικοδιδασκαλία θα δημιουργούσε περισσότερες επαφές και άρα δε θα ήταν - και για μη οικονομικούς λόγους - θεμιτή λύση. Ίσως, για παράδειγμα, η δημιουργία ξεχωριστών τμημάτων τηλεκπαίδευσης - για την οποία πρέπει, προφανώς, να προσληφθούν και να πληρωθούν άτομα - να ήταν μία πρόταση (φαντάζομαι, θα υπάρχουν και καλύτερες ιδέες).

Αποσυνδεδεμένος alexmind26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο λόγος που θέλουν διακαώς δια ζώσης τηλεδιάσκεψη δεν είναι για τα παιδιά αλλά για να δημιουργηθεί υλικό (άλλωστε το λέει ξεκάθαρα η τροπολογία)για την αξιολόγηση που έρχεται!!Τα παιδιά δεν τους ενδιαφέρουν καθόλου - άλλωστε βλέπετε τις οδηγίες που συνέταξαν!!!! Χωρίς ουσιαστική προφύλαξη. Και για να γίνω πιο σαφής. Αν διαβάσατε την καθημερινή η αξιολόγηση θα γίνεται από εκπαιδευτικούς της ίδιας ειδικότητας και του ΣΕΕ (δυο επισκέψεις). Προφανώς με τόσα σχολεία που έχει ο καθένας δεν θα μπορεί να το κάνει γιατί θα κοστίζει. Τι πιο εύκολο λοιπόν η καταγραφή του μαθήματος(και ξέρετε τα γραπτά είναι γραπτά) και αποθήκευση σε χώρο προσβάσιμο!!!! για αυτούς. Έτσι θα έρχεται η κρίση  αν είσαι ικανός η όχι στο εμαιλ  από απόσταση!!!!!!!!!

Να μην ξεχνάμε οτι πριν λίγο καιρό δεν τολμούσαμε να βάλουμε φωτογραφίες στο σαιτ του σχολείου γιατί ήταν προσωπικά δεδομένα τώρα που θα είμαστε εκπαιδευτικοί και μαθητές εκτεθειμένοι στον καθέναν είναι όλα νόμιμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μα υπάρχει προστασία θα μου πείτε. Πολύ αμφιβάλλω!!!!!
Και επιτέλους δεν είμαστε τηλεπαρουσιαστές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Είναι αυτοκτονικό αν το δεχτούμε!!!!!!         
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2020, 02:54:28 μμ από alexmind26 »

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/321461_filis-tzoyfi-amesi-aposyrsi-tis-tropologias-mpigk-mprader-stin-taxi

Η υπουργός Παιδείας, επιστρατεύοντας για μια ακόμη φορά την τακτική της στρεψοδικίας και της παραπλάνησης της ελληνικής Βουλής, ζητά την εν λευκώ υιοθέτηση της τροπολογίας που κατέθεσε και ισχυρίζεται πως διαβουλεύτηκε με την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Ωστόσο δεν κατέθεσε κανένα σχετικό έγγραφο στην εθνική αντιπροσωπεία. Κατά την ομιλία της στη Βουλή ανακοίνωσε πως έχει έτοιμη την υπουργική απόφαση για την εφαρμογή της ζωντανής αναμετάδοσης. Γιατί αποφεύγει να παρουσιάσει το περιεχόμενό της και ζητά λευκή επιταγή από τη Βουλή;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Έχω την εντύπωση πως υπάρχει εδώ και κάποια χρόνια νομοθεσία που προβλέπει κατ οίκον διδασκαλία για τους μαθητές που ασθενούν και δεν μπορούν να παραστούν στο σχολείο.
Αλλά εδώ δεν δίνουν λεφτά να καλυφθούν τα κενά στις τάξεις, θα τα δώσουν για να προσλάβουν καθηγητές για κατ΄οίκον διδασκαλία;

