*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 863839 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Πριν ένα χρόνο δώσαμε χρήματα και χρόνο για να κάνουμε σεμινάριο επιμορφωτικό στις σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας εκπαίδευσης ενηλίκων. Η Επιστημονική ένωση εκπαιδευτών ενηλίκων, διατυμπάνιζε ότι με το σεμινάριο αυτό θα μπορούσαμε να μπούμε στο μητρώο εκπαιδευτών ενηλίκων. Σήμερα η ένωση κάνει γαργάρα ότι δεν είναι πιστοποιημένη από τον εοππεπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος epag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πριν ένα χρόνο δώσαμε χρήματα και χρόνο για να κάνουμε σεμινάριο επιμορφωτικό στις σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας εκπαίδευσης ενηλίκων. Η Επιστημονική ένωση εκπαιδευτών ενηλίκων, διατυμπάνιζε ότι με το σεμινάριο αυτό θα μπορούσαμε να μπούμε στο μητρώο εκπαιδευτών ενηλίκων. Σήμερα η ένωση κάνει γαργάρα ότι δεν είναι πιστοποιημένη από τον εοππεπ.

Το έχω παρακολουθησει κι εγω αυτο το πρόγραμμα αλλα όντως μεσα στη προκηρυξη δεν αναγραφεται η παρακολουθηση του αναλογου προγραμματος απο ιδιωτικο φορέα. Το θεμα ειναι οτι εχω το σχετικο πτυχιο (Εκπαιδευτική Πολιτική-Δια βίου Μάθηση) έχουμε κάνει σχεδιασμό εκπαιδευτικών προγραμμάτων στα πλαίσια σπουδών αλλα οχι σχεδιασμό/εκπόνηση μικροδιδασκαλίας. Την θέλουν μέσα στο πλαισιο σπουδων και όχι απο επιμορφωση. Δε μπορω να τη δηλώσω και επίσης αφου έχουμε παρακολουθησει το πρόγραμμα 150 ωρων απο την Ένωση γιατι πρέπει να ξαναπαρακολουθησουμε το πρόγραμμα απο τον ΕΟΠΠΕΠ; Μίλησες με την Ένωση? Εγω θα το βάλω στην αίτηση το πιστοποιητικο και θα τους πάρω τηλ. στον ΕΟΠΠΕΠ για να το δηλώσω οτι το εχω παρακολουθησει.

Αποσυνδεδεμένος epag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
για πληροφοριες απο τον ΕΟΠΠΕΠ για τη διαδικασια μου ειπανε ο,τι ειναι διαθεσιμοι
ΔΕΥ-ΤΕΤ-ΠΕΜ 12.00 ΜΕ 15.00 . (μα τι ευρος ωρων ειναι αυτό! γι αυτο δε τους βρισκεις ποτε?)
το τηλέφωνο είναι 2102709150

Αποσυνδεδεμένος epag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μην μπαίνεται στο τριπάκι να δώσετε λεφτά για "Επιμόρφωση" από φορείς εκτός του ΙΝΕΔΙΒΙΜ...
Σας παραθέτω μέρος μηνύματος που έστειλε προς όλα τα Δ.ΙΕΚ η:

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ   
Δ/νση Προγραμμάτων
Τμήμα Επαγγελματικής Επιμόρφωσης
 
με ημερομηνία: 20/03/2013 και Αριθμό Πρωτοκόλλου: 3006

Θέμα: «ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ»

Σας  ενημερώνουμε ότι η Γενική Γραμματεία Διά Βίου Μάθησης δεν διεξάγει η ίδια,  ούτε έχει εγκρίνει ή άλλως πως πιστοποιήσει σεμινάρια εκπαίδευσης εκπαιδευτών ενηλίκων. Επίσης, δεν συνεργάζεται με κανέναν φορέα ο οποίος οργανώνει τέτοιου είδους σεμινάρια.
Παρακαλούμε αναρτήστε την επιστολή αυτή στον πίνακα ανακοινώσεων και ενημερώστε τους εκπαιδευτές σας.
       
Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΜΟΥΖΑΚΗΣ

ok???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος deukalionas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
κάπου στην Υπουργικά Απόφαση λέει ότι τα σεμινάρια θα γίνονται από Πανεπιστήμια....

φέτος το σεμινάριο εκπαιδευτών για τα ΚΔΒΜ το έκανε το ΕΑΠ.

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
κάπου στην Υπουργικά Απόφαση λέει ότι τα σεμινάρια θα γίνονται από Πανεπιστήμια....

