*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 863837 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AmElIe25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όποιος δεν μπορεί το σ/κ 18/7-19/7 πάει αυτόματα στις επόμενες εξετάσεις που είναι άγνωστο πότε θα διενεργηθούν.

Όποιος έχει πρόβλημα με τις ημερομηνίες ας στείλει e-mail για να οριστεί και ένα ακόμη σ/κ ως εναλλακτική.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgio7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Δεν πάμε καλά
    • Προφίλ
Θα ήθελα να κάνω μία λεπτομερειακή ερώτηση. το σχέδιο μαθήματος που θα παρουσιάσουμε (και θα παραδώσουμε στους κριτές) θα αφορά όλη τη διδακτική ενότητα (45 λεπτών) ή μόνο το κομμάτι αυτής που θα παρουσιάσουμε εμείς (20 λεπτά)? Για παράδειγμα, μπορεί να υπάρχει στην υποθετική ενότητα κάποια άσκηση ή κάποιο περιεχόμενο που θα ακολουθούσε το 20λεπτο. αυτό θα υπάρχει στο σχέδιο (όσον αφορά τους στόχους) ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ήθελα να κάνω μία λεπτομερειακή ερώτηση. το σχέδιο μαθήματος που θα παρουσιάσουμε (και θα παραδώσουμε στους κριτές) θα αφορά όλη τη διδακτική ενότητα (45 λεπτών) ή μόνο το κομμάτι αυτής που θα παρουσιάσουμε εμείς (20 λεπτά)? Για παράδειγμα, μπορεί να υπάρχει στην υποθετική ενότητα κάποια άσκηση ή κάποιο περιεχόμενο που θα ακολουθούσε το 20λεπτο. αυτό θα υπάρχει στο σχέδιο (όσον αφορά τους στόχους) ή όχι?

το σχεδιο μαθηματος (οπότε κι οι στόχοι) αφορούν μόνο  το 20λεπτο. 
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος chrilar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • με Αρέσει πολύ η εκπση ενηλίκων!!!
    • Προφίλ
Θα ήθελα να κάνω μία λεπτομερειακή ερώτηση. το σχέδιο μαθήματος που θα παρουσιάσουμε (και θα παραδώσουμε στους κριτές) θα αφορά όλη τη διδακτική ενότητα (45 λεπτών) ή μόνο το κομμάτι αυτής που θα παρουσιάσουμε εμείς (20 λεπτά)? Για παράδειγμα, μπορεί να υπάρχει στην υποθετική ενότητα κάποια άσκηση ή κάποιο περιεχόμενο που θα ακολουθούσε το 20λεπτο. αυτό θα υπάρχει στο σχέδιο (όσον αφορά τους στόχους) ή όχι?


καλό θα ήταν πριν το σχέδιο μικροδιδασκαλίας να περιγράφεται το όλο πλαίσιο, που εντάσσεται αυτή: προγραμμα καταρτισης, ομαδα στοχος, αντικειμενα, .... και φτανεις στη διδακτικη ωρα μερος της οποιας ειναι η μικροδιδασκαλια για την οποια βαθμολογείσαι. Τέτοιο κείμενο σε βοηθά και στην εισαγωγή, που γίνεται πριν την έναρξη της αξιολόγησης [που βιντεοσκοπείται].

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
H 10 ' συνέντευξη μετά το πέρας της μικροδιδασκαλίας γίνεται μπροστά στους άλλους εκπαιδευόμενους ή σε άλλο χώρο;

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
H 10 ' συνέντευξη μετά το πέρας της μικροδιδασκαλίας γίνεται μπροστά στους άλλους εκπαιδευόμενους ή σε άλλο χώρο;

Σε αλλο χωρο

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών
« Απάντηση #1252 στις: Ιούλιος 10, 2015, 04:33:46 μμ »
Αύριο δίνω εξετάσεις, αλλά λόγω προσωπικών προβλημάτων και έλλειψης χρόνου πέρασα την ύλη από πάνω πάνω.
Είναι εύκολο να περάσω ή είναι δύσκολα τα πράγματα;
Δυστυχώς αγχωθηκα, γιατί καίγομαι τα 120€ που εδωσα

Εδωσα ήδη εξετάσεις τις περασμένες εβδομάδες/Σκκα.  Δεν νομίζω πως ήταν δύσκολα τα θέματα, άλλωστε έχουν κοινοποιηθεί και στο φορουμ εδώ.  Αν έχεις εμπειρία από μη τυπική εκπαίδευση, και βάλεις τον εαυτό σου στη θέση του εκπαιδευτή στα ερωτήματα της εξέτασης, μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα.  Πρέπει όμως να έχεις διαβάσει την τράπεζα, ώστε να μπεις στο κλίμα του επιστημονικού υποβάθρου, που θέλουν να έχουν οι απαντήσεις.