Ναι ισχύει, έχω διδάξει σε τέτοιες περιπτώσεις (και χρόνιες παθήσεις και περιπτώσεις τραυματισμών που δεν επιτρέπουν την παρουσία στο σχολείο). Όχι ότι καλύπτονται άμεσα από το υπουργείο αυτές οι περιπτώσεις, τους έχουν στο περίμενε συνήθως..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Εμείς είμαστε έτοιμοι στο σχολείο μας, πλέον υπάρχουν κάμερες σε όλες τις τάξεις για την αναμετάδοση του μαθήματος.
Η διευθύντριά μας, 50άρα κοκέτα και πολύ ωραία γυναίκα, παράγγειλε κάμερα με φίλτρο για να βγαίνει ακόμα πιο όμορφη.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το θέμα είναι τι περιθώρια αντίδρασης έχουμε

Δε θα δώσουμε συγκατάθεση. Δε βλέπω πως μπορεί να  επιβάλλει κάτι τέτοιο χωρίς τη συγκατάθεση όλων των συμμετεχότων , είτε αυτοί είναι μαθητές είτε είναι εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η οικοδιδασκαλια δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε αυτή την περίπτωση ακόμα και αν υπήρχαν τα χρήματα και η θέληση κτλ. Οι μαθητές που δεν θα πάνε στο σχολείο υποτίθεται ότι έχουν άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες οπότε τα σπίτια δεν μπορούν να είναι ανοιχτά να πηγαινοερχονται εκπαιδευτικοι.
Από την άλλη, γενικά μιλώντας ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι γονείς δεν μπορούν να διδάξουν τα παιδιά στο σπίτι, εφόσον είναι σε θέση. Αναφέρομαι στο homeschooling που υπάρχει σε χώρες όπως οι ΗΠΑ. Μιλάω βέβαια γενικά και όχι για αυτές τις δύο εβδομάδες μαθημάτων που ελάχιστο νόημα έχουν αυτή την στιγμή. Θεωρώ ότι περισσότερο νόημα θα είχε η έναρξη της επόμενης σχολικής χρονιάς 15 μέρες νωρίτερα και η λήξη της 15 μέρες αργότερα. Ίσως ακούγεται κουραστικό αλλά οι διακοπές του Πάσχα θα μπορούσαν να σπάσουν στα δύο ώστε να ελαφρύνει το τέλος της χρονιάς.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Εμείς είμαστε έτοιμοι στο σχολείο μας, πλέον υπάρχουν κάμερες σε όλες τις τάξεις για την αναμετάδοση του μαθήματος.
Η διευθύντριά μας, 50άρα κοκέτα και πολύ ωραία γυναίκα, παράγγειλε κάμερα με φίλτρο για να βγαίνει ακόμα πιο όμορφη.
Από ταινία φαντασίας όλο αυτό;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η οικοδιδασκαλια δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε αυτή την περίπτωση ακόμα και αν υπήρχαν τα χρήματα και η θέληση κτλ. Οι μαθητές που δεν θα πάνε στο σχολείο υποτίθεται ότι έχουν άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες οπότε τα σπίτια δεν μπορούν να είναι ανοιχτά να πηγαινοερχονται εκπαιδευτικοι.
Από την άλλη, γενικά μιλώντας ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι γονείς δεν μπορούν να διδάξουν τα παιδιά στο σπίτι, εφόσον είναι σε θέση. Αναφέρομαι στο homeschooling που υπάρχει σε χώρες όπως οι ΗΠΑ. Μιλάω βέβαια γενικά και όχι για αυτές τις δύο εβδομάδες μαθημάτων που ελάχιστο νόημα έχουν αυτή την στιγμή. Θεωρώ ότι περισσότερο νόημα θα είχε η έναρξη της επόμενης σχολικής χρονιάς 15 μέρες νωρίτερα και η λήξη της 15 μέρες αργότερα. Ίσως ακούγεται κουραστικό αλλά οι διακοπές του Πάσχα θα μπορούσαν να σπάσουν στα δύο ώστε να ελαφρύνει το τέλος της χρονιάς.
Αν θεωρείς ότι ο καθένας μπορεί να διδάξει τότε να σταματήσει να υπάρχει το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160230
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 700
Σύνολο: 716

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.