*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1385843 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1260 στις: Απρίλιος 18, 2012, 08:26:31 μμ »
Όχι δεν απαιτείται πρόσληψη αρχές Νοεμβρίου για να πάρει κάποιος αναπληρωτής επίδομα ανεργίας το καλοκαίρι.
Εξακολουθεί να ισχύει ότι με πρόσληψη μέχρι 1 Δεκεμβρίου έχει τα 125 ένσημα ως το τέλος Απριλίου
και σαφώς μέχρι την απόλυση δε θα έχει μόνο τα 150 απαιτούμενα...αλλά θα φτάνει τα 175 μέχρι τέλος Ιουνίου.
Ένας ΑΜΩ αν έχει τα 125 ένσημα δυο μήνες πριν την απόλυση (παλιά προϋπόθεση) σίγουρα θα καταφέρνει να φτάνει και τα 150 ένσημα μέχρι την ημερομηνία απόλυσης (δηλαδή άλλα 25 ένσημα στο τελευταίο δίμηνο).

Το πρόβλημα με τις καινούριες προϋποθέσεις είναι ότι θα είναι πιο δύσκολο να βγάλει κάποιος ταμείο ανεργίας για πρώτη φορά, επειδή απαιτούνται 80 ένσημα τουλάχιστον σε καθένα από τα τελευταία 3 χρόνια εργασίας.
Τόσο καιρό μπορούσε να βγει κάποιος για πρώτη φορά με 2 χρόνια ασφάλισης...τώρα θα δουλεύει 3 χρόνια για να πάρει για πρώτη φορά ταμείο ανεργίας!!! Όσοι πληρούν την προϋπόθεση με τα 2 έτη ας σπεύσουν ως 30-6-2012.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2012, 08:28:06 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:31:11 »

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1261 στις: Απρίλιος 18, 2012, 09:06:21 μμ »
Για φέτος θα ισχύσει αυτό, δηλαδή ότι μετρούν και οι δυο τελευταίοι μήνες του προηγούμενο σχολικού έτους (Μάιος, Ιούνιος); Ρωτάω γιατί φέτος έχω πρόσληψη 5/12/2011 οπότε για 5 μέρες χάνω το επίδομα :( . Γενικά ίσχυε και παλιά ή θα ισχύσει από πρώτη Ιουλίου με τον καινούριο νόμο ; Να διευκρινίσω ότι πέρυσι πήρα κανονικά το επίδομα οπότε δεν ξέρω αν "ξοδεύτηκαν" τα ένσημα του Μαΐου και του Ιουνίου του 2011 ...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1262 στις: Απρίλιος 18, 2012, 10:56:12 μμ »
Αυτό που περιγράφω παραπάνω το οποίο θα ισχύσει με την εφαρμογή του άρθρου 39 του μεσοπρόθεσμου από την
1η Ιουλίου 2012 δεν έχει σχέση με το ερώτημά σου thymiaras. Σε αυτό που ρωτάς δεν άλλαξε τίποτα.
 
Όταν παίρνεις νέο ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι δεν μπορούν να μετρήσουν οι μήνες Μάιος - Ιούνιος του 2011.
Μπορείς, όμως, να πάρεις τη συνέχεια...δηλαδή τους υπόλοιπους μήνες επιδότησης που δεν εισέπραξες πέρυσι.
Ωστόσο, επειδή σου έχει μείνει μόνο ένας μήνας προφανώς...είναι καλύτερα να κάνεις ένσταση στην απορριπτική απόφαση που θα βγάλει ο ΟΑΕΔ εφόσον θα σου λείπουν μόνο 2-3 ένσημα. Υπάρχουν παλιότερες περιπτώσεις στις οποίες ο διευθυντής του τοπικού υποκαταστήματος έδωσε έγκριση για λήψη επιδόματος ανεργίας κανονικά!

