*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 863895 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Δηλαδή περιμένω ποσο? 7 χρόνια και εγω>? Ευχαριστώ για τα τηλεφωνα....τα ξέρω..απλα δεν βρισκω ποτε καποιον. Τεσπα..Θα ξαναπροσπαθησω για πολλοστή φορά.
 Μου λετε λιγο σχετικα με τα βηματα...? Τωρα δηλαδη περιμένουμε να ανοιξουν τι? να μασ καλεσουν για εξετασεις για σεμιναρια για τι? και υπαρχουν πιθανοτητες συντομα/.? και εμας τους νεους που καναμε αιτησεις ? ολους θα τους καλεσουν εαν καλεσουν??
Σου λέω ότι η δική μου φουρνιά περίμενε 7 χρόνια. Για εσάς δεν ξέρω. Μπορεί και λιγότερα μπορεί και περισσότερα. Από τη στιγμή που έστειλες τα χαρτιά και βλέπεις το όνομά σου στη λίστα έστω σε κατάσταση αναμονής, δεν πρέπει να κάνεις τίποτα. Αυτοί θα κάνουν. Ή θα σε καλέσουν (εμένα με πήραν στο κινητό κιόλας) ή θα βγάλουν ανακοίνωση για ενέργειες που πρέπει όλοι να κάνετε. Τα τηλέφωνα γιατί δεν απαντούν; Εμένα πολλές φορές μου απάντησαν. Και στα εμαιλ απαντούν. Οκ ομολογώ σε ένα εμαιλ μου άργησαν να απαντήσουν κάνα 2μηνο αλλά απάντησαν (Σάββατο κιόλας)
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα εξεταστούν όλοι τους επόμενους μήνες, δεν τίθεται ζήτημα για χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος 3kalos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σου λέω ότι η δική μου φουρνιά περίμενε 7 χρόνια. Για εσάς δεν ξέρω. Μπορεί και λιγότερα μπορεί και περισσότερα. Από τη στιγμή που έστειλες τα χαρτιά και βλέπεις το όνομά σου στη λίστα έστω σε κατάσταση αναμονής, δεν πρέπει να κάνεις τίποτα. Αυτοί θα κάνουν. Ή θα σε καλέσουν (εμένα με πήραν στο κινητό κιόλας) ή θα βγάλουν ανακοίνωση για ενέργειες που πρέπει όλοι να κάνετε. Τα τηλέφωνα γιατί δεν απαντούν; Εμένα πολλές φορές μου απάντησαν. Και στα εμαιλ απαντούν. Οκ ομολογώ σε ένα εμαιλ μου άργησαν να απαντήσουν κάνα 2μηνο αλλά απάντησαν (Σάββατο κιόλας)

Εγω πηρα και μου ειπανε πως ο φακελος μου εχει παραληφθει αλλα κατι νεωτερο δεν εχουνε και αυτοι σχετικα με τη διεξαγωγη εξετασεων ή ενημερωση γενικότερη. Δεν πειραζει, μακαρι να καλεσουν ολο τον κοσμο..Οποιος εχει νεώτερα, το παραθετει/.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Εγω πηρα και μου ειπανε πως ο φακελος μου εχει παραληφθει αλλα κατι νεωτερο δεν εχουνε και αυτοι σχετικα με τη διεξαγωγη εξετασεων ή ενημερωση γενικότερη. Δεν πειραζει, μακαρι να καλεσουν ολο τον κοσμο..Οποιος εχει νεώτερα, το παραθετει/.
Ε αφού σου είπαν πως παραλήφθηκε ο φάκελος, όλα καλά, τι ανησυχείς; Ενημερωτικά, ανεξάρτητα από τη δική μου 7χρονη αναμονή, όταν τελικά ανακοινώθηκε πως θα γίνουν οι εξετάσεις, έκανα τα χαρτιά μου, όπως όλοι, καλοκαίρι 2013 και με κάλεσαν για εξετάσεις Οκτώβριο 2014. Δε σου λέω ότι θα περιμένεις αναγκαστικά 1 ή 7 χρόνια αλλά ότι, εφόσον έκανες την αρχική κίνηση, το θέμα προχωράει. Αυτά που ρωτάς δε στα απαντά κανείς γιατί ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν, όπως σου είπαν. Θα βγει νέα ανακοίνωση, όταν θα είναι έτοιμοι, οπότε δεν έχει νόημα να ρωτάς λεπτομέρειες :)
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Σήμερα με εμφανίζει και εμένα στο σύστημα σαν Εκπαιδευτή Ενηλίκων. Μάλλον μας πέρασαν όλους. Άρα οποιοσδήποτε μπορεί να μας βρει. Τέλεια!