φέτος το σεμινάριο εκπαιδευτών για τα ΚΔΒΜ το έκανε το ΕΑΠ.
Το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ Πατρών τελικά τα διεξηγαγε!!!Επειδή είχα θέμα το έψαξα και ενώ απο το ινεδιβιμ μου είπανε εαπ τελικά κατέληξα στο ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ Πατρών!!!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Το εαπ ειναι βρε παιδια. Δειτε λιγο ποιοι ειναι επιστημονικοι υπευθυνοι. Στελεχη του Εαπ.

Αποσυνδεδεμένος pavloseb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • ΠΕ 09 - ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δηλαδη περιμενουμε ανακοινωσεις απο τα πανεπιστημια για τα σεμιναρια? ειναι δωρεαν?

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπορεί να μου πει κάποιος στην αίτηση που λέει <<κύριο ασκούμενο επάγγελμα>> εννοεί τι έχουμε σπουδάσει ή τι επάγγελμα κάνουμε? Εγώ είμαι άνεργη τώρα αυτό θα γράψω? Επίσης εκεί που λέει <<κωδικοί επαγγέλματος κατά ΣΤΕΠ-92>> θέλει να βάλουμε τη σχολή που έχουμε τελειώσει??
Έχω μπερδευτεί :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δηλαδη περιμενουμε ανακοινωσεις απο τα πανεπιστημια για τα σεμιναρια? ειναι δωρεαν?

Προσωπικά δεν έχω δει πουθενά ανακοίνωση για δωρεάν σεμινάρια είτε από το ΕΑΠ είτε από το πανεπιστήμιο Πατρών!

Εγώ είμαι άνεργη τώρα αυτό θα γράψω?


Ναι

Αποσυνδεδεμένος pepita

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Μπαίνω να κάνω την αίτηση και μου γράφει το εξής: "Η περίοδος λειτουργίας σας έληξε. Αυτό συμβαίνει αν αφήσετε ανενεργή την εφαρμογή για περισσότερο από μία (1) ώρα. Θα χρειαστεί να πληκτρολογήσετε ξανά τις αλλαγές που κάνατε μόνο σε αυτή την οθόνη." Έχεις κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Μπαίνω να κάνω την αίτηση και μου γράφει το εξής: "Η περίοδος λειτουργίας σας έληξε. Αυτό συμβαίνει αν αφήσετε ανενεργή την εφαρμογή για περισσότερο από μία (1) ώρα. Θα χρειαστεί να πληκτρολογήσετε ξανά τις αλλαγές που κάνατε μόνο σε αυτή την οθόνη." Έχεις κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

και εγώ το ίδιο παθαίνω...προφανώς χωρίς να έχει μείνει ανενεργή η σελίδα για 1 ώρα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2014, 07:16:37 μμ από yannakis »

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Προφανως πλακωσε κοσμος παιδια και κρασαρει το συστημα.

Αποσυνδεδεμένος zouve

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
γεια χαρά και από εμένα,
εγώ έχω τελειώσει Δ.Ι.Ε.Κ στην ειδικότητα τεχνικός εφαρμογών ιατρικής πληροφορικής και πάνω σε αυτό έχω 3,5 χρόνια προϋπηρεσία (ενώ παράλληλα σπουδάζω στο ΕΑΠ στο Π.Π.Σ. Πληροφορική).
Οι ερωτήσεις μου είναι:
1. Από ότι κατάλαβα μπορώ να λάβω μέρος και εγώ στην πιστοποίηση σωστά;
2. Το παράβολο το οποίο θα καταβάλω για τον έλεγχο των δικαιολογητικών μου από τον ΕΟΠΠΕΠ θα πρέπει ανέρχεται στα 120 ευρώ;   
3. Αφού συμπληρώσω ηλεκτρονικά την αίτηση και στείλω τα χαρτιά με το παράβολο θα περιμένω να με ειδοποιήσουν για να ξεκινήσω πρόγραμμα εκπαίδευσης      εκπαιδευτών; ή ξεκινάω το πρόγραμμα και περιμένω να με ειδοποιήσουν για εξετάσεις;
4. Αυτά τα προγράμματα εκπαίδευσης εκπαιδευτών που γίνονται; σε ιδιωτικά ΚΕΚ; από δημόσιο φορέα παίζει κάτι;,
5. Είναι όντως 50 ωρών το κατάλαβα σωστά;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2014, 02:59:29 πμ από zouve »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159988
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.