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1263 στις: Απρίλιος 19, 2012, 02:15:26 μμ »
Δυστυχώς δεν μου έχει μείνει κανένας μήνας από το περσινό επίδομα οπότε θα πρέπει από κάπου να βρω 4-5 ένσημα. Αν από την απόλυση μου από το σχολείο μέχρι την επαναπρόσληψη μου κάπου αλλού (!) μεσολαβήσουν κάποιες μέρες επηρεάζεται κάπως το επίδομα ή πρέπει οπωσδήποτε η νέα πρόσληψη μου να είναι την επόμενη της απόλυσης ; Πάντως είναι κρίμα να χάσω το επίδομα για μερικές μέρες ειδικά στην εποχή που ζούμε ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:31:11 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1264 στις: Απρίλιος 19, 2012, 05:14:51 μμ »
Ναι όντως είναι κρίμα να χάσεις το επίδομα ανεργίας σε καιρούς τέτοιας οικονομικής στενότητας. Δεν είναι καθόλου απαραίτητο να έχεις πρόσληψη την επομένη της απόλυσης. Λογικά θα απολυθείς Παρασκευή 29/6/2012.
Αν απολυόσουν 5/7/2012 θα έβγαζες κανονικά ταμείο ανεργίας. Άρα κάνε μια πρόσληψη μέσα στην εβδομάδα που αρχίζει από Δευτέρα 2/7/2012 και απόλυση Πέμπτη 5/7/2012. Για να μη σου πω ότι και την Τετάρτη στις 4/7/2012 να απολυθείς πάλι θα έχεις κλείσει 5 μήνες αφαιρώντας τους τελευταίους δυο, αλλά προτείνω να μην είσαι τόσο οριακός. Μπορείς να έχεις τη μια μέρα πρόσληψη και την επομένη απόλυση, οπότε να χρεωθείς μόνο 2 ένσημα!

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1265 στις: Μάιος 02, 2012, 05:52:15 μμ »
Μερικές απορίες και από μένα..
Ποιά είναι η προϋπόθεση για να πάρεις ολόκληρο το επίδομα (των 360 ευρω); Και πόσο είναι τωρα πια το μειωμένο;
Περσι μου εγκρίθηκε ολόκληρο το επίδομα (ήταν 460 ευρω) και μου έμεινε ένα υπόλοιπο 2 μηνών. Αν φέτος μου εγκριθεί μειωμένο θα πάρω από την αρχή μειωμένο ή πρωτα παιρνω την συνεχεια του περσινού (που ήταν ολόκληρο, δηλ 360 με τα νέα δεδομένα) και για τους υπόλοιπους μήνες το μειωμένο;


Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1266 στις: Μάιος 02, 2012, 09:06:48 μμ »
Μερικές απορίες και από μένα..
Ποιά είναι η προϋπόθεση για να πάρεις ολόκληρο το επίδομα (των 360 ευρω); Και πόσο είναι τωρα πια το μειωμένο;
Περσι μου εγκρίθηκε ολόκληρο το επίδομα (ήταν 460 ευρω) και μου έμεινε ένα υπόλοιπο 2 μηνών. Αν φέτος μου εγκριθεί μειωμένο θα πάρω από την αρχή μειωμένο ή πρωτα παιρνω την συνεχεια του περσινού (που ήταν ολόκληρο, δηλ 360 με τα νέα δεδομένα) και για τους υπόλοιπους μήνες το μειωμένο;
Aν φέτος ξαναβγείς σε επίδομα, χάνεται το περσινό υπόλοιπο ούτως ή άλλως.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1267 στις: Μάιος 02, 2012, 09:45:13 μμ »
@eleni2008 η προϋπόθεση είναι να έχεις 125 ένσημα από την πρόσληψη μέχρι δυο μήνες πριν την απόλυση και άλλα 25 ένσημα στο δίμηνο που αφαιρείται - σύμφωνα με τις αλλαγές που προκύπτουν από το μεσοπρόθεσμο και ισχύουν από 1-7-2012. Οι μικτές αποδοχές πρέπει να είναι για το τελευταίο εξάμηνο 402,84 €/μήνα. (Δε γνωρίζω αν αυτό το ποσό έχει μεταβληθεί, ούτε βρήκα κάποια σχετική αναφορά στο ίντερνετ)

