*

Αποστολέας Θέμα: Χρήση πινάκων αναπληρωτών στο πλαίσιο των Πράξεων «Διαπολιτισμικές Εκπαιδευτικές  (Αναγνώστηκε 9592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Έχει ανακοινωθεί κάπου το πού δημιουργήθηκαν τμήματα ΖΕΠ;
Aπ' ό,τι είδα είχαν προθεσμία μέχρι τις 16 για τις αιτήσεις για δημιουργία τμημάτων. Ίσως ανακοινωθεί κάτι σύντομα.
Υποθέτω ότι σε παίρνουν σε περιχές που έχεις δηλώσει στην αίτηση αναπληρωτών, έτσι;
Πως μπορω να ανεβάσω το σχετικό αρχείο με τις περιοχες?

αρχεία, προσθήκη αρχείου (επιλέγεις κατηγορία, όνομα αρχείου, γράφεις και δυο λογάκια επεξηγηματικά, αναζήτηση αρχείου και μετά περιμένεις να στο εγκρίνει ένας από τους διαχειριστές. Στείλε κι ένα μνμ αν θέλεις στον Dr_Michael για πιο σύντομα)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
182 γυμνασια-λύκεια είναι

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οκ το έστειλα
παιδια καλησπέρα σας, επειδη ειμαι καινουργια κ τωρα διαβασα ολα οσα γραφετε εδω , θα ηθελα να ρωτησω, προκειται για διαπολιτισμικα τμηματα σε ορισμενα σχολεια σε ολη την ελλαδα; ειναι κατι καινουργιο; δουλευουν με αναπληρωτες-ωρομίσθιους απο τους πινακες;

Αποσυνδεδεμένος naja

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πώς βλέπουμε το αρχείο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
για τουσ νηπιαγωγους εχουν αποφασιστει τα σχολεια για ζεπ?

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Συγνώμη ρε παιδιά γιατί δεν καταλαβαίνω ακόμα τι γίνεται (είμαι άσχετη απο ΖΕΠ). Εγώ ας πούμε που είμαι της Αγγλικής και στην αίτηση αναπληρωτών δήλωσα και σχολεία δευτεροβάθμιας μπορεί να με πάρουν τηλ και να μου πούνε 'θα διδάξεις σε τμήμα ΖΕΠ';. Και τι ακριβώς θα διδάξω; Αγγλικά σε πολυπολιτισμική τάξη; ή Ελληνικά σαν ξένη γλώσσα;

Αποσυνδεδεμένος r.e.a.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από τη μια λοιπόν υποστηρίζεις ότι καλά κάνει (ενν. το Υπουργείο) και από την άλλη μόλις πριν λίγο είπες:
Χαίρομαι που γελάς με την τοποθέτηση ;D Κι εγώ γέλασα πολύ που έβαλε τη διαπολιτισμική στους πίνακες!

Διάλεξε λοιπόν συμφωνείς ή όχι με την απόφαση του Υπουργείου;

Συμφωνώ απόλυτα με τη λογική της απάντησης του υπουργείου στο αίτημα κάποιων ασεπολατρών για μη κατάρτιση χωριστών πινάκων όπως προανέφερα. (καθαρά λαικίζον από την πλευρά των ασεπολατρών και καθαρά ψηφοθηρικό από την πλευρά του υπουργείου που βιάστηκε να μπει στη λογική να τους ικανοποιήσει). Το υπουργείο κινήθηκε στη λογική των αιτημάτων τους και τους έδωσε αυτό που κατά βάθος ζητούσαν: ισότητα εδώ και τώρα σε όλα χωρίς παρεκκλίσεις.
Διαφωνώ επί της ουσίας διότι κανένας διαγωνισμός δεν καταρτίζει για τέτοιου τύπου ειδικά σχολεία. Αφού λοιπόν ο ασεπ δεν διασφαλίζει την επάρκεια για διδασκαλία σε αυτούς τους χώρους (μάλλον δε διαφωνούμε εδώ) μένουν 2 πράγματα:
- να κλείσουμε τα σχολεία για να μην γκρινιάζουν κάποιοι που θεωρούν ότι θα στριμωχτούν αν κληθούν ή
- να καταρτίσουμε πίνακες με άλλα κριτήρια εκτός των πινάκων των αναπληρωτών (και φυσικά η προϋπηρεσία θα μετράει κανονικότατα διότι κανείς δεν είναι τόσο βλάκας να πάει να διδάξει σε τόσο δύσκολους χώρους με αντάλλαγμα μια αναμνηστική κούπα με το όνομά του πχ  ;D ή διαφορετικά να αμοίβονται διπλά και τριπλά ή και τα δύο).
Αυτή είναι η δική μου δίκαιη πρόταση. Κι ας κλείσω κι εγώ με μια παροιμία (κινέζικη): οι δίκαιες λύσεις προϋποθέτουν δίκαια αιτήματα 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2011, 05:46:58 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος Vayia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Κι εγώ δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με το ΖΕΠ.Σε άλλο θέμα στο Forum με παρέπεμψαν στη σελ.8 της εγκυκλίου των αναπληρωτών.Εκεί λοιπόν αναφέρει ότι για το πρόγραμμα εξιδεικευμένης εκπ/κής υποστήριξης στην αίτηση των αναπληρωτών υπάρχει σχετικό πεδίο προς συμπλήρωση και αποδοχή.Προφανώς αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει πρόσληψη αναπληρωτή  αν δεν το έχει αποδεχτεί στην αίτησή του.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συγνώμη ρε παιδιά γιατί δεν καταλαβαίνω ακόμα τι γίνεται (είμαι άσχετη απο ΖΕΠ). Εγώ ας πούμε που είμαι της Αγγλικής και στην αίτηση αναπληρωτών δήλωσα και σχολεία δευτεροβάθμιας μπορεί να με πάρουν τηλ και να μου πούνε 'θα διδάξεις σε τμήμα ΖΕΠ';. Και τι ακριβώς θα διδάξω; Αγγλικά σε πολυπολιτισμική τάξη; ή Ελληνικά σαν ξένη γλώσσα;

Ναι, μπορεί να σε καλέσουν και σε τμήμα υποδοχής, όπου θα διδάξεις αγγλικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 12:11:48 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Συγνώμη ρε παιδιά γιατί δεν καταλαβαίνω ακόμα τι γίνεται (είμαι άσχετη απο ΖΕΠ). Εγώ ας πούμε που είμαι της Αγγλικής και στην αίτηση αναπληρωτών δήλωσα και σχολεία δευτεροβάθμιας μπορεί να με πάρουν τηλ και να μου πούνε 'θα διδάξεις σε τμήμα ΖΕΠ';. Και τι ακριβώς θα διδάξω; Αγγλικά σε πολυπολιτισμική τάξη; ή Ελληνικά σαν ξένη γλώσσα;

Ναι, μπορεί να σε καλέσουν και τμήμα υποδοχής, όπου θα διδάξεις αγγλικά.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κι εγώ δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με το ΖΕΠ.Σε άλλο θέμα στο Forum με παρέπεμψαν στη σελ.8 της εγκυκλίου των αναπληρωτών.Εκεί λοιπόν αναφέρει ότι για το πρόγραμμα εξιδεικευμένης εκπ/κής υποστήριξης στην αίτηση των αναπληρωτών υπάρχει σχετικό πεδίο προς συμπλήρωση και αποδοχή.Προφανώς αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει πρόσληψη αναπληρωτή  αν δεν το έχει αποδεχτεί στην αίτησή του.

Στην αίτηση αναπληρωτών υπήρχε όντως ένα κουτάκι προς συμπλήρωση που έλεγε ακριβώς αυτό:
7.  Αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή για το πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες (ΠΕ60, ΠΕ70, ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04).
Αυτό βέβαια αφορά στην Ειδική Αγωγή κι όχι στις ΖΕΠ. Για τις ΖΕΠ δεν υπήρχε κανένα κουτάκι προς συμπλήρωση στην αίτηση. Στην εγκύκλιο όμως αναφέρονταν οι ΖΕΠ (στη σελίδα 8 όπως αναφέρθηκε), όπου γινόταν λόγος γενικά για τον σκοπό λειτουργίας τους χωρίς όμως άλλες διευκρινήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Vayia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Κι εγώ δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με το ΖΕΠ.Σε άλλο θέμα στο Forum με παρέπεμψαν στη σελ.8 της εγκυκλίου των αναπληρωτών.Εκεί λοιπόν αναφέρει ότι για το πρόγραμμα εξιδεικευμένης εκπ/κής υποστήριξης στην αίτηση των αναπληρωτών υπάρχει σχετικό πεδίο προς συμπλήρωση και αποδοχή.Προφανώς αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει πρόσληψη αναπληρωτή  αν δεν το έχει αποδεχτεί στην αίτησή του.

Στην αίτηση αναπληρωτών υπήρχε όντως ένα κουτάκι προς συμπλήρωση που έλεγε ακριβώς αυτό:
7.  Αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή για το πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες (ΠΕ60, ΠΕ70, ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04).
Αυτό βέβαια αφορά στην Ειδική Αγωγή κι όχι στις ΖΕΠ. Για τις ΖΕΠ δεν υπήρχε κανένα κουτάκι προς συμπλήρωση στην αίτηση. Στην εγκύκλιο όμως αναφέρονταν οι ΖΕΠ (στη σελίδα 8 όπως αναφέρθηκε), όπου γινόταν λόγος γενικά για τον σκοπό λειτουργίας τους χωρίς όμως άλλες διευκρινήσεις.

Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση.

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Ο,τι να ναι γινεται! Εδώ υπάρχουν εκπαιδευτικοί που πλεονάζουν και θα τους στείλουν σε άλλους νομους, σε ΙΕΚ, ή στην εφεδρεία! Γιατί δεν αξιοποιούνται στο ΖΕΠ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160140
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 549
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.