*

Αποστολέας Θέμα: Δικαιολογητικά για αναγνώριση του μαστερ επιστήμες αγωγής Λευκωσίας από ΔΟΑΤΑΠ  (Αναγνώστηκε 109089 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτο με την αντιστοιχια βαθμου πως παει; Δεν ειναι αυτονοητο πως την κανουν; Πρεπει να τους το ζητησουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι Maraki στην αίτηση που συμπληρώνεις το έχει σε ένα κουτάκι και μάλιστα μου είχαν πει να γράψω από κάτω να εκδοθεί ξεχωριστά αλλά τελικά τον έγραψαν πάνω στην αναγνώριση.

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα
Υπάρχει καποιος που να εχει λαβει αναγνωρισει για το προγραμμα με κατευθυνση Θεωρια , Πρακτικη & Αξιολόγηση σχετικά πρόσφατα;

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Χωρις να θελω να πανικοβαλω, με ενημερωσαν απο τον ΔΟΑΤΑΠ πως ολες οι αναγνωρισεις ειναι σε αναμονη λόγω της παρακατω αλλαγης:
Διευκρινίζεται ότι, η αναγνώριση προγραμμάτων σπουδών που προσφέρονται με τη μορφή εξ αποστάσεως εκπαίδευσης από τα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια Κύπρου, ως ισοτίμων προς τα προγράμματα σπουδών των Τμημάτων των Ελληνικών Α.Ε.Ι., πρέπει απαραιτήτως να πληρούν όλες τις προϋποθέσεις που έχουν τεθεί από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. (απόφαση Δ.Σ. 145/14-02-2014), στις οποίες περιλαμβάνεται και η οριστική πιστοποίησή τους από την Επιτροπή Αξιολόγησης Ιδιωτικών Πανεπιστημίων της Κύπρου (Ε.Α.Ι.Π.).
Τελευταία Ενημέρωση: 18-08-2014

Ειναι νεα παραμετρος που εισηχθη προσφατα και ακομα αναμενεται εκ νεου εγκριση για ολες τις κατευθυνσεις του εν λογω μεταπτυχιακου απο την ΕΑΙΠ. Εξου και η αναμονη. Αυτο με πληροφόρησαν.

Εχετε καποια αλλη ενημερωση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος saloniki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν την καταλαβαίνω αυτήν την απόφαση με τον ΔΟΑΤΑΠ. Το παρακάτω απόσπασμα είναι από την Ε.Α.Ι.Π.:

"ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ (Ε.Α.Ι.Π.)

Εγκεκριμένα Προγράμματα Σπουδών

Ενημέρωση: 4η Σεπτεμβρίου 2014

Πέντε Ιδιωτικά Πανεπιστήμια λειτουργούν μέχρι στιγμής στην Κύπρο. Τρία από αυτά (Frederick University, University of Nicosia, European University) εξασφάλισαν "Άδεια Λειτουργίας" και δύο από αυτά (Neapolis University, University of Central Lancashire Cyprus-UCLan Cyprus) λειτουργούν υπό το καθεστώς της "Αρχικής Άδειας Λειτουργίας".

Διευκρινίζεται ότι τα ΙΠ με "Άδεια Λειτουργίας" δικαιούνται να προσφέρουν προγράμματα, τα οποία αυτόματα αναγνωρίζονται από το κράτος, χωρίς να τα υποβάλουν στην διαδικασία αξιολόγησης της ΕΑΙΠ."
Επίσης στη ιστοσελίδα του ΕΑΙΠ αναφέρονται τα μεταπτυχιακά που είναι αναγνωρισμένα:
"Σχολή Επιστημών Αγωγής
Διδακτορικοί τίτλοι σπουδών
Επιστήμες της Αγωγής (Ph.D.)
Μεταπτυχιακοί τίτλοι σπουδών
Επιστήμες Αγωγής (M.A.) με κατεύθυνση:
α) Εκπαιδευτική Ηγεσία και Διοίκηση,
β) Ειδική Εκπαίδευση,
γ) Θεωρία, Πρακτική και Αξιολόγηση Διδασκαλίας
Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες Αγωγής -Εξ Αποστάσεως -Master in Educational Studies
Distance Learning (MEd DL)
Προπτυχιακοί τίτλοι σπουδών
Μουσικές Σπουδές (Music) (B.A.)
Χορός (Dance)(B.A.)
Δημοτική Εκπαίδευση (B.A.)
Προδοτική Εκπαίδευση (B.A.)"
Περίεργα παιχνίδια παίζονται. Μάλλον πρέπει να ζητήσουμε διευκρινήσεις από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και τον ΔΟΑΤΑΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2014, 10:29:53 μμ από saloniki »

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Ας ελπίσουμε να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Εκκρεμούν κάποιες αναγνωρίσεις από τον Ιούνιο;