Τους δύο περσινούς μήνες τους παίρνεις μόνο αν δεν εγκριθεί νέο ταμείο ανεργίας, όπως λέει και ο Green.
Εφόσον σου εγκριθεί νέο μειωμένο ταμείο 270€, αυτό και μόνο θα εισπράξεις.

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1268 στις: Μάιος 03, 2012, 01:13:41 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..Εφόσον άλλαξε ο βασικός μισθός δε θα πρέπει να εχει αλλάξει και η προϋπόθεση για να πάρουμε ολόκληρο το επίδομα; 402 είναι πολλά για να δικαιούσαι επίδομα των 360 ευρώ..
Επίσης εγώ πέρσι πήρα ολοκληρο επίδομα έχοντας γύρω στα 400 ευρώ μεικτά μόνο τους τελευταίους 2-3 μήνες πριν την απόλυση. Σίγουρα ισχύει για 6μηνο; Υπάρχει καπου σχετικό άρθρο του οαεδ να το ψάξω;
Εφόσον ο νέος νόμος μπαίνει σε ισχύ 1η Ιουλίου, εγώ που θα κάνω αίτηση 1η Ιουνίου θα πρέπει να 'χω και τα 25 ενσημα των δύο εξτρα μηνών ή δε με πιάνει αυτο;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2013, 08:08:10 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1269 στις: Μάιος 03, 2012, 11:28:48 πμ »
Όντως έχει αλλάξει το όριο των μικτών αποδοχών που απαιτούνται, επειδή είναι συνάρτηση του 55% του ανειδίκευτου εργάτη. Πληροφορίες βρήκα εδώ: http://www.sefk.gr/selides/epidomaanergias.htm

- Για τελευταίο μηνιαίο μισθό πάνω από 314,17 ευρώ, το βασικό επίδομα θα είναι στα 360 από 461 ευρώ, στα 396 ευρώ με ένα προστατευόμενο μέλος και στα 432 ευρώ με δύο προστατευόμενα μέλη.
- Για τελευταίο μηναίο μισθό από 157,09 - 314,16 ευρώ, το επίδομα ανεργίας θα είναι 270 από 341 ευρώ, με ένα προστατευόμενο μέλος στα 297 ευρώ και στα 324 ευρώ για δύο προστατευόμενα μέλη.
- Για τελευταίο μηνιαίο μισθό έως 157,08 ευρώ, το επίδομα ανεργίας θα είναι πλέον στα 180 από 227 ευρώ, με ένα προστατευόμενο μέλος στα 198 ευρώ και με δύο προστατευόμενα μέλη στα 216 ευρώ.

Άρα εδώ δεν αναφέρει αποδοχές του τελευταίου εξαμήνου, αλλά του τελευταίου μήνα.