Rainbowman πότε κατέθεσες τα χαρτιά σου ?

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Εννοείς ότι δεν βγάζει το όνομά σου στη φόρμα "εκπαιδευτές ενηλίκων με πιστοποιημένη εκπαιδευτική επάρκεια"?
Εγώ ήμουν στο εισαγωγικό μητρώο και τώρα με βγάζει και στους πιστοποιημένους.
Το υπομητρώο φαντάζομαι πως είναι σε όλους μας το "υπομητρώο εκπαιδευτών ενηλίκων"

Νmak μπορείς να μας ενημερώσεις πότε κατάθεσες τα χαρτιά σου ?

Ευχαριστώ !

Αποσυνδεδεμένος nmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Είχα καταθέσει τα χαρτιά μου το 2007 και είχα μπει τότε στο εισαγωγικό μητρώο. Εξετάσεις έδωσα τον Οκτώβριο του 2014 και μετά τα αποτελέσματα με βάλανε στους πιστοποιημένους

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είχα καταθέσει τα χαρτιά μου το 2007 και είχα μπει τότε στο εισαγωγικό μητρώο. Εξετάσεις έδωσα τον Οκτώβριο του 2014 και μετά τα αποτελέσματα με βάλανε στους πιστοποιημένους
Οπως αντιλαμβανεστε συναδελφοι, όσοι κάνατε πέρσι - πρόπερσι τα χαρτιά σας , σας περιμένει μεγάλη αναμονη !

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Είχα καταθέσει τα χαρτιά μου το 2007 και είχα μπει τότε στο εισαγωγικό μητρώο. Εξετάσεις έδωσα τον Οκτώβριο του 2014 και μετά τα αποτελέσματα με βάλανε στους πιστοποιημένους

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση .
Μόλις επικοινώνησα με τον εοππεπ και η απάντηση ήταν οτι οι εξετάσεις για τους επόμενους προς πιστοποίηση εκπαιδευτες θα πραγματοποιηθούν σε σύντομο χρονικό διάστημα , οχι τον απρίλιο , πιθανόν  Μαιο - Ιούνιο 2015.

Συνάδελφοι και εγώ ήμουν εγγεγραμένος απο το 2007 στο ΕΚΕΠΙΣ αλλά αυτό δεν έχει άμεση σχέση . Ο εοππέπ είναι μια επιπλέον διαδικασία άσχετα απο το πότε ήσουνα εγγεγραμένος στο εκεπις. Σημασία έχει να γίνουν 
εξετάσεις για πολλούς υποψήφιους .

Nmak όταν έδωσες εξετάσεις τον Οκτώβριο μήπως γνωρίζεις πόσοι υποψήφιοι εκπαιδευτες εξετάστηκαν συνολικά ? Για να έχουμε μια εκτίμηση μεγέθους ?

Ή μήπως κάποιος άλλος συνάδελφους έχει στοιχεία για τους συνολικά εξεταζόμενους στις εξετάσεις οκτωβρίου 2014 ?

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση .
Μόλις επικοινώνησα με τον εοππεπ και η απάντηση ήταν οτι οι εξετάσεις για τους επόμενους προς πιστοποίηση εκπαιδευτες θα πραγματοποιηθούν σε σύντομο χρονικό διάστημα , οχι τον απρίλιο , πιθανόν  Μαιο - Ιούνιο 2015.

Συνάδελφοι και εγώ ήμουν εγγεγραμένος απο το 2007 στο ΕΚΕΠΙΣ αλλά αυτό δεν έχει άμεση σχέση . Ο εοππέπ είναι μια επιπλέον διαδικασία άσχετα απο το πότε ήσουνα εγγεγραμένος στο εκεπις. Σημασία έχει να γίνουν 
εξετάσεις για πολλούς υποψήφιους .

Nmak όταν έδωσες εξετάσεις τον Οκτώβριο μήπως γνωρίζεις πόσοι υποψήφιοι εκπαιδευτες εξετάστηκαν συνολικά ? Για να έχουμε μια εκτίμηση μεγέθους ?

Ή μήπως κάποιος άλλος συνάδελφους έχει στοιχεία για τους συνολικά εξεταζόμενους στις εξετάσεις οκτωβρίου 2014 ?