Σχετικά με την παρουσίαση, επίσης όπως σωστά έχουν επισημάνει οι συνάδελφοι, Σημασία έχουν οι εκπαιδευτικες τεχνικές, μέθοδοι, να Συμμετέχει το ακροατήριο και να είναι Σωστά δομημένη η παρουσίαση.  Δεν θέλουν σούπερ έρευνες για τον Αρη πχ. 

Πάντως από την ομάδα μου αρκετοί 'αυτοκάηκαν', γιατί ακριβώς η παρουσίαση τους δεν είχε αυτεές τισ προυποθεσεις!

Ελπίζω να βοήθησα με τις παρατηρήσεις/σχόλια μου.  Κεπιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Αύριο δίνω εξετάσεις, αλλά λόγω προσωπικών προβλημάτων και έλλειψης χρόνου πέρασα την ύλη από πάνω πάνω.
Είναι εύκολο να περάσω ή είναι δύσκολα τα πράγματα;
Δυστυχώς αγχωθηκα, γιατί καίγομαι τα 120€ που εδωσα
σε τηλεφωνική επικοινωνία, μου είπαν ότι για να μην χαθούν τα χρήματα θα πρέπει να δώσω οποσδήποτε το παρών στην οριζόμενη ημερομηνία. Αν δεν περάσω σε μια από τις δύο δοκιμασίες (μικροδιδασκαλία και εξετάσεις απο την τράπεζα θεμάτων), την ξαναδίνω στην επόμενη εξεταστική περίοδο, χωρίς νέο παράβολο. Αν κοπώ και στις δύο δοκιμασίες είναι θέμα υπο συζήτηση το αν θα χρειαστεί να ξαναδωσω παραβολο.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Έχω και εγώ μια , δυο ερωτήσεις ...

Πόσα άτομα περίπου μπορεί να είναι το ακροατήριο ;
Η μικροδιδασκαλία πραγματοποιείται με όλους τους συνυποψήφιους ;  ( σε μεγάλη αίθουσα δηλαδή )
Η μοιραζόμαστε σε ομάδες , πχ , των 15 ?
Υπάρχει δυνατότητα διαμόρφωσης του χώρου ; ( μετακίνησης δηλαδή θρανίων κτλ )

Φαίη

  • Επισκέπτης
Σχετικά με τα σεμινάρια γνωρίζει κανείς από ποιο φορέα θα υλοποιηθούν και αν θα είναι δωρεάν ή όχι;;

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχω και εγώ μια , δυο ερωτήσεις ...

Πόσα άτομα περίπου μπορεί να είναι το ακροατήριο ;
Η μικροδιδασκαλία πραγματοποιείται με όλους τους συνυποψήφιους ;  ( σε μεγάλη αίθουσα δηλαδή )
Η μοιραζόμαστε σε ομάδες , πχ , των 15 ?
Υπάρχει δυνατότητα διαμόρφωσης του χώρου ; ( μετακίνησης δηλαδή θρανίων κτλ )

απ'ότι ξέρω είναι ομαδες των 10 ατόμων. όσον αφορα τον χωρο, μπορουμε ν ζητήσουμε οτι αλλαγες θελουμε (αν και θεωρω οτι ο χωρος θα ειναι διαμορφωμενος σε σχημα Π)
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
απ'ότι ξέρω είναι ομαδες των 10 ατόμων. όσον αφορα τον χωρο, μπορουμε ν ζητήσουμε οτι αλλαγες θελουμε (αν και θεωρω οτι ο χωρος θα ειναι διαμορφωμενος σε σχημα Π)

σ ευχαριστώ πολύ Γιάννα

Αποσυνδεδεμένος chrilar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • με Αρέσει πολύ η εκπση ενηλίκων!!!
    • Προφίλ
H 10 ' συνέντευξη μετά το πέρας της μικροδιδασκαλίας γίνεται μπροστά στους άλλους εκπαιδευόμενους ή σε άλλο χώρο;


ΙΔΙΩΤΙΚΑ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159988
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.