Αν κάνεις αίτηση πριν από την 1-7-2012 δε θα πρέπει να έχεις τα επιπλέον 25 ένσημα μέσα στο τελευταίο δίμηνο που αφαιρείται από τον υπολογισμό. Προφανώς, όμως, ο τελευταίος μηνιαίος μισθός που καθορίζει αν θα πάρεις πλήρες επίδομα ή όχι είναι ο τελευταίος του διμήνου που αφαιρείται και έτσι ούτως ή άλλως θα χρειαστεί να κολλήσεις κάποια ένσημα και εκεί για να έχεις τελευταίο μηνιαίο μισθό πάνω από 314,17 ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2012, 11:13:21 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1270 στις: Μάιος 03, 2012, 06:53:01 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Lasid! Eίσαι πολύ κατατοπιστικός! Για το μόνο που εχω αμφιβολία είναι για το ποιον μήνα κοιτανε για να αποφασίσουν αν παίρνεις όλο το επίδομα. Μήπως κοιτανε τον τελευταίο μήνα που υπολογίζεται στα ένσημα; Δηλαδη η σύμβαση λήγει 30 Μαϊου, έχω την εντύπωση πως κοιτάνε το εισόδημα του Μάρτη, όχι του Μαη..Γιατι πέρσι που πήρα ολοκληρο επίδομα τον Μαρτη είχα 400 ευρώ μεικτά ενώ τον Μάη 200..Παλι 1η ιουνιου είχα κάνει αιτηση. Πως μπορώ να επιβεβαιώσω τι θα ισχύσει φέτος;; Αν κοιτάνε τον Μαη, εχω περιθώριο να κολλήσω μερικά ένσημα παραπάνω για να πιάσω τα 314 που χρειάζονται.. Αλλά το εισόδημα του Μάη που το βλέπουν;; Αφού η κατασταση του ΙΚΑ που τους πάμε δεν αναφέρει καθόλου τους δύο τελευταίους μήνες..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2012, 06:56:10 μμ από eleni2008 »

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1271 στις: Μάιος 03, 2012, 07:02:24 μμ »
• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Εξακολουθει να ισχυει; Το ιδιο ισχυει αν εχεις ξαναπαρει ταμειο ή μονο για πρωτη φορα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2013, 04:42:08 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1272 στις: Μάιος 03, 2012, 10:28:38 μμ »

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Εξακολουθει να ισχυει; Το ιδιο ισχυει αν εχεις ξαναπαρει ταμειο η μονο για πρωτη φορα;

Ισχύουν μόνο για πρώτη φορά, αλλιώς:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών. 

...προς το παρόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2013, 04:42:56 μμ από Lasid »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1273 στις: Μάιος 03, 2012, 11:26:22 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Lasid! Eίσαι πολύ κατατοπιστικός! Για το μόνο που εχω αμφιβολία είναι για το ποιον μήνα κοιτανε για να αποφασίσουν αν παίρνεις όλο το επίδομα. Μήπως κοιτανε τον τελευταίο μήνα που υπολογίζεται στα ένσημα; Δηλαδη η σύμβαση λήγει 30 Μαϊου, έχω την εντύπωση πως κοιτάνε το εισόδημα του Μάρτη, όχι του Μαη..Γιατι πέρσι που πήρα ολοκληρο επίδομα τον Μαρτη είχα 400 ευρώ μεικτά ενώ τον Μάη 200..Παλι 1η ιουνιου είχα κάνει αιτηση. Πως μπορώ να επιβεβαιώσω τι θα ισχύσει φέτος;; Αν κοιτάνε τον Μαη, εχω περιθώριο να κολλήσω μερικά ένσημα παραπάνω για να πιάσω τα 314 που χρειάζονται.. Αλλά το εισόδημα του Μάη που το βλέπουν;; Αφού η κατασταση του ΙΚΑ που τους πάμε δεν αναφέρει καθόλου τους δύο τελευταίους μήνες..
Πάντα τους πηγαίνουμε ΑΠΔ με τους τελευταίους μήνες που δεν έχει ακόμα δηλώσει ο εργοδότης επίσημα στο ΙΚΑ τις αποδοχές και τα ένσημά μας, οπότε γνωρίζουν τις μικτές αποδοχές του τελευταίου διμήνου. Πιστεύω ότι κοιτάνε τον τελευταίο μήνα πριν την απόλυση, άρα τον μήνα που αφαιρείται από τον υπολογισμό των ενσήμων. Αυτό αφήνει να εννοηθεί και το κείμενο που σου παρέθεσα παραπάνω. Αν θέλεις να βεβαιωθείς ρώτησε στον ΟΑΕΔ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160699
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 399
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.