Ευχαριστώ
Γιατί δεν έχει άμεση σχέση; Το εκεπις καταργήθηκε και μετονομάστηκε σε εοππεπ. Γι'αυτό και, αν πληκτρολογήσεις www.ekepis.gr, θα βγεις στη σελίδα του εοππεπ.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος nmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
@edge
962 ήταν οι εγγεγραμμένοι για τις εξετάσεις
731 πέρασαν (περίπου 76%)
12 κόπηκαν και στο θεωρητικό και στο πρακτικό μέρος
48 κόπηκαν μόνο στο πρακτικό
81 κόπηκαν μόνο στο θεωρητικό
90 κόπηκαν λόγω μη τήρησης των όρων συμμετοχής (φαντάζομαι πως εννοεί ότι δεν προσήλθαν).
Άρα το ποσοστό αυτών που πέρασαν σε σχέση με αυτούς που έδωσαν είναι περίπου 83,8%

https://diavgeia.gov.gr/doc/6%CE%9E%CE%9D%CE%9F%CE%9F%CE%A1%CE%97%CE%9B-%CE%9A7%CE%95?inline=true

Αποσυνδεδεμένος nmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Συνάδελφοι και εγώ ήμουν εγγεγραμένος απο το 2007 στο ΕΚΕΠΙΣ αλλά αυτό δεν έχει άμεση σχέση . Ο εοππέπ είναι μια επιπλέον διαδικασία άσχετα απο το πότε ήσουνα εγγεγραμένος στο εκεπις. Σημασία έχει να γίνουν 
εξετάσεις για πολλούς υποψήφιους .

Εννοείται ότι έχει σχέση το ΕΚΕΠΙΣ. Όσοι δώσαμε εξετάσεις τώρα ήμασταν ήδη εγγεγραμμένοι από το 2007 και ξανακάναμε τα χαρτιά μας το 2013 και δώσαμε τον Οκτώβριο του 2014. Είχε βγει πρόσκληση μόνο για όσους ήμασταν εγγεγραμμένοι από παλιά στο ΕΚΕΠΙΣ. Μάλλον αυτό δεν είχες δει.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Rainbowman πότε κατέθεσες τα χαρτιά σου ?
Τον Ιούνιο του 2013.
Μέχρι Σεπτέμβριο θα εξεταστούν όσοι κατέθεσαν το 2013 αίτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2015, 02:08:27 μμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Εννοείται ότι έχει σχέση το ΕΚΕΠΙΣ. Όσοι δώσαμε εξετάσεις τώρα ήμασταν ήδη εγγεγραμμένοι από το 2007 και ξανακάναμε τα χαρτιά μας το 2013 και δώσαμε τον Οκτώβριο του 2014. Είχε βγει πρόσκληση μόνο για όσους ήμασταν εγγεγραμμένοι από παλιά στο ΕΚΕΠΙΣ. Μάλλον αυτό δεν είχες δει.

Ναι πραγματικά δεν είχα πάρει πρόσκληση το 2013 , παροτι εγγεγραμμένος στο εκεπις απο το 2007 , ή δεν το είχα προσέξει.

Προφανώς και ο εοππεπ είναι η συνέχεια του εκεπις αλλά στην διαδικασία πιστοποιήσης δεν είχα ενημερωθεί ( για προσωπικούς λόγους ) οτι πρηγούνται οι εγγεγραμενοι στο εκεπις.

Γι αυτό και κατέθεσα τα χαρτιά μου τον Σεπτέμβριο του 2014.

Ευχαριστώ πολύ nmak.

Τον Ιούνιο του 2013.
Μέχρι Σεπτέμβριο θα εξεταστούν όσοι κατέθεσαν το 2013 αίτηση.


Ευχαριστώ rainbowman,

Δυστυχώς έλπιζα σε μια πιο γρήγορη διαδικασία . Αν μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2015 εξεταστούν όλοι όσοι είχαν αιτηθεί το 2013 , αυτό σημαίνει 21 μήνες αναμονής το λιγότερο απο την στιγμή που καταθέσει κάποιος τα χαρτιά του.

Βέβαια λόγω της " εμπειρίας " που πιθανόν απέκτησαν οι ιθύνοντες του εοππεπ απο τις εξετάσεις του 10/2014 είναι πιθανόν στην επόμενη εξέταση να καλέσουν παραπάνω απο τους αρχικούς 962. Και να μειωθεί λίγο ο χρόνος αναμονής.

Αλλά πλέον όλα δείχνουν oτι νωρίτερα απο 15 έως 18 μήνες απο την στιγμή που καταθέσαμε,  δύσκολα θα πάρουμε σειρά για εξέταση .

Θα ρώταγα αν γνωρίζει κάποιος τον συνολικό αριθμό αιτήσεων προς εξέταση  μέχρι και τον 12 του 2014 αλλα πιθανόν ουτε ο ιδιος ο εοππεπ να μην γνωρίζει. Δυστυχώς !

   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160001
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.