*

Αποστολέας Θέμα: Εργόσημα  (Αναγνώστηκε 2131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Εργόσημα
« στις: Οκτώβριος 11, 2015, 11:33:01 μμ »
Θέλω να ρωτήσω πώς γίνεται η διαδικασία με τα εργόσημα. Συγκεκριμένα, επειδή δεν κολλάω ένσημα (χωρίς τη θέλησή μου βέβαια πχ περίπτωση ΙΝΕΔΙΒΙΜ όπου εργαζόμαστε ανασφάλιστοι) από το 2013, σκέφτομαι ότι δεν πάει άλλο. Και λέω πχ αν μπορώ να ορίσω ως "εργοδότη" μια φίλη μου αλλά χωρίς να την ταλαιπωρήσω. Γίνεται δηλαδή να πάμε μια φορά μαζί στο ικα και στην πορεία να κάνω εγώ όλο το τρέξιμο (την πληρωμή του εργόσημου στο ικα δηλαδή); Ας μου πει κάποιος που δουλεύει με εργόσημα. Θυμάμαι μια ξενόγλωσση το είχε αναφέρει πως έκανε ιδιαίτερα και της τα κολλούσε ο γονιός αλλά όχι άλλες λεπτομέρειες.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργόσημα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:02:51 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 03:27:01 πμ »
Συνεχίζει φυσικά να ισχύει το ερώτημα και μου ήρθε κι άλλο. Απ'όσο ξέρω, όσοι κάνουν ιδιαίτερα ασφαλίζονται στο πανάκριβο οαεε (τεβε). Ε με τα εργόσημα το Κράτος χάνει. Πώς και αφήνει το Κράτος τον καθηγητή να τη γλιτώνει με ένα 25%; Ή πάλι οι εισφορές βγαίνουν το ίδιο; Κι αν ναι, γιατί κάποιος να προτιμήσει εργόσημα αντί οαεε;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 11:44:31 πμ »
Κανείς;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 11:50:31 πμ »
Εδώ αναφέρει όλες τις πληροφορίες. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά το είχα ψάξει κάποτε για κάποια περίπτωση..

http://www.inegsee.gr/wp-content/uploads/2014/10/ergosimo.pdf

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργόσημα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:02:51 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 01:12:21 μμ »
Εδώ αναφέρει όλες τις πληροφορίες. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά το είχα ψάξει κάποτε για κάποια περίπτωση..

http://www.inegsee.gr/wp-content/uploads/2014/10/ergosimo.pdf
Μερσί, το έχω διαβάσει αυτό, ώρες έψαχνα! Δεν απαντά στην ερώτησή μου, γι'αυτό θέλω από κάποιον που κολλάει εργόσημα. Οπότε ισχύει το ερώτημα: Μπορώ να εκδώσω η ίδια στον εαυτό μου χρησιμοποιώντας φυσικά τα στοιχεία του "εργοδότη" μου για να μη βάζω άλλους ανθρώπους σε τρέξιμο;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος marguerite

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 02:03:10 μμ »
Λοιπόν, εγώ έχω εργαστεί με εργόσημα. Αφορά μόνο εργασία που δέχεσαι κατ'οίκον (ιδιαίτερα μαθήματα, φύλαξη παιδιών, κηπουρική κ.α.). Ο γονέας δεν σε πληρώνει απ'ευθείας αλλά πάει σε όποια Τράπεζα είτε έχει λογαριασμό είτε όχι με τον ΑΜΚΑ, το ΑΦΜ και των 2 σας και καταθέτει τα χρήματα και του δίνουν 2 αντίτυπα: ένα για τον ίδιο, ένα για σένα που γράφουν ΕΚΔΟΣΗ ΕΡΓΟΣΗΜΟΥ. Σου δίνει το δικό σου αντίτυπο και πας σ'αυτή την Τράπεζα (όχι απαραίτητα στο ίδιο κατάστημα) και ζητάς ΕΞΑΡΓΥΡΩΣΗ ΕΡΓΟΣΗΜΟΥ κατά την οποία θα σου δώσει τα λεφτά μειωμένα κατά 25%. Δεν εμπλέκεσαι καθόλου με το ΙΚΑ, το ενημερώνει η Τράπεζα. Αυτές τις αποδείξεις όμως τις κρατάς γιατί δηλώνονται στην εφορία.
Σημαντικό: πώς γίνεται η αντιστοιχία εισφορών-ενσήμων: διαιρείς το ποσό των εισφορών με 11,63 και σου βγάζει αριθμό ενσήμων. π.χ. ΕΡΓΟΣΗΜΟ € 120 έχει εισφορές € 30 και αντιστοιχεί σε 30 : 11,63 = 3 ημέρες (το στρογγυλοποιούμε πάντα). Τουλάχιστον έτσι το υπολόγιζε το ΙΚΑ το 2013.

Αποσυνδεδεμένος marguerite

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 02:08:32 μμ »
Κι επίσης, κάποτε που ο γονιός δεν ήθελε να πηγαίνει στην Τράπεζα έκανε εξουσιοδότηση με γνήσιο υπογραφής κι έκανα εγώ όλη τη συναλλαγή με την Τράπεζα. Νομίζω έτσι θα σου πουν και τώρα αλλά μπορείς να ρωτήσεις τον προϊστάμενο ταμείων να σου πει.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 02:30:36 μμ »
Κι επίσης, κάποτε που ο γονιός δεν ήθελε να πηγαίνει στην Τράπεζα έκανε εξουσιοδότηση με γνήσιο υπογραφής κι έκανα εγώ όλη τη συναλλαγή με την Τράπεζα. Νομίζω έτσι θα σου πουν και τώρα αλλά μπορείς να ρωτήσεις τον προϊστάμενο ταμείων να σου πει.
Οκ να'σαι καλά. Αυτή η εξουσιοδότηση όμως πόση ισχύ έχει; Μην τον τρέχω μετά να τρέχει σε αστυνομικά τμήματα. Αναρωτιέμαι βασικά αν θα μπορούσα να τα αγοράζω η ίδια ηλεκτρονικά χρησιμοποιώντας τα στοιχεία του γιατί και το να μου δίνει κάθε 3 μήνες εξουσιοδότηση συνιστά επίσης επιβάρυνση για τον "εργοδότη".
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργόσημα
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 10:42:27 μμ »
Καλησπέρα! Όσοι κάνετε ιδιαίτερα με εργόσημα, θεωρείτε συμφέρει? Πόσα ιδιαίτερα καλό είναι να έχει κάποιος και πόσα να ζητάει την ώρα? Ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 746
Σύνολο: 746

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.