*

Αποστολέας Θέμα: Χρήση πινάκων αναπληρωτών στο πλαίσιο των Πράξεων «Διαπολιτισμικές Εκπαιδευτικές  (Αναγνώστηκε 9608 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αυτό εννοείται AntreaEirini! Εννοείται ότι υπάρχουν πρόθυμοι και εξειδικευμένοι άνθρωποι από ΑΣΕΠ για να διδάξουν στη διαπολιτισμική. Εγώ αναφέρομαι στις περιπτώσεις ανθρώπων που α. δεν είναι πρόθυμοι και β. δεν έχουν τις γνώσεις. Αυτά σε απάντηση της κοπέλας παραπάνω που υποστήριξε με απόλυτο τρόπο ότι ο κάθε επιτυχών του ΑΣΕΠ θα πρέπει να είναι και πρόθυμος και γνώστης. Μην τρελαθούμε εντελώς!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Αυτό εννοείται AntreaEirini! Εννοείται ότι υπάρχουν πρόθυμοι και εξειδικευμένοι άνθρωποι από ΑΣΕΠ για να διδάξουν στη διαπολιτισμική. Εγώ αναφέρομαι στις περιπτώσεις ανθρώπων που α. δεν είναι πρόθυμοι και β. δεν έχουν τις γνώσεις. Αυτά σε απάντηση της κοπέλας παραπάνω που υποστήριξε με απόλυτο τρόπο ότι ο κάθε επιτυχών του ΑΣΕΠ θα πρέπει να είναι και πρόθυμος και γνώστης. Μην τρελαθούμε εντελώς!

Συμφωνώ μαζί σου!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Sakisnemkav_ΠΕ_20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΠΕ 19 20 θα πάρουν σε αυτά; Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος r.e.a.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγαπητή r.e.a  ;D ;D ;D ;D ;D Απλά γελάω με την τοποθέτηση:

Η γνώμη μου είναι πολύ καλά κάνει! Έτσι ο ασεπίτης να ξέρει ότι θα πάει να δουλέψει όπου του πουν και όχι όπου γουστάρει. Γιατί θα πρέπει κάποιοι και στα μαλακά να πέφτουνε και να γκρινιάζουν συνέχεια για όλους και για όλα;

Δεν είναι υποχρεωμένος κάθε εκπαιδευτικός που λαμβάνει μέρος στον ΑΣΕΠ, ακόμα και αν συγκεντρώνει τόσο υψηλή βαθμολογία που να αγγίζει το διορισμό, να γνωρίζει τα περί διαπολιτισμικής εκπαίδευσης, τις μεθόδους της και τις ιδιαιτερότητές της (ανάλογο είναι και το ζήτημα της Ειδικής Αγωγής, δηλαδή ο επιτυχών του ΑΣΕΠ δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει τα της ειδικής και πολύ περισσότερο ο χώρος διαχωρίζεται από αυτόν της γενικής εκπαίδευσης). Προφανώς μπερδεύεις δύο διαφορετικά θέματα κάνοντας λόγο γι' αυτούς που πέφτουν στα μαλακά και από πάνω γκρινιάζουν κιόλας. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση και το αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί και πολύ περισσότερο αν έχει τις γνώσεις του συγκεκριμένου αντικειμένου. Θα με ενδιέφερε όμως πολύ να μου απαντούσες στα εξής (μόνον βέβαια εφόσον είσαι επιτυχούσα του ΑΣΕΠ και δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση):
1. Τι μέθοδο/τεχνικές χρησιμοποιείς για δίγλωσσα παιδιά με κύρια μία ξένη γλώσσα;
2. Τι μέθοδο/τεχνικές χρησιμοποιείς για δίγλωσσα παιδιά με μητρική την ελληνική;
3. Πώς επιτελείς μετασχηματίζουσα μάθηση σε μία ομάδα αλλοδαπών που έχουν γκετοποιηθεί;
4. Πώς προσδιορίζεις και διαχειρίζεσαι τις διομαδικές σχέσεις-συγκρούσεις μεταξύ μιας μεικτής μαθητικής κοινότητας/τάξης;
5. Αλήθεια, έχεις υλικό και πρόγραμμα παράλληλων λογοτεχνικών κειμένων ελλληνικών και των χωρών προέλευσης των παιδιών;
6. Όλα τα παραπάνω ερωτήματα αντίστοιχα για εφήβους.
7. Τι μέθοδο ακολουθείς στη διδασκαλία της ελληνικής ιστορίας όταν γνωρίζεις ότι οι χώρες προέλευσης των μαθητών σου έχουν διαφορετική οπτική;
8. Πώς χειρίζεσαι μία πολυπολιτισμική τάξη.
9. Τι είναι το επιπολιτισμικό στρες και πώς το διαχειρίζεσαι εκπαιδευτικά;
10. Τι κάνεις όταν η τάξη είναι στο σύνολό της μονοπολιτισμική και μονογλωσσική, χωρίς καταγωγή και γλώσσα ελληνική;
11. Γενικά, ποιες είναι οι βασικές αρχές της διαπολιτισμικής διδακτικής στα γλωσσικά μαθήματα και πώς εκμεταλλευόμαστε τη διαθεματικότητα;


Και άλλα πολλά...δεν καταλαβαίνω λοιπόν πώς θα τα διαχειριστεί όλα αυτά απλώς και μόνο ένας ασεπίτης όπως προανέφερες; Εξακολουθείς να πιστεύεις ότι δεν χρειάζονται ειδικές γνώσεις; Σε όλα τα παραπάνω απαντάς (επαναλαμβάνω) μόνο εφόσον είσαι επιτυχούσα ΑΣΕΠ και δεν έχεις τρόπο τινά κάποια ειδίκευση στη διαπολιτισμική. Σε κάθε άλλη περίπτωση αγνόησε τα ερωτήματα και μην υπερασπίζεσαι πλέον την άποψη ότι ο ασεπίτης πρέπει να πάει όπου του πουν.

Χαίρομαι που γελάς με την τοποθέτηση ;D Κι εγώ γέλασα πολύ που έβαλε τη διαπολιτισμική στους πίνακες! Γελάω όμως πιο πολύ με τη διάθεση που έχεις να με εξετάσεις ;D Στην πράξη αν βρεθείς σε ένα τέτοιο χώρο ελάχιστα θα σε εξυπηρετήσουν τα εφόδια του ασεπ. Μακάρι να βρεθείς για να το διαπιστώσεις και η ίδια ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
ΠΕ 19 20 θα πάρουν σε αυτά; Ευχαριστω.

http://www.pde.gr/index.php?page=3150

Συμπεριλαμβάνονται και ΠΕ 19-20

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Μέχρι τώρα τι ίσχυε για τα Ζ.Ε.Π; Πώς λειτουργούσαν; Ποίος δίδασκε;

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Χαίρομαι που γελάς με την τοποθέτηση ;D Κι εγώ γέλασα πολύ που έβαλε τη διαπολιτισμική στους πίνακες! Γελάω όμως πιο πολύ με τη διάθεση που έχεις να με εξετάσεις ;D Στην πράξη αν βρεθείς σε ένα τέτοιο χώρο ελάχιστα θα σε εξυπηρετήσουν τα εφόδια του ασεπ. Μακάρι να βρεθείς για να το διαπιστώσεις και η ίδια ;)


Δεν έχω καμία διάθεση να σε εξετάσω. Δεν ενδιαφέρομαι για απαντήσεις. Οι ερωτήσεις ήταν προκειμένου να σου δείξω ότι ο συλλογισμός σου είναι λάθος. Επ' ακριβώς είπες:
Μια και μιλάμε όλοι για τα πάντα ας κάνω κι εγώ ένα σχόλιο...
Όταν το μόνο που δείχνουμε να μας ενδιαφέρει είναι ο διορισμός και δείχνουμε έμπρακτα στο υπουργείο ότι στο όνομα της αξιοκρατίας και της ίσης μεταχείρισης (παράθυρα, βύσματα και τι δεν λέγεται για συναδέλφους που έχουν δουλέψει χρόνια σε σδε, σε φυλακές και σε δύσκολα μέρη) ισοπεδώνουμε οι ίδιοι τα πάντα γιατί να μην καλέσει από τους πίνακες χωρίς να μας ρωτήσει αν θέλουμε να πάμε; Για να λένε κάποιοι (που είναι πολλοί) ότι καταρτίζει χωριστούς πίνακες με βύσματα αφήνοντας χωρίς δουλειά τα σαΐνια που πέρασαν από ασεπ; :P
Η γνώμη μου είναι πολύ καλά κάνει! Έτσι ο ασεπίτης να ξέρει ότι θα πάει να δουλέψει όπου του πουν και όχι όπου γουστάρει. Γιατί θα πρέπει κάποιοι και στα μαλακά να πέφτουνε και να γκρινιάζουν συνέχεια για όλους και για όλα;

(προφανώς έχεις κάτι με τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ...)
Από τη μια λοιπόν υποστηρίζεις ότι καλά κάνει (ενν. το Υπουργείο) και από την άλλη μόλις πριν λίγο είπες:
Χαίρομαι που γελάς με την τοποθέτηση ;D Κι εγώ γέλασα πολύ που έβαλε τη διαπολιτισμική στους πίνακες!

Διάλεξε λοιπόν συμφωνείς ή όχι με την απόφαση του Υπουργείου;

Επιπλέον, δεν έχω καμία διάθεση να σε εξετάσω. Άλλωστε δεν φαίνεται να γνωρίζεις από διαπολιτισμική εκπαίδευση.

Τέλος όσον αφορά σε αυτό που είπες περί ΑΣΕΠ και εφοδίων, ακριβώς αυτό υποστήριξα κι εγώ. Σε παραπέμπω στα προηγούμενα μηνύματά μου (που απ' ό,τι βλέπω δεν κατανόησες), όπου αναφέρω ακριβώς αυτό: ότι ο ΑΣΕΠ και η επιτυχία σε αυτόν δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση (χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι ένας επιτυχών του ΑΣΕΠ δεν μπορεί να έχει και ειδικές γνώσεις διαπολιτισμικής εκπαίδευσης).

Τέλος έχω βρεθεί σε ανάλογες τάξεις και έχω διαπιστώσει πόσο ιδιαίτερη και δύσκολη είναι αυτού του είδους η εκπαίδευση. Οπότε η τελευταία ευχή σου είναι ανυπόστατη.

Κι εντελώς ξαφνικά μου ήρθε και μια παροιμία στο μυαλό: όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια...Α ρε σοφέ λαέ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2011, 01:57:49 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος naja

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μόλις επικοινώνησα με το Υπουργείο και μου είπαν ότι δεν έχει έρθει κάποα
ενημέρωση, εάν θα καλέσουν για ΖΕΠ πριν από την β φάση.
Ίσως αύριο να πρέπει να επικοινωνήσουμε ξανά.Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για πρόχειρη δουλειά και
σαφώς μόνιμοι καθηγητές σε αντίστοιχα σχολεία ή και αναπληρωτές με σχετικές γνώσεις θα ήταν πιο
αποδοτικοί.Επίσης, να υποθέσω ότι η πληρωμή θα γίνεται από το ΕΣΠΑ.
που γνωρίζουμε τις δυσκολίες πέρσυ και την επίσχεση εργασίας των συναδέλφων μας.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Καλημερα!Μολις ειδα το σχεδιο νομου για την ελληνογλωσση εκπαιδευση στο εξωτερικο.Αναφερεται και σε ταξεις υποδοχης.Εχει δημοσιευτει και στο παιδεια-εργασια.Γνωριζετε αν εχει σχεση με το λεγομενο"ΖΕΠ"?ευχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Είναι μόνο για μόνιμους φιλολόγους ,οι οποίοι επιθυμουν να αποσπαστούν στο εξωτερικό .Λίγο νωρίς δεν το θυμήθηκε η Διαμάντω ; Αυτά έπρεπε να γίνουν το καλοκαίρι..

Αποσυνδεδεμένος Ιμχοτέπ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
   Λοιπόν, επειδή έτυχε να εργαστώ σε τμήμα υποδοχής το οποίο με πρωτοβουλία του διευθυντή μας έλαβε επίσιμη αναγνώριση μόλις στο τέλος :o!!! της προηγούμενης χρονιάς, ώστε τα παιδιά ειρήσθω εν παρόδω που προέρχονταν από πρώην ανατολικές χώρες ( Ρωσία, Ρουμανία, κτλ) να μπορούν να δώσουν εξετάσεις, ώστε να κριθούν άξια από το υπουργείο να μπουν σε τάξεις του κανονικού σχολείου, γνωρίζω πόσο δύσκολη υπόθεση είναι, ιδιαίτερα αν είσαι ένας ουσιαστικά ανειδίκευτος επί του θέματος, εκπαιδευτικός.

  Και επειδή, όπως καταλάβατε, ακόμα και η αναγνώρισή του!! αναδεικνύει το πρόβλημα της οργάνωσης τέτοιου είδους ζωνών διαπολιτισμικής εκπαίδευσης γενικότερα, ε ναι, είναι ένα πρόβλημα που υπερβαίνει έναν ΑΣΕΠ που δε σου διασφαλίζει άλλωστε το πώς θα αντεπεξέλθεις σε ρεαλιστικές διδακτικές συνθήκες.

  Συμφωνώ απόλυτα με το χρήστη AndreaEirini - με τι όρους δουλεύεις σε τέτοιου είδους δομές; Tι είδους διδασκαλία θα επιλέξεις; Εξατομικευμένη ή ομαδοποιημέμη ανάλογα με τις ανάγκες κάθε παιδιού; H πραγματικότητα είναι αυτή: Χάρη στην ατομική πρωτοβουλία και τη φιλοτιμία τόσο του περυσινού υπεύθυνου του τμήματος που μας παρείχε υλικό και πληροφορίες όσο και ενός συναδέλφου της Αγγλικής που συνεργαστήκαμε λειτούργησε αξιοπρεπώς,έστω, το τμήμα. Πληροφορίες και πρόσθετο υλικό από το ΚΕΔΑ ή το κέντρο ελληνικής γλώσσας ψάχναμε. Επιμόρφωση καμία δεν είχαμε. Ας αναλάβει λοιπόν η Φράου Αννούλα πριν προκυρήσσει τέτοιου είδους θέσεις( γιατί απ'ότι φαίνεται τις ανάγκες σε φιλολογικά μαθήματα τις κάλυψε για φέτος κι από άλλες ειδικότητες >: - που κι αυτές επιμόρφωσης χρήζουν ) να προβλέψει σχετικά σεμινάρια πριν μας επιβάλει πάλι καθεστώς εργασιακής ανασφάλειας..
'Η Δημοκρατία μας αυτoκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία. '

Αποσυνδεδεμένος Ιμχοτέπ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συγγνώμη, του χρήστη Lucinda ήθελα να πω, αλλά και η παρουσία της AntreaEirini στο φόρουμ είναι συχνή!  ;D ;D ;D
'Η Δημοκρατία μας αυτoκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία. '

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ιχμοτέπ αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ! Και να επιμορφώσει, αλλά πολύ περισσότερο να προσλάβει καθηγητές που έχουν γνώση του θέματος, που έχουν επιμορφωθεί, ειδάλλως όλο το πρόγραμμα είναι άκυρο και δεν μπορεί να εξαρτάται η λειτουργία του από την καλή θέληση και μόνο των εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Έχει ανακοινωθεί κάπου το πού δημιουργήθηκαν τμήματα ΖΕΠ;
Aπ' ό,τι είδα είχαν προθεσμία μέχρι τις 16 για τις αιτήσεις για δημιουργία τμημάτων. Ίσως ανακοινωθεί κάτι σύντομα.
Υποθέτω ότι σε παίρνουν σε περιχές που έχεις δηλώσει στην αίτηση αναπληρωτών, έτσι;
Πως μπορω να ανεβάσω το σχετικό αρχείο με τις περιοχες?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.