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με ανησυχεί το γεγονος πως σε αυτο που παρεθεσε η saloniki, εκει που αναφερει το εξ αποστασεως δεν υπαρχουν οι κατευθυνσεις. Δλδ οι κατευθυνσεις δεν εχουν παρει εγκριση; Αλλα εχει παρει το προγραμμα ως προγραμμα; Πώς γίνεται αυτό;!
Ας το ρωτήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα, νομίζω ότι το πρόβλημα του ΔΟΑΤΑΠ πρέπει να είναι ότι τα προγράμματα σπουδών του Πανεπιστημίου δεν περνούν από αυστηρό έλεγχο του ΕΑΙΠ κάτι που προφανώς δεν προβλέπεται από την κυπριακή νομοθεσία γιατί το πανεπιστήμιο έχει τελική άδεια λειτουργίας.
Αναγνωρίζω ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τον ΔΟΑΤΑΠ  ο οποίος ξαφνικά άλλαξε τις προϋποθέσεις του. Επίσης δε θέλω να γίνω μάντης κακών αλλά μήπως δεν γίνεται τυχαία η αναστάτωση για τα συγκεκριμένα προγράμματα; Θέλω να πω με αυτό ότι ο κατά τα άλλα αντικειμενικός ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει τα πτυχία, μεταπτυχιακά κλπ των χωρών της Ανατολικής Ευρώπης και ένα σωρό άλλα, όμως έχει πρόβλημα με τα μεταπτυχιακά της Κύπρου. Μήπως έχουν καταλάβει ότι φεύγουν πολλά χρήματα στην Κύπρο λόγω της γλώσσας που δεν αποτελεί εμπόδιο ούτε για τους ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας; Μήπως βρήκαν τον τρόπο  να σταματήσουν έτσι τη διαρροή χρημάτων από τη χώρα στην Κύπρο;

Εν πάσει περιπτώσει η γνώμη μου είναι ότι έστω και να μη φταίει το πανεπιστήμιο ΟΦΕΙΛΕΙ να βρει μια λύση. Έχει πάρει τόσα χρήματα απ' όλους μας και ΟΦΕΙΛΕΙ να μας διασφαλίσει. Μου είναι παγερά αδιάφορο αν θα πρέπει να τα βρει με τον ΔΟΑΤΑΠ ή να συνεννοηθεί  με το ΕΑΙΠ. Εξάλλου αν αντιμετωπίσουμε πρόβλημα φαντάζομαι ότι από τη δυσφήμιση που θα γίνει θα πάψει να βρίσκει φοιτητές στην Ελλάδα.

Σας προτείνω να γνωστοποιήσουμε όλοι το θέμα στους συμφοιτητές μας στις εξετάσεις από 5-14 Σεπτεμβρίου ή ακόμη και μέσω moodle. Μόνο αν πιέσουμε όλοι μαζί θα πάρουν σοβαρά το ζήτημα και θα ψάξουν να βρουν μια λύση.

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Έχει επικοινωνήσει κάποιος με το Πανεπιστήμιο;
Από Δευτέρα σίγουρα θα επικοινωνήσω να δω τι θα πουν.

Αποσυνδεδεμένος rainfpapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επικοινώνησα με τη Λευκωσία χθες στις 17:00. Ήταν μία κοπέλα η οποία μου δήλωσε άγνοια όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα με την καθυστέρηση στον ΔΟΑΤΑΠ. Μου είπε ότι θα μιλήσει με τους υπεύθυνους.
Εγώ έστειλα και email στο Πανεπιστήμιο και απαιτώ έγκαιρη ενημέρωση. Σε κάθε περίπτωση επιφυλασσόμαστε για τα δικαιώματά μας. Υπάρχουν απόφοιτοι που έχουν πάρει αναγνώριση. Το Πανεπιστήμιο οφείλει να απαντήσει ΤΩΡΑ ώστε να προλάβει αθρόες ακυρώσεις εγγραφών.

ekat2210 θα ήθελα να ελπίζω ότι ανησυχούμε αδίκως...Συμφωνώ όμως με αυτό που προτείνεις. Από τη Δευτέρα πρέπει να πιέσουμε ΟΛΟΙ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2014, 11:30:15 πμ από rainfpapa »

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Τους έστειλα κι εγώ mail. Όσο πιο πολλοί τους στείλουμε, ελπίζω να τους θορυβήσουμε και να το ψάξουν.

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είχατε κανένα νέο για την αναγνώριση; Προσωπικά δεν μου απάντησαν ακόμα στο μέιλ που τους έστειλα.

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Είχατε κανένα νέο για την αναγνώριση; Προσωπικά δεν μου απάντησαν ακόμα στο μέιλ που τους έστειλα.

Δεν έχουν απαντήσει ούτε στο δικό μας μέιλ. Ωστόσο χτες οι ακαδημαϊκές σύμβουλοι ήταν καθησυχαστικές. Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι πρέπει να μας δώσουν και μια πιο επίσημη απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Όσοι στείλατε συστημένα τα χαρτιά σας στον ΔΟΑΤΑΠ, η διεύθυνση που βάλατε είναι Αγίου Κωνσταντίνου 54; Γράψατε και το όνομα  συγκεκριμένου υπαλλήλου που θα τα παραλάβει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159